שיתוף | סיפורו הכואב המטלטל וחסר הפאנץ' של מיכאל הדפוק.

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
בגיל 15 השריטות והדפקטים של מיכאל עלו עד למפלס העליון של יכולת הסבל.

מיכאל אמר: או פסיכולוג דחוף, או אני אומר ביי ביי לישיבה.

אמו אמרה: פסיכולוג? יקר אש!! אולי תלך ל:

שיאצו?
פילאטיס?
דיקור סיני?
מח אחד?
תלת מימד?
דמיון מודרך?

מיכאל אמר: לא. רק פסיכולוג!
הצילו! השריטות, אוי, הדפקטים. יש לי בראש עדר שלם של עיזים שעושות בלאגן, הצילו.
לא רוצה פילאטיס! רק פסיכולוג מוסמך.

אביו שבר את קופת החסכון, רטן רטן ואמר: לשלם לישיבה כסף אני נותן בשמחה, אבל לפסיכולוג? אני מתבייש שהבן שלי צריך פסיכולוג.
זה בטח בגלל אמא שלך, הגנים של המשפחה שלה. כל הדפקטים. אבל בגלל הגנים שלי מספיק לך פסיכולוג, לא פסיכיאטר. כמו דודה נחמה שכולם יודעים שהיא לא מתפקדת בלי קופסה שלימה של כדורים אדומים ירוקים ומלאי חומרים כימיים.

התברר שאימו שמעה את השיחה ממרפסת השירות, ונהמה: אני לא מכינה לך חביתה היום, תשכח מזה.
בסוף היא כן הכינה אבל בלי מלח, לא חשוב.

שורה תחתונה, היא קבעה למיכאל לתור אצל אורי, מלך המלכים של הפסיכולוגים הירושלמים. את הטלפון היא קיבלה בסוד מהחברה הכי טובה, שקיבלה אותו כמובן בכלל מחברה אחרת. כמובן.

מיכאל יצא מהישיבה ביום שלישי, כולו אפוף עשן כבד של פחדים: רק שלא ידעו לאן אני הולך, רק שלא ידעו לאן אני הולך---
אף אחד לא ידע.

מיכאל התגנב החוצה מהישיבה, הזדחל באין רואים לתחנת האוטובוס, עלה על קו אחד עד לבנייני האומה הירושלמיים, ומשם התגנב בשקט אל קו 13. אוטובוס העושה את דרכו אל מקום משכנו כבוד של הפסיכולוג הגדול. מועקה גדולה בליבו. בטח כל החילוניים שואלים את עצמם מה עושה חרדי כמוהו על קו האוטובוס שלהם, לא?

באוטובוס הסתתר מיכאל עמוק עמוק בינות לנוסעים קשי היום, והבטיח לתת ח"י שקלים לקופת הישיבה ועוד חצי שקל לקופסת צדקה על הבימה בבית המדרש, ורק שאף מכר או חבר לא יראנו על אוטובוס חילוני לגמרי העושה את דרכו בבטחה אל תלפיות, השכונה בה דר אורי מלך מלכי הפסיכולוגים הירושלמים. האיש שיעזור לו עם כל הדפקטים שלו.

מיכאל היה בטוח לחלוטין שאם אי מי ידע כי נסע לתלפיות הקיץ עליו הקץ. הרי מה יש בתלפיות מלבד אורי מלך מלכי הפסיכולוגים? שום דבר, ברור. כולם יודעים: תלפיות/ אורי/ מיכאל - פסיכי, זהו.

האוטובוס טייל וטייל ברחובות הירושלמים העקומים והמפותלים. אנשים עלו, אנשים ירדו, גברת אחת זקנה עברה לצידו ומלמלה כאילו לעצמה: יש לך ריח של עיזים, ומיכאל נלפת. אז נכון מה שהיה כתוב בעיתון, כולם שונאים חרדים.

לאט לאט התרוקן האוטובוס מיושביו, ונוף יפהפה של פרברי ירושלים עלה בחלונות האוטובוס.

הקו התרוקן והתרקון, ולפתע מיכאל נשאר לבד, לגמרי. הנהג נשא אליו עיניים חומות תמהות ומלאות סקרנות וחטטנות ירושלמית בריאה: בחורצ'יק! כאן זאת תחנה אחרונה! ולא הסיר את מבטו עד שמיכאל ירד לאיטו, המום, באמצע רחוב חסר משמעות. ברגע שמיכאל ירד נתן הנהג זינוק בריא וחליפתו של מיכאל כובדה ועוטרה בפיח שחרחר נוגה.

מבט ימינה, מבט שמאלה, אין נפש חיה מלבד חתול מסכן וחבוט שהתנחם בשקית טופים משומשת ליד הפח.

איפה גר הפסיכולוג? והאם כאן זה תלפיות? ולמה בכלל האוטובוס לא הגיע לרחוב שאני צריך? המון שאלות, אף אחד לא יודע, אין את מי לשאול. העיזים של מיכאל השתוללו: אתה לוזר אתה לוזר אתה לוזר. עז אחת אמרה: בלה בונה בלה בונה בלה בונה. צרפתייה, הגברת.

עז אחרת אמרה:
אתה פשלונר, לא יוצלח, כלום לא יצא ממך ולך ישר לפח.

מיכאל דמע. עד שהוא כבר יצא מהישיבה, עלה על האוטובוס, החליף קו, הסתתר מכל מכריו- שום דבר לא הסתדר. האם נגזר עליו למות ערירי?...

התחיל ללכת ברחוב המטופח. הלך הלך.
בסוף ראה תחנת אוטובוס בצד השני של המדרכה, ושם יושב בחור צעיר. בטח עוד שונא חרדים.
חצה את הכביש, ניגש אליו בלב הולם: הן יכול הוא לספר לחבריו בישיבה שמיכאל נסע לפסיכולוג!

הבחור חייך אליו: איך שאני רואה אותך פה, או שטעית או שטעית...

מיכאל גמגם:
פה זה לא תלפיות?

תלפיות? פה? לא. פה זאת שכונת גבעת משואה. מה, באמת, לא שמעת אף פעם על גבעת משואה? כנראה עליו על הקו בכיוון הפוך ובאת הנה במקום לשמה.
אז תחצה את הכביש, לך לתחנה שם ממול, ותחכה לקו 13. הוא יחזיר אותך למרכז העיר.

מיכאל מלמל תודה חרישית ותהה איך הבחור הצליח להסתיר את שנאתו היוקדת לחרדים.

חצה את הכביש, נכנס לתחנה, ישב וחיכה. בליבו כבר ידע כי הוריו יכעסו עליו ויעשו בו שמות:
בגללך סתם שילמנו 340 ₪ לאורי, בסוף לא באת. לוזר. לוזר, לוזר.
עז אחת אמרה: קוראים לי קוקי ואני מתביישת שאני גרה אצלך. פאשלונר מפואר שכמוך.

מיכאל דמע: האם נגזר עליו להטמן בככר רחוב זניח בגבעת משואה? ומי יביא אותו בכלל לקבר ישראל?
התחיל לבכות.

פתאום ראה קו אוטובוס מפלח את החשיכה המשתררת לאיטה.
שמח, ניגב דמעותיו.

האוטובוס בא לתחנה: קו 13.
מיכאל עלה אל האוטובוס: האוטובוס היה ריק.

הנהג החטטן נשא אליו עיניים חומות תמהות ומלאות סקרנות ירושלמית בריאה:
בחורצ'יק, אין לך מה לעשות בחיים?...

כל העיזים פרצו בצחוק,
ומיכאל רצה למות.

נערך לאחרונה ב:

קדיתא

משתמש פעיל
מעולה!
לטעמי [מי שאל אותך בכלל?] אם היית משמיט את שני הקטעים האחרונים, היה מושלם.

נערך לאחרונה ב:

שרה מגן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עימוד ספרים
עריכה תורנית
את הטלפון היא קיבלה בסוד מהחברה הכי טובה, שקיבלה אותו כמובן בכלל מחברה אחרת. כמובן.

טוב---

השאלה מה תהיה קוקי בגלגול הבא...
ואת העיניים החומות הירושלמיות עם החטטניות הבריאה, לא שוכחים כל כך מהר.
לא צריך להזכירם פעמיים.

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
טוב---

השאלה מה תהיה קוקי בגלגול הבא...
ואת העיניים החומות הירושלמיות עם החטטניות הבריאה, לא שוכחים כל כך מהר.
לא צריך להזכירם פעמיים.
יש לכם דרך טובה יותר להבהיר שמיכאל נתקל באותו הנהג? (לקוקי יש 8 נשמות, אחת מהן תמיד בתגיות מעל האשכול)

nechamizak

משתמש סופר מקצוען
עכשיו נותר לו רק ללכת לטיפול בחשיפה אצל תרפיסט עם אוריינטציה התנהגותית, וגם הגדי של קו 13 ייעלם...

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
מעולה!
לטעמי [מי שאל אותך בכלל?] אם היית משמיט את שני הקטעים האחרונים, היה מושלם.

אל תעשו לי הנחות כי אני הגבאי שלכם. תחטיפו לי!...

האמת שהטור במקור נכתב בלי שורות הסיום, אבל כאב לי הלב על הקוראים. אנשים אוהבים סוף טוב גם אם בסך הכל מדובר במיכאל.
עכשיו נותר לו רק ללכת לטיפול בחשיפה אצל תרפיסט עם אוריינטציה התנהגותית, וגם הגדי של קו 13 ייעלם...

יש מקצוע כזה? שה' ישמור...
לאה מייזל האגדית כתבה פעם שעקב ריבוי מסיימות הקורסים השונים בתמיכה רגשית ונפשית, ותפילתן שתהיה להן עבודה- הקב"ה שתל כ"כ הרבה בעיות רגשיות חדשות בעולם...

מילולית

משתמש מקצוען
האווירה בסיפור פשוט מושלמת.
החוסר ביטחון.
הפחד
האין אונים...
ממש מתחברים פה לדמותו של מיכאל.
אפילו את ההליכה שלו אפשר לדמיין.
מכווץ כולו עם מבט תזזיתי בעיניים.
לא יוצלח שכזה..

דוכסוסטוס

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
הרי שאלות לעיונך הנמרץ:
מתי קוקי התרנגולת התקדמה לרמת עז.
האם אורי הפסיכולוג הוא ידידך אורי ש המלהטט כאן בפורומים.
אם זה הוא הרי שהוא עבד על מיכאל ודחף לו פילאטיס כי הוא לא פסיכולוג אלא מטפל רגשי.
מה עם לשון הרע על דודה נחמה.
ממתי פסיכולוגים מסתובבים בתלפיות, כל הטובים נמצאים בקינג ג'ורג'.
תודה ולילה טוב, מי שלא נרדם שיספור עזים.

מיכאל הוא אולי לא הדמות הדומיננטית מתוך הארסנל שלך אבל הוא בהחלט שחקן ספסל מדהים.

נערך לאחרונה ב:

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
כבוד המנהל,
הצטערנו להתוודע לסיפור חייך הטראגי, עם זאת אין ספק שחלק מסימני השאלה שהצטברו במהלך השנים, באו על פתרונם וסימני קריאתם, אם כי במקומם קמו חדשים, ככה זה, סימני שאלה לא נפתרים הם רק מתחלפים.
והרי השאלות לעיונך הנמרץ:
מתי קוקי התרנגולת התקדמה לרמת עז
האם אורי הפסיכולוג הוא ידידך אורי ש המלהטט כאן בפורומים
אם זה הוא הרי שהוא עבד לך ודחף לך פילאטיס כי הוא לא פסיכולוג אלא מטפל רגשי
מה עם לשון הרע על דודה נחמה
ממתי פסיכולוגים מסתובבים בתלפיות, כל הטובים נמצאים בקינג ג'ורג'.
נשמח להתעדכן איך התפתחו העזים לכישורי הכתיבה נדירים מהם אנו שותים השכם והערב
תודה ולילה טוב, מי שלא נרדם שיספור עזים.
ידידי היקר, המוערך והנכבד (באמת באמת):
אני לא רוצה לראות כאלו סגנון תגובות לגופו של כותב. נקודה. הפעם זה עובר כי הציניות על חשבוני, אבל... (כן כן, אני יודע שכתבת בהומור ועדיין)

עדיאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
טוב, הזדמנות להחטיף למנהל, רבותיי, יאללה חגיגה!

אז ככה, כבוד המנהל הנכבד.
צר לי לבשר לך, שכבר היו לך טורים יותר טובים ונכבדים מאלה.
כן, כן.

קוקי עצמה, ידעה כבר ימים יפים, ימיה העליזים כתרנגולת, ידעו זרימה, ידעו קלחת, ידעו הומור משובח, פי אלף מהטור הנוכחי.
ולא שהוא לא טוב, הוא מצוין, מצוין פלוס אפילו.
אבל זה לא המיטב שלך. ממש ממש ממש לא.

ועכשיו למה שכן אהבתי כאן:
אהבתי את הבניה האיטית של הדמות של מיכאל, אהבתי את האפיון שלו שניבטת ומבצבצת אט אט מתוך השורות. אהבתי שלא הלכת על הדרך הקלה ואפיינת אותו בהתחלה בכמה שורות משעממות, אלא נתת לנו להכיר אותו לאט לאט. כמו במציאות. בחיים.
אהבתי את הוויכוח בין מיכאל להוריו בענין הפסיכולוג, ואת המבחר האנושי שאמא הציעה במקום. אם כי, לוגית זה לא מסתדר. בחור בן 15 לא רוצה ללכת לפסיכולוג, זה לא קורה אף פעם. אולי הגיעו ימות המשיח ואינני מעודכן.

פעמיים נגזר עליו למות ערירי. קצת אובר.

אהבתי את הקליטה האיטית שמדובר באותו נהג.

ושנאתי את הסיום...

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  2  פעמים

לוח מודעות

למעלה