שיתוף | סיפורם הטראגי של גרביי, הכינו את הממחטות.

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
העולם אומר:
מה יותר גרוע מחור בגרב? שני חורים.

המתוחכמים אומרים:
מה יותר גרוע מחור בגרב?
חור בגרב שלך.

ואני אומר- אין שום דבר גרוע יותר בעולם כולו מחור בגרב. אולי אולי שלושה חורים ברצף.

קם בבוקר, נוטל נעגל וואסער. מגחך על ההוא שחשב שקוראים להם נאגלה ווסער. רץ ללבוש גרביים.
מוציא שתי גרביים מהשק. רואה שיש בהם יותר חורים מגרב- ומחזיר לשק. נתמודד עם הצרה הזו ביום אחר.
שולה בתקווה שתי גרביים חדשות מהשק ומגלה, נכון. שוב את אותם גרביים בדיוק.

דמעות של תסכול מתחילות להיווצר בשק הדמעות, ואני ממהר להתעלם מהן בנוקשות, ובפרץ חיובי של מעשיות מניח את הגרביים בצד ומנסה שוב שתי גרביים אחרות מהשק.
שולף, בודק, משווה, מחמיץ פנים: אומנם לשניהם יש רק חור אחד בלבד לגרב, אך בשתיהן החור הגדול בצד שמאל. אתגר כזה, ועוד לא התחיל היום.

טוב, לרגל אחת בטח זה טוב, לרגל שמאל.
מלביש לכף הרגל את הגרב, ומותח ימינה ושמאלה כדי לוודא שהאגודל לא מוציא את הראש לשלום מהחלון של הגרב.
יופי. כף רגל שמאל מכוסה ושמחה. הזרת מסתכלת בשוויון נפש על החור, המוטל הרחק הרחק ממולה. רחוק רחוק. לא תעברי כאן זרת, לוחש החור.

עכשיו לכף רגל ימין.
לוקח את הגרב הנותרת, בוחן אותה במבט מעמיק ורציני. עכשיו הזמן להיות קשוח, נמרץ, להחליט החלטות כבדות משקל ובלי חורים: איך למקם את הגרב נכון, כך שלאורך כל היום אשכח מהחור בגרב.

מעטר את כף רגל ימין בגרב, מלביש אותה באהבה, ומותח את הגרב.
כצפוי- החור התמקם בדיוק מול אגודלי השובב.
בחורינו הנמרץ כמובן לא פספס את ההזדמנות לקצת שחרור ומייד צץ החוצה מהחור, מייד.
גרב גרב, מי יתן לי חוט ומחט ואתפור לך את הפה.

מוריד את הגרב. מלחשש קללות בטורקית אסייתית בניב איסטנבולי, ומלביש בחזרה את הגרב.
הפעם בתחכום מסויים:
מלביש בעדינות על כף הרגל ונזהר לא לגרד את הפטריה ההיא. אבל לא מהדק את הגרב. יותר בכיוון של גורב ברפיון. ואז מושך ימינה חזק את ראש הגרב. מנסה לגרום לחור לחגוג מול הקמיצה, בערך.
מושך עוד קצת, מקלל בשקט קללות מוזיקליות שלמדתי בחלום האחרון.
יופי. חסדי ה׳. נראה שהצלחתי.

מגחך ולועג לגרב העלובה והמחוררת, בז לחור שרצה לשבש את שגרת יומי, מהדק את הגרב כהוגן, ותוחב את כף הרגל בנעל הרוקפורט המצ׳וקמקת שנקנתה במבצע של בני הישיבות והייתה שווה בדיוק את מה ששולם עבורה.

תוחב גם את כף הרגל השניה לנעלה.

קושר את השרוכים באושר, חיוך הנצחון עדיין מרוח על הפרצוף.
מהדק. מושך קצת ללמעלה את לשוניות הנעליים. מוודא שהכל יושב נכון. ואז מסיים את שאר ההתארגנויות.

לוקח את תיק התפילין, יוצא מהבית. מגלה בהפתעה שיורד גשם סוער.
חוזר לבית, מתעטף במעיל הגשם ועולז על ההזדמנות ללבוש אותו סוף סוף.

מספיק ללכת בדיוק 7 צעדים מחוץ לבית ואז חוטף את הטעם המריר הזה בפה, הטעם ההוא. טעם הכשלון הצורב. טעם של דוקטורינת קרב שהפסידה, טעם של אכזבה עמוקה. טעם של קונספירציה שהופרכה. טעם של תסכול עמוק ומפעפע, ושל תחושת לוזריות חריפה הפושטת בכל המערכות:

כף רגל ימין. האגודל מצא את החור, ופרץ החוצה.

אוי.

געציל

נערך לאחרונה ב:

עזר כנגדו

משתמש פעיל
טוב!
מצחיק כמה שזה עצוב.
עצוב כמה שזה מצחיק.

והערה קטנה, ברשותך, המנהל.
שני גרביים חדשים.

עזר כנגדו

משתמש פעיל
גרב אחת חדשה...
לא ולא.

המין הדקדוקי של המילה "גרב" הוא זכר, אך רבים מתייחסים לגרב כאל נקבה, ככל הנראה בשל מספר מילים שמינן נקבה הקשורות אליו סמנטית, אשר גם להן צורת ריבוי זוגי, כגון רגל ונעל.

ולמתקשים שבינינו - גרב אותיות 'גבר'...

מרשמלו

מנהלת איש את רעהו מנהלת פורום נשים
מנהל
מנוי פרימיום
לא ולא.

המין הדקדוקי של המילה "גרב" הוא זכר, אך רבים מתייחסים לגרב כאל נקבה, ככל הנראה בשל מספר מילים שמינן נקבה הקשורות אליו סמנטית, אשר גם להן צורת ריבוי זוגי, כגון רגל ונעל.

ולמתקשים שבינינו - גרב אותיות 'גבר'...
קיבלתי!!!
מינם הדקדוקי של שמות אחדים
zahar-o-nekeva-150x150.png

רבים טועים או מתלבטים במינם הדקדוקי של שמות אחדים, ופונים אל האקדמיה בשאלה: זכר או נקבה?

השמות האלה הם ממין זכר:

• צומת, וברבים צְמָתִים, ולפי זה: צומת מרומזר, הצומת נחסם לתנועה ואי אפשר לעבור בו.
  • עט, וברבים עטים, ולפי זה: עט נובע, העט החדש שקיבלתי אבד.
  • גרב, וברבים גרביים, ולפי זה: גרב אחד, גרביים אדומים.

• השמות האלה הם ממין נקבה:
    • כיכר, וברבים כיכרות (במשמע שטח פתוח בעיר), ולפי זה: כיכר רחבה, הכיכר הומָה אדם.
    • מחבת, וברבים מחבתות, ולפי זה: מחבת עמוקה, מחבת חשמלית.
    חפצים בסיומת הזוגי ־ַיִם המורכבים משני איברים זהים – רובם מינם הדקדוקי זכר:אופניים, משקפיים, מכנסיים, מספריים. לדוגמה: אופניים חדשים; משקפיים אפנתיים; מכנסיים ארוכים; מספריים חדים.

שמות אחדים מינם זכר או נקבה, כפי שעולה מן התיעוד בספרות העברית לדורותיה. למשל:
    • סכין: בלשון חז"ל – זכר ונקבה, וכך גם בימינו.
    • מטבע: בלשון חז"ל כמעט תמיד זכר, בספרות ימי הביניים ובספרות העברית החדשה – גם נקבה. ויש המעדיפים לשון זכר על פי לשון חז"ל ועל פי משקל המילה.
    • רוח, שמש, דרך, תהום: בלשון המקרא – זכר ונקבה; בימינו בעיקר נקבה.
    • כיכר (לחם): בלשון המקרא – נקבה; בלשון חז"ל – זכר ונקבה; בימינו – בעיקר נקבה.
    • פנים: בלשון המקרא – זכר; בלשון חז"ל – בדרך כלל נקבה; בימינו זכר ונקבה.
    • שדה: בלשון המקרא – זכר; בלשון חז"ל – נקבה; בימינו – זכר.
    • כוס: בלשון המקרא – נקבה; בלשון חז"ל – זכר; בימינו – בעיקר נקבה.

אלישקף

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L

אלישקף

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
בדיוק מה שנעשה עם גרב אחד חדש...
:) (נראה לי שלנקבות הרבה יותר קשה לבד, טב למיתב טן דו)
תכל'ס, זכורני בבהירות כמעט מוחלטת שלמדתי שגרב - ביחיד נקבה וברבים זכרים, ואילו בציטוט פה מהאקדמיה אני רואה שגם ביחיד זה זכר.
האם היה שינוי בכללי האקדמיה או שאינני זוכרת היטב או שהמורה שלי טעתה?

עזר כנגדו

משתמש פעיל
ישנן טעויות שמשתרשות בציבור והאקדמיה 'מאשרת' אותן לשימוש.
ככל הידוע לי מעולם לא אושר גרב-נקבה.

Rachel Greenstein

משתמש סופר מקצוען
:) (נראה לי שלנקבות הרבה יותר קשה לבד, טב למיתב טן דו)
תכל'ס, זכורני בבהירות כמעט מוחלטת שלמדתי שגרב - ביחיד נקבה וברבים זכרים, ואילו בציטוט פה מהאקדמיה אני רואה שגם ביחיד זה זכר.
האם היה שינוי בכללי האקדמיה או שאינני זוכרת היטב או שהמורה שלי טעתה?
כנראה המורה שלך טעתה, איזו סיבה יכולה לגרום לש"ע להיות נקבה ביחיד וזכר ברבים?

אלישקף

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
תוך כדי כתיבה התלבטתי רבות מה זכר ומה נקבה.
יש מסקנות מוסכמות מהדיון?

נערך לאחרונה ב:

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
לסיכום.
האם:
גרב אחת נדבקה על הקיר,
השניה נשברה מהמכה.

או:
גרב אחד נדבק על הקיר,
השני נשבר מהמכה?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ב'

ט בַּמֶּה יְזַכֶּה נַּעַר אֶת אָרְחוֹ לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ:י בְּכָל לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ אַל תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְוֹתֶיךָ:יא בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא לָךְ:יב בָּרוּךְ אַתָּה יְהוָה לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:יג בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי כֹּל מִשְׁפְּטֵי פִיךָ:יד בְּדֶרֶךְ עֵדְוֹתֶיךָ שַׂשְׂתִּי כְּעַל כָּל הוֹן:טו בְּפִקֻּדֶיךָ אָשִׂיחָה וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ:טז בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ:
נקרא  5  פעמים

לוח מודעות

למעלה