שמעתם על אתר ללא שרת איכסון? ולא יושב על מחשב? [טכנולוגיה חדשה]

יהודהלה

משתמש רשום
במקום לכתוב באתר שלי החלטתי לפרסם פה משהו מעניין ולרענן קצת ממבט טכנולוגי עתידי:

כשרוצים לבנות אתר, בונים ומאכסנים אותו איפשהו (מחשב פרטי, שרת, או שרותי אכסון)
דמיינו לכם שאין צורך לזה, דמיינו לכם שאין יותר צורך בשרתים.

יש תפנית זעירה בטכנולוגיה, ZeroNet מנצלת את הטכנולוגית P2P של ביטטורנט ולהפוך אותה לשימוש כשרת מבוזר היינו מי שגולש באתר זה הוא בעצם המאכסן זאת.

גם יש את הפרויקט ethereum שהם בעצם בנו מערכת תוכנות מבוזרת

משמעות של זה - מהפכה. (עדיין זה שקט אך הפוטנציאל אדיר)
פעם הבאה שתכנסו לאיזשהו אתר, יתכן שאתם תהיו השרת המגיש את האתר, וזה בשורה טובה למי שרוצה לא לשלם דמי אכסון.

וחכם עינו בראשו

s976

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
האמת, שלא כ"כ הבנתי את הקטע.
הרי המחשב שלי לא יהפוך לשרת ללא ידיעתי (צריך להתקין איזו תוכנה בשביל להשתתף בחגיגה). ולמה בעצם שאני ארצה דבר כזה?

יהודהלה

משתמש רשום
1. בנושא התקנת תוכנה - בשלב זה כן, בשלב הבא סטנדרטיזצייה לתוך הדפדפן - ואז אין צורך. להזכיר, שהדפדפן מילא מאכסן את הקבצי האתר כיום זה מנוצל לצרכי CACHE.
2. בנושא מהירות הגלישה - בפועל רואים שהורדה בטורנט יותר מהירה מהורדה דרך הדפדפן. (אני משתמש להוריד בטורנט קבצי ISO של לינוקס - עשרות ג'יגה בייתים)

s976

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
זה נכון שממילא הקבצים שמורים בCACHE אבל הטרפיק שלי של העלאה (שלפעמים אני גם משלם עליו) - זה עניין בפני עצמו...

israel

משתמש צעיר
זה לא מבטל את הצורך בשרת אלא מבזר אותו למיליוני מחשבים.

לדעתי העתיד בדיוק הפוך, כל המחשוב יתבצע ע"י שרתים ומחשבי על כך שהמשתמשים הביתיים יעשו שימוש במוניטור המתחבר לרשת.
התצורה הזו יעילה בהרבה.

יהודהלה

משתמש רשום
כשכתבתי שאין שרת - היינו אין שרת מרכזי.

לכאורה, היה באמת מקום לכתוב זאת. כך תמיד חשבו.
עד שהגיע גוגל עם GFS ושברה את המוסכמה הזאת.

היינו:
פעם היו שרתים עם כמה GB ובעצם כשיש קובץ של 1TB היה בלתי אפשרי לאכסן אותו לקריאה בלבד. באו גוגל עם GOOGLE FILE SYSTEM - GFS ויצרו קונספט של קריאת קובץ מבוזרת.וכאשר הגיעו לרעיון הזה בעצם נפתח העולם הביג דאטא. מה עושו גוגל בכדי לחסוך במוקם לקנות מחשבי על? קנו הרבה שרתים רגילים (וזה חסך כסף) ובכך פצלו את המשאבים להרבה מחשבים שהביאו דרך אגב ביצויים לא כל-כך רעים.

מכאן המשיך העולם הביג דאטא לג'אנרים חדשים יותר (יחסית לאז) כגון hadoop ואחרכך spark. הם למדו שאפשר לבזר: זיכרון RAM, נפח, וכח עיבוד. ובעקבות כך גדל אמזון, אג'ור, גוגל קלאוד וכו'

אז השאלה נשאלת: אם יש לי מיליארדי מחשבים (גם הטלפונים הם סוג של מחשב) ואפשר לבזר את הבסיס של כל תוכנה (זיכרון, נפח, וכח עיבוד) ועכשיו אפשר לבזר גם את התוכנה עצמה - מתקבל משהו מדהים. ואם התיאריה הנ"ל נכונה למה צריך שרתים?

וכיום יש תחרות מאוד גדולה בין "מחשבי על" לבין "ביג דאטא" - ואגב הקונספט של ביג דאטא לא כ"כ מפסיד.

דוגמה בביט קוין: ביט קוין זה מטבע דיגיטלי מבוזר.
בכדי להפיק מטבע של ביטקוין צריך תהליך של "כרייה" שזה עיבוד פעולה חישובית לפעמים מורכבת. ומחשב אחד יכול לקחת כחודש להפיק מטבע (אם הזמן הפרמטרים משתנים) מקור

טרמינולוגיה:
האש - hash
hps - האשים לשניה

כאשר מחשב טוב יכול לעבד 138 Mhps היום קבוצת מחשבים מעבדת 2169Thps מקור

אם אני לוקח את גוגל (המנוע חיפוש) ומפעיל ע"י Websocket איזה שהוא JavaScript בדפדפן הלקוח על מנת לחשב או לעשות פעולה מסויימת אז הכח עיבוד שלי מתבזר על כל concurent users

ובמילים אחרות הגענו לכח עיבוד של מחשב על ע"י מכשירים פשוטים

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  21  פעמים

לוח מודעות

למעלה