שיתוף - לביקורת שירת העצבים. מאת זמרים בעלי שם. ומשפחה.

castamir

מהמשתמשים המובילים!
כמו קשיו בשקיק בוטנים קלופים, כמו פסים בהירים בקאפטן "זברה" ירושלמי כהה, כמו שיקלי בימינה – גם ימי בין המצרים מנוקדים ברגעי אופטימיות זהירה.

עם כל היובש שמטילה המוזיקה הווקאלית על ערוצי המוזיקה החסידית, מדובר בהזדמנות גדולה ועצומה לאנשי הצללים.

הכיצד?

נגיד שקוראים לך בנצי קצנלבויגן, אתה עונה לשם זמר מתחיל ולא מוכר. לא מוכר – תרתי משמע. מה אתה עושה? מהר-מהר אך יוצא חג אחרון של פסח, לריחות המופלטות והוופלים הבלגיים מהשכנים, אתה רץ להקליט במקלט את הלהיט הכי גדול של מרדכי בן דוד, יעקב שוואקי ויהורם גאון. אבל למה שישמיעו את שלך ולא את שלהם? הנה הקונץ: גירסה ווקאלית! והרי לך 49 יום של כבוד לא כולל בין המצרים שבדרך, ייהפכו לששון ולשמחה.

אין-ספק-שאין-נאה מימים אלו להוסיף באהבת ישראל ולרומם את כל אותם פועלי הבמה. ווקאלית.

>>>

מטבע עבודתי נזקקתי תדיר לשמיעת מוזיקה תוך כדי. בעבר היה צורך לקנות אלבומים ולשומרם במחשב, אך כיום מציעות לך תחנות הרדיו שירות של מוזיקה חסידית ללא הפסקה, לא כולל הפסקת פרסומות. כל תחנת-אם מפעילה תחנת-בת מוזיקלית. מ"קול צהלה ברמה" עד "קול P-רגש בגבעה". רק תבחרו.

קולו הבטוח של השדרן מבשר: "כעת נשמע את הלהיט המיוחד לימים אלו. ווקאלי עד העצם. "אדרבה" של חלפון תורג׳מן!"

שש דקות של וידוא הריגה לשיר הנפלא לשעבר, הפסקה קצרה לפירסום דוריטוס/בלו-מוחיטוס/קולה-במנטוס ומיד ללהיט הווקאלי הנדיר הבא: "משיח-משיח-משיח של ילד הפלא הווקאלי יודי הכטקופף!"

עד לאותו רגע, מעולם לא הצליח ילד פלא צעיר כל-כך להרוס שיר ותיק כל-כך בזמן מועט כל-כך.

אפילו נעימת "נפשי" של הצמד מחלף-גנות וגשר-אריק לא הצליחה להרגיע אותי. משום מה היה ברור אצלי שהמילים המקוריות הן "נפשי, נפשי חמדה בצל ידיך" אז מדוע זה כעת נפשי, נפשי נבהלה מאוד ועתה עד מתי?

״אבא אבא אבא אבא של כולם של ישראל ביסלדורף ופנחס זמרי!״ בישר הקריין בהתרגשות, מותיר אותי לתהות: מה החידוש? אם הוא אבא של כולם, ברור שהוא גם אביהם של שניים אלו.

משיר לשיר הלך והתבהר פירוש ווקאלי חדש לדברי חכמינו: "משחרב מקדש - בטלה שירה". למה כל גירסת קאבר חורבנית צריכה לכרות לשיר המקורי קבר?

יקותיאל יגון ופרחי (קרית) מלאכי כיבדו אותנו בלהיט "רווח ששון ואנחה". הטעות במקור. גם הרווח, כשסיימו. רווח שהתפוגג עד מהרה בשיר המיוחד "אנא, בכוח!" של עוזי צנון.

"זה לא של עובדיה חממה?" תהה לרגע רונן, מגיש הפינה ההלכתית, כשעלו ההברות הראשונות.

"איזו חממה בראש שלך בקיץ?" זעף השדרן המגיש. "כנס למזגן, תצטנן קצת".

>>>

"במעבר חד", בישר הקריין, "נעבור לשיר "עוקר הרים" של הזמר הצעיר והמבטיח, שמולי ברנד". זה היה השלב בו מיהרתי לסגור את הרדיו במעבר חד. רק זה חסר לי עכשיו, לחרב גם את השיר המופלא הזה.

שמולי ברנד, כבודו במקומו מונח כל זמן שלא פותח את פיו. קולו צלול כנהמת מיילך קאהן; דיוקו הלשוני כפסוקי בני גנץ; עושרו הקולי כעושר טוביה החולב; וסולמותיו כחבלים. מה אשמע ממנו עכשיו, "חוקר ערים בתוך-ענן דג דג"?

דפדוף על הסקאלה העלה שתחנת האם החדשותית, משדרת כעת יום התרמה לעמותת "אוזן קשבת". חזרתי בחשש אל התחנה המוזיקלית, מכין אוזניים לנזק.

ואז נשמע קולו של שמולי ברנד מכריז בהתלהבות: "אני כן באתי לעולם להיות תלמיד חכם, עוקר הרים וטוחנן דק דק"...

נחה דעתי.

פרוגמטי

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
D I G I T A L
וואו, הפגזה!
איזה כיף לקרוא. אני שומע את הגלגלי שיניים במוח שלי עובדים קשה כדי לעמוד בקצב של משחקי המילים.

נערך לאחרונה ב:

castamir

מהמשתמשים המובילים!
1f64f.png
1f64f.png
1f64f.png

כלייק צוחק בשירה עצובה.

רק שתדע, שלפחות שישה לייקים צוחקים חזרו בהם אחרי שהגיעו להודעה שלך.
אני, מה אכפת לי (אימוגי בוכה). אבל שתבין עד כמה גדולה השפעתך על הציבור. בהנף מקלדת ממש.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
גדול!
רק הייתי מצפה לשינוי שמות של זמרים ושירים... בכל זאת יש להם לב.
ודווקא סיבת הסיבות לא כזה גרוע...

castamir

מהמשתמשים המובילים!
1f64f.png

רק הייתי מצפה לשינוי שמות של זמרים ושירים... בכל זאת יש להם לב.
ודווקא סיבת הסיבות לא כזה גרוע...

יש שמות כאלו של זמרים אמיתיים?! :eek:
התוצאה היחידה בגוגל ל"חלפון תורג'מן" מפנה לאשכול הזה...

בכל מקרה הבהרה חשובה:
הקטע כולו סאטירי ואין לייחס לו שום קשר למציאות.
אלו מהשירים שקיימים במציאות בגירסה ווקאלית, עשויים להיות מעולים ואף טובים בהרבה מהמקור.

במקביל ביקשתי מההנהלה לתקן כמה דברים בטקסט בעקבות הערה דומה שקיבלתי באישי.

תודה!

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
חלק מהשמות דומים מידי וכן השירים בעצמם חשופים...
אבל טוב שהבהרת...

castamir

מהמשתמשים המובילים!
חלק מהשמות דומים מידי וכן השירים בעצמם חשופים...
אבל טוב שהבהרת...

במחשבה שלישית,

אולי דווקא השירים שהרשיתי לעצמי לרמוז אליהם בבירור - זה אומר שהם מספיק טובים עד כדי שאין חשש שהייתה כוונה אמיתית או סיכוי ריאלי להפחית בכבודם... :rolleyes:

נראה שזו לפחות המציאות. הפוך על הפוך על הפוך, כדרכה של מציאות.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
במחשבה שלישית,

אולי דווקא השירים שהרשיתי לעצמי לרמוז אליהם בבירור - זה אומר שהם מספיק טובים עד כדי שאין חשש שהייתה כוונה אמיתית או סיכוי ריאלי להפחית בכבודם... :rolleyes:

נראה שזו לפחות המציאות. הפוך על הפוך על הפוך, כדרכה של מציאות.
זהו, שאף אחד לא באמת מטייל בראש של מישהו אחר...

כהן הדיוט

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
סאונד והפקות אולפן
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
אסור לצחוק ככה בימי בין המצרים.
משיב נפש כאבטיח במקשה.
כפינה ריקה במלתחה.
כלייק צוחק בשירה עצובה.
אין זה צחוק צבועים
או זרידת זאבים
יש בו אכן יללת תנים
על אי זמרתם של הגדולים.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ק'

קמה קָרָאתִי בְכָל לֵב עֲנֵנִי יְהוָה חֻקֶּיךָ אֶצֹּרָה:קמו קְרָאתִיךָ הוֹשִׁיעֵנִי וְאֶשְׁמְרָה עֵדֹתֶיךָ:קמז קִדַּמְתִּי בַנֶּשֶׁף וָאֲשַׁוֵּעָה (לדבריך) לִדְבָרְךָ יִחָלְתִּי:קמח קִדְּמוּ עֵינַי אַשְׁמֻרוֹת לָשִׂיחַ בְּאִמְרָתֶךָ:קמט קוֹלִי שִׁמְעָה כְחַסְדֶּךָ יְהוָה כְּמִשְׁפָּטֶךָ חַיֵּנִי:קנ קָרְבוּ רֹדְפֵי זִמָּה מִתּוֹרָתְךָ רָחָקוּ:קנא קָרוֹב אַתָּה יְהוָה וְכָל מִצְוֹתֶיךָ אֱמֶת:קנב קֶדֶם יָדַעְתִּי מֵעֵדֹתֶיךָ כִּי לְעוֹלָם יְסַדְתָּם:
נקרא  7  פעמים

לוח מודעות

למעלה