שיתוף - לביקורת שני אשכנזים

אוריצפת

משתמש מקצוען
"הייליכער" זה "קדוש"?
מעניין. אני דובר יידיש מבטן, ולא מכיר.
אולי זהו הלחם של "הייליגער" עם "ערליכער"...

הכתיבה שלך פגז. אין עליך. אתה יודע לעטוף בהרבה מגבות את הבעיטה בבטן. ובכל זאת, זה מטלטל קרביים.
הבעיה היחידה שלי עם זה היא, שככה אנחנו פותחים סתימה, משחררים קיטור, סותמים בחזרה, ומקבלים פטור מטיפול שורש.
אכן, נראה לי שהדברים המגעילים האלה לעולם לא ישתנו, בציבור שלנו. יהיו מי שימשיכו לכתוב, והשיירה תעבור.

מגבת

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
שככה אנחנו פותחים סתימה, משחררים קיטור, סותמים בחזרה, ומקבלים פטור מטיפול שורש.

ממש!!!
אבל מה שהכי עצוב בקטע המשובח הזה, זה זה:

במקומם עלו ובאו הרב נזרי מ'בני אברכים מצוינים', בהכוונת הגאב"ד. הרב קדוש 'מחניכי הישיבות המפוארים', בנשיאות מרן ראש הישיבה.

כאילו, לא די בדחייה שהם חווים, הם עדיין מנסים לעטות לבוש לא להם??
להתיימר לקבל רק בני אברכים ולהתעלם מהבן של האינסטלטור או השיפוצניק, להמשיך להצטנף תחת טליתו של ראש הישיבע, רק שייקרא שמו עליהם...

אוףףףף.

מי יגל עפר מעיני רבותינו הספרדים?
שייתנו קצת, קמצוץ של עוז אמתי. אומץ וכנות לאחינו הספרדים הגולים בארץ נוכרייה,
לחזור לכור מחצבתם ולהסכים להפסיק לחטוף ביזיונות.
מי יחזק את ליבם של אלו ששינו שמם, לשונם, ומלבושם,
רק כדי להיחשב כשרים לבוא בקהל....
מי???

wanderwomen

משתמש פעיל
צילום מקצועי
מי יגל עפר מעיני רבותינו הספרדים?
שייתנו קצת, קמצוץ של עוז אמתי.
לא חושבת שמותר לנו למתוח ביקורת על הרבנים, וכל עוד אנחנו לא המשב"קים שלהם, זה לא התפקיד שלנו לתת להם עצות בהנהגת העם.
יש דברים יותר דחופים העומדים בראש הפרק, תרתי משמע...
וחוצמיזה, העניין הזה תמיד בטיפול. זה לא דברים שבאים בקלות, זו עבודה של עשרות שנים!
לאחינו הספרדים
לא בשביל כולם הם אחינו...

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
אכן, נראה לי שהדברים המגעילים האלה לעולם לא ישתנו, בציבור שלנו. יהיו מי שימשיכו לכתוב, והשיירה תעבור.
הדברים הללו אכן לא ישתנו כל זמן שנמשיך להגדיר את עצמנו ולשאוב סיפוק על ידי 'מה שאנחנו לא'.
אנחנו לא שולחים את ילדינו לתלמוד תורה שבו נמצאים כל ה'אלו' / אנחנו לא אוכלים את ההכשר ש'ההם' אוכלים / אנחנו לא מכניסים לבית דברים 'כאלו' / אנחנו לא מרשים לילדינו לקרוא את העיתונים 'הללו'.
רק כשנגדיר את עצמנו על פי מה שאנחנו כן - יש סיכוי שנפסיק לחשוש מ'האחרים'.

ש' קנר

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
וואו מדהים!
כותב השורות, ספרדי או אשכנזי?
כי אני לא נתקלתי מעולם ב'חדר' ספרדי... ובכלל, דווקא תלמודי תורה ספרדיים מאד גאים בספרדיותם- תמונות של רבנים, הצוות הלימודי וכל ההווי מאד ספרדי. הבעיה מתחילה בישיבות ספרדיות משתכנזות.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט א'

א אַשְׁרֵי תְמִימֵי דָרֶךְ הַהֹלְכִים בְּתוֹרַת יְהוָה:ב אַשְׁרֵי נֹצְרֵי עֵדֹתָיו בְּכָל לֵב יִדְרְשׁוּהוּ:ג אַף לֹא פָעֲלוּ עַוְלָה בִּדְרָכָיו הָלָכוּ:ד אַתָּה צִוִּיתָה פִקֻּדֶיךָ לִשְׁמֹר מְאֹד:ה אַחֲלַי יִכֹּנוּ דְרָכָי לִשְׁמֹר חֻקֶּיךָ:ו אָז לֹא אֵבוֹשׁ בְּהַבִּיטִי אֶל כָּל מִצְוֹתֶיךָ:ז אוֹדְךָ בְּיֹשֶׁר לֵבָב בְּלָמְדִי מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ:ח אֶת חֻקֶּיךָ אֶשְׁמֹר אַל תַּעַזְבֵנִי עַד מְאֹד:
נקרא  38  פעמים

לוח מודעות

למעלה