רמב"ן - אין הסתר שאי אפשר לתקן אותו.

ר.ב.ב.ש

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
כתבתי על ההתיישבות במזרח אירופה
במזרח אירופה אמנם התחילה התיישבות בשנים מוקדמות מאד, אך באזור אחד על יד הכוזרים,
לאחר מכן באזור אוקראינה, בדגש על קייב והגליל
ורק לפני כ900 שנה עברו לאזור רוסיה קבוצות קטנות של סוחרים,

מה שאנחנו קוראים היום יהודי מזרח אירופה כלומר ליטא הונגריה וכדומה, התחיל ממש בשנים מאוחרות מאד, לערך 200-250 שנה.

וורמזיא כמדומני, היא על גדות הריין.
אכן.

לצדדין קתני

משתמש פעיל
עריכה תורנית
אגב, מורי ורבי שהוא חסידישע תלמיד חכם אמיתי, תלמידו המובהק של השפת אמת מתוך כתביו, היה אומר לנו בישיבה שמשפת אמת על התורה אפשר גם ללמוד איך מבינים גמרא. ההברקות הגאוניות שלו ולו רק בשאלות כמו 'מה נהיה מיושב בתירוץ?' הם קורס מצוין!
הסתקרנתי, שמא תאמר דבר בשם אומרו להביא גאולה לעולם...?

גליל555

משתמש פעיל
עריכה תורנית
אגב, מורי ורבי שהוא חסידישע תלמיד חכם אמיתי, תלמידו המובהק של השפת אמת מתוך כתביו, היה אומר לנו בישיבה שמשפת אמת על התורה אפשר גם ללמוד איך מבינים גמרא. ההברקות הגאוניות שלו ולו רק בשאלות כמו 'מה נהיה מיושב בתירוץ?' הם קורס מצוין!
אגב, מסופר שאחד מגדולי בעלי המוסר אינני זוכר שמו, אולי הגר"א דסלר?! היה מחזיק בכיסו כל שבוע את אותו שפ"א של הפרשה.

למאי נפקא מינה

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
אגב, מסופר שאחד מגדולי בעלי המוסר אינני זוכר שמו, אולי הגר"א דסלר?! היה מחזיק בכיסו כל שבוע את אותו שפ"א של הפרשה.
זאת איני יודע, אולם שיעוריו היו מושתתים על הספר הזה, והדברים ידועים ומפורסמים.
[שמעתי מסבי הליטאי שלמד אז בפוניבז', הוא הוסיף על זה עוד אבל איני זוכר בדיוק.]

פינחס רוזנצוויג

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
חבל שסבא שלי למד בישיבת נייטרא, אז אני לא יכול לדעת,
אבל בספר הזיכרון מובא שהיה מביא מהשפת אמת ומר' צדוק מלובלין ור' מנדל מוויטעפסק ומר' נחמן מברעסלאוו.

למאי נפקא מינה

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
חבל שסבא שלי למד בישיבת נייטרא, אז אני לא יכול לדעת,
אבל בספר הזיכרון מובא שהיה מביא מהשפת אמת ומר' צדוק מלובלין ור' מנדל מוויטעפסק ומר' נחמן מברעסלאוו.
יש לי חבר שלמד בפוניבז' לפני כחמש שנים. הוא אמר לי באותם ימים שזה דבר ברור בישיבה - שיעוריו היו מבוססים על שפת אמת.
ונזכרתי שסבי אמר לי בשמו שהוא לא אומר בשם אומרו כי אם כן יפטרו אותו מלומר שיעורי מוסר.

אדרבה, התכבד נא ר' @פינחס רוזנצוויג ולכבוד שובבי"ם תעבור על ספרי שמת אמת ושיחות רא"ד כל שבת, ותעדכן בעוד חודש וחצי...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  6  פעמים

לוח מודעות

למעלה