שאלה בדיקדוק של ניקוד

• פותח הנושא אליהו פריד
  • פורסם בתאריך
מצב
הנושא נעול.
א

אליהו פריד

אורח
אמנם לא קשור ישירות לעיצוב גרפי אבל....

אולי מישהו מבין 3000+ חברים יוכל לענות לי.

בטקסט מנוקד ללא טעמים:

לפי הכללים, אות שתחתיו קמץ ואחריו אות עם שוא, קמץ זה הוא קטן.

כעת נניח שיש לי מילה כמו "הרשעים" שתחת ה-'ה' הראשונה יש קמץ ותחת הריש יש שוא, קמץ זה יהיה קמץ גדול ולא קטן, הואיל ותחת ה-'ה' צריך להיות באמת הניקוד פתח, אך הואיל ובאה אחריו אותיות 'א'ה'ח'ע'ר' שלא מקבלות דגש הפתח נהפך לקמץ

כעת לשאלתי
האם אעשה בדיקה של אותיות מקשרות 'כ'ל'ב'ה' שתחתיהם קמץ שאחריהם אותיות 'א'ה'ח'ע'ר' עם שוא להפוך את הקמץ חזרה לקמץ גדול, האם זה יהיה יותר מדוייק או שכמות של המקרים שהוא יהרוס גדולה יותר.

האם מישהו יכול להצביע לע על מקרים בהם יש לי אותיות 'כ'ל'ב'ה' בראש מילה עם קמץ שאחריו בא אותיות 'א'ה'ח'ע'ר עם שוא שהקמץ הוא קמץ קטן?????​

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
בעיקרון, השוא שבא אחריו נקרא שווא מרחף, לכן הקמץ שלפניו אינו קמץ קטן כלל ועיקר. לכן, אם אתה מדבר על אותיות של משה וכלב בתחילת מילה סביר להניח שאתה צודק בתיקון.

---אין למערכת כל אחריות לגבי תוצאות הדברים-----

בהצלחה!

דורון רונן

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
אליהו ידידי. אני מבין שניסת לתפוס אותי היום בפלפון בעניין זה ולא הצלחת. וכצעד יאוש פנית לפורום.
ובכן אין מניעה שצרוף כזה יקרה, למרות שזה נדיר מאד. לדוגמא עיין איוב ל פסוק טו במילה 'ההפך' שה"א הראשונה בקמץ קטן. וכן איוב לא פסוק מ' במלה 'באשה' שהבית בקמץ קטן. אך בכל התהילים והסידור אין צרוף כזה, לכן אתה יכול להכניס את הכלל הזה בתוכנה, וכמו שאמרת לי מי שירצה דיוק 100 אחוז בלאו הכי יצטרך להגיה.

א

אליהו פריד

אורח
GRN: בחרתי באותיות 'כ'ל'ב'ה' בכוונה ללא 'מ'ש'ו' היות ואותיות מקשרות אלו נדיר מאוד שמתחתם יהיה קמץ במקרים אלה
בשין ומם יהיה או סגול או שוא
ובוו או ו+דגש (מלאופום, שורוק, כל אחד קורא לזה משהו אחר) או שוא או פתח

א

אליהו פריד

אורח
דורון, אני מעריך מאוד את מאמציך בשבילי, עוד אחזיר לך כגמולך בבוא העת :)

א

אליהו פריד

אורח
גרפיקנער, אפשר לשכוח אותך?לא! גם אם תתחנן :)

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  2  פעמים

לוח מודעות

למעלה