שיתוף - לביקורת תל- אביב.

מ.ל.ב. י

משתמש מקצוען
אשמח מאוד לביקורת צולבת, אז תנו בשיניים, תהיו דוגרים, שמתי שריון.
"בכלל רציתי להיות טייס."

היה המשפט הראשון שאדם הוציא מהפה לאחר רבע שעה של שכנוע מצידו של אורן, פסיכולוג צבאי בכיר. אורן ישב מול חייל שחזר לפני כחודש מסוריה וניסה להבין.

"רצית להיות טייס?" הוא שאל מחכה לאי איזה תשובה מהחייל השתקן מולו.

"כן."

"אז למה כיום אני יודע ששירת בסיירת מטכ"ל?"

"כי לשם מיינו אותי בסוף." ענה החייל במילים קצרות-לא מפרטות.

אורן ניסה להבין אם התשובה יבשה או כאובה, כשהבחור מולו המשיך לשבת ושתוק.

"אדם, אתה יודע שגם בתור טייס היית יכול למצוא את עצמך בכלא בסוריה." אורן הציב עובדות בשטח, "חפש ערך הטייס נח הרץ."

"כן." תשובה לקונית קצרה, שאומרת 'כן שמעתי, לא מעניין, תעבור הלאה'.

"מכיר אותו?" אורן ניסה לפתח שיחה.

"את השם."

#

"אדם בבית כבר שבועיים, וחי לעצמו, לוקח אוכל לבד, נמצא עם עצמו שעות ומנגן על אורגנית נעימות עצובות, הרבה זמן יושב בחלון ובוהה, ובאופן כללי לא מתקשר, עם אף אחד, אורן, תעשה משהו!"

האב מולו היה כאוב מאוד, היה קשה לשמוע את הכאב ואת הצער.

הדמות היתה מוכרת מאוד, אחד מהאלפיון העליון של ישראלי, אביו שלהנער אדם איתן שהיה כמעט שלוש שנים בכלא בסוריה, לא היה אחד בישראל שלו הכיר את הסלוגן: 'זה שאדם איתן, לא אומר שהוא צריך להשאר שם.' סלוגן שהיה מוכר מאוד בעקבות עבודתו האסרטיבית של אביו של אדם שלא בחל בשום אמצעי כדי לראות את בנו בארץ.

אז אדם כבר כאן, אבל האבא דאוג, אימו של אדם יושבת ובוכה.

"אני מצטער, מר איתן, באמת שניסיתי לעזור, בקושי תשובות של כן ולא קיבלתי."

"קיבלת תשובות מאיתן? אתה צריך לשמוח." אמר אחיו הגדול של איתן שגם נכח בפגישה.

הפגישה נסגרה בלי לקדם כלום בעניין אדם השתקן.

#

"שלום אדם." קרא לו המפקד מפתח החדר.

אדם הזדקף במיטה ונידב חיוך קטן: "שלום המפקד."

"מה שלומך אדם?"

"בסדר."

"איזה סוג של בסדר?" בדיחה ידועה שהסתובבה ביחידה שלהם,: שלוש סיבות לבסדר: אחת ארוך מידי כדי לפרט, שתיים עדיף שלא תדע, שלוש מקסים, ובאמת בסדר.

"בסדר השלישי." המבט של אדם לא היה ממוקד בו הוא רחף אל הקיר ממול, ישי המפקד סובב רגע את ראשו כדי לראות מה היא הנקודה המעניינת שבה מתרכז איתן. המראה שראה ריתק אותו קליל.

חלון חדרו של אדם היה גדול מאוד והשקיף ישירות אל גלי ים נתניה שהיה קרוב מאוד. ישי היביט יחד עם פיקודו אל הים.

"איזה דגל היית שם היום, אדם?"

אדם חייך חיוך חיוור, לא רק חיוך היה חיוור, הירהר לעצמו ישי בדאגה גם אדם עצמו.

"ממש עכשיו הייתי מחליף את הדגל לאדום, אבל הבוקר היה לבן."

"ראית?"

"לא אני משער."

כמה דקות שתקו שניהם.

כשלבסוף המפקד קטע את השקט: "אדם אתה מכיר אותי לא אוהב התקשקשיות, הגעתי בשביל מטרה אחת." המפקד שתק רגע כדי להגדיל את הרושם, הוא הצליח מבטו של אדם שהיה עד אותו הרגע בחלון הסתובב אליו כשהבעת התעניינות על עיניו היפות.

"אתה חוזר לשירות או לא, אדם?"

.............................

#

סוריה

"מאיר, אתה שומע אותי, אתה חייב לענות לי מאיר, אתה לא מת עכשיו, לא מת, מאיר אתה שומע?"

אדם גחן אל חייל שלו בתוך ג'יפ מקפץ בדרך מדברית לא סלולה. וניסה לעשות חסם עורקים במיקום לא הגיוני, תוך כדי שהחייל נאבק על כל נשימה ובכל נשימה מאומצת מאבד עוד ועוד דם. מאיר ממש נזל אל מותו.

מספר שניות של שקט, מצד אדם ממאמץ, ומצד החברה נוספים מאחורה השקט נבע מסוג של הלם מעורב בפחד ולחץ.

"מאיר אל תמות, אל תמות מאיר." נשימות שטוחות גם מצידו של אדם, "יש לך אבא ואמא ומשפחה שאתה מאוד אוהב, היה לך ברית של אחיין מאיר לפני שבוע ולא נתתי לך שחרור, בלי הסבר מאיר, אני מבקש סליחה ראיתי שזה מאוד קשה לך, לא הסברתי לך למה מאיר. אתה מאוד משפחתי מאיר, המשפחה שלך לא תעמוד בזה, מאיר אני מתחנן אם לא בשבילך אז בשביל המשפחה שלך, וגם... וגם...בשבילי."

"אל תמות לי מאיר." קול ענות חלושה. מאיר איבד דופק.

#

"אבל אדם, הוא חי מאיר, אולי הרגל שלו לא תתפקד מאה אחוז, אבל הצלחתם להביא אותו לארץ חי. הוא יחיה אדם, על דיברתי."

אדם המשיך לשתוק מכונס בתוך עצמו, לא היה נראה שהוא שמע מה שאורן מדבר.

"היה לך רע לחזור עוד פעם לסוריה אדם?"

שקט.

"אדם?"

אין תגובה.

אורן קם הקיף את השולחן נענעה את כתפו של אדם ודיבר אל תוך אוזנו באיטיות: "מאיר חי. אדם, הוא יהיה בסדר. מגיע לך צל"ש על זה, אדם. כל החולייה שלך חזרה לארץ למרות שהמבצע התפשל ובגדול, אנחנו מצטערים ששלחנו אותך שוב לסוריה, אמרת בזמנו שזה בסדר."

"די", אדם נעמד, אגב פגיעה בסנטרו של אורן, "עזוב אותי ואת האוזן שלי."

אדם יצא מהחדר ויצא מהמבנה בכלל בצעדים מהירים.

משהו זז לו בשכל, הירהר אורן בשקט, חבל היה אדם לעיניין.

#

"שלום אדם."

הפעם אדם ישב ליד האורגנית וחיפש שם איזה אקורד, כששמע את המפקד הסתובב.

"שלום המפקד."

"מה נשמע, אדם? בסדר?"

"דווקא לא משהו." הגיב אדם והסתובב חזרה לאורגנית שלו.

"פירוט?" המפקד של אדם ידע את כוחו, הוא ידע שלו אדם לא ישתוק.

לחיצה בודדת על אחד הקלידים.

ישי מצא כיסא ריק ליד אדם והתיישב מסתכל אל עיניו.

בעיניים היפות של אדם החומות-ירוקות, שכן עצב עמוק. אז, כשהגיע ישי לבקר את פיקודו כדי לשאול אותו אם הוא מתכוון לחזור לשירות וקיבל תשובה חיובית, אז לא היה בעיניו עצב עמוק כל כך.

"אדם?"

צלילים שקטים היו התשובה אדם ניגן איזו שהיא מנגינה לא ברורה, האורגנית היתה בקיר הנגדי לחלון, ישי הסתובב לכיוון החלון הצופה אל הים וכיבד את השקט של אדם.

"בהלויה של אלי, המפקד " אדם דיבר בשקט והמשיך ללחוץ על הקלידים, ישי לא הסתובב אליו כשהוא דיבר והמשיך להביט בגלים. אלי היה חייל שלו ושירת עם אדם באותו יחידה, אלי נהרג באחד המבצעים אדם התאבל עליו הרבה מאוד זמן.

"אז אבא של אלי צעק למיטה, 'אלי, אף פעם לא אמרתי לך את זה, אבל תדע שאני אוהב אותך' . הוא, המפקד, הוא... מאוד בכה כשהוא אמר את זה, מאוד מאוד בכה, לא הייתה שם עיין יבשה.

"בזמנו, הבטחתי לעצמי לזכור להגיד לכל מי שאני אוהב אותו שאני אוהב אותו, לכל מי שאני מעריך, להגיד לו, להגיד, לא רק לחשוב." אדם התנשם עמוקות ושתק לעוד מספר שניות.

"המפקד", אדם לא צעק, אך מילותיו היו כאובות, וצעקו את עצמם, "אף פעם לא אמרתי למאיר שאני מעריך אותו, שהוא בחור צדיק, שהוא יכל להיות גדול הדור הבא, לשיחות אמונה שלו גם אני הייתי מקשיב, המשפט האחרון שלו כשעוד היה בהכרה היה: 'אין עוד מלבדו', הוא היה בחור כל כך מיוחד, וגם, וגם אהבתי אותו. ו...ו... אף פעם! המפקד, אף פעם לא אמרתי לו אף אחת מהמילים שאמרתי לך עכשיו. ולא לאף אחד מהחיילים שלי."

"אבל אדם," תפס ישי את ידו, "מאיר עוד לא מת, עדיין לא מאוחר! הוא יהיה בסדר ואתה תגיד לו את כל זה."

"נכון המפקד, אבל יכלתי לעשות את זה קודם."

#

הם ישבו במחנה באיזה שהוא חור חשוך, שום מנורת רחוב לא האירה את השמיים של סוף שבט החשוכים.

רוח קרירה הכתה בפניהם, ואדם דיבר בשקט: "לא יצא לי להגיד את זה, אבל אני מאוד מאוד אוהב, מעריך, מוקיר ומחבב כל אחד ואחד מכם באופן אישי."

שישה ראשים הרימו אליו עיניים תמהות.

אדם חייך, "כן, אני יודע שזה מוזר לשמוע את זה ממפקד, וביחוד ממני, אבל אני רוצה שתדעו את זה, זה חשוב לי."

החיילים, חיילים בוגרים שלא עכשיו התחילו את השירות, וראו דברים בחיים שתקו, מכונסים בעצמם.

"שבתאי, אתה מנגן בגיטרה. רוצה לנגן לנו משהו?" שבתאי הינהן בהפתעה, תמיד המפקד טען שלשבת ולשיר זה סתם בזבוז זמן.

................................

ציפורה הביטה המומה בבעלה, כבר שנה הם נשואים והוא אף פעם לא שם אקדח טעון מתחת לכרית.

"אדם?"

אדם הסתובב, "חשבתי שאת ישנה."

"אני לא ישנה, אני דואגת לך אדם, אתה לא רגוע."

"כן, נכון." הוא הניח את הכרית על האקדח בזהירות והניח עליה את ראשו.

"אדם, זה... זה מפחיד אותי, זה יכול להוציא לך כדור באמצע הלילה."

"זה בסדר."

ציפורה שתקה, ואדם היהר לעצמו שמהכדור הוא מפחד עוד פחות.

#

"אדם, ציפורה אומרת שנהיית פרנואיד, מה קרה?" ארוחת צהרים חגיגית בבית של אביו של אדם.

"אה." אדם העלה והוריד את המרק בצלחת.

כמה שניות של שקט.

"אדם, המרק מתקרר." העירה אימו.

"הוא מאוד טעים אמא." האיר אדם בפיזור דעת.

"לא טעמת," אמרה ציפורה לעצמה בשקט, "איך אתה יודע שהוא טעים?"

#

"שלום אדם."

הפעם הפגישה היתה בביתו של אדם, אדם ישב בסלון על ספה שהנוף שלה משקיף אל הבניין ממול.

"שלום המפקד." הגיב אדם ממשיך לבהות בחלון ממול.

"לא יפה לחפור לשכנים במרפסת, זה לא נימוסי."

"מה לא נימוסי? המרפסת?" התעניין אדם בחיוך.

"מה קורה המפקד? בסדר?"

"כן. מה נהיית פרנואיד? הולך עם שתי אקדחים?"

"שלוש המפקד, אחד ברגל." לחש אדם עם חיוך בזווית פיו.

"מה קרה?"

"אני מפחד." אמר אדם בשקט כשיעניו מושפלות לריצפה.

"כן נכון, הפרנואידיות נובעת מפחד, אני שואל למה אתה מפחד עד כדי כך?"

"אני מפחד שהוא יחזור, המפקד."

"מי? מי יחזור?"

"עלי." מילה בודדת שאומרת הכל. עלי היה החוקר הסורי שנהג להתעלל באדם כמעט על בסיס יומי, נטו בשביל ההנאה, הוא לא ביקש מידע או משהו, סתם נהנה להתעלל ביהודי.

ישי שתק.

"אני מפחד שהוא יבוא להרביץ לי, המפקד." ישי בחן את עיניו של אדם, שכן שם פחד נורא, פחד של אחד שהרוצח שלו עומד מולו מנופף עם אקדח.

"אדם, עלי לא יבוא לישראל, הוא בסוריה, ואתה פה, וכבר גמרת שירות צבאי, אין לך מילואים, גמרת עם זה אדם. לא תפגוש אותו יותר."

אדם שתק רגעים ארוכים, אבל בעיניו המשיך לשכון הפחד, פחד מוות.

"די אדם, הוא לא יבוא. תחשוב הגיוני, הוא התעלל בך מספיק."

אדם קם על רגליו ונגש לחלון זורק מאחורי גבו: "עזוב אותי מהגיון, ישי, דיברו איתי הגיוני מספיק, זה לא עזר, חפש לי משהו אחר."

#

"בטוח הרב? גם אם אני לא שומר את כל השש מאות ומשהו מצוות הוא שומר עלי עשרים וארבע שבע?" אדם לא היה מסוגל להאמין.

"כן אדם, כן, הוא מאוד אוהב אותך, אתה בן יחיד שלו."

אדם חייך חיוך רגוע ושליו.

#

"אתה לא שם את האקדח מתחת לכרית?" ציפורה התפלאה לראות את בעלה מניח את האקדח בשידה כמו בימים עברו.

"לא צריך, אלוקים שומר עלי."

נ. גל

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איזה קטע!
תענוג.

כמה הערות:

1. לסיירת מטכ"ל נדיר שמגיעים בלי לרצות, ונדיר יותר שמצליחים לעבור את כל האימונים אם לא להוטים על הסיירת.
2.
בדיחה ידועה שהסתובבה ביחידה שלהם,: שלוש סיבות לבסדר: אחת ארוך מידי כדי לפרט, שתיים עדיף שלא תדע, שלוש מקסים, ובאמת בסדר.
זה טוב!!
(רק, יש פסיק מיותר אחרי "שלהם".)
3.
"לא אני משער."
פסיק אחרי ה"לא".
4.
שתי אקדחים?"
"שלוש המפקד,
אקדח זה זכר.
5. קצת בלבל אותי שאין זמנים ברורים. כל קטע דרש 2 קריאות, כדי להבין מי השפיע על מה, וכמה זמן עבר באמצע.
6. מה הקשר לכותרת?

Talya kadosh

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
אאוצ, התכווץ לי משהו בלב.
קשה לי לקרוא על מקרים כאלה, בדרך כלל אני חותכת באמצע, אבל זה שבה אותי. המשכתי לקרוא, היה שווה.
כמה דברים:
1. כשאדם מבקש ממאיר שלא ימות, לדעתי, הוא חוזר יותר מדי על המילה מאיר. זה יכול להיות טוב חזרה של שלוש ארבע פעמים, אבל אני חושבת שזה קצת גלש מהטעם הטוב. באופן כללי יש כאן הרבה שימוש בשמות בלי אזכורים.
2. 'זה יכול להוציא לך כדור באמצע הלילה', נשמע קצת עילג. במקום זה, כדי לכתוב למה הכוונה. ובמקום להוציא שזו מילה שלא כל כך מתאימה לרובה, אולי לפלוט, לשחרר. משהו בסגנון.
נ.ב. אהבתי גם את הקטע עם השלוש סוגי בסדר. אני עדיין עם צמרמורת, אבל אם גרמת לי לקרוא עד הסוף למרות זאת, כנראה שטמון פה משהו טוב:)

לאלה

משתמש על
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
קטע מצוין ונוגע ללב.

לא כל כך ברור המעבר בזמנים. מה קרה קודם, מה אחר כך, מתי עברנו תקופה.

כי לשם מיינו אותי בסוף
אבא שלו היה עם קשרים. הוא לא יכל לסדר לו משו?

תמיד המפקד טען שלשבת ולשיר זה סתם בזבוז זמן
בצבא השירה והתרבות לוקחים מקום משמעותי.
כמאמר צ'רצ'יל: אם אין תרבות, בשביל מה אנחנו נלחמים?
מפקד בדר"כ מעודד את החיילים מנטלית ורגשית.

נ. גל

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
באופן כללי נדמה לי שיש כאן מחסור קל בתחקיר. חוסר הכרות עם המערכת הצבאית.
לא מגיעים לסיירת מטכ"ל בטעות.
לא יוצאים לשדה קרב אחרי כזה סרט כל כך מהר.
החיילים במטכ"ל עוברים אימונים ובחינות בתחום הנפשי, ולחלקם חוטפים הלם קרב עוד באימונים. מוודאים שם שהם לא ישברו כל כך מהר.
מפקד לא יגיע לבית של הפקוד על בסיס קבוע, אלא אם הוא היה בקשר ממש טוב איתו, וזה כבר בקטע חברי.
מפקד יכול להיות נוקשה עד כדי כך עם פקודיו, אך רק באימוני טירונים. אחר כך - יתלוננו עליו.

אישית - תחקיר הוא דבר קריטי בעיניי. בדיוק כמו פרופורציות בציור.
אבל אין מה לומר, הקטע נפלא.

AtArA R

תוכן. אש.
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
חייב עריכה. לשונית ותכנית.
אבל מה לעשות- שואב.
נוגע כמו תמיד...
לא אהבתי את הטוויסט המהיר מדי, העלילה הארוכה מדברת כל כך הרבה על כל מה שקרה לפני והפואנטה מרגישה טפלה לסיפור. אבל הסיפור מעולה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ר'

קנג רְאֵה עָנְיִי וְחַלְּצֵנִי כִּי תוֹרָתְךָ לֹא שָׁכָחְתִּי:קנד רִיבָה רִיבִי וּגְאָלֵנִי לְאִמְרָתְךָ חַיֵּנִי:קנה רָחוֹק מֵרְשָׁעִים יְשׁוּעָה כִּי חֻקֶּיךָ לֹא דָרָשׁוּ:קנו רַחֲמֶיךָ רַבִּים יְהוָה כְּמִשְׁפָּטֶיךָ חַיֵּנִי:קנז רַבִּים רֹדְפַי וְצָרָי מֵעֵדְוֹתֶיךָ לֹא נָטִיתִי:קנח רָאִיתִי בֹגְדִים וָאֶתְקוֹטָטָה אֲשֶׁר אִמְרָתְךָ לֹא שָׁמָרוּ:קנט רְאֵה כִּי פִקּוּדֶיךָ אָהָבְתִּי יְהוָה כְּחַסְדְּךָ חַיֵּנִי:קס רֹאשׁ דְּבָרְךָ אֱמֶת וּלְעוֹלָם כָּל מִשְׁפַּט צִדְקֶךָ:
נקרא  6  פעמים

לוח מודעות

למעלה