שאלה במתמתיקה (או שזה שתי נעלמים או שלא)

הגיבן

משתמש סופר מקצוען
אז בעיקרון לא ידעתי לאיזה פורום זה שייך, אני מתנצלת עם ההנחה הטבעית שלי שכאן יודעים חשבון - מוטעית, וסליחה אם זו שאלה ממש ממש טיפשית, אבל אולי בכל זאת יהיה פה מישהו שיוכל לעזור לי. העניין הוא כזה, בשביל לחשב צבעים בסביבות מדידה שונות אני מנסה להמיר מספר מסולם ערכים A למספר מסולם ערכים B. אני יודעת ש:

המספר 72 בסולם ערכים A = למספר 96 בסולם ערכים B

אני צריכה דרך לתרגם כל מספר X מסולם ערכים A לסולם ערכים B ואני לא יודעת איך עושים את זה!
לדוגמא, כמה שווה 100 בסולם ערכים A אם אתרגם אותו לסולם ערכים B?

ניסיתי להתחיל מ 72X = 96Y
אבל אני מניחה שאני צריכה עוד משוואה כדי לפתור את זה ואין לי עוד מידע על שני הסולמות מלבד מה שציינתי. האם השאלה הירוקה עצמה היא המשוואה השנייה? אם כן איך פותרים את זה?

או:
האם המשוואה 72X = 96 היא נכונה?
ואם כן תוכלו להדגים כיצד לנצל את הפיתרון של משוואה זו כדי לפתור את השאלה הירוקה שלמעלה?

i am

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
אין דרך לדעת...
זו משוואה בשני נעלמים מהצורה mx+c=y
יש לך 2 ערכים של X וY, מציבים אותם:
72m+c=96
אין עוד מידע...

i am

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה

הגיבן

משתמש סופר מקצוען
את צריכה עוד נתון של מספר נתון בסולם A ששוה למספר נתון אחר בסולם B
ואז יש 2 משוואות ב2 נעלמים
ואפשר לפתור
אעשה כמיטב יכולתי למצוא -- למרות שזה למעשה מה שדחף אותי לשאול את השאלה. :(

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
את צריכה עוד נתון של מספר נתון בסולם A ששוה למספר נתון אחר בסולם B
ואז יש 2 משוואות ב2 נעלמים
ואפשר לפתור
ברור - כשם שאי אפשר לדעת כמה הן 20 מעלות צלסיוס בסולם פרנהייט אם יודעים רק ש-0 מעלות צלסיוס הן 32 פרנהייט. חסר נתון נוסף - או כמה שווה מעלת צלסיוס לעומת מעלת פרנהייט או כמה שווה מעלה מסוימת נוספת בצלסיוס בסולם פרנהייט.

kadima

משתמש מקצוען
לא הבנתי בדיוק מה הכוונה בסולמות.
אך האם בטוח שהקשר ביניהן ליניארי?
במקרה וכן- יש אכן צורך בשני דגימות - כפי שכתבו לפני.
אם לא - יש צורך קודם כל לדעת מה סוג הקשר ולפי זה ליצור את המשוואה.
ואגב אם הזכירו את הסולמות לטמפרטורה. הרי שאכן בשביל למצוא את הפרמטרים של המרה בין פרנהייט לצלסיוס, יש צורך בשני דגימות - משום שהקשר לינארי. לעומת זאת בין סולם צלסיוס לסולם קלווין - מספיק דגימה אחת מכיוון שההפרש הינו קבוע.

הגיבן

משתמש סופר מקצוען
לא הבנתי בדיוק מה הכוונה בסולמות.
אך האם בטוח שהקשר ביניהן ליניארי?
במקרה וכן- יש אכן צורך בשני דגימות - כפי שכתבו לפני.
אם לא - יש צורך קודם כל לדעת מה סוג הקשר ולפי זה ליצור את המשוואה.
ואגב אם הזכירו את הסולמות לטמפרטורה. הרי שאכן בשביל למצוא את הפרמטרים של המרה בין פרנהייט לצלסיוס, יש צורך בשני דגימות - משום שהקשר לינארי. לעומת זאת בין סולם צלסיוס לסולם קלווין - מספיק דגימה אחת מכיוון שההפרש הינו קבוע.
זו שאלה טובה-

אני לא מנסה להמיר ערך כלשהו מסולם A לסולם B
אלא שיש מדד בסביבות צבע שאומר:
בסביבת צבע A יש 72% כיסוי של צבעים מתוך כל הצבעים של הסביבה
בסביבת צבע B יש 96% כיסוי של צבעים מתוך כל הצבעים של הסביבה

אני יודעת שזה לא ממש ברור אבל להסביר את זה ייקח כמה וכמה פוסטים, בכל מקרה האם בגלל שזה מדבר על אחוזים מתוך כיסוי הצבע של הסביבה זה לינארי?
אם לא, איזה סוגי קשרים יש, או איך אני יכולה לדעת מה סוג הקשר?

או: האם אני יכולה פשוט להניח שזה לינארי כדי לקבל תשובה שהיא בערך נותנת נקודת השוואה בין שתי הסביבות?

kadima

משתמש מקצוען
לא ממש הבנתי איך הסולמות הללו עובדים.
יש מושג של קירוב לינארי לכל פונקציה שהיא - אך אם המקרה המבוקש רחוק מהדגימות- יכול להיות שהקירוב הלינארי מזיף ובגדול.....(לדוג' אם את מציבה דגימה של 80 בA הגיוני שהקירוב הלינארי אכן יהיה קרוב כאשר תציבי 81..... - אך גם זה לא ממש חייב להיות - אלא אם כן ידוע שהפונקציה לא משתנה בצורה דרמטית)
אם יש איזשהו קישור המסביר את ענין הסולמות(לא צריך להמציא את הגלגל..) - אשמח לנסות לעזור.

שרה מגן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עימוד ספרים
עריכה תורנית
האם יש כאן ערך קבוע כלשהו? צבע, מספר ערכים, ערך מקסימום, ערך מינימום?

הגיבן

משתמש סופר מקצוען
@שרה מגן @kadima @nevertheless
upload_2019-11-3_16-29-57.png

אז נניח שאלו שתי הסולמות. כל סולם מתחיל ב-0 ומסתיים ב-100 (כי אנחנו מדברים על אחוזים).
אני יודעת שסולם B קטן מסולם A כך שסולם A מכיל את סולם B. אני לא יודעת כמה האורך של סולם B מתוך סולם A.
אני לא יודעת מה האורכים של כל יחידה בכל סולם.

אני יודעת שהערך 90 בסולם B = לערך 72 בסולם A.

לפיכך שאלתי היא אם אקח כל נקודה מסולם B (לצורך העניין 97) איך אוכל לדעת לכמה זה שווה בסולם A?

עד עכשיו הבנתי שיש צורך למצוא עוד נקודת השוואה בין שתי הסולמות כדי להשתמש במשוואת שתי נעלמים כדי לחשב כל נקודה אחרת.

האם זה נכון?

נערך לאחרונה ב:

סמינר דוד

משתמש מקצוען
72 בA = 96 ב-B
למה זה לא אומר שכל נקודה ב B שווה 1 ושליש A?

למה אני צריכה להוסיף את C?
אם מדובר באחוזים, אז מדובר בכפל ולא בחיבור.

זו השאלה שלי,

אבל אם אתם כותבים את הדברים בצורה פשוטה כזאת, אז אני מבינה שמשהו לא ידוע לי, וזה לא מתמטי כפשוטו, אלא שצריך לדעת עוד משהו. ועליו אני שואלת, למה להוסיף את C?

ולמה 100 בA לא שווה 133.33 בB?

הגיבן

משתמש סופר מקצוען
72 בA = 96 ב-B
למה זה לא אומר שכל נקודה ב B שווה 1 ושליש A?

למה אני צריכה להוסיף את C?
אם מדובר באחוזים, אז מדובר בכפל ולא בחיבור.

זו השאלה שלי,

אבל אם אתם כותבים את הדברים בצורה פשוטה כזאת, אז אני מבינה שמשהו לא ידוע לי, וזה לא מתמטי כפשוטו, אלא שצריך לדעת עוד משהו. ועליו אני שואלת, למה להוסיף את C?

ולמה 100 בA לא שווה 133.33 בB?
לא הבנתי אם את שואלת אותי או לא. אם התכוונת לשאול אותי - אני פתחתי את הפוסט בגלל שאני לא יודעת מתמתיקה ולכן אני לא יודעת איך להגיע לתשובה, לא בגלל שיש לי איזה מידע נסתר מתוחכם ששכחתי לציין.

אם את יודעת את התשובה (כל נקודה בB שווה 1 ושליש A) אשמח אם תסבירי לי בעזרת משוואה שתעזור לי לפתור כל נקודה נוספת שאני אצטרך להשוות, ולא בעזרת מילים כי אני לא יודעת לקרוא מתמתיקה.

אבל אם בכל זאת שאלת מישהו אחר שענה לפוסט אז אדרבא אשמח לקבל הסבר על שאלתך גם כן.

i am

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
סליחה על הבורות, וכניסה לנושא שלא קשור אלי. סקרנות גרידא:

מה אומר פה ה- C+

מנין באה התוספת של C?
ככה בנויה משוואה ליניארית.
C הוא קבוע.
לדוגמה:
2X+5=y
אז C הקבוע הוא 5.

סמינר דוד

משתמש מקצוען
אני שואלת את מי שכתבה את ה+C.

ולכאורה, אם מדובר בסולם, זה אמור להיות שכל B = אחד ושליש A

בדיוק כמו שכתבת בהתחלה :
72A = 96B

שזה אומר 1ושליש = 4/3 = 96/72 = B/A.

כמו המשוואה שכתבת:
96 = 72X
X=4/3 = 1 ושליש.

אני מבינה במתמטיקה, ולא בנושא המדובר.

ואם יש מישהי שכותבת שחסר נתון, וצריך למצוא איזה שהוא C נעלם, זה אומר שאתן מדברות לא מתמטיקה. או מתמטיקה מאוד מסויימת, כמו באינטרגל, שיש C כדי להשאיר מקום למספר שיכול להיות נוסף לפונקציה מקדימה.

kadima

משתמש מקצוען
לפי הציור שצויר- בעצם מתחבא כאן נתון שאפס בA הינו גם אפס בB.
וממילא הC - הוא ג"כ אפס.
כל זאת בהנחה שהציור אכן משקף את המצב, וכן שה"פריסה" של האחוזים הינה אחידה (כלומר לשני הסולמות הפרשים קבועים בין השנתות... - מה שאכן אומר שמדובר בקשר לינארי)
אם אכן כך ניתן למצוא משוואה(פונקציה) בקלות.

נערך לאחרונה ב:

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ב'

ט בַּמֶּה יְזַכֶּה נַּעַר אֶת אָרְחוֹ לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ:י בְּכָל לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ אַל תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְוֹתֶיךָ:יא בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא לָךְ:יב בָּרוּךְ אַתָּה יְהוָה לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:יג בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי כֹּל מִשְׁפְּטֵי פִיךָ:יד בְּדֶרֶךְ עֵדְוֹתֶיךָ שַׂשְׂתִּי כְּעַל כָּל הוֹן:טו בְּפִקֻּדֶיךָ אָשִׂיחָה וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ:טז בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ:
נקרא  9  פעמים

לוח מודעות

למעלה