דיון שלא שמנו כמשפחות האדמה | שמות משפחה לדמויות

איך תבחרו שם משפחה לדמויות?

• סה"כ מצביעים
    108
  • הסקר נסגר .

דוכסוסטוס

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עד היום בחרתי שמות משפחה באקראיות לפי השם הראשון שעולה בראש ובלבד שלא יהיה סוריאליסטי או מוגחך, בנוסף: אני משתדל לדאוג לפרקטיקה של השם שיאפשר לקורא קריאה חלקה. שם קל להגייה וגם בידול בולט בין שמות המשפחה בסיפור. אבל הרגשתי לא מקצועי כי שם משפחה הוא סימן זיהוי מדי מרכזי באפיון הדמות מכדי לוותר עליו.
אין הכוונה לאפיון שם לפי מקצוע שנפוץ בספרות ילדים ונוער וכן בשמות עט: עשיר-זילבר; חזן-זינגר; סופר כלכלי-גרין וכיו"ב. אלא להבנה איזו תחושה ייצר השם קלופט אצל הקורא האם הוא מתיישב טוב על ליצן השכונה, ואם רוזנברג הוא שם נכון עבור שדכן חדל אישים.

אי אפשר להתחמק מעדתיות וסטריאוטיפים בהחלטה הזו: האם תעזו להציב את וינשטוק מאחורי דוכן מלפפונים? הדעה שלי שאם רוצים לשמור על תמונת מציאות אמינה, לא נכון לקדש מלחמה בסטריאוטיפ על-גבי במה שאין זה העיסוק שלה (למרות שאולי זו הדרך היחידה לנפץ סטריאוטיפים כאלה).

בסוף, היחס שלנו לשמות נוצר הרבה בגלל סטיגמות שטיפחנו במפגשים עם נשאי אותם שמות ואם בלום היה חרוץ הכיתה שלי - מובן שאזהה ניצוץ בעיניים של בלום בספר שאקרא, מה שהופך את משימת אפיון השמות לכמעט בלתי אפשרית.

האם אכן יש כאן פינה חשוכה שכדאי להאיר או שאחרי שתי עמודים השם מתלבש על הדמות והופך לחלק ממנה?

דיונון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
רציתי להצביע כמה אופציות אבל הוגבלתי ל2.
אצלי זה תלוי בסוג הכתיבה,
למשל הומור דורש שם מצחיק עם קשר מובהק לדמות,
בשונה מסיפור מתון וכבד שאבחר בו שם לפי קרטריונים אחרים -
שיהיה קליט, מובדל מאחרים,
ו...אכן יש לי חיבה לשמות לא סטנדרטיים, אבל לא בצורה קיצונית ולא יותר מדי,
זה פוגם באמינות אם לכולם קוראים שמות הזויים.

דוכסוסטוס

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
אצלי זה תלוי בסוג הכתיבה,
כותבים לפי סוג הכתיבה המרכזי. יותר משתיים זה כבר רוב האפשרויות.

הנתונים כמובן לא יפורסמו באף כלי תקשורת.
הסקר נועד להציף נושא.

כן הופתעתי מהמספר החד-משמעי של הבוחרים באפיון בשעה שאני לא מבין איך להתקדם בכיוון כזה.

שימו לב שהצבעתכם גלויה.

anotherית

משתמש סופר מקצוען
ליצן השכונה. הליצנות שלו מיועדת להסתיר חולשות בולטות שלו. היא אכן מצליחה עד שהוא דורך על היבלת הלא נכונה ואז מתחיל מסע פנימה אל שורשי ההומור, נזק מול תועלת.
איך קוראים לו?
אם זה סיפור שכולו הומור, זה שמות מפונטזים.
אם זה סיפור עם רקע מציאותי, והרקע מקורקע, אז זה לפי הרקע, באיזה קהילה אתה שם אותו, מי המשפחה שלו ומה סגנון העקיצות וכו'
מה שבטוח, לא כהן או לוי.
אם הוא ישיבתי, אז שם ישיבתי, אבל מאוד מאפיין. (גם בהומור יש איפיון, כמו היוסל הזכור לטוב ומוישה צוקרבכר והרדיו של @הדוויג וכו')

דוכסוסטוס

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
אם זה סיפור שכולו הומור, זה שמות מפונטזים.
אם זה סיפור עם רקע מציאותי, והרקע מקורקע, אז זה לפי הרקע, באיזה קהילה אתה שם אותו, מי המשפחה שלו ומה סגנון העקיצות וכו'
מה שבטוח, לא כהן או לוי.
אם הוא ישיבתי, אז שם ישיבתי, אבל מאוד מאפיין. (גם בהומור יש איפיון, כמו היוסל הזכור לטוב ומוישה צוקרבכר והרדיו של @הדוויג וכו')
זה הכול? ברור שאני מנסה לשמור על אמינות של הסביבה, עדה ולברוח מקלאסיקה (אני אוהב את אלה שמגוונים בתוכה לשים שני כהן, אחד מהבנין-אחד מבית הכנסת).

הכוונה שלי שלמשל בלוך אצלי זה שם של עיתונאים. למה? כנראה יש כמה שהשתמשו בזה כשם עט, יש אחד בלייך שזה דומה ויש עוד אחד כתב מוזיקה.
כשאכתוב על עיתונאי יש סיכוי שבגלל זה אקרא לו בלוך בלי לשים לב.
אבל שכן שלי שהיה לו בלוך חרוץ הכיתה בחיידר, ישים את זה על משפחה של מצליחנים.
זה דוגמה לאפיון לא נכון.

anotherית

משתמש סופר מקצוען
זה הכול? ברור שאני מנסה לשמור על אמינות של הסביבה, עדה ולברוח מקלאסיקה (אני אוהב את אלה שמגוונים בתוכה לשים שני כהן, אחד מהבנין-אחד מבית הכנסת).

הכוונה שלי שלמשל בלוך אצלי זה שם של עיתונאים. למה? כנראה יש כמה שהשתמשו בזה כשם עט, יש אחד בלייך שזה דומה ויש עוד אחד כתב מוזיקה.
כשאכתוב על עיתונאי יש סיכוי שבגלל זה אקרא לו בלוך בלי לשים לב.
אבל שכן שלי שהיה לו בלוך חרוץ הכיתה בחיידר, ישים את זה על משפחה של מצליחנים.
זה דוגמה לאפיון לא נכון.
נכון שזה דוגמא לאיפיון לא מדויק, אבל כן אמין. כי לעיתונאי מותר שיקראו לו בלוך וכן גם לחרוץ הכיתה.
אבל אם מחפשים את האיפיון הכי מדויק, בסיפור ארוך כדאי שלא יהיה קיטשי, ולכן בסיפור ארוך ולא הומוריסטי, לא נקרא דווקא לגבאי המעצבן קלוצברג, וכן נקרא לו שם אמין, כמו במציאות.
אז בסיפור קצר, לטעמי, לא כדאי לקרוא בלוך לעיתונאי, בסיפור ארוך, זה יותר אמין, מאשר "יורם שגב", וכל מיני כאלו.

נראה לי לא היסטרי להתעכב על זה ברמה של ניואנסים, משפחה קלאסית, נקרא שם קלאסי מסביבנו, משפחה פחות קלאסית, נחפש שם פחות קלאסי, וכן, מהחיים סביבנו, כי זה אמין, הכי שיש. (בלוך, לעיתונאי או לחרוץ הכיתה, הכי אמין שיש.)

הנף מקלדת

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
בכל הנוגע לשמות בכללי (ולא דווקא שמות משפחה),

במקרה והסיפור שלי מבוסס על סיטואציה אמתית, אני דולה משם את השמות.
דהיינו עם ידידי זלמן נתקע בטרמפים ואסף אותו ח"כ אויבער-מאכער, אז אני אקרא לבחור מהטרמפים ח'צקל (שזה אידשאי כזה כן?) ולח"כ ליצמן.

דוכסוסטוס

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
נכון שזה דוגמא לאיפיון לא מדויק, אבל כן אמין. כי לעיתונאי מותר שיקראו לו בלוך וכן גם לחרוץ הכיתה.
אבל אם מחפשים את האיפיון הכי מדויק, בסיפור ארוך כדאי שלא יהיה קיטשי, ולכן בסיפור ארוך ולא הומוריסטי, לא נקרא דווקא לגבאי המעצבן קלוצברג, וכן נקרא לו שם אמין, כמו במציאות.
אז בסיפור קצר, לטעמי, לא כדאי לקרוא בלוך לעיתונאי, בסיפור ארוך, זה יותר אמין, מאשר "יורם שגב", וכל מיני כאלו.

נראה לי לא היסטרי להתעכב על זה ברמה של ניואנסים, משפחה קלאסית, נקרא שם קלאסי מסביבנו, משפחה פחות קלאסית, נחפש שם פחות קלאסי, וכן, מהחיים סביבנו, כי זה אמין, הכי שיש. (בלוך, לעיתונאי או לחורץ הכיתה, הכי אמין שיש.)
לגבי שמות מוגחכים זה ברור שמקומם לסגנונות ולבמות מסוימות בלבד, כי זה קצת תחושה של הודעת 'כאן צריך לצחוק'.

אבל הבנתי את העיקרון. תודה.

הדוויג

עורך תוכן ראשי
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
עריכה תורנית

שיילה

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
ליצן השכונה. הליצנות שלו מיועדת להסתיר חולשות בולטות שלו. היא אכן מצליחה עד שהוא דורך על היבלת הלא נכונה ואז מתחיל מסע פנימה אל שורשי ההומור, נזק מול תועלת.
איך קוראים לו?
לגמרי 'יצחק-מאיר' פלדמן. הוא נקרא בפי כל 'צומי' או 'צוחיק' אך אימו קוראת לו 'איצ'ה מאייר' ומתעקשת שלא לשכוח לו את הילד הביישן שהוא קבר בהומור ופצפצים באחד ממחסני ליבו.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ר'

קנג רְאֵה עָנְיִי וְחַלְּצֵנִי כִּי תוֹרָתְךָ לֹא שָׁכָחְתִּי:קנד רִיבָה רִיבִי וּגְאָלֵנִי לְאִמְרָתְךָ חַיֵּנִי:קנה רָחוֹק מֵרְשָׁעִים יְשׁוּעָה כִּי חֻקֶּיךָ לֹא דָרָשׁוּ:קנו רַחֲמֶיךָ רַבִּים יְהוָה כְּמִשְׁפָּטֶיךָ חַיֵּנִי:קנז רַבִּים רֹדְפַי וְצָרָי מֵעֵדְוֹתֶיךָ לֹא נָטִיתִי:קנח רָאִיתִי בֹגְדִים וָאֶתְקוֹטָטָה אֲשֶׁר אִמְרָתְךָ לֹא שָׁמָרוּ:קנט רְאֵה כִּי פִקּוּדֶיךָ אָהָבְתִּי יְהוָה כְּחַסְדְּךָ חַיֵּנִי:קס רֹאשׁ דְּבָרְךָ אֱמֶת וּלְעוֹלָם כָּל מִשְׁפַּט צִדְקֶךָ:
נקרא  2  פעמים

לוח מודעות

למעלה