דיון תיווך עבודות - יש מצב?

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
שלום לקהילה הטובה.

שמעתי דבר די מוזר לי.

מאיירת פנתה למו"ל ספרים ידוע היטב, בשאלה האם יש לו בשבילה עבודה.
הוא ענה לה שהוא יכול לתווך לה עבודה, אולם 50% מהשכר הולך אליו, באם תסגר העסקה.
בחו"ל יד דבר כזה סוכנים למאיירים. שהסוכנות הולכת ומשדכת בין מאיירים לעבודות וגוזרת קופון באמצע.

מה דעתכם? הייתם הולכים על דבר כזה? שמעתם גם אתם על התופעה? האם זה כיוון שהשוק הולך אליו? זה טוב או רע?

יש לי צדדים לכאן ולכאן. מה דעתכם?

מצורף איור לא קשור, רק ממתק למי שכן נכנס והגיב.
Untitled_Artwork (2).jpg

אלישבע גוהר

מאיירת דיגיטלית (לשעבר 'אילוסטרייטורית אחת')
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
עריכה והפקת סרטים
נשמע קצת הזוי, פעם ראשונה שאני שומעת על כזה דבר,
לדעתי זה נשמע כמו שיטה קלה להרוויח כסף ולגזור עוד אחוזים, סוכנויות זה דבר ידוע כמעט בכל תחום עיסוק, אבל לא באחוזים כאלו גבוהים. 50 אחוז זה סכום מטורף!
דעתי האישית היא לא לתת לזה יד- אחרת זה יכול להפוך לתופעה פורצת ומקובלת שתהיה לרועץ למאיירים שילכו ויקבלו פחות ופחות כסף על עבודות. והוצאות לאור ימשיכו לגזור קופונים על חשבונם.
ואיור זה לא נדל"ן או חברת השקעות- מאיירים יכולים לקבל עבודה באמצעות המלצות מפה לאוזן, אין באמת בעיה לדאוג לעבודות אחד לשני, אין צורך להכניס גם פוליטיקה ו"עמלות" לתחום הזה.
אנחנו הסוכנים של עצמנו, אנחנו המאיירים יכולים להסתדר לבד ולהשיג עבודות בזכות עצמנו ויצירותינו. היצירות משווקות את עצמן. (כמובן עם טיפת מאמץ שיווקי מעצמנו וסייעתא דשמייא)
אני בטוחה שמי שבתחום הרבה זמן יודע שמאייר בעל כורחו הוא גם פרסומאי, וגם קצת גרפיקאי, וגם קצת פסיכולוג וקצת קופירייטר, ובנקאי ומנהל חשבונות ובונה אתרים ועוד ועוד.

באגב אגבי לחלוטין- שמעתי על מקרה דומה בתחום הגרפיקה: לגרפיקאית שאני מכירה מנהל כלשהו הציע לה שיתן לה עבודה פרילנסרית זמנית במשרד פרסום אחר, לא שלו (של מתחרים), אבל חלק מהתשלום ילך אליו (על ה"תיווך"), כי הוא נותן לה עבודה אצל המתחרים כביכול. כך באמת היה ואחרי תקופה היא גילתה שהעבודה הייתה למשרד שלו והוא פשוט החליף איש קשר שמולו היא עבדה וכך שילם לה פחות.
רק בשביל שתפעילו את הדמיון לאן תכסיסים כאלו יכולים להגיע. מתחילים- אל תתפתו לכל הצעה, תבררו.
וזאת היא דעתי הצנועה בעניין.

מה דעתכם? הייתם הולכים על דבר כזה? שמעתם גם אתם על התופעה? האם זה כיוון שהשוק הולך אליו? זה טוב או רע?
אני מקווה שאני לא אגיע למצב בו אהיה עד כדי כך נואשת לעבודה- עד שאצטרך לתת יד למהלך כזה. בינתיים- הודו לה' אני מסתדרת.
ואני מאוד מקווה שהשוק לא הולך לכיוון הזה, וזאת למען רווחת כולנו.

נערך לאחרונה ב:

sari11

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
מוזיקה ונגינה
סוכנים זה דבר חשוב בכל תחום. לא לכל צייר יש גם כשרון שיווק, פרסום, איתור לקוחות וכו'.
השאלה היא מה המחיר הראשוני שממנו הוא מוריד את האחוזים.
אם הוא משאיר למאייר סכום הוגן ומקובל ולא נצלני, שייקח אפילו 99%...

אלישבע גוהר

מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
עריכה והפקת סרטים
אם הוא משאיר למאייר סכום הוגן ומקובל ולא נצלני, שייקח אפילו 99%...
את יודעת ש99% זה אומר שהמאייר מקבל 1% מהשכר? כן?
בעוד הוא רק מעביר את המייל לקולגה, והמאייר יושב שבועות ולילות לצייר. אין סיבה שיגזור אחוזים גבוהים על הפעולה הזאת.
אולי אין סיבה שיגזור אחוזים בכלל.

וחולקת עליך על האמירה שסוכנים זה דבר חשוב בכל תחום, ממש לא.
לפעמים אנחנו הסוכנים הכי טובים של עצמנו, שנגיע לרמה של פרויקטים בינלאומיים ענקיים באופן יומיומי ומשכורת של 100 שקל בחודש, 2 מזכירות פרטיות, ועוזר שמגיש לנו קפה עד השולחן, אז אולי סוכנים זה פינוק שנוכל לפרגן לעצמנו.

עוגת בוקר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
אוטומציה עסקית
סוכנות נצרכת למקרה שעלולות להיווצר בעיות.
הסוכנות שם בשביל לפתור אותן,
לדוגמא - סוכנות ביטוח מטפלת בתביעות.

אבל למאייר אין צורך בסוכנות. אילו בעיות יכולות להיות לו?? :rolleyes:

sari11

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
מוזיקה ונגינה
את יודעת ש99% זה אומר שהמאייר מקבל 1% מהשכר? כן?
בעוד הוא רק מעביר את המייל לקולגה, והמאייר יושב שבועות ולילות לצייר. אין סיבה שיגזור אחוזים גבוהים על הפעולה הזאת.
אולי אין סיבה שיגזור אחוזים בכלל.

כן, אני יודעת. אבל אם בשביל האחוז הזה הוא ינפח את המחיר פי מאה- שייהנה.

אלישבע גוהר

מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
עריכה והפקת סרטים
כן, אני יודעת. אבל בשביל האחוז הזה הוא ינפח את המחיר פי מאה- שייהנה.
הוא ממש לא ינפח את התשלום בשביל זה- כי הרי הוא לא זה שמשלם ולא הוא בעל התקציב- הוא מעביר את השם לקולגה או מישהו מתחרה בתחום שמכיסו יוצא הכסף.
בואו לא נהיה כל כך נאיבים, אחרי הכל זה עולם עסקי שסובב סביב הכסף- במיוחד בתחום ההוצאה לאור.

שירי כהן

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
איזה קטע.
אם הייתי לוקחת 5% מכל עסקת איור שתיווכתי...
יש אנשים שיודעים לעשות מכל דבר ביזנס! :)
בעקרון, בעולם, כן - מקובל שאדם שמתווך עסקאות מקבל אחוזים.
50% - ועוד לפי הסגנון משום מה נשמע לי שהיא לא עובדת בשכר גבוה - זה המון!!!
אני יודעת על הרבה כאלו שעובדים בחברות גדולות,
חברות פרסום וכד' - פעמים רבות חילוניות,
(ואז האדם מציג את עצמו כמתווך לא רק בין החברה לאומנים, אלא כמתווך-דתי כזה -
אני יודע איך לתקשר עם הציירים החרדים.. אני אארגן את הכל... וכו')
שמציגים הצעת מחיר גבוהה בטירוף ואף מקבלים אותה -
אבל את הצייר סוחטים למחיר הכי נמוך שיש, כי הם לוקחים את כל ההפרש.
שורה תחתונה - החברה קבלה ציורים בהתאם למחיר (שהיא לא יודעת) שהיא שלמה,
הצייר יצא סחוט, המתווך יצא מבסוט.
מסקנה?
לכו להיות מתווכים...
סתם, יותר כיף לצייר. :)

sari11

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
מוזיקה ונגינה
הוא ממש לא ינפח את התשלום בשביל זה- כי הרי הוא לא זה שמשלם ולא הוא בעל התקציב- הוא מעביר את השם לקולגה או מישהו מתחרה בתחום שמכיסו יוצא הכסף.
בואו לא נהיה כל כך נאיבים, אחרי הכל זה עולם עסקי שסובב סביב הכסף- במיוחד בתחום ההוצאה לאור.

מה שמשנה זה כמה המאייר שזקוק להפניות ירוויח.
ההמלצה פה בפורום היא לעבוד בשלב שבו מחפשים לקוחות במחירים נמוכים. אז אם יש כאן מישהו שגם מביא את הלקוחות, יש כאן כבר פלוס אחד. עכשיו נשאר לבדוק מתי המאייר יוצא פחות פראייר.
כמובן שהרעיון מתאים רק למי שצריך שיפנו אליו לקוחות. מי שלא זקוק לשירות- ימשיל לקבל את המחירים שקיבל עד היום.

אלישבע גוהר

מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
עריכה והפקת סרטים
איזה קטע.
אם הייתי לוקחת 5% מכל עסקת איור שתיווכתי...
יש אנשים שיודעים לעשות מכל דבר ביזנס! :)
בעקרון, בעולם, כן - מקובל שאדם שמתווך עסקאות מקבל אחוזים.
50% - ועוד לפי הסגנון משום מה נשמע לי שהיא לא עובדת בשכר גבוה - זה המון!!!
אני יודעת על הרבה כאלו שעובדים בחברות גדולות,
חברות פרסום וכד' - פעמים רבות חילוניות,
(ואז האדם מציג את עצמו כמתווך לא רק בין החברה לאומנים, אלא כמתווך-דתי כזה -
אני יודע איך לתקשר עם הציירים החרדים.. אני אארגן את הכל... וכו')
שמציגים הצעת מחיר גבוהה בטירוף ואף מקבלים אותה -
אבל את הצייר סוחטים למחיר הכי נמוך שיש, כי הם לוקחים את כל ההפרש.
שורה תחתונה - החברה קבלה ציורים בהתאם למחיר (שהיא לא יודעת) שהיא שלמה,
הצייר יצא סחוט, המתווך יצא מבסוט.
מסקנה?
לכו להיות מתווכים...
סתם, יותר כיף לצייר. :)
צודקת.
אני לא אוהבת שמכל דבר עושים קופה על חשבון השני, והכי כואב שעושים את זה על חשבון מתחילים מסכנים שמאבדים כל מוטיבציה להמשך.
בואו נשאיר את התעשייה הזאת נקייה מהשטיקים המיותרים האלו.
הרי מה בסה"כ ביקשנו? לשבת ולצייר... (ועל הדרך להצליח לשלם חשבונות)
מה שמשנה זה כמה המאייר שזקוק להפניות ירוויח.
ההמלצה פה בפורום היא לעבוד בשלב שבו מחפשים לקוחות במחירים נמוכים. אז אם יש כאן מישהו שגם מביא את הלקוחות, יש כאן כבר פלוס אחד. עכשיו נשאר לבדוק מתי המאייר יוצא פחות פראייר.
כמובן שהרעיון מתאים רק למי שצריך שיפנו אליו לקוחות. מי שלא זקוק לשירות- ימשיל לקבל את המחירים שקיבל עד היום.
כן, אבל מי שצריך שיפנו אליו עבודות זה בעיקר מתחילים- והם גם ככה מקבלים סכום זעום, תגזרי מזה 50 אחוז, והם עובדי חינם. מה עוד שמאיירים מתחילים לא קשה למצוא לבד, השוק מוצף במתחילים ואפשר להשיג אותם בקלות ללא תיווך!-
בטוחה שכל יום הוצאות לאור מקבלות כמה מיילים עם תיק עבודות ממתחילים. אין להם צורך בתיווך.
משמע= זה טריק שייווקי פשוט ומהיר להרוויח כסף. אולי באמת אני אעשה הסבה לתיווך? נשמע קורץ.

נערך לאחרונה ב:

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
אם זה "סוכן" טוב, נעים ושמתאמץ להשאיר אותך מחוץ לענינים,
לא הייתם רוצים את השקט הנפלא הזה, שיתעסק רק הוא עם הלקוחות שיהיו בריאים, הגם שהוא חותך ביס שמן?
זה מקנה איזשהי יציבות, בחינת שכיר. היתרונות של שכיר.

הדוויג

עורך תוכן ראשי
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
עריכה תורנית
אותה מאיירת שפנתה לאותו מו"ל, הרי זקוקה לעבודות, אחרת לא הייתה פונה.
היא יכולה לכעוס (אולי בצדק) על זה שהוא עושה עליה קופה, ואז היא תישאר בלי כלום ביד.
לחלופין היא יכולה להסכים לקבל דרכו עבודות, לבלוע את הצפרדע שמישהו אחר מרוויח על חשבונה, ולקבל את החלק שלה.
מה שכן, המתווה של 50-50 הוא גרוע, ולא בגלל האחוז הגבוה שהמו"ל מקבל, אלא בגלל שיתכן והיא תעבוד עבור סכום שלא שווה לה לעבוד בשבילו.
היא צריכה לשאול את עצמה בכמה שווה לה לעבוד, ולדרוש את הסכום הזה.
מעבר לסכום זה, כל סכום שהמו"ל יצליח להוציא מהלקוח - לא משנה אם זה יוצא 20 אחוז או 80 אחוז - שיהיה לו לבריאות.

חנמה

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
לא הייתם רוצים את השקט הנפלא הזה, שיתעסק רק הוא עם הלקוחות שיהיו בריאים, הגם שהוא חותך ביס שמן?

טיפה פחות התעסקות עם לקוחות, זה כן.
אבל אני לא רואה איך זה נותן יציבות של שכיר שיודע שהוא עובד כך וכך שעות בחודש ומקבל כך וכך משכורת.
המתווך אפילו לא מתחייב להביא עבודות בסך מסוים אלא רק מה שישיג.
והוא גם לא יכול לדעתי לקחת את כל ההתנהלות עם הלקוחות כי המאייר צריך בעצמו לשמוע מה הם רוצים וכו'
50% זה בכל מקרה מוגזם למשווק.

אלישבע גוהר

מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
עריכה והפקת סרטים
"יציבות ושקט" תמורת 50 אחוז מהשכר??
ולא משנה כמה סוכן נפלא הוא יהיה, אנחנו בחיים לא נוכל להימנע מאינטרקציה עם הלקוחות, בסופו של יום יהיה קשר כלשהו ויהיה עבודת אנוש תקשורתית כלשהו שנצטרך לעשות בעצמנו.
אולי לאנשים מסויימים מאוד זה מתאים, אבל זה יכול להיות בקלות מאוד תופעה ופתח לניצול שכרם של סוגים מסויימים של מאיירים אחרים.

sari11

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
מוזיקה ונגינה
כן, אבל מי שצריך שיפנו אליו עבודות זה בעיקר מתחילים- והם גם ככה מקבלים סכום זעום, תגזרי מזה 50 אחוז, והם עובדי חינם. מה עוד שמאיירים מתחילים לא קשה למצוא לבד, השוק מוצף במתחילים ואפשר להשיג אותם בקלות ללא תיווך!-
בטוחה שכל יום הוצאות לאור מקבלות כמה מיילים עם תיק עבודות ממתחילים. אין להם צורך בתיווך.
משמע= זה טריק שייווקי פשוט ומהיר להרוויח כסף. אולי באמת אני אעשה הסבה לתיווך? נשמע קורץ.

שוב.
אם יישאר להם סכום זעום יותר ממה שהיו משיגים לבד- לא עשינו פה כלום, כי זה יוצא לצייר בהתנדבות.
אבל- אם אחרי התיווך יישאר סכום הגיוני, ובמידה והמתווך גם יעשה את המשא ומתן עם הלקוח ייתכן והמחיר יהיה גבוה יותר גם אחרי קיזוז העמלה- בגלל שתמחור וניהול משא ומתן זה חלק מהמקצוע שלו- אז זה משתלם.
השאלה היא רק- כמה המאייר יקבל אחרי קיזוז העמלה.

miri

מירי הס- אמנית ציור
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
בלת"ק
אם מדובר בציורי אומנות שמחירם הוא לכל המרבה במחיר יש מקום לתיווך
עבודות ציור לשוק שאתה מדבר עליו מה שמוכר זה תיק עבודות, אל תסכימו להראות אותו תמורת אחוזים
כן תדאגו להפיץ אותו כמה שיותר

מענדי ירוסלבסקי

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
קרה לי שאחד שלח אלי לקוח ואמר לי שהוא לוקח אחוזים על תיווך..
אבל לא הייתי מעוניין..

שני.ס

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
תיווך זה רעיון, יש לו פלוסים אבל 50% הזוי!!!
פנתה אליך מישהי, מבקשת תיווך? אז אם אתה בדרך כלל עושה את זה זה העסק שלך, מזה אתה מתפרנס, אז קח אחוזים אוקי, אבל לא להגזים, ואם התיווך הוא לא העסק שלך, וזה בדרך כלל לא מה שאתה עושה אלא על הדרך אפשר להרוויח עוד כמה שקלים, אז תוודא שזה באמת יהיה רק כמה שקלים ולא נתח גבוה.

טלי'ה

טלי'ה נחום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
עריכה והפקת סרטים
בעיני זה הצעה הזויה אבל זה בדיוק מה שגלריות עושות כבר שנים וזה גם אותו הסכום.

רק מה, לגלריה הגיוני לקבל שכר טרחה על הנדלן וההתעסקות מול הלקוחות אבל כאן מדובר באיזה השתדלות מאד קטנה לעומת ההזעה של הצייר.

בעיני נכון מאד לדעת להפריד בכל מקצוע בין ההתמחות עצמה של בעל האומנות לבין השיווק וסגירת העסקה שזה מקצוע בפני עצמו. אבל להגיד שהמקרה לעיל זה שיווק שמגיע עליו 50-50.. זה לא.. :)

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
"יציבות ושקט" תמורת 50 אחוז מהשכר??
ולא משנה כמה סוכן נפלא הוא יהיה, אנחנו בחיים לא נוכל להימנע מאינטרקציה עם הלקוחות, בסופו של יום יהיה קשר כלשהו ויהיה עבודת אנוש תקשורתית כלשהו שנצטרך לעשות בעצמנו.
אולי לאנשים מסויימים מאוד זה מתאים, אבל זה יכול להיות בקלות מאוד תופעה ופתח לניצול שכרם של סוגים מסויימים של מאיירים אחרים.
ישנם תחומים עצומים שמנוהלים אך ורק על ידי סוכנים, כמו בידור וכו.
וזה הולך יופי.
למה שלא איור?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  1  פעמים

לוח מודעות

למעלה