Leading & Align - לספר קודש

ELADAX

משתמש צעיר
עימוד ספרים
לכתיבת ספר קודש (פרשת שבוע)
1. מתי נכון להשתמש ב Align to baseline grid ? או שעדיף לכבות את זה?
2. מה המרווח הרצוי בין שורות (Leading), להשאיר את זה על Auto?
3. ואיך אני גורם שלעולם הכותרת תיהיה שיכת לטקסט ולא תישבר (שלא יהיה מצב שהכותרת תיהיה בסוף עמוד והטקסט יתחיל בעמוד לאחר מכן)?

תודה רבה

תא חזי

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
2. זה תלוי כמה רווח אתה רוצה בין שורות. הAUTO זה רק מה שמוגדר בתוך קובץ הפונט עצמו. ברוב המוחלט של הפעמים, זה לא מתאים, וצריך להוסיף רווח. אין בזה כללים (לדעתי) תנסה עד שתראה משהו שמוצא חן בעיניך.
3. עניתי לך בשרשור אחר...

1. נכנסת כאן לבור בלי תחתית - היישור האנכי באינדיזיין בעייתי בעיקר כשעובדים עם טורים או עם כמה טקסטים במקביל. באופן כללי, לדעתי, אם אתה לא עובד עם טורים, אין לך מה להתעסק עם baseline grid. ואם אתה עובד עם טורים, כדאי, רק אם אתה ממש ממש מוכרח שכל השורות בשני הטורים תהיינה מקבילות לחלוטין.

תא חזי

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
3. ואיך אני גורם שלעולם הכותרת תיהיה שיכת לטקסט ולא תישבר (שלא יהיה מצב שהכותרת תיהיה בסוף עמוד והטקסט יתחיל בעמוד לאחר מכן)?

תודה רבה
1. סתכל כאן
https://www.prog.co.il/threads/עזרה-בבקשה-יש-פקודה-כזאת-באינדיזיין.498452/#post-7089922

ELADAX

משתמש צעיר
עימוד ספרים
2. זה תלוי כמה רווח אתה רוצה בין שורות. הAUTO זה רק מה שמוגדר בתוך קובץ הפונט עצמו. ברוב המוחלט של הפעמים, זה לא מתאים, וצריך להוסיף רווח. אין בזה כללים (לדעתי) תנסה עד שתראה משהו שמוצא חן בעיניך.
3. עניתי לך בשרשור אחר...

1. נכנסת כאן לבור בלי תחתית - היישור האנכי באינדיזיין בעייתי בעיקר כשעובדים עם טורים או עם כמה טקסטים במקביל. באופן כללי, לדעתי, אם אתה לא עובד עם טורים, אין לך מה להתעסק עם baseline grid. ואם אתה עובד עם טורים, כדאי, רק אם אתה ממש ממש מוכרח שכל השורות בשני הטורים תהיינה מקבילות לחלוטין.
לגבי שאלה 3 עשיתי Keep Withe Previous עם שתי שורות ביחד עם Keep Lines Togther עם שתי שורות אבל הוא לא מצליח לקיים את שני התנאים האלה ביחד, יוצא לי עדיין שיש בתחילת שורה מילה בודדת בתחילת דף.
וגם נוסף בעיה חדשה שיוצא מצב שיש לי דף כמעט ריק וכמה שורות למעלה ואז הוא מדלג וממשיך עם דף מלא ולאחר מכן עוד הפעם דף עם חצי טקסט וחצי דף ריק (אבל אם אני מפעיל לבד רק את השמירת שורות בלי הכותרת אז הכל עובד יפה אבל אני נשאר עם כותרות בסוף דף לבד)

אריאל וו

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים

תודה רבה
1. תמיד כדאי! אמנם רוב ספרי הקודש לא משתמשים בזה, אבל זו טעות, וזה הורס את יופי הספר (יחסית למה שהיה יכול להיות). אין שום סיבה לא להשתמש בזה, ואין בעיה להשתמש עם יישור אנכי עם זה, גם בכמה טורים.
2. תלוי ברוחב השורה. ככל שהשורה רחבה יותר, צריך יותר leading. ככל שהשורה צרה יוצר, צריך פחות. בשתי טורים, צריך פחות. זו הסיבה שאפשר להכניס יותר טקסט בשתי טורים מאשר בעימוד עם טור אחד. חוסך דפים בספר. להשאיר על auto יעבוד רק בפוקס. ההגדרה של auto איננה חלק מהפונט. תוכל לשנות את זה באינדיזיין בחלונית ה-Justification. אבל לא נכון להשתמש ב-auto, אלא לקבוע leading מפורש שאתה תדע תמיד מה הוא.
באופן כללי, ברוב הספרים שמים היום יותר מדאי leading. הסיבה לכך פשוטה: טקסט על המסך של המחשב נראה יותר טוב כשהוא מרווח יותר. אבל בדפוס, אין בכך צורך. אך רוב הזמן משתדלים שזה ייראה טוב על מסך המחשב, ולכן מוסיפים יותר מדאי. וזה טעות. מאותה סיבה בדיוק נוטים להוסיף רווח בין הפסקאות. גם זו טעות. הזחה של השורה הראשונה של הפסקה זה כל מה שצריך, ורווח נוסף מעל ומעבר ל-leading הבסיסי רק גורע מיופי הספר חוץ מזה שזה הורס את ה-baseline grid.
3. בפסקה של הכותרת, להפעיל את האופציה "Keep lines together" ולבחור שם "All lines in paragraph". וכמו כן לבחור את האופציה Keep with next ולבחור "1 line"

נערך לאחרונה ב:

תא חזי

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
1. תמיד כדאי! line"

מה הייתרון של בייסליין בטור אחד?

גם בשני טורים - כשנוסף עליו חלונות (אולי בשיטה של הסקריפט שלך זה לא בעיה), וספאן קול', וכותרות, והערות וכו' - מאוד מאוד קשה להגיע לאיזון טורים וליישור אנכי מדוייק.

ורווח נוסף מעל ומעבר ל-leading הבסיסי רק גורע מיופי הספר חוץ מזה שזה הורס את ה-baseline grid.

מה הבעיה לתת רווח פסקאות לפי לידינג של שורה אחת?
זה לכאורה לא יפגום ביישור לבייסליין (כתבתי לכאורה, רק בורא עולם יודע מה באמת הורס את היישור לבייסליין. אני כבר לא בטוח בשום דבר).

ההגדרה של auto איננה חלק מהפונט.

:)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  1  פעמים

לוח מודעות

למעלה