שיתוף/יכול מראש חודש

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
זהו, סיימנו עם המקרר, מוישה יבוא עוד מעט, יכניס את החלקים, יבדוק, וזהו, מחר כבר נוריד כלים.

אני אוהבת לקום לפנות בוקר, כשמוישה גומר לצפות את השיש, בנייר כסף מאה מיקרון, לא אוהבת פי וי סי. זה לא פייסחדיק.

לא יודעת מתי הוא מתחיל, לא מתי הוא גומר, כשאני קמה, פסח, זהו.

איך אני אוהבת את הרגע הזה, אחרי שגמרנו את החדרים, מיד אחרי פורים התחלנו. אממ קצת קודם, ארונות מט"ו בשבט, אבל זה לא נקרא, כי אצל אמא שלי כבר סגרו חדרים בט"ו בשבט, שם היה פסח כבר בראש חודש, ואבא תמיד צחק כתוב יכול מראש חודש, תלמוד לומר ביום ההוא, והיא תמיד אמרה שהווא אמינא זה גם משהו, ככה סבא לימד אותם, אני אף פעם לא הבנתי אבל אם סבא אמר, אני לא מתווכחת.

אצל אמא שלי היה לחץ, למרות שאבא היה מנסה להצחיק אותנו מידי פעם, אבל שנאתי את ערב פסח, עד היום אני לא אוהבת כל כך, אבל שנה שעברה יענקי שלי בא להגיד לי שהוא אוהב את ערב פסח, את המים והבלגן, הוא אוהב את הניקיונות, כי אני מרשה להם לעשות את הצעצועים באמבטיה, ואני שמחתי, ידעתי שהילדים שלי כבר יאהבו.

אצל אמא היום של התנור היה הסיוט הכי גדול, לנו כבר יש שתיים, אצלה היה אחד. והוא היה יותר נקי משלי אחרי הנקיון, אבל היא היתה בהיסטריה, עמדנו כולנו שם חמושים בכל חומר כימי רעיל אפשרי, וקירצפנו. הידים התנפחו, ואני תמיד שאלתי את אבא, אבל בסוף אתה מוכר את זה לגוי, לא? והוא היה עונה לי, תמיד, מיידלע לגוי לא מוכרים חמץ ממש. ואף פעם לא הבנתי, רק ידעתי שפסח זה משהו מיוחד.

בפסח לא אוכלים מה שלא מקלפים, בפסח לא מרימים כפיות מהריצפה, בפסח, לא אוכלים אצל הדודים, ממישטזאך נישט פייסח, אפילו שהבד"ץ התחילו לתת הכשר על מלא דברים אבא עוד הלך למפעל של דרומה, וקנה פפריקה, ישר מהמפעל, ולא קנה מהשקית של דרומה שיש במכולת, ככה זה, פסח זה משהו מיוחד, גם שום אנחנו לא קונים רק ירוק, ודגים אבא אמר שאצלם אכלו, אפילו שאצל אמא בבית לא אכלו. אבל מזה ידעתי שאם אבא אומר עושים כמו אצל אבא, ובגלל זה טוב שמוישה מריע אותי, כי מה שהוא ואמר אני עושה.

אתמול מצאתי עוגיה בארון של השמיכות, בחדר הכחול, בכיתי מתסכול, איך אפשר לעשות כאן פסח, איך? כמעט התחלתי הכל שוב. נס שמוישה בדיוק הגיע והרגיע אותי, תמיד הוא מרגיע אותי, הוא גם לימד אותי לעשות את התנור, בהתחלה הוא עשה אותו, שם בלילה חומר, מה שירד ירד, ומה שלא, הוא חייך אלי, שהגוי יהנה ממנו, ואני הסתכלתי עליו, ושאלתי, אבל לא מוכרים לגוי חמץ ממש, והוא רק הסתכל עלי בעיניים טובות, ואמר, אל תדאגי, הכל יהיה בסדר, כשר וישר, היום אני עושה לבד את התנור.

אני כל כך אוהבת את הרגע הזה שאני קמה והכל כבר מצופה, הוא שם לי על הגז שלוש שכבות של נייר כסף, אני מוציאה את הסלק, מקלפת, ומלכלכת את כל המטבח, הוא יודע את זה, ומראש שם לי שכבה נוספת, רק בשביל הסלק, אבל הריח הזה, משכר, אני לא יודעת לעשות בורשט כמו של הדודה סימי. וגם נראה לי שאף אחד לא יאהב את זה היום, אבל סלק אני עושה ראשון, חייבת להספיק לנקות לפני שמחילים פסח.

הכי אני אוהבת שהשכנה מלמעלה מגיעה לבקש את שואב האבק, ומריחה את הסלק, לא אני לא שמחה לאיד, אבל יש לי נחת. מוישה לימד אותי שהווא אמינא זה גם משהו, ואם כתוב יכול מראש חודש, סימן שאפשר להתחיל בראש חודש ולגמור בזמן.

שבת הגדול אכלנו בבית, והשנה אפילו פעם אחת הילדים לא אכלו בחוץ, אולי מחר יקנו פלאפל, כי אחרת לא יבוא פסח, למרות שתמיד הוא בא בסוף, ככה אמא תמיד אמרה לי:

פסח תמיד מגיע, השאלה איך את מגיעה לפסח.

והסלק, הסלק יצא משהו.
מוישה טחן את החריין בערב פסח, תמיד הוא טוחן אותו בערב פסח שישאר חריף לליל הסדר, הוא עוטף אותו בניילון נצמד ושם במקרר, ואני לוקחת קצת לסלק, עם הגפילטע פיש, כמו שאמא שלי מכינה, כולם לוקחים מאמא שלי גפילטע, ורק אני עושה לבד, אמא כבר לא נעלבת. מוישה תמיד אומר לה, שהגפילטע שלי מתקרב לשלה, ורק ככה יש סיכוי שהמסורת תישמר, והיא מבסוטה. ואין, אין כמו חריין, בפסח על הגפילטע שעל המצה, הרופא שיניים שלי תמיד מברך אותי.

נערך לאחרונה ב:

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
הממ... לא.
הוא מוצלח כסיומת בלבד. לעניות דעתי.
חבל, כי הסלק יצא משהו.
מוישה טחן את החריין בערב פסח, תמיד הוא טוחן אותו בערב פסח שישאר חריף לליל הסדר, הוא עוטף אותו בניילון נצמד ושם במקרר, ואני לוקחת קצת לסלק, עם הגפילטע פיש, כמו שאמא שלי מכינה, אין כמו חריין, בפסח על הגפילטע שעל המצה, הרופא שיניים שלי תמיד מברך אותי.

עדיאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הגעפילטע שעל המצה? רחמנא ליצלן!
טור מדיף ניחוח של בצל מטוגן וכרעמזלעך ותפו"א בבורשט ומרק עוף אמיתי ובלי הכימיים ששותלים לנו באבקת מרק. ריח של מטבח פסחי שילדים נכנסים שם רק אחרי התנערות טוטאלית ושטיפת ידיים באקונומיקה.

יענקי R

ספר יהלום - עימוד נוצץ ברמה אחרת
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
עימוד ספרים
צילום מקצועי
עריכה תורנית
עריכה והפקת סרטים
נפלא ביותר!
הצלחת לכתוב מהצד של האמא, בטח לא היה כ"כ קל...

ואני התאהבתי בקרמבו הזה:
מוישה לימד אותי שהווא אמינא זה גם משהו, ואם כתוב יכול מראש חודש, סימן שאפשר להתחיל בראש חודש ולגמור בזמן.
.

סוף סוף טור אחד על בית עם שלוה ואחוה ורעות. לא עוד בעלים בדיכאון, סתומים, חולים, או סתם רעים.
זה מה שנקרא "שלווה בחוה"
עוד פעם חמץ?! ;)
(כאילו שקרמבו כן כשל"פ...)

גדי ישראלי

משתמש מקצוען
סוף סוף טור אחד על בית עם שלוה ואחוה ורעות. לא עוד בעלים בדיכאון, סתומים, חולים, או סתם רעים.
זה מה שנקרא "שלווה בחוה"
טוב פת חרבה ושלוה בחווה, מבית מלא *מצה ומריבה.
*תרתי מה-נשמע, כן?

יענקי R

ספר יהלום - עימוד נוצץ ברמה אחרת
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
עימוד ספרים
צילום מקצועי
עריכה תורנית
עריכה והפקת סרטים

כתב ומכתב

משתמש מקצוען
הכתיבה יפה מאד.
אני אישית הייתי דוחף פה איזה קרמבו ריאו.

מסכים עם הרישא. כתיבה יפה, זורמת, קולחת, אחידה, סגנון הדיבור והמחשבה המתוארים - תואם את השקפת העולם השמרנית ואת המבט המתרפק אל העבר. תענוג.

חולק על הסיפא. למה קרמבו? שכחת שפֵּייסֶח הוא חג הגעפילטע? וגעפילטע טוב - יודעת כל אם הונגריה - מכינים עם סוכר, ועוד סוכר, ועוד סוכר. וקצת מלח. ועוד סוכר.
משהו במתיקות התיאור הרגיש לי כמו געפילטע פיש הגון (ובהרגשה שהכותב לא אוהב חריין, שזה בסדר).

- - -
ועכשיו לקצת חריין:
זהו, סיימנו עם המקרר, מוישה יבוא עוד מעט, יכניס את החלקים, יבדוק, וזהו, מחר כבר נוריד כלים.

כשאתם כותבים, נסו לנגן את המשפט. בפועל, לא רק בראש.
קראו בקול, הקשיבו למנגינה, והחליטו: היכן העצירה הסופית שבה מסתיים הקטע (רמז: סיום העניין); היכן עצירת ביניים משמעותית לחיתום נושא ונשואיו; היכן עצירה קלה לפסיק כלשהו, והיכן התלבטות ביניים של פסיק-נקודה (אינו מצוי כיום).

המילה "זהו", יכול שתהיה פותחת מונולוג, ויכול שתחתמנו.
בהופעתה בראש משפט, יכול שיהיה אחריה פסיק, יכול שתהיה אחריה נקודה.
בהופעתה בחיתומו של המונולוג, הרי שהיא חייבת בנקודה שתחתמנה. הלא זהו עניינו של "זהו". חיתום. סוף. זהו.

זהו, סיימנו עם המקרר. מוישה יבוא עוד מעט, יכניס את החלקים, יבדוק, וזהו. מחר כבר נוריד כלים.

נערך לאחרונה ב:

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
זהו, סיימנו עם המקרר. מוישה יבוא עוד מעט, יכניס את החלקים, יבדוק, וזהו. מחר כבר נוריד כלים.
האמת שכשכתבי התלבטתי על ה'וזהו' השני, חשבתי לחזור אליו, כי כמו שאתה אומר, זהו.
חשבתי להחזיר אותו לסוף המשפט.
זהו, סיימנו עם המקרר. מוישה יבוא עוד מעט, יכניס את החלקים, יבדוק, מחר נוריד כלים. זהו.

תודה רבה
ואם יש עוד, אשמח.

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
יפה, מאוד.
אהבתי את הגישה הרגועה \ רגשית להכנות לפסח שמצד אחד לא מתעלמת מהדחיפות והלחץ ומצד שני שומרת על עולם מנותק ואישי
ביקורת קטנה ואישית, אולי היה כדאי לתת נפח לדמות הבעל, כיוון שהוא נשאר מלאך טוב מרחף מלמעלה וקצת לא מחובר. איזשהו קונפליקט או משהו שיביא אותו לתמונה.

גרפולוג

משתמש מקצוען
פרסום וקופי
בעיני, זהו שיתוף נשי! מחוויותיה של אשה בפסח.

נראה כי ציבור הנשים שיקרא את החיבור, ייסחף אחר השיתוף הבהיר. יזדהה עם תחושותיה מבית אמא, יתעצבן על כך שגם אצלם ערב פסח לא נראה כמו בית בקבלת שבת אחרי הדלקת נרות...
וזהו. (עם נקודה אחרי המילה זהו). :)

עבור קהל היעד הנראה לעין, הרי שהטור מספק את הנפש השיתופית הנשית, הכמהה לשתף ולהשתתף, גם אם אין איזה פאנץ' /גברי/ עוקץ, מטלטל, מסעיר, ומתנסה בסופו.

יפה מאוד.

עכשיו תן פאנץ' לגברים, ותעלה תמלול של הבעל שנותר לבד בלילה במטבח, נחתך ארבע פעמים מחדות גלילי האלומיניום, בלי שיהיה מי שיוציא לו את הפלסטרים מהחמץ... ועוד היה צריך לחייך בבוקר כמלאך טוב וקדוש מעונה. הקורא לקצוות האלומיניום, ובקול שליו אומר "הנני"!

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ק'

קמה קָרָאתִי בְכָל לֵב עֲנֵנִי יְהוָה חֻקֶּיךָ אֶצֹּרָה:קמו קְרָאתִיךָ הוֹשִׁיעֵנִי וְאֶשְׁמְרָה עֵדֹתֶיךָ:קמז קִדַּמְתִּי בַנֶּשֶׁף וָאֲשַׁוֵּעָה (לדבריך) לִדְבָרְךָ יִחָלְתִּי:קמח קִדְּמוּ עֵינַי אַשְׁמֻרוֹת לָשִׂיחַ בְּאִמְרָתֶךָ:קמט קוֹלִי שִׁמְעָה כְחַסְדֶּךָ יְהוָה כְּמִשְׁפָּטֶךָ חַיֵּנִי:קנ קָרְבוּ רֹדְפֵי זִמָּה מִתּוֹרָתְךָ רָחָקוּ:קנא קָרוֹב אַתָּה יְהוָה וְכָל מִצְוֹתֶיךָ אֱמֶת:קנב קֶדֶם יָדַעְתִּי מֵעֵדֹתֶיךָ כִּי לְעוֹלָם יְסַדְתָּם:
נקרא  22  פעמים

לוח מודעות

למעלה