השקעות שוק ההון לעומת נדלן- מספר הערות

טילון

מהמשתמשים המובילים!
עריכה והפקת סרטים
אז אני הייתי שמחה לראות את הנתונים האלו, שמראים שבתקופות מסוימות הדירות עלו יותר משוק ההון.
זה לא לראות, זה לשמוע
(פרק מתוך הפודקאסט חיות כיס)

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
זה לא לראות, זה לשמוע
(פרק מתוך הפודקאסט חיות כיס)
לא ממש רלוונטי שיש מישהו שגם טוען את הטענה הזאת.
אני רוצה לראות/לשמוע נתונים ספציפיים שניתן לבדוק.
ובכל מקרה הקישור חסום לי.

טילון

מהמשתמשים המובילים!
עריכה והפקת סרטים
לא ממש רלוונטי שיש מישהו שגם טוען את הטענה הזאת.
אני רוצה לראות/לשמוע נתונים ספציפיים שניתן לבדוק.
ובכל מקרה הקישור חסום לי.
לא בדקתי את הנתונים. גם אני הייתי שמחה לראות נתונים מדוייקים. (אם כי השקעה בנדל"ן נראית לי כ"כ לא נוחה, שכנראה שלא הייתי מתחילה להשקיע מעבר לדירת מגורים יחידה, גם אם הייתי משתכנעת שזה עדיף על שוק ההון)

br20

משתמש חדש
ומי שבאמת לא מתאים לו להשקיע בדירה ורוצה להשקיע במניות דיבידנדים כדי לקבל כל חודש "שכירות" - מה האופציות? יש מניות דיבידנדים כשרות?

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
ומי שבאמת לא מתאים לו להשקיע בדירה ורוצה להשקיע במניות דיבידנדים כדי לקבל כל חודש "שכירות" - מה האופציות? יש מניות דיבידנדים כשרות?
יש הרבה מאד אופציות כשרות.

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
אם אני מחתנת ילד, לא מעניין אותי מה יקרה בעוד עשר שנים. אני צריכה את הכסף עכשיו. ואי אפשר לדעת מה יקרה בדיוק כשיצטרכו את הכסף. (אני יודעת שלמי שמשקיע בשוק ההון ממליצים להוריד את רמת הסיכון של התיק לקראת התקופה שבה צריך להשתמש בו, אבל זה גם פוגע בתשואה מן הסתם)

אני בכלל לא בטוחה שעדיף להשקיע בנדל"ן מאשר בשוק ההון. רק שמה את זה כעוד שיקול.
זה מאוד מאוד מעניין אותך
כי שוב אם את יוצאת מנקודת הנחה ששוק ההון בטווח של 20 שנה עושה 7 אחוז לשנה
אזי- הרווח הוא הרבה יותר גדול
ויש את יתרון הנזילות וכל היתרונות שלעיל

כל סברתך נכונה זה רק באופן שא"א באמת לדעת מה יקרה בשוק ההון בטווח הארוך
אבל אם ניתן להניח את ההנחה היסודית ששוק ההון עושה 7 אחוז ריאלי
אז סברתך אינה נכונה

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
נראה לי צריך לחשב גם דמי שכירות שהיו ממשלמים לאורך 20 שנה שהם באיזור מליון
צודק לגמרי
ועדיין הגענו לאותו סכום 2.6 מיליון מול 2.6 מיליון
וזה לפני אינפלצייה וזה כלול באינפלצייה

יש פה פער עצום
ואל תשכח את היתרונות של הנזילות
לא תמיד יש שוכרים
יש תקלות בדירה וכו

טילון

מהמשתמשים המובילים!
עריכה והפקת סרטים
זה מאוד מאוד מעניין אותך
כי שוב אם את יוצאת מנקודת הנחה ששוק ההון בטווח של 20 שנה עושה 7 אחוז לשנה
אזי- הרווח הוא הרבה יותר גדול
ויש את יתרון הנזילות וכל היתרונות שלעיל

כל סברתך נכונה זה רק באופן שא"א באמת לדעת מה יקרה בשוק ההון בטווח הארוך
אבל אם ניתן להניח את ההנחה היסודית ששוק ההון עושה 7 אחוז ריאלי
אז סברתך אינה נכונה
מאיפה הבאת את זה ששוק ההון עושה תמיד 7% לשנה? ועוד ריאלי?
הלכתי לבדוק בנתונים של s&p 500 , שאפשר לומר שזה מדד מייצג לשוק ההון, ואמנם היו תקופות כאלו, אבל לא תמיד.
אם ניקח את מי שהשקיע בתחילת 2000, עד תחילת 2020 הכסף שלו עשה ערך 4-4.5% לשנה. נומינלית. וזה עוד לפני הירידות הגדולות של תחילת הקורונה.
אין לי נתונים מדויקים על שוק הדיור, אבל לא ברור לי שבשנים ההן הוא לא עקף את זה (בהתחשב בזה שמדובר בתקופה של עליית מחירים עצומה במחירי הדיור)

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
אם ניקח את מי שהשקיע בתחילת 2000, עד תחילת 2020 הכסף שלו עשה ערך 4-4.5% לשנה. נומינלית.
זה נתונים מאד לא מדויקים.
אכן ה S&P 500 הניב 4.25% לשנה אבל רק כשלא מחשבים גם את תשואת הדיבידנדים.
עם הדיבידנדים התשואה הממוצעת זה כ 6.242% לשנה.
ואכן מדובר במקרה ח"פ שבו זה היה קצת פחות מ7%.
רוב טווחי הזמן שתבדקו, זה הרבה יותר מ7% לשנה.
וכפי שאפשר לראות בקלות בוויקיפדיה.
וזה עוד לפני הירידות הגדולות של תחילת הקורונה.
דווקא עם תחשבו את שנת 2020 בתוך החישוב, זה יצא יותר כ 6.768%.
כי אמנם היו ירידות חזקות אבל מהר מאד זה עלה בחזרה ואף לרמה הרבה יותר גבוהה.
ואם תוסיפו את שנת 2022 אז בכלל נגיע כבר ל 7.519%
שזה אומר תשואה של כל התקופה זה 392.8%
אתם חושבים שדירות בארץ עלו בתקופה הזאת גם בכמעט 400%??

טילון

מהמשתמשים המובילים!
עריכה והפקת סרטים
דווקא עם תחשבו את שנת 2020 בתוך החישוב, זה יצא יותר כ 6.768%.
כי אמנם היו ירידות חזקות אבל מהר מאד זה עלה בחזרה ואף לרמה הרבה יותר גבוהה.
התכוונתי לזה שיכולתי לבחור נקודת סיום בשיא הירידות, ולהציג כאילו שוק ההון לא עשה תשואה משמעותית, ובכל זאת בחרתי דוגמה קצת פחות קיצונית.
אכן ה S&P 500 הניב 4.25% לשנה אבל רק כשלא מחשבים גם את תשואת הדיבידנדים.
עם הדיבידנדים התשואה הממוצעת זה כ 6.242% לשנה.
אבל גם כשמשקיעים בנדל"ן יש חוץ מעליית הערך רווח מהשכירות. אמנם אין לו את האופציה של ריבית דריבית כמו שיש בדיבידנדים, אבל זה נתון שגם אליו צריך להתייחס.
ואכן מדובר במקרה ח"פ שבו זה היה קצת פחות מ7%.
רוב טווחי הזמן שתבדקו, זה הרבה יותר מ7% לשנה.
וכפי שאפשר לראות בקלות בוויקיפדיה.
נכון. לרגע לא טענתי שעדיף להשקיע בנדל"ן באופן כללי.
הדבר היחיד שאמרתי הוא שאם מטרת ההשקעה היא בסופו של דבר לקנות דירה, השקעה בנדל"ן "מגדרת" את ההשקעה למחירי הנדל"ן, ומנטרלת את הסיכון שמחירי הדיור יעלו יותר מאשר המחירים בשוק ההון.
ברור שרוב הסיכויים הם שזה מקטין את הרווח. זה המחיר של הקטנת סיכונים- הפחתת הסיכוי לרווחים. לדעתי זה שיקול שצריך להיכנס למערכת השיקולים. יכול להיות שהמסקנה תהיה שזה עדיין לא כדאי אבל זה גם תלוי מאד בנתונים של כל אחד. (לא דומה אב לכמה וכמה בנות מהמגזר הליטאי שיודע שיצטרך לתת להן בסיס לדירה אם ירצה למצוא להן שידוך טוב, לאדם ממגזר שבו לא מקובל לתת דירות, שרוצה מאד לעזור לילדיו, אבל לא מרגיש שהוא מחויב.)

יוני אישזב

משתמש צעיר
רציתי לציין דבר שלא הוזכר כאן...
בשוק הנדלן יש מיסוי כדלהלן
מס רכישה=8 אחוז[כלומר על דירה של מיליון יש מס של 80 אלף]
מס שבח= 25 אחוז מהרווח של הדירה[לדוגמא: אדם שקנה דירה במיליון ובמכירה השווי של הדירה 2 מיליון על הרווח של המיליון צריך לשלם מס שבח 250 אלף]
בשוק ההון יש מיסוי של 25 אחוז
ובקרן השתלמות יש אפשרות להפקיד כל שנה עד 70 אלף ללא מס
אני לא בקי כל כך בנושא אבל אני מאמין שיהיה כאלה שיפרטו יותר בנושא של המיסוי...

ישראלה ישראלי

משתמש סופר מקצוען
רציתי לציין דבר שלא הוזכר כאן...
בשוק הנדלן יש מיסוי כדלהלן
מס רכישה=8 אחוז[כלומר על דירה של מיליון יש מס של 80 אלף]
מס שבח= 25 אחוז מהרווח של הדירה[לדוגמא: אדם שקנה דירה במיליון ובמכירה השווי של הדירה 2 מיליון על הרווח של המיליון צריך לשלם מס שבח 250 אלף]
בשוק ההון יש מיסוי של 25 אחוז
ובקרן השתלמות יש אפשרות להפקיד כל שנה עד 70 אלף ללא מס
אני לא בקי כל כך בנושא אבל אני מאמין שיהיה כאלה שיפרטו יותר בנושא של המיסוי...
מצד שני יש פטור ממס על הכנסה מהשכרת דירה עד 5000 ומשהו ש"ח בחודש

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
לא דומה אב לכמה וכמה בנות מהמגזר הליטאי שיודע שיצטרך לתת להן בסיס לדירה אם ירצה למצוא להן שידוך טוב, לאדם ממגזר שבו לא מקובל לתת דירות, שרוצה מאד לעזור לילדיו, אבל לא מרגיש שהוא מחויב.)
אני מבינה את הטיעון באופן כללי, אבל זה אמור להיות הפוך, בן אדם שבצורה די ודאית יהיה זקוק לסכומים מאד גדולים, גם אם זה בשביל לקנות דירות לבנותיו, עדיף לו להשקיע במקום שיניב לו את התשואה המרבית.

מה יש

משתמש מקצוען
זה נכון שלא התייחסתי לעניין המיסוי.
ניתן למצוא דרכים לחסוך במס בשוק ההון,
אולי גם בנדלן.
זה מצריך יותר התעסקות.
לדעתי ראיתי כאן מאמר בנושא לאחרונה ובקצרה:

-הפקדה לקרן השתלמות עד התקרה השנתית שם הרווחים פטורים ממס
-מכירה בסוף שנה עד לתקרה הפטורה ממס שלכם (על פי הכנסותיכם) וקניה מחודשת, כך שהרווח שצברתם עד כה ומכרתם למעשה 'נפטר' ממס
-נעילת הפסדים- למכור בשעה שיש ירידה ולקנות שוב (הרי תמיד יש ירידות לפעמים) וזה יוצר 'מגן מס' שניתן להזדכות עליו.
-קניית חלק מהניירות ע"ש הילדים, כשהם יהיו בני 18 יוכלו לממש. זה גיל שאין בו כמעט הכנסות ובהתאם לסעיף 2 יוכלו למכור ברווח עד תקרה מסוימת ולהזדכות ממס.
-דחיית מס- ליטול הלוואה תמורת ההשקעה ברבית נמוכה כמקובל בשוק (דרך הברוקר/מקרן ההשתלמות וכדו') כך שניתן להנות עכשיו מהכסף אך הקרן ממשיכה לצבור ריבית דריבית. אמנם יצטרכו לשלם עליה מס אך לא מפסידים בנתיים את התשואה.

וכאן עלי להזהיר שאיני יועצת השקעות וגם לא רואת חשבון, יועצת מס או בעלת רשיון כזה או אחר ליעוץ כלכלי ולכל נקודה כאן יש השלכות שלא הובאו כאן ואולי גם איני מודעת אליהן.

בשום פנים אין בכוונתי להמליץ להעדיף השקעה בשוק ההון אלא להסב את תשומת לב המטיילים כאן בפורום שמתלבטים בין השקעות לנקודות נוספות מלבד 'מה הניב בהסטוריה תשואה הכי גבוהה נדלן או שוק ההון'.

ארזים1

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
זה נכון שלא התייחסתי לעניין המיסוי.
ניתן למצוא דרכים לחסוך במס בשוק ההון,
אולי גם בנדלן.
זה מצריך יותר התעסקות.
לדעתי ראיתי כאן מאמר בנושא לאחרונה ובקצרה:

-הפקדה לקרן השתלמות עד התקרה השנתית שם הרווחים פטורים ממס
-מכירה בסוף שנה עד לתקרה הפטורה ממס שלכם (על פי הכנסותיכם) וקניה מחודשת, כך שהרווח שצברתם עד כה ומכרתם למעשה 'נפטר' ממס
-נעילת הפסדים- למכור בשעה שיש ירידה ולקנות שוב (הרי תמיד יש ירידות לפעמים) וזה יוצר 'מגן מס' שניתן להזדכות עליו.
-קניית חלק מהניירות ע"ש הילדים, כשהם יהיו בני 18 יוכלו לממש. זה גיל שאין בו כמעט הכנסות ובהתאם לסעיף 2 יוכלו למכור ברווח עד תקרה מסוימת ולהזדכות ממס.
-דחיית מס- ליטול הלוואה תמורת ההשקעה ברבית נמוכה כמקובל בשוק (דרך הברוקר/מקרן ההשתלמות וכדו') כך שניתן להנות עכשיו מהכסף אך הקרן ממשיכה לצבור ריבית דריבית. אמנם יצטרכו לשלם עליה מס אך לא מפסידים בנתיים את התשואה.

וכאן עלי להזהיר שאיני יועצת השקעות וגם לא רואת חשבון, יועצת מס או בעלת רשיון כזה או אחר ליעוץ כלכלי ולכל נקודה כאן יש השלכות שלא הובאו כאן ואולי גם איני מודעת אליהן.

בשום פנים אין בכוונתי להמליץ להעדיף השקעה בשוק ההון אלא להסב את תשומת לב המטיילים כאן בפורום שמתלבטים בין השקעות לנקודות נוספות מלבד 'מה הניב בהסטוריה תשואה הכי גבוהה נדלן או שוק ההון'.
גם מי שמפקיד בקופת גמל יכול להימנע ממס?

מה יש

משתמש מקצוען
ההגבלה בקופת גמל להשקעה לא קשורה לפטור ממס
אלא אם מושכים את הכסף כקצבה בשנות הפנסיה!

אבל כן רב הנקודות שנאמרו רלוונטיות גם לקופת גמל להשקעה

החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ב'

ט בַּמֶּה יְזַכֶּה נַּעַר אֶת אָרְחוֹ לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ:י בְּכָל לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ אַל תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְוֹתֶיךָ:יא בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא לָךְ:יב בָּרוּךְ אַתָּה יְהוָה לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:יג בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי כֹּל מִשְׁפְּטֵי פִיךָ:יד בְּדֶרֶךְ עֵדְוֹתֶיךָ שַׂשְׂתִּי כְּעַל כָּל הוֹן:טו בְּפִקֻּדֶיךָ אָשִׂיחָה וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ:טז בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ:
נקרא  5  פעמים

לוח מודעות

למעלה