שאלה מענינת | "העתקות/השאלות/גניבה" בגרפיקה

Studio RAYZ

משתמש מקצוען
הדמיות בתלת מימד
"אומנים קטנים מעתיקים, אמנים גדולים גונבים"
או באנגלית "Lesser artists borrow, great artists steal".
כך אמר בזמנו פבלו פיקאסו בשנת 1892. ולאחרונה יצא לי לחשוב על הנושא הזה הרבה.
לדעתי האישית כוונתו המרכזית הייתה שאם אתה אומן פשוט תצליח לחקות את המקור ולא תתעלה עליו, אך אם אתה אומן גדול תוכל לא רק לחקות את המקור אלא גם להתעלות בצורה כזו שכולם יחשבו שזו יצירה שלך (ולכן קודם להעתיק לאחר מכן לגנוב).

קיימות 2 שיטות מרכזיות בנושא זה, האם להמציא לבד הכל על ידי מקוריות ויכולות אישיות גרידא (ולכולי עלמא זה עדיף)
או שאפשר גם "להעתיק, להשאיל, לגנוב" על מנת ליצור מוצר טוב.
בזמן האחרון כחלק מפרויקט אישי שלי לעבות את תיק העבודות שלי יצאתי לי לבקש הדמיות של אמנים גדולים ולנסות להעתיק אותם או לפחות את ההרגשה, התאורהף העיצוב, הצבעים וכו'. אני ודאי לא מתיימר לעלות על המקור, אבל כרגע הדמיות יפות מספיקות לי.
ורציתי לשאול אותכם מה אתם חושבים על זה? האם יש לזה מקום? האם זה דרך טובה להתקדם?
אני אישית מרגיש (ללא התייחסות לשאלה המקורית) שע"י זה אני מרחיב אופקים ומצליח להגיע למקומות שהלקוחות הרגילים לא לוקחים אותי אליהם.

ואסיים בסיפור שמיוחס לחפץ חיים שקשור לנושא, לא באופן ישיר.
פעם אחת נסע החפץ החיים עם עגלון אחד במטרה למכור את אחד מספריו בעיירות השונות, כשבדרך העגלון רואה לצד השביל ערימת חיטים, עצר העגלון את העגלה ירד לקח את הערימה ושם אותה בעגלה.
החפץ חיים השתומם ושאל את העגלון: "רב ייד, מה עשית?"
עונה העגלון:"הרמתי את הערימה"
שואל החפץ חיים: "מה פירוש הרמת?"
-סחבתי...
-מה פירוש סחבת?
-לקחתי...
מה פירוש לקחת?
-הרמתי ואני אקצר: עקצתי, שאלתי, שלפתי, הוצאתי, השלמתי ציוד וכן על זה הדרך.
אומר לו החפץ חיים בקול רועם: "גנבת!!" עונה לו העגלון: "אני?! מה פתאום..." ומוסר ההשכל הוא כ"כ הרבה מילים יש למילה גזל ולא בכדי, כי בכ"כ הרבה דרכים אפשר לגזול ועל זה אי אפשר לעשות תשובה עד שירצה את חבירו.

משה עמר

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
הדמיות בתלת מימד
לענ"ד אין עם זה שום בעיה כל עוד לא מעתיקים במדויק לצורך מסחרי.
כי אתה רק מעתיק ניואנס כזה או אחר בהדמיה ( כגון תאורה וכד').
זה בדיוק כמו שמלחין מסוים יאהב איזה מקצב מגניב באיזה שיר, וינסה להלחין שיר במקצב הזה, ודאי שלא יעלה על הדעת שאפשר, אפילו בצחוק, לקרוא לו גנב או משהו דומה.
בקיצור היצירה היא יצירה שלך, ההשראה יכולה לבוא מכל מיני כיוונים, וזה מבורך!

דיסי

משתמש מקצוען
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
להיפך
איך שלימדו אותי - ולמדתי אצל אנשי אומנות ממש-
הדבר הכי גדול זה לדעת להעתיק. בלי זה שום דבר לא שווה.
רק ע"י העתקה תגיע לשליטה על היצירות, תגיע להתבוננות אמיתית בפרטים הקטנים
תלמד מה עושה את התמונה למה שהיא, מה הפרטים הקטנים שעושים את האוירה המדויקת
בקיצור - אין כזה דבר ללמוד אומנות בלי להעתיק. זה פשוט כל הסיפור.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ר'

קנג רְאֵה עָנְיִי וְחַלְּצֵנִי כִּי תוֹרָתְךָ לֹא שָׁכָחְתִּי:קנד רִיבָה רִיבִי וּגְאָלֵנִי לְאִמְרָתְךָ חַיֵּנִי:קנה רָחוֹק מֵרְשָׁעִים יְשׁוּעָה כִּי חֻקֶּיךָ לֹא דָרָשׁוּ:קנו רַחֲמֶיךָ רַבִּים יְהוָה כְּמִשְׁפָּטֶיךָ חַיֵּנִי:קנז רַבִּים רֹדְפַי וְצָרָי מֵעֵדְוֹתֶיךָ לֹא נָטִיתִי:קנח רָאִיתִי בֹגְדִים וָאֶתְקוֹטָטָה אֲשֶׁר אִמְרָתְךָ לֹא שָׁמָרוּ:קנט רְאֵה כִּי פִקּוּדֶיךָ אָהָבְתִּי יְהוָה כְּחַסְדְּךָ חַיֵּנִי:קס רֹאשׁ דְּבָרְךָ אֱמֶת וּלְעוֹלָם כָּל מִשְׁפַּט צִדְקֶךָ:
נקרא  5  פעמים

לוח מודעות

למעלה