Featured תן לישון, געציל! // ביקורת ספר

הנושא בפורום 'קהילת כתיבה מקצועית' פורסם ע"י מ"ם, ‏15/5/19.

1. מעלה ומוריד

מעלה ומוריד משתמש מקצוען עיצוב גרפי

תודות :
    3,134
    נקודות:
    169
    לא קפץ לי מיסטר אנטגוניזם.
    מוצא את עצמי לגמרי בעד.

נו.

לאהר, Natan Galant ו-מ"ם מודים על התגובה.
  2. יעקב1245

יעקב1245 משתמש מקצוען עריכה תורנית מוזיקה ונגינה

תודות :
    1,436
    נקודות:
    149
    באבא, שמת לב שהאדים בקומקום יוצאים בעיקר מהזרבובית?
    הציבור החרדי הוא ציבור נפלא מקסים ומעורר התפעלות, אבל את זה אומרים כל הזמן ביתד/המבשר/המודיע/הפלס/יום ליום, וסליחה אם השמטתי מישהו.
    המקום שבו אנשים יכולים לשחרר קיטור הוא כאן, ולכן כך זה נראה.

3. טלח

טלח משתמש מקצוען

תודות :
    843
    נקודות:
    109
    אני מתלבטת, ורושמת: יש ספרי מבוגרים שכמעט חובה לקרוא. ולא, לא כולם הספיקו...
    שאגת מעונה, לא אגע בנדוניה, חומות מנייר, מסומן.
    רק כתבתי כמה איכותיים שלקחו אותי קדימה.

אחת מנשר, גדולה מהחיים:) ו-מ"ם מודים על התגובה.
  4. Natan Galant

Natan Galant משתמש סופר מקצוען עיצוב ואדריכלות פנים עריכה תורנית כתיבה ספרותית מוזיקה ונגינה פרסום וקופירייטינג

תודות :
    27,957
    נקודות:
    255
    דף הבית:
    סוג מצלמה:
    ‎ng054ng@gmail.com
    אוי, איזו הגדרה מעולה.
    אלו מיועדים יותר לציבור הנשים. יכול לצרף גם את 'דפים של נדוניה' המופתי של נועה בארי ע"ה.

shira bira, אחת מנשר ו-גדולה מהחיים:) מודים על התגובה.
  5. מרחבית

מרחבית משתמש מקצוען

תודות :
    8,623
    נקודות:
    149
    מקום לא מוצלח. פתוח לכל העולם. לכל הציבורים הרחוקים יותר או פחות, שלא שמכירים נכונה גם ככה את הציבור שלנו, והמידע שלהם מבוסס בדרך כלל על שקרי התקשורת החילונית והשמצותיה. ולא, הם לא קוראים את יתד/המבשר וכל שאר הרשימה (זה גם לא היה עוזר, ואולי גורע, למי שלא מכיר באמת את הציבור). ובחיפוש מקרי בגוגל הם מגיעים להודעות של פרוג.

אנשים אומרים: מותר וצריך לבקר את עצמנו. בהחלט. השאלה היא איך ואיפה. אתם לא תבקרו את המשפחה הפרטית שלכם מעל הרשת; לא תרצו שאנשים שממש לא מכירים אתכם יקראו עליכם רק את הדברים השליליים שכתבתם בשם תיקון המשפחה, ויגיעו למסקנה 'המתבקשת' כמה אתם גרועים. לא תרגישו צורך פנימי להדגיש כמה הנושא המדובר טעון תיקון דווקא אצלכם במשפחה.
    כך בדיוק זה לא המקום להעלות נושאים כאלו, כולל הכללות ואמוציות, במקום כללי כזה, כי באמת יוצאת תמונה מעוותת מאוד.

אחר כך מתפלאים שהרבה חרדים שומעים מחילוני שמכיר אותם: אתה שונה. אם כל החרדים היו כמוך... והם לא יודעים שרוב החרדים הם אכן כמוהו. ולא ציבור מושחת, פרימיטיבי ועוד, כפי שמוצג בתקשורת החילונית.
    והתקשורת החילונית מקבלת בזמן האחרון עזרה בלתי צפויה מצד חרדים שרק רוצים לתקן ולבקר דברים שנראים להם טעונים תיקון. ולא מבינים שזו לא הבמה הנכונה, בציבור רחב, שלא מכיר את הצד השני של המטבע.

קוראים לזה: חילול השם. אחת העבירות החמורות ביותר ביהדות. כזו שהתשובה עליה קשה יותר מהכל.

נערך לאחרונה ב: ‏17/5/19
  6. יעקב1245

תודות :
    1,436
    נקודות:
    149
    ההגדרה שלי היא בכלל לא מוסרית, ערכית, דתית.
    זו הגדרה פיזיקילית
    אם מרתיחים מים בקומקום וסותמים את כל החורים, הקיטור יצא מאנשהו.
    אנשים, תרצו או לא, הוא יצא.
    ומי שאחראי על זה הוא לא מי שנותן את החור, אלא מי שדואג לכך ששום דיון מהותי לא יוכל להתנהל בשום במה חוץ מפלטפורמה אינטרנטית.

ולא, לא קוראים לזה חילול ה', אנחנו לא בהצגה, וחילול וקידוש ה' לא תלוי בשאלה כמה אנחנו פוטוגנים מול הציבור החילוני, אלא בשאלה האם אנחנו עושים את הדברים הנכונים. ואם אנו עושים את הדברים הנכונים אז הכל בסדר.
    בחגורות שלי לא קיים סרט של קופירייטינג ופרסום, ואף אחד לא משלם לי משכורת בשביל לעשות תמונה פרופיל איכותית של הציבור.

7. מרחבית

מרחבית משתמש מקצוען

תודות :
    8,623
    נקודות:
    149
    לא מדברים על הצגות. מדברים על עיוות של המציאות. וכן, קוראים לזה בהחלט חילול השם.
    אף אחד לא עושה תמיד רק את הדברים הנכונים. אם דואגים לתת לדברים האלה במה נרחבת, כולל הגזמות והכללות, ועוד בציבור שנחשף רק לחלק הזה וגם נגוע בדעות קדומות - זה עיוות גדול של מציאות.
    ואי אפשר להטיל את האחריות על אחרים ולומר שלום עלי נפשי. אנחנו אחראים על החלק שלנו.

8. מרחבית

מרחבית משתמש מקצוען

תודות :
    8,623
    נקודות:
    149
    הבעיה היא הפוכה, שיש כאלה שעושים חינם, ללא משכורת, תמונת פרופיל מעוותת.

9. Natan Galant

Natan Galant משתמש סופר מקצוען עיצוב ואדריכלות פנים עריכה תורנית כתיבה ספרותית מוזיקה ונגינה פרסום וקופירייטינג

תודות :
    27,957
    נקודות:
    255
    דף הבית:
    סוג מצלמה:
    ‎ng054ng@gmail.com
    כל מילה.

yonatanr, MusiCode, אחת מנשר ו-3 משתמשים נוספים מודים על התגובה.
  10. אשר שרבר

אשר שרבר משתמש מקצוען כתיבה ספרותית

תודות :
    7,390
    נקודות:
    174
    לא הייתי כאן אמש...
    רואים, אה?
    הסתדרו בלעדי.

אני חושב שלפני ששואלים על ספר למבוגרים חרדי (בכל אופן לגברים שלא לומדים תורה ומבזבזים את הזמן שלהם) כדאי לשאול האם יש מקום לתרבות חרדית. זה השורש. אם כל המונח תרבות הוא מחוץ לתחום, הוא דיעבד. אזי ספר מיועד לגבר חרדי הוא כמעט מוקצה מחמת מיאוס. (יתד תהיה לך על אזנך).
    אבל דברים משתנים, טוב או לא טוב, לא יודע.
    זה תלוי בשאלת הקולקטיב מול האינדיבידואל.
    שאלת האם המטרה מקדשת את האמצעים.
    זה בעיקר שאלה של איזונים, ושאלת מי מחליט איפה האמצע.

11. תמיד בעליה

תמיד בעליה משתמש מקצוען

תודות :
    9,317
    נקודות:
    149
    עיסוק:
    הוראה והפקת תכניות
    מבוגרים זה רק גברים?!

אחת מנשר מודה על התגובה.
  12. ראש לשועלים

ראש לשועלים משתמש מקצוען

תודות :
    2,678
    נקודות:
    159
    עיסוק:
    ממתין לביאת משיח צדקנו. זה לא אומר שאני מובטל.
    כן. נשים הן מבוגרות.

13. מרחבית

מרחבית משתמש מקצוען

תודות :
    8,623
    נקודות:
    149
    חזרתי לרגע, וראיתי שהחסרתי משהו. לגמרי לא מזלזלת בחוקי הפיזיקה, וחושבת שנכון להתחשב בהם.
    בלי סתירה, אחרי הכל אנחנו לא ממש קומקום. בניגוד אליו, יש לנו אי שם גם דעת ובחירה ותכלית חיים.

14. ראש לשועלים

ראש לשועלים משתמש מקצוען

תודות :
    2,678
    נקודות:
    159
    עיסוק:
    הרשה לי להתנצל מראש.

הביקורת נראית קצת כמו שיח סטודנטים לספרות סמסטר ראשון: חוק בכדל; הגרר טולקין; דרויאנוב. קשה לקרוא טקסט שמצריך גיחות רבות כל כך לגוגל.

מצד שני, אולי זאת החכמה הגדולה, ליצור פה שיח שיעלה קצת את הרמה הירודה, וינפנף מכאן אבולוציונית את חסרי ההשכלה הבסיסית שקראו רק משפחת שיקופיצקי ומפי הטף.

כך נהיה אור לגויים. יבואו גויים וגויות מתל אביב (שנמצאים עכשיו מילא), יפסיקו משנתם וממשנתם ויאמרו: "כמה נאה חרדי זה";"כמה מתוקנים מעשיו";"אשרי יולדתו";"הלוואי היו כולם כאלו";"אח, אלו תהליכים מבורכים". ואף אתה תאמר כנגדם "לכו למי שעשאני אומן".

יכול להיות שאפילו המכון ישראל לדמוקרטיה וקרמניצר יהיו במברכים ומהללים. אולי אפילו יצא לדרכו לכאן איזה תקציבון מיוחד מהקרן לידידות/לישראל חדשה/לחרדים חדשים/לחדשות חרדיות/ לעידוד-הילודה-בציבור-הערבי, בשביל החרדים המיוחדים שיודעים הכל על דרויאנוב ומשנתו. לא מבטיח שהתקציב יגיע ליעדו, וודאי ייתקע אצל רכז הפריפריות של הקרן שיעשה בו שפטים.

נחזור למציאות הדלוחה. הרגע מ"ם, לא יהיה תקציב. אל תבנה על זה.

מצד שלישי, אתה דורס את התיאוריה של באבא קמא על לימודי הליבה באיש את רעהו. עשרות מליונים מונחים שם על הכף.

תגיד שקראת את כל המושגים האלו במקרה בהמתנה לרופא שיניים במגזין שעסק בנושא. כך נצא כולנו והבאבא נשכרים, חוץ ממך - שלא יהא חוטא נשכר. ואני לא אצא קטן, חוח בין עשרות שושנים ושושנות מלומדות כהלכה.

החותם בגאון ובעזות דקדושה
    הדוס המצוי​

15. מ"ם

מ"ם Moderator מנהל עריכה תורנית כתיבה ספרותית איור וציור מקצועי פרסום וקופירייטינג

תודות :
    16,916
    נקודות:
    271
    לפי עניות דעתי בין היודעים מיהו דרויאנוב יש יותר חרדים מאשר ישראלים מהציבור הכללי.
    בכל זאת, הוא למד בוולוזי'ן...

super tiger, יעקב1245, אחת מנשר ומשתמש נוסף מודים על התגובה.
  16. ראש לשועלים

ראש לשועלים משתמש מקצוען

תודות :
    2,678
    נקודות:
    159
    עיסוק:
    אולי תייסד כאן שיעור שבועי מיוחד לספרות, אני מוכן לתרום את הקתדרה לזכר המנהלים הקודמים. אהיה אני באומץ עבור רבים כאן לפה להם ולא ידברו.

RACHELIZ ו-שני זאת אני :) מודים על התגובה.
  17. יעקב1245

תודות :
    1,436
    נקודות:
    149
    @ראש לשועלים
    אתה בונה על זה של- @מ"ם בתור מנהל אין למי להפנות דיווח על תוכן שלילי?

אשר שרבר ו-shira bira מודים על התגובה.
  18. ראש לשועלים

ראש לשועלים משתמש מקצוען

תודות :
    2,678
    נקודות:
    159
    עיסוק:
    מהעט שלי יצא רק תוכן חיובי. לא יודע איך ראית משהו אחר.

19. אבימי

אבימי Moderator מנהל כתיבה ספרותית איור וציור מקצועי

תודות :
    10,157
    נקודות:
    317
    הנה עוד משפט שלא תבין:
    בערות היא כח.

עוד נקודה, והפעם באמצעות עזרים להבנה קלה: סיפור.
    אחותי הגדולה הגדולה,
    הינה רכזת חינוך מיוחד בסמינר גדול. היא הוצנחה לשם מבחוץ, יען כי היא היתה טובה במלאכתה.
    בשיעור הראשון, היא ישבה אל מול 30 מורות לחינוך מיוחד, ופתחה בפניהם את התוכנית הלימודית שהיא הגתה לשנה.
    נו.
    תוך כדי השיעור היא אמרה משפט שבו כלולות המילים "...כשהתלמידה קוראת את הטקסט המקראי היא כך וכך וכך."
    קמה מורה, הלכה לחזית הכיתה הסתובבה כשגבה אל מול אחותי ואמרה לכלל הכיתה - "מורות יקרות, לא ניתן לרוחות זרות לנשוב אצלינו. לא נשתמש במושגים קלוקלים."
    וחזרה למקומה.

מה שאומר שלפעמים שאפשר להיות חלאה מכל הסיבות הנכונות.

20. ראש לשועלים

ראש לשועלים משתמש מקצוען

תודות :
    2,678
    נקודות:
    159
    עיסוק:
    לקחת את זה לפינה הלא נכונה.
    לא היתה כל כוונה למחות על השימוש במושגים האלו או לרמוז שהרמה הרוחנית פה לא מאפשרת זאת.
    כולה נסיון להבהיר למ"ם הגדול שיש כאן גם פזורה יהודית פחות אינטליגנטית ממנו שלא שמעה על הגרר טולקין. הייתי פה לכל אותם יהודים, ואינני מתנצל על כך.
    אחר כך תיארתי את ההתפתחויות הצפויות לפורום בעקבות העלאת הרמה. ברוח אופטימית ועליזה, בלי שמץ של ביקורת ונימה של תוכחה.
    ה"אומץ" שדיברתי עליו, הוא האומץ להפגין בורות בציבור. ולא אומץ קנאי ללכת לחזית הכיתה וכיוצא באלו.
    צר לי אם מישהו הגיע לכאן, מצא עצמו נפגע מהדברים ורואה בהם התרסה כלפי @מ"ם או אחד האחרים שאני מעריץ את רוחב אופקיהם ועושר השגותיהם.

נערך לאחרונה ב: ‏19/5/19