שירה לחרדים.

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
מה המקום של שירה לגבר חרדי בן תורה?
יש גישה- שירה זה שמאלץ של רגשות לאחרי אסונות ל"ע, בעיתונים חובבי הז'אנר,
או שכל זה לנשים, שממילא מחבבות את הרגשות המתפתלים ומתרפקים סביב עצמם.
מה לגבר בן תורה ולזה?

לא יודע. תגידו אתם. האם יש בלבכם מקום לשירה?

כבונוס, אביא בתגובה הבאה שיר של מישהו. תנו לו לחלחל אליכם, ותגידו אם זז בכם משהו.

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
הַדֶּרֶךְ יָפָה עַד מְאד - אָמַר הַנַּעַר.
הַדֶּרֶךְ קָשָׁה עַד מְאֹד - אָמַר הָעֶלֶם.
הַדֶּרֶךְ אָרְכָה עַד מְאֹד - אָמַר הַגֶּבֶר.
יָשַׁב הַזָּקֵן לָנוּחַ בְּצַד הַדֶּרֶךְ.

צוֹבְעָה הַשְּׁקִיעָה שֵׂיבָתוֹ בְּפָז וָאֹדֶם,
הַדֶּשֶׁא מַבְהִיק לְרַגְלָיו בְּטַל-הָעֶרֶב,
צִפּוֹר אַחְרוֹנָה שֶׁל יוֹם מֵעָלָיו מְזַמֶּרֶת:
- הֲתִזְכֹּר מַה יָּפְתָה, מַה קָּשְׁתָה, מָה אָרְכָה הַדֶּרֶךְ?

אפשוטער איד

משתמש מקצוען
אני באופן אישי מזדהה באופן עמוק עם שירה טובה בהחלט מזיז לי משהו בלב
טור, שיהיה הכי טוב והכי נוגע ללב זה עדיין טור.. לא מצליח לחדור לבפנוכו
אבל מה?
כשיש עומס שירים על מצב החסה בשטחים וגידול הבטטה בירקנים.
השירה נהיית מכבידה.

ידידיה חבר

מהמשתמשים המובילים!
מה המקום של שירה לגבר חרדי בן תורה?
יש גישה- שירה זה שמאלץ של רגשות לאחרי אסונות ל"ע, בעיתונים חובבי הז'אנר,
או שכל זה לנשים, שממילא מחבבות את הרגשות המתפתלים ומתרפקים סביב עצמם.
מה לגבר בן תורה ולזה?

לא יודע. תגידו אתם. האם יש בלבכם מקום לשירה?

כבונוס, אביא בתגובה הבאה שיר של מישהו. תנו לו לחלחל אליכם, ותגידו אם זז בכם משהו.
שירה באה טוב עם יין משמפיין או בורדו, וקטע חזנות לא נודע של החזן סירוטה או רביעיה נדירה של בטהובן, לצלילי כינור של סטרדיווריוס, ולצילו של ציור מקורי של רמברנדט.

זה עניין ל'מבינים', לפרופסרים, ולאנשי אליטה מתנשאים, בעיקר כאלו שכבר הלבינה קרחתם.

עבדכם הנאמן מרשה לעצמו להתבטא כך, כי הוא היחיד שיש לו מדור שירה בפרוג...

מוישה

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
שירה לבן תורה חרדי?! רחמנא לצלן! נאר תייירה!!!
כן כן. זה המצב. תפקחו עיניים סביבכם ותראו.
מי שיקום ויכתוב שירה כמו שכתב דוד המלך, יאשפזו אותו. [ה' ירחם, דוד המלך זה רגל במרכבה ואין לנו השגות. מה אתה בכלל משווה?! טפו.]
מישהו כתב לאחרונה שאם היו תופסים בחור בישיבה שכותב שירה, כמו שכתבו רבי יהודה הלוי או רבי אברהם אבן עזרא, היו זורקים אותו מכל המדרגות. [ולמען האמת, שירת החול של ספרד, החל משירי רבי שלמה אבן גבירול, רבי יהודה הלוי, רבי משה אבן עזרא ועד לרבי יהודה אלחריזי, אפילו את הצנזורה של 'בשבע' לא הייתה עוברת...]
אבל מה אנחנו מרחיקים לכת, בליטא לא היו בני ישיבות שכתבו שירים? היו גם היו! (ע"ע שקעה חמה ועוד). אנחנו מחורפנים היום על כל השכל.
סליחה על ההתפרצות ועל הדברים המבולבלים. קחו את זה כסוג של שירה...

מרציפן

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
לגבר חרדי בן תורה?
למה הדגשת "בן תורה"?
אם משום שבן תורה לא אמור להתעניין בשום דבר חוץ מתורתו אומנותו - למה לא שאלת על הציור והכתיבה למשל;
ואם משום שהשירה מקומה ממחוזות הרגש - ושאלתך האם יש לרגש מקום בחייו של בן תורה -
התשובה היא שיש. חד משמעית, רק ככל רגש ביהדות שמקומו הוא לאחר השכל - להרגיש חזק דברים שיש להם מקום בשכל.
ומעתה, בן תורה שחפצה נפשו להרגיש קרבת אלוקים או את יפי הבריאה או כל דבר חיובי אחר והוא מתחבר לכך בצורת השירה שהיא שפה ישירה יותר של הרגש - וכי מה רע בזה??

אגב, הסיפור על גיטה ושולעם בער סחט אותי רגשית... ואהבתי אותו. כן. ככה פשוט.

מרציפן

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
מישהו כתב לאחרונה שאם היו תופסים בחור בישיבה שכותב שירה, כמו שכתבו רבי יהודה הלוי או רבי אברהם אבן עזרא, היו זורקים אותו מכל המדרגות.
למה, איפה למדת?
בפוניבז' בזמני היו משוררים דגולים!!

ונכון, יש תופעה שמצויה אצל כותבי שירים שהם לא תמיד על הקרקע, עוף מוזר וכדו' ולא יזיק לנענע אותם וללמד אותם שתהא דעתם מעורבת עם הבריות [למי שחושב שזה יעזור] או לחילופין טיפול רגשי עדין, אבל מכאן ועד ההשוואה לריה"ל ואבן עזרא וכדו' הדרך ארוכה עד מאד אמר הנער [סליחה, נסחפתי בשירתה של לאה גולדברג הנ"ל] ויותר מכך מגוחכת.

ידידיה חבר

מהמשתמשים המובילים!
שירה לבן תורה חרדי?! רחמנא לצלן! נאר תייירה!!!
כן כן. זה המצב. תפקחו עיניים סביבכם ותראו.
מי שיקום ויכתוב שירה כמו שכתב דוד המלך, יאשפזו אותו. [ה' ירחם, דוד המלך זה רגל במרכבה ואין לנו השגות. מה אתה בכלל משווה?! טפו.]
מישהו כתב לאחרונה שאם היו תופסים בחור בישיבה שכותב שירה, כמו שכתבו רבי יהודה הלוי או רבי אברהם אבן עזרא, היו זורקים אותו מכל המדרגות. [ולמען האמת, שירת החול של ספרד, החל משירי רבי שלמה אבן גבירול, רבי יהודה הלוי, רבי משה אבן עזרא ועד לרבי יהודה אלחריזי, אפילו את הצנזורה של 'בשבע' לא הייתה עוברת...]
אבל מה אנחנו מרחיקים לכת, בליטא לא היו בני ישיבות שכתבו שירים? היו גם היו! (ע"ע שקעה חמה ועוד). אנחנו מחורפנים היום על כל השכל.
סליחה על ההתפרצות ועל הדברים המבולבלים. קחו את זה כסוג של שירה...

היה שווה שכל הפורום הזה יהיה קיים רק בשביל שהשורות האלו יכתבו. אנחנו מחורפנים, לגמרי.

אבל יש גם את הנקודה שמי ששונה ומשונה, מצפצף על כל העולם, ופותח לו מסלול חדש - הוא בסיכון מסויים. לא אציין קהילות שלמות שלצערנו הוכיחו את זה. וליחיד זה לפעמים ממש סכנה, כי לפעמים דווקא העדריות המחורפנת היא ששומרת עלינו.
נאום הגבר שכבר מזמן לא רואה את העדר מרוב מרחק.

הגשש

משתמש מקצוען
היה שווה שכל הפורום הזה יהיה קיים רק בשביל שהשורות האלו יכתבו. אנחנו מחורפנים, לגמרי.
נכון מאוד, ותרשו לי לא להכניס את ראשי בנושא דוד המלך, רועדות לי האצבעות רק מלחשוב על זה.
יש חרפון מסויים בדורנו, אנשים לא מוכנים לקבל סטיות מהעדר, אז נכון שהעדר שומר עלינו, ולפני השואה מי שמר עלינו?
יש בעדריות צדדים לכאן ולכאן, אבל בהחלט קשה לעדר לקבל סטיות ממנו, אפילו בנושא כתיבה, ישנם קהלים רבים שאני נפגש בהם ואני מסתיר את כובעי כסופר, העדר לא מוכן לקבל את זה, אז שירה, שהיא החלק הרגשי של הכתיבה, העדר כן יהיה מוכן לקבל? אתמהה. מחורפנים כבר אמרנו?

ידידיה חבר

מהמשתמשים המובילים!
@הגשש כל מילה שלך פנינה. אויש כמה שאתה צודק.
בדיוק ביום שישי כתבתי לחבר שישנם ציבורים שאתה צריך להסתיר את כל מה שיש לך מתחת הכובע חוץ מהכיפה והקרחת. והתכוונתי בדיוק לכובע שלך ושל כולנו.

תרשה לי רק להתווכח אתך בנקודה איזוטרית שלא קשורה למכלול הדברים:
ולפני השואה מי שמר עלינו?
אציין משהו שלא הייתה לי הרשות להגיד אותו, אילולא שאנשים גדולים כהגרש"ד פינקוס זצוק"ל ועוד אמרו (ואכתוב זאת בלשוני אני, כמובן):
מה ששמר עלינו ממה שהיה לפני השואה - זו השואה בעצמה.

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
אני לא מבין על מה המהומה, יאללה מישכו עטכם וקחו קולמסכם ושירו לנו שיר, חוששים הנכם להיות מוזרים? אתם?
נדמה לי שבציבור הגברים החרדים (אותם שלא חוששים לכתוב 'שירת נשים'), ישנם יותר שאוהבים לכתוב שירה מכאלו שאוהבים לקרוא.
תקנו אותי אם אני טועה.
מסכים איתך ידידי.

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
אני מעריך את כותבי השירה, אבל באופן אישי מעולם לא הבנתי אותה.
רוצה לכתוב? כתוב.
רוצה לשורר? קח מפוחית פה ותשורר.

לא הבנתי את העניין לכתוב או לקרוא שירה.
(ועכשיו - ברחתי לבונקר)

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
אני מעריך את כותבי השירה, אבל באופן אישי מעולם לא הבנתי אותה.
רוצה לכתוב? כתוב.
רוצה לשורר? קח מפוחית פה ותשורר.

לא הבנתי את העניין לכתוב או לקרוא שירה.
(ועכשיו - ברחתי לבונקר)
זה נפלא

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
אני אסביר מה הכוונה בשאלה שלי:
נגעו פה הרבה בנקודה שכבני תורה אנחנו התחנכנו להיות פרקטים ומואסי הבל.
ושירה כולה מהותה הרהורים והתעמקות בדברים שהם מרחפים כאלה.
האם יש מקום לשירה בתוך חיינו?
האם כדאי בכלל להכנס לנושא?

הגשש

משתמש מקצוען
אני אסביר מה הכוונה בשאלה שלי:
נגעו פה הרבה בנקודה שכבני תורה אנחנו התחנכנו להיות פרקטים ומואסי הבל.
ושירה כולה מהותה הרהורים והתעמקות בדברים שהם מרחפים כאלה.
האם יש מקום לשירה בתוך חיינו?
האם כדאי בכלל להכנס לנושא?

בתור אדם חרדי יש לך זמן מיותר בחיים להיכנס למקום שהוא לא פרנסה/אחזקת בית/ ארנונה/משכנתא/גידול ילדים/דירות לכולם/פנסיה/קניית חלקה?

לפני כמה שנים יצא לי להשתתף באיזה קורס קאוצינג ניסיוני, באחד השלבים המרצה ביקש לתאר מצב היפותטי שיש לנו הכל בחיים ואין צורך לדאוג לשום דבר, מה היינו עושים?
במושכל ראשון כולנו ענינו את התשובה הפשוטה, הולכים ללמוד.
אבל טיפש הוא לא היה המרצה הזה. הוא השאיר את השקט בחדר והעמיק אותו, כולנו נשארנו עם המחשבות על הרגע הזה ללכת ללמוד כשאין שום דאגות.
כעבור כמה דקות הוא שאל "ומה תעשו אח"כ?"
הרי ברור שאדם שיש לו מנה רוצה מאתיים ומי שיכול לשבת וללמוד עושה זאת גם עם דאגות פרנסה.

ולעניינו, אם אתה נמצא במצב אוטופי או אפוקליפטי (המוקדם מביניהם) שיש לך הכל ופשוט מרוב שעמום אתה מרגיש שהנך גולש לשירה ורק מפחד מפני המלעיגים עליו ב... אז אנחנו איתך, תתפייט @אבימי כאוות נפשך ותשרה כאן בפורום את רוח השירה והפיוט.

אולם אם עדיין לא קנית את הדירה השנייה לבנך הקט שבקושי הגיח לעולם ואתה מחפש מקור הכנסה נוסף, וכאן אתה שואל האם השירה והפיוט יקרבו אותך אל המטרה, התשובה היא לכאורה לא. אין עדיין בספרי אור החיים עמודה של שירה כמו בסטימצקי, שאל את ספרא, הוא אמר הוא יודע.

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
בתור אדם חרדי יש לך זמן מיותר בחיים להיכנס למקום שהוא לא פרנסה/אחזקת בית/ ארנונה/משכנתא/גידול ילדים/דירות לכולם/פנסיה/קניית חלקה?

לפני כמה שנים יצא לי להשתתף באיזה קורס קאוצינג ניסיוני, באחד השלבים המרצה ביקש לתאר מצב היפותטי שיש לנו הכל בחיים ואין צורך לדאוג לשום דבר, מה היינו עושים?
במושכל ראשון כולנו ענינו את התשובה הפשוטה, הולכים ללמוד.
אבל טיפש הוא לא היה המרצה הזה. הוא השאיר את השקט בחדר והעמיק אותו, כולנו נשארנו עם המחשבות על הרגע הזה ללכת ללמוד כשאין שום דאגות.
כעבור כמה דקות הוא שאל "ומה תעשו אח"כ?"
הרי ברור שאדם שיש לו מנה רוצה מאתיים ומי שיכול לשבת וללמוד עושה זאת גם עם דאגות פרנסה.

ולעניינו, אם אתה נמצא במצב אוטופי או אפוקליפטי (המוקדם מביניהם) שיש לך הכל ופשוט מרוב שעמום אתה מרגיש שהנך גולש לשירה ורק מפחד מפני המלעיגים עליו ב... אז אנחנו איתך, תתפייט @אבימי כאוות נפשך ותשרה כאן בפורום את רוח השירה והפיוט.

אולם אם עדיין לא קנית את הדירה השנייה לבנך הקט שבקושי הגיח לעולם ואתה מחפש מקור הכנסה נוסף, וכאן אתה שואל האם השירה והפיוט יקרבו אותך אל המטרה, התשובה היא לכאורה לא. אין עדיין בספרי אור החיים עמודה של שירה כמו בסטימצקי, שאל את ספרא, הוא אמר הוא יודע.

וואי. איך אתה מכוון את השאלה שלי.
כלומר, ברור לך שיש המון עיסוקים על הראש, מצד שני, כולנו עושים דברים להנאתינו. יש חברה' שחוטאים באיזה מגנום בהפסקת צהריים, או להכנס לפרוג ולראות מה חדש.

לא עולה על דעת אף אחד לקרוא שירה.

וזה מעניין, כי בעולם הכללי, ככל שרמת האינטלגנציה עולה, המודעות לספרות ושירה עולה.
אז למה לא אצלינו?

חוזר ומדגיש, אני לא סובל שירה. יש רק יוצרים מסוימים או שירים מסוימים מאוד שכן באים לי טוב.

ידידיה חבר

מהמשתמשים המובילים!
וזה מעניין, כי בעולם הכללי, ככל שרמת האינטלגנציה עולה, המודעות לספרות ושירה עולה.
אז למה לא אצלינו?
תרשה לי להתבטא בבוטות, ולשני הכיוונים.

למה לא אצלינו?!
למה? ככה! כי אנחנו גדלנו בחממה, שזה דבר טוב לכשלעצמו. אבל בחממה אין כלום חוץ מתיירה ועגבניות וכמה זבובים שהצליחו לפלוש.

אבל אל תוריד בפניהם את הכובע.
אצלם זה כמו בחור בישי"ק שנחנק מסיגריה בשביל שהוא יוכל להגיד אח"כ 'צ'מע, פרלמנט זה אחלה סיגריה', בלי להתייחס שה'אחלה סיגריה' הזו כמעט ועלתה לו בחייו הצעירים. בדיוק אותו דבר, יושב איזה שמאלני ברמת אביב, שגם אנחנו וגם הכלב שלו יודעים מה באמת יש לו בראש, ו'מתענג' על 'שירה עברית לירית וקסומה' כשהוא מחזיק חזק את העיניים בשביל לא לנחור.
אל תאמין להם. גם הם לא מאמינים לעצמם.

נערך לאחרונה ב:

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
תרשה לי להתבטא בבוטות, ולשני הכיוונים.

למה לא אצלינו?!
למה? ככה! כי אנחנו גדלנו בחממה, שזה דבר טוב לכשלעצמו. אבל בחממה אין כלום חוץ מתיירה ועגבניות וכמה זבובים שהצליחו לפלוש.

אבל אל תוריד בפניהם את הכובע.
אצלם זה כמו בחור בישי"ק שנחנק מסיגריה בשביל שהוא יוכל להגיד אח"כ 'צ'מע, פרלמנט זה אחלה סיגריה', בלי להתייחס שה'אחלה סיגריה' הזו כמעט ועלתה לו בחייו הצעירים. בדיוק אותו דבר, יושב איזה שמאלני ברמת אביב, שגם אנחנו וגם הכלב שלו יודעים מה באמת יש לו בראש, ו'מתענג' על 'שירה עברית לירית וקסומה' כשהוא מחזיק חזק את העיניים בשביל לא לנחור.
אל תאמין להם. גם הם לא מאמינים לעצמם.

לא. בוטות לא עוברת מסך.
מצטער, אך אגיב לתגובה מעודנת יותר, ללא הגדרות צולפניות והכללות חסרות בסיס.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט פ'

קכט פְּלָאוֹת עֵדְוֹתֶיךָ עַל כֵּן נְצָרָתַם נַפְשִׁי:קל פֵּתַח דְּבָרֶיךָ יָאִיר מֵבִין פְּתָיִים:קלא פִּי פָעַרְתִּי וָאֶשְׁאָפָה כִּי לְמִצְוֹתֶיךָ יָאָבְתִּי:קלב פְּנֵה אֵלַי וְחָנֵּנִי כְּמִשְׁפָּט לְאֹהֲבֵי שְׁמֶךָ:קלג פְּעָמַי הָכֵן בְּאִמְרָתֶךָ וְאַל תַּשְׁלֶט בִּי כָל אָוֶן:קלד פְּדֵנִי מֵעֹשֶׁק אָדָם וְאֶשְׁמְרָה פִּקּוּדֶיךָ:קלה פָּנֶיךָ הָאֵר בְּעַבְדֶּךָ וְלַמְּדֵנִי אֶת חֻקֶּיךָ:קלו פַּלְגֵי מַיִם יָרְדוּ עֵינָי עַל לֹא שָׁמְרוּ תוֹרָתֶךָ:
נקרא  20  פעמים

לוח מודעות

למעלה