תשלום עבור קובץ פתוח

שלימות

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
הגיוני מאד שקובץ שיש הרבה השקעה וחשיבה ועמל באירגון הסגנונות והאלמנטים וכו', צריך לגבות עליו מחיר נפרד.
בין 30 ל50 אחוז לפחות אם לא יותר.

FE

משתמש צעיר
עימוד ספרים
בשביל לקבל קובץ פתוח משלמים יותר. זה הכל.
מי קבע את זה? יש הרבה גרפיקאים מעמדים שנותנים קבצים פתוחים חופשי... אין בזה חוק.
אם הוא שילם 2-10 ש"ח לעמוד רגיל, הוא לא שילם "במיטב כספו" אלא שילם על מוצר מוגמר.
ומה אם הוא שילם 25-40 ש״ח לעמוד??
מצד הלקוח 2-10 ש״ח לעמוד זה מיטב כספו.
מהמבט שלי, וכנראה זה גם ההסבר ההלכתי, הוא לא שילם רק על מוצר מוגמר אלא שילם על מוצר שיוכל להשתמש גם בקובץ עצמו לצרכיו.

FE

משתמש צעיר
עימוד ספרים
הגיוני מאד שקובץ שיש הרבה השקעה וחשיבה ועמל באירגון הסגנונות והאלמנטים וכו', צריך לגבות עליו מחיר נפרד.
בין 30 ל50 אחוז לפחות אם לא יותר.
אם מדובר בקובץ עם הרבה חשיבה ועמל בארגון הסגנונות והאלמנטים, כנראה נדרש עליו מחיר בהתאם למורכבות.
האירגון והעמל זו הדרך של המעמד לבצע את מה שהתבקש וכנראה הוא דרש על כך תשלום בהתאם.
כבר ביקשת כסף על המורכבות. למה שלא תתן לו מוצר שיוכל להשתמש בו?
אם אתה לא רוצה לתת את הכלים (הסגנונות והאלמנטים) - זכותך. אבל את הקובץ המעומד פתוח לשינויים למה לא לתת?

אברהם

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
D I G I T A L
עימוד ספרים
מי קבע את זה? יש הרבה גרפיקאים מעמדים שנותנים קבצים פתוחים חופשי... אין בזה חוק.

מהמבט שלי, וכנראה זה גם ההסבר ההלכתי, הוא לא שילם רק על מוצר מוגמר אלא שילם על מוצר שיוכל להשתמש גם בקובץ עצמו לצרכיו.
אתה קבעת שהמבט שלך הוא ההסבר ההלכתי. אני לא חושב כמוך בכלל.
אני יודע שההלכה במקרים מסוג זה מתבססת הרבה על 'מנהג המדינה' , 'תקנות הקהל' וכו'
ובמקרה הזה - מנהג המדינה כפי שנקבע בחוק הוא שהקובץ הפתוח הוא רכושו של המעצב.
זה שיש גרפיקאים שנותנים קובץ פתוח, זה זכותם, אבל זה לא חובתם
גם אני במקרים מסויימים נותן ללקוח, אבל תמיד מדגיש לו שזה לפנים משורת הדין
[כמובן שאם הלקוח מתנה מראש לקבל את הקובץ והמעמד מסכים לתנאי, אין כאן בכלל שאלה]

אברהם

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
D I G I T A L
עימוד ספרים
והנה פסק הלכה:

צביזון

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי

לי היתה כזו שאלה שהגיעה לרב, והוא אמר לאחר בירור הנתונים, שאם הנהוג בשוק שמעבירים רק קבצי PDF, ממילא המחיר הרגיל שמשלמים, הוא לא עבור קובץ פתוח מכל רמה שהוא, אלא רק עבור קובץ PDF. וההסבר כי מה שהלקוח שילם, כל עוד הוא לא התנה שהוא רוצה קבצים פתוחים, זה עבור המוצר שנהוג לתת בשוק. ואם הוא היה רוצה קובץ פתוח הוא היה צריך לסכם מראש.
גם הגרפיקאים שנותנים קבצים פתוחים, יתנו זאת רק לכשיתבקשו, אבל מלכתחילה כשהם ישלחו את המוצר, הם לא ישלחו קובץ פתוח אלא רק קובץ PDF. וממילא זה הקובע. אם אחרי בקשת הלקוח יש גרפיקאים שנותנים קובץ פתוח, בין אם זה מחמת הבושה או חוסר נעימות, ובין אם זה מחמת סיבות אחרות, זה עדיין לא המוצר שעליו שילם הלקוח, גם בגלל שהם עצמם לא יתנו זאת אלא לאחר בקשה, וגם בגלל שרוב הגרפיקאים או המעמדים לא יתנו זאת כלל.
הלקוח משלם את 'מיטב כספו' על מה שהוא מזמין וכנ"ל, ואם הוא 'חשב' שהוא מזמין משהו שהוא מעבר למה שהוא הזמין בפועל, זה לא משנה את התוצאה.
כל הכבוד לך שאתה נותן קבצים פתוחים, צריך לבדוק מה סוג הקבצים הפתוחים שאתה נותן, ויש הרבה קבצים פתוחים שכל אחד יתן ללא בעיה, כי אין בהם סודות מדינה, אבל יש צדדים נוספים לכל דבר.
מוזר שכתבת שזה ההסבר ההלכתי, כאשר כמה פעמים במהלך האשכול צוטט שההסבר ההלכתי ממש הפוך מדבריך. אמנם היה גם מי שהביא שיטה כמוך, זה היה מיעוט ממש, וצריך לברר מה היו הפרטים שם.

FE

משתמש צעיר
עימוד ספרים
לא אמרתי שזה ההסבר ההלכתי, אמרתי כנראה שזה ההסבר ההלכתי.
זה שנהוג בשוק שנותנים רק קובץ pdf זה בגלל שבדרך כלל זה מה שהלקוח צריך ולא יותר.
אני חושב, שהשאלה היא כזו:
ברגע שאדם מזמין בבית דפוס הטבעה, בית הדפוס גלם במחיר גם את מחיר הגלופה. הלקוח קיבל תוצאה סופית את מה שביקש ומה שנהוג למסור ללקוח - עטיפה מוטבעת.
למי שייכת הגלופה?
ציינתי שאם הלקוח היה מודע לצורך העתידי שלו בקובץ פתוח, הוא בוודאי היה מציין את זה בתחילת העבודה. זה שהוא לא ציין זה בדר״כ בגלל שהוא לא חשב שיהיה לו צורך כזה בעתיד. אם היה חושב על כך בוודאי שהיה מציין.

FE

משתמש צעיר
עימוד ספרים
והנה פסק הלכה:
הכל תלוי בהצגת השאלה...
אם הייתי מציג את השאלה בצורה אחרת ומסביר למשל שאפשר למחוק סגנונות ולהשאיר חומר מעוצב גולמי, ואם הייתי מסביר שאין בזה מנהג מקובל קבוע, ואם הייתי מסביר שזה בבחינת זה נהנה וזה אינו חסר - יתכן והתשובה היתה אחרת...
בכל אופן, מבחינתי אפשר לסגור את הדיון, אמרתי את דעתי ותו לא.
כל אחד הישר בעיניו יעשה...

אברהם

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
D I G I T A L
עימוד ספרים
ציינתי שאם הלקוח היה מודע לצורך העתידי שלו בקובץ פתוח, הוא בוודאי היה מציין את זה בתחילת העבודה. זה שהוא לא ציין זה בדר״כ בגלל שהוא לא חשב שיהיה לו צורך כזה בעתיד. אם היה חושב על כך בוודאי שהיה מציין.
ואז המעצב היה אומר לו, שהמחיר הוא Y. בניגוד למחיר X אם היה מבקש קובץ סגור

hamefoar

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
לא אמרתי שזה ההסבר ההלכתי, אמרתי כנראה שזה ההסבר ההלכתי.
זה שנהוג בשוק שנותנים רק קובץ pdf זה בגלל שבדרך כלל זה מה שהלקוח צריך ולא יותר.
אתה מציב כעובדה את הסיבה שנוחה לך, ל'מדוע נותנים רק קובץ PDF'. נראה לאורך כל ההודעות שאתה כותב ממניע מסוים, וסברות - שהפועלים בשטח ממש לא מכירים אותם - מוצגות כעובדות.
ספציפית לגבי מה שנותנים רק קובץ PDF, זה ממש לא בגלל שזה מה שהלקוח צריך ולא יותר. וכפי שכתבו כמה, שמנהג המדינה זה מה שנתברר ע"י הרבנים, וכשתשאל את המעמדים מדוע נותנים רק קובץ PDF הם לא יאמרו את הסיבה שאתה מנסה לחזור עליה שוב ושוב, אלא מבחינתם הסיבה היא אחרת לחלוטין. אין לזה דמיון לגלופות ולוחות, שאותם מנהג המדינה שכן לתת. אם כבר לדמות זאת, כתבתי לעיל דימוי הרבה יותר משמעותי, כמו טבח־מוניטין שידרש לתת את המתכון שלו יחד עם האוכל. ומה שכתבת שאם הלקוח היה יודע שזה צורך עתידי שלו אז היה כן מבקש, כבר ענה לך @אברהם שהיה מבקש, וגם היה מתבקש אז למחיר אחר.

ואם הייתי מסביר שאין בזה מנהג מקובל קבוע,
אם כך היית מסביר, היית חוטא לאמת. וגם שאר ההסברים שציינת, אכתוב מניסיון שלי ש"זה כן חסר". וכמו"כ, תן לי קובץ ללא סגנונות, ואשחזר לך אותם.

עמירם יוסף

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
הכל תלוי בהצגת השאלה...
אם הייתי מציג את השאלה בצורה אחרת ומסביר למשל שאפשר למחוק סגנונות ולהשאיר חומר מעוצב גולמי, ואם הייתי מסביר שאין בזה מנהג מקובל קבוע, ואם הייתי מסביר שזה בבחינת זה נהנה וזה אינו חסר - יתכן והתשובה היתה אחרת...
בכל אופן, מבחינתי אפשר לסגור את הדיון, אמרתי את דעתי ותו לא.
כל אחד הישר בעיניו יעשה...
כנראה שאתה לקוח ולא מעמד
לכן אתה כותב את מה שאתה כותב

FE

משתמש צעיר
עימוד ספרים
כנראה שאתה לקוח ולא מעמד
לכן אתה כותב את מה שאתה כותב
אני המעמד אולי הכי וותיק פה בפורום...
תקשיבו, גם לי זה כאב מאוד בהתחלה לתת ללקוח קובץ שאני יודע שילך לעבוד עליו או להוציא את הכרך הבא במקום אחר.
הבעתי את דעתי שהתגבשה לאורך השנים וכפי שציינתי בהתחלה, זה נבע בעיקר מאז אותו מקרה שאני הייתי בצד של הלקוח.
הרי ביננו, אם הלקוח ירצה לעשות כרך נוסף במקום אחר, כמה זמן יקח למעמד החדש לשחזר את הסגנונות? כלום וחצי ברוב המקרים...
כל מעמד ישמח לקבל את העבודה כשיש לו דוגמת ספר לפניו ולשחזר את התכונות גם אם מדובר בספר מורכב.
הבעיה היחידה שתהיה ללקוח זה כשירצה לבצע תיקונים בחומר ששילם עליו שאז הוא כבול למעמד הראשון למרות שלא בא לו להמשיך איתו מכל סיבה שהיא... וזה עוול לדעתי.
אבל שוב, זו דעתי, אתם לא חייבים להסכים איתה. נקודה.

נערך לאחרונה ב:

צביזון

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
הבעתי את דעתי שהתגבשה לאורך השנים וכפי שציינתי בהתחלה, זה נבע בעיקר מאז אותו מקרה שאני הייתי בצד של הלקוח.
אם היית מביע את דעתך שהתגבשה לגבי המצב הקיים האם הוא נכון או לא נכון, זוהי זכותך. לא שהוותק אומר שאתה צודק, אבל כל אחד יכול להביע דעתו.
אבל נראה כאן שאתה מנסח את ההודעות בצורה שדעתך היא שלא זה המצב הקיים, אלא שהמצב הקיים הוא דעתך. (ודו"ק).
וזה לא נכון ולא ראוי.

אגב, לא צריך להיות לקוח בשביל לאחוז כך. ניתן גם להיות המעמד שמקבל את העבודה שהלקוח העביר לו.

אברהם

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
D I G I T A L
עימוד ספרים
דעתך לא מקובלת ולא נכונה
גם אני בתור מעמד בהרבה מקרים יצא לי לעמד ספרים שהותחלו על ידי אחרים, וברוב המקרים הייתי צריך לשחזר בעצמי את הסגנונות לפי הספר המודפס.
היו מקרים שבהם הלקוח העסיק אצלו את המעמד הקודם או שהתנה איתו לקבל קבצים פתוחים והם הועברו אליי, אבל זה מיעוט שבמיעוט לעומת שאר המקרים

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ר'

קנג רְאֵה עָנְיִי וְחַלְּצֵנִי כִּי תוֹרָתְךָ לֹא שָׁכָחְתִּי:קנד רִיבָה רִיבִי וּגְאָלֵנִי לְאִמְרָתְךָ חַיֵּנִי:קנה רָחוֹק מֵרְשָׁעִים יְשׁוּעָה כִּי חֻקֶּיךָ לֹא דָרָשׁוּ:קנו רַחֲמֶיךָ רַבִּים יְהוָה כְּמִשְׁפָּטֶיךָ חַיֵּנִי:קנז רַבִּים רֹדְפַי וְצָרָי מֵעֵדְוֹתֶיךָ לֹא נָטִיתִי:קנח רָאִיתִי בֹגְדִים וָאֶתְקוֹטָטָה אֲשֶׁר אִמְרָתְךָ לֹא שָׁמָרוּ:קנט רְאֵה כִּי פִקּוּדֶיךָ אָהָבְתִּי יְהוָה כְּחַסְדְּךָ חַיֵּנִי:קס רֹאשׁ דְּבָרְךָ אֱמֶת וּלְעוֹלָם כָּל מִשְׁפַּט צִדְקֶךָ:
נקרא  5  פעמים

לוח מודעות

למעלה