דרוש מידע רינה פליישמן - טיפול בגביהה

קריה נאמנה

משתמש מקצוען
רופאים לא מפנים לאנדוקרינולוג ילדים שגובהים בקצב משלהם במדידות לאורך זמן. גם אם הם נמוכים.
נכון.
הם כן מפנים כשילד שובר עקומות כלפי מטה.
וגם האנדוקרינולוגים - בדרך כלל לא עושים כלום מלבד בדיקות. וטיפול - אך ורק אם נמצאה בעיה.
גם למי שכן רוצה לתת הורמון גדילה - אם הוא לא חסר והקומה הנמוכה היא ללא סיבה הם לא מתלהבים לאשר...
גם זה נכון.
אבל אני, את ההשתדלות שלי עשיתי.

קצרה

משתמש מקצוען
זאת אמירה בעלת מטען רגשי כבד.
אני מסכימה איתך, לא כדאי לגרור ילדים לטיפול. משום סוג שהוא.
שווה להשקיע הרבה כדי שזה לא יהיה גרירה אלא שיתוף פעולה מהבנה ומבחירה, לפי רמת הילד.
וכמו שלמדנו בפרשת השבוע שעבר 'וילכו שניהם יחדיו'.

לדעתי שיתוף הפעולה וההבנה הוא ההרסני ביותר.
כיון שלילדים אין יכולת להכיל את מורכבות הענין של "עדיין תשאר נמוך אבל קצת יותר גבוה" וכן המורכבות של גם לטפל בבעיה וגם לעזור לילד להתרומם ולחשוב שזו לא כזו בעיה חמורה - בו זמנית.
בדיוק נקודת החילוק בינינו.

לצערי אני מדברת מניסיון. ילדים שההורים השקיעו איתם בטיפול לגובה מתוך שיתוף פעולה ובסוף נותרו נמוכים (אפילו אם להרגשת אותם הורים הגובה הוא בכל זאת יותר גבוה מהצפי...) וגדלו לנערים מתוסכלים מגובהם ברמה של הפרעה ממש...

אני בעד לבצע בדיקות בלי הסברים מיותרים . (הרופא רוצה בדיקת דם שגרתית.. הרופא ביקש שנעשה צילום של היד לצורך בדיקות שגרתיות שעושים לילדים...)
וכשמשקיעים בשעות שינה ובתזונה נכונה - לספר לילד שזה חשוב לבריאות (ואם רק הוא נמוך - לשתף גם את כל האחים מסביב לאף אחד מהם זה בטוח לא יזיק).
קפיצות?? התעמלות טובה לכל המשפחה...
וכן על זו הדרך....

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
לצערי אני מדברת מניסיון. ילדים שההורים השקיעו איתם בטיפול לגובה מתוך שיתוף פעולה ובסוף נותרו נמוכים (אפילו אם להרגשת אותם הורים הגובה הוא בכל זאת יותר גבוה מהצפי...) וגדלו לנערים מתוסכלים מגובהם ברמה של הפרעה ממש...
את מדברת מניסיון ספציפי, שהוא חשוב ומלמד מאד (וכבר ציינתי שלקחתי מזה נקודות לתשומת ליבי), אבל הוא לא חזות הכל.

בגדול השיטה שאת מציעה פותרת בעיה אחת, אבל יוצרת בעיה הרבה יותר עמוקה (לטעמי) של הקניית דפוסי תקשורת המבוססים על הסתרה וחוסר שיתוף.

קצרה

משתמש מקצוען
נכון.
הם כן מפנים כשילד שובר עקומות כלפי מטה.

גם זה נכון.
אבל אני, את ההשתדלות שלי עשיתי.

כשילד שובר עקומות כלפי מטה ביחס לגדילתו הקודמת ולא "מתקן" בחזרה במשך זמן מוגדר (שנה כמדומני..) שולחים לבירור האם מדובר במחלה.
בדיקה קלאסית שנעשית לכל ילד ולא משנה מה גובהו של מדידת גובה ומשקל לאורך זמן - היא בהחלט בגדר ההשתדלות .

אין קשר בין בדיקות רופאים והתייחסות רפואית למצבים לא תקינים - לבין מרבית המתעניינים בפורומים על שיטות הגבהה חוץ רפואיות. רובם פונים כי הרופא אמר להם אין מה לעשות הבדיקות תקינות והילד גובה בקצב אחיד.

קצרה

משתמש מקצוען
בתור פותחת אשכול זה, הרשי לי לומר שאת מניחה הנחות בלי להכיר אותי ואת משפחתי, ובמקרה זה הן רחוקות למדי מן המציאות.

לכן אמרתי לרוב.
את לא הראשונה שפותחת אשכול כזה.
הרוב באשכולות קודמים ציינו שהם כבר היו בבדיקות וכו'....

אם לא היית בבדיקות רגילות והילד שלך לא גובה באופן חריג (או לגובה המשפחתי או לעקומה האישית שלו) - באמת חשוב שתלכי לשם לפני שאת מנסה משהו אחר.
אם יש איזושהי מחלה שמעכבת גדילה או חסר אמיתי בהורמון גדילה - שום טיפול תזונתי/רפלקסולוגי/תנועתי - לא יוכל לעזור!!!

יעל זפרני

מיתוג ופרסום עסקים
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
פרסום וקופי
צילום מקצועי
קודם כל היא מזיקה לכיס ב-500 שקל .
לביטחון העצמי של הילד היא מזיקה אם הוא יודע שהוא נסע לרינה פליישמן כדי שתעזור לו לטפל בבעית הגובה , אם הוא ידע שכדאי לו לאכול ולישון ולקפוץ כי ככה זה יעזור לו לגבוה.
זה יכניס לו יותר דימוי עצמי נמוך בקשר לגובהו.

בנוגע לתועלת - כאמור לעיל איך מישהו יכול לטעון שזה הועיל לו?? למי יש כלים למדוד שאכן הילד גבה בגלל הטיפול אם גביהה מתרחשת בזמנים לא צפויים??

לא מסכימה בכלל!!!
הרבה יותר מסתכל את הילדה שכולם צוחקים עליה בחברה ואומרים שהיא נמוכה...
למרות שבבית אני מאוד נותנת לה כלים כיצד להתמודד ואיך להסתכל על זה
(אני נמוכה, לעומת כל משפחתי שבכלל לא היתה כזו ובחיים לא הרגשתי עם זה רע. למדתי להסתכל על החלק היפה של זה ולא מתוך קושי.)
וביחד עם זה הלכתי איתה לרינה פישלמן
מאוד התרשמתי לטובה, מהשיטה, שאגב מוכיחה את עצמה בשטח ב"ה.
והילדה שלי היתה מאושרת שהרוויחה גם טיול כיפי.

קצרה

משתמש מקצוען
שאגב מוכיחה את עצמה בשטח ב"ה.

איך היא מוכיחה את עצמה בשטח?
הילדה שלך באמת גבהה ביחס לגובה הסופי הצפוי לה? (שהיא עוד לא הגיעה לגיל זה)
את יודעת מה הגובה הצפוי לה בהתחשב בכך שהמשפחה שלך אינה נמוכה?
את יודעת שהיא לא סתם גבהה במהלך הטיפול את הגובה שהיתה גובהת גם בלעדיו? (פשוט הילד שלי גבה 5 ס"מ בתוך חודש וחצי עכשיו ובלי טיפול... וזו לא תופעת טבע נדירה)
(מכירה מישהי שההורים שלה נמוכים אבל אמא שלה באה ממשפחת גבוהים וללא שום טיפול והיא היום בת 17 היא גבוהה למדי - שזה ממש מצחיק לראות אותה הולכת עם ההורים שלה ברחוב.)

כאמור יש ילדים שמגיעים לטיפולים נפשיים לצערינו בעקבות מתן הורמון גדילה או טיפולי גובה אחרים שנראו להורים בתחילה עוזרים - אך בסופו של תהליך נותרו עדיין באחוזונים נמוכים .

והאמת נראה לי שאני פורשת כאן.
רציתי במקור רק להעלות את הנקודה הזו לתשומת לב בדיוק בצורה בה הבינה אותה @גלבוע -

וזו הפרידה שלי מאשכול זה
אל תגיעו למצב שאתם מכניסים את הילדים שלכם לסטרס או לרצון עז לגבוה. תנו רק לזה טבעי להיות (והוא גדול מספיק בפני עצמו) ואל תעזרו לו לגדול. אתם הולכים לטיפול?? אל תנטעו בהם תקוות רבות מדי.
כל הורה יעשה את זה כחוכמתו הוא ובצורה שלו.
הכי חשוב הוא שתרגישו שאתם לא מפתחים בילד ציפיות גדולות . ושהוא ירגיש כמה שיותר שגם אם מנסים אבל זה לא באמת בעיה ....
ותתחשבו ברמת הבנתו ויכולותיו של הילד להכיל מורכבויות.

נערך לאחרונה ב:

יעל זפרני

מיתוג ופרסום עסקים
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
פרסום וקופי
צילום מקצועי
איך היא מוכיחה את עצמה בשטח?
הילדה שלך באמת גבהה ביחס לגובה הסופי הצפוי לה? (שהיא עוד לא הגיעה לגיל זה)
את יודעת מה הגובה הצפוי לה בהתחשב בכך שהמשפחה שלך אינה נמוכה?
את יודעת שהיא לא סתם גבהה במהלך הטיפול את הגובה שהיתה גובהת גם בלעדיו? (פשוט הילד שלי גבה 5 ס"מ בתוך חודש וחצי עכשיו ובלי טיפול... וזו לא תופעת טבע נדירה)
(מכירה מישהי שההורים שלה נמוכים אבל אמא שלה באה ממשפחת גבוהים וללא שום טיפול והיא היום בת 17 היא גבוהה למדי - שזה ממש מצחיק לראות אותה הולכת עם ההורים שלה ברחוב.)
.

אני לא מבינה למה אתם כ"כ נגד...
איך אני יודעת, כי הבת שלי חצי שנה עצרה בגדילה ולא מתזונה לא נכונה,
דווקא התזונה היתה בסדר.
ועכשיו היא גבהה אמנם קצת.. אבל אנחנו שמחים עם כל שיפור.

קצרה

משתמש מקצוען
אני לא מבינה למה אתם כ"כ נגד...
איך אני יודעת, כי הבת שלי חצי שנה עצרה בגדילה ולא מתזונה לא נכונה,
דווקא התזונה היתה בסדר.
ועכשיו היא גבהה אמנם קצת.. אבל אנחנו שמחים עם כל שיפור.

צר לי לאכזב -

זה מקובל בגדילה : עצירה של חצי שנה בגביהה. אין בזה שום חריגה.
זו אפילו הדרך בה ילדים גובהים בדרך כלל אחרי גיל שנתיים - עצירה. והופ - גביהה.
הרבה הורים יספרו לך על ילד שהלך שנה עם אותה מידה ואז זינק ב-2 מידות בלי שום רינה פליישמן...

תהליך רגיל של גביהה נמדד במרחקים יותר גדולים בדיוק בגלל זה.

יעל זפרני

מיתוג ופרסום עסקים
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
פרסום וקופי
צילום מקצועי
צר לי לאכזב -

זה מקובל בגדילה : עצירה של חצי שנה בגביהה. אין בזה שום חריגה.
זו אפילו הדרך בה ילדים גובהים בדרך כלל אחרי גיל שנתיים - עצירה. והופ - גביהה.
הרבה הורים יספרו לך על ילד שהלך שנה עם אותה מידה ואז זינק ב-2 מידות בלי שום רינה פליישמן...

תהליך רגיל של גביהה נמדד במרחקים יותר גדולים בדיוק בגלל זה.

נגיד שאת צודקת...
אבל מה את כ"כ נגדה?! אל תהי בעד ואל תהיי נגד אלא אם כן זה לא עבד אצלך.

RacheliArt

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
לא מסכימה בכלל!!!
הרבה יותר מסתכל את הילדה שכולם צוחקים עליה בחברה ואומרים שהיא נמוכה...
למרות שבבית אני מאוד נותנת לה כלים כיצד להתמודד ואיך להסתכל על זה
(אני נמוכה, לעומת כל משפחתי שבכלל לא היתה כזו ובחיים לא הרגשתי עם זה רע. למדתי להסתכל על החלק היפה של זה ולא מתוך קושי.)
וביחד עם זה הלכתי איתה לרינה פישלמן
מאוד התרשמתי לטובה, מהשיטה, שאגב מוכיחה את עצמה בשטח ב"ה.
והילדה שלי היתה מאושרת שהרוויחה גם טיול כיפי.

צוחקים על ילדה נמוכה?
כשהייתי ביסודי כולם ממש אהבו את נמוכת הכיתה וכל הזמן אמרו כמה היא חמודה...
לי יש גם ילד נמוך, והוא אחד הבנים הכי מקובלים בכיתה ב"ה!!! אין מצב שצוחקים עליו, הוא פשוט לא הטיפוס, יש לו אופי חזק עם המון ביטחון. (לא מזיק גם שהוא בעל מראה חיצוני מאד חמוד)

יעל זפרני

מיתוג ופרסום עסקים
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
פרסום וקופי
צילום מקצועי
צוחקים על ילדה נמוכה?
כשהייתי ביסודי כולם ממש אהבו את נמוכת הכיתה וכל הזמן אמרו כמה היא חמודה...
לי יש גם ילד נמוך, והוא אחד הבנים הכי מקובלים בכיתה ב"ה!!! אין מצב שצוחקים עליו, הוא פשוט לא הטיפוס, יש לו אופי חזק עם המון ביטחון. (לא מזיק גם שהוא בעל מראה חיצוני מאד חמוד)

היא בכיתה א',
לכן אולי זה ככה.
היום פחות... בפרט שהיא גם מתוקה.

לילי 1

משתמש מקצוען
נראה שיש פה אי הבנה

אני לא נמוכה וכך גם הילדים שלי כך שאני קוראת מאוד מבחוץ, כאורחת

קצרה לא נגד אף אחד
היא מנסה להכניס נקודת מבט נוספת בהורים הטובים והאכפתיים דפרוג.

להבנתי,
דבריה שוללים מההורים את החרות לפנטז על ילדים גבוהים ולכן נתקלת בהדף והתנגדות.
מאחלת לכם ילדים גבוהים, יפים, חברותיים ומחונכים והעיקר שימצאו חן ושכל טוב בעיני אלוקים ואדם

ששונית

משתמש מקצוען
אחת הבנות שלי מאוד נמוכה, כל זמן שזה לא הפריע לה לא עשיתי שום השתדלות, מה גם שזה לא נדיר במשפחתי ובמשפחת בעלי,
כשראיתי שזה מציק לה הלכתי לרופא משפחה שהפנה אותי לנטרופטית צרפתיה מקסימה שהוא אמר לי שיש לה הרבה הצלחות בתחום.
הנטרופטית אמרה לי שהיא גובה לא זוכרת כמה לביקור, וחבל שאגיע לחינם לכן היא שאלה אם השיער והציפרניים צומחים אצלה בקצב רגיל ואמרתי לה שכן, אז היא אמרה לי שאין מה לדאוג רק להכניס לה הרבה ביטחון עצמי "ותגידי לה היה רב גדול רבי יענקלה גלינסקי (תנסו לומר את זה במלרע...) היה עומד על שולחן כי היה נמוך והיה שמח"...

קריה נאמנה

משתמש מקצוען
@קצרה יקרה.
מסכימה עם כמעט כל מה שכתבת.
העובדה שגדילה באה בקפיצות, ושאין דרך להוכיח חד משמעית יעילות טיפולים כאלו ואחרים.
העובדה שבריאות הנפש של הילד חשובה יותר מגובהו.
העובדה שהמון פעמים גם אין טעם לטפל.
הכל נכון, מלבד זה
אין קשר בין בדיקות רופאים והתייחסות רפואית למצבים לא תקינים - לבין מרבית המתעניינים בפורומים על שיטות הגבהה חוץ רפואיות. רובם פונים כי הרופא אמר להם אין מה לעשות הבדיקות תקינות והילד גובה בקצב אחיד.
את כנראה לא מספיק מכירה את הנישה של ילדים נמוכים במשפחות גבוהות, ולא יודעת כמה שמח ילד כזה בכל סנטימטר...
ובזמן שאני בדקתי את הנושא (עוד לא הייתי בפרוג) נתקלתי בהורים מכל הסוגים.

קצרה

משתמש מקצוען
את כנראה לא מספיק מכירה את הנישה של ילדים נמוכים במשפחות גבוהות, ולא יודעת כמה שמח ילד כזה בכל סנטימטר...
ובזמן שאני בדקתי את הנושא (עוד לא הייתי בפרוג) נתקלתי בהורים מכל הסוגים.

מנסה להבין מה ההקשר בין הגובה שחשוב לילד
ובין זה שחיפוש אחר שיטות נוספות/אלטרנטיביות מתבצע במרבית המקרים לאחר בירור המקרה מבחינה הרפואית ..
כתבת לי שאת לא מסכימה איתי שמרבית מחפשי הפתרונות האחרים מלבד לגשת לרופא ולעשות בדיקות - הם כאלו שכבר בררו את זה רפואית.
דווקא בקטע הזה אני בטוחה שילד נמוך במשפחה גבוהה יקפיץ הרבה יותר מהר לרופא מאשר ילד נמוך במשפחה נמוכה.

בנוגע לדברייך -
אני בטוחה שהילד שמח בכל סנטימטר . במשפחות של נמוכים גם האבא והאמא מאושרים מכל סנטימטר. הבעיה היא שאין דרך להוסיף את אותו סנטימטר. (גם אם הם יודעים היטב מניסיון שסנטימטר עכשיו - אין פירושו סנטימטר גם לגובה העתידי. יש ילדים במשפחות נמוכות שגובהים מדהים בגיל צעיר - ושם זה נעצר...) ואשליות הן דבר גרוע.
מחקרים בארה"ב הוכיחו - ככל שהרופא נמוך יותר יש יותר סיכוי שהוא ישלח הורים לילד נמוך ליותר בדיקות מקיפות וינטה לתת להם פתרונות כמו הורמון גדילה.
כך שנמוכים מבינים יותר כפי הנראה כמה כל סנטימטר חשוב.

במקביל מותר לנו להבין גם כמה אשליות שווא הן דבר מסוכן.

קריה נאמנה

משתמש מקצוען
אולי לא הסברתי את עצמי נכון.
אני פשוט חושבת שהחיפוש הזה לגיטימי, וחשוב להורים ולילדיהם. (כמובן לא במקום יעוץ רפואי.)

חלק מיישמים את השיטה, ומרוצים מאד (שמעתי על המון כאלו) וחלק לא (אנחנו למשל, לא הלכנו בסוף, ורק ישמנו המלצות תזונה) ובהחלט חשוב שכל המבררים למיניהם, ישמעו את מה שיש לך לומר.

עדיין, יש מקום גם לדעות אחרות.
לא חושבת שילד שיישם את ההמלצות שלה הוא ילד שהשלו אותו, או פגעו לו בביטחון העצמי.
אפשר להעביר את זה בצורה עניינית, כהשתדלות.

נערך לאחרונה ב:

קצרה

משתמש מקצוען
אולי לא הסברתי את עצמי נכון.
אני פשוט חושבת שהחיפוש הזה לגיטימי, וחשוב להורים ולילדיהם. (כמובן לא במקום יעוץ רפואי.)

חלק מיישמים את השיטה, ומרוצים מאד (שמעתי על המון כאלו) וחלק לא (אנחנו למשל, לא הלכנו בסוף, ורק ישמנו המלצות תזונה) ובהחלט חשוב שכל המבררים למיניהם, ישמעו את מה שיש לך לומר.

עדיין, יש מקום גם לדעות אחרות.
לא חושבת שילד שיישם את ההמלצות שלה הוא ילד שהשלו אותו.

החיפוש ליגיטמי בהחלט.
ליגיטמי לחפש גם שיטה להפך את צבע השיער - אם יש מי שיתיימר שאפשר לשנות אותו לא על ידי צביעה - ליגיטימי לחלוטין ללכת לחפש אחריו.

מן הצד השני -ליגיטימי וחשובה באותה מידה שתהיה מודעות לכך שהשיטות לא באמת עוזרות.
ושאנשים מרוצים הם לא הוכחה לזה שהם באמת עוזרות לגובה אלא רק הוכחה שהן עוזרות לתחושה הטובה של אבא ואמא -
ראי לעיל את יעל שממש מרוצה מזה שזה עזר לבת שלה למרות שההוכחה שלה לזה שזה עזר היא - שהילדה שלא גבהה חצי שנה - עכשיו גבהה מעט - למרות שזה ממש תואם דינמיקה של גביהה.

ילד שהשלו אותו הוא ילד שבהבנה של ילד בגילו נוצרה לו משוואה של - קפיצות יגביהו אותי ואהיה גבוה או מזון מסוים יגרום לזה.... ולכן "שווה" לי.

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
מן הצד השני -ליגיטימי וחשובה באותה מידה שתהיה מודעות לכך שהשיטות לא באמת עוזרות.
הקביעה שלך שהשיטה לא עוזרת 'מוכחת' בדיוק כמו הקביעה שהשיטה כן עוזרת.
אז אין טעם לדבר על 'מודעות ל'. יש לך עמדה, זכותך, אבל אין לך הוכחות לעמדתך. בדיוק כמו לאנשים מהצד השני.

קריה נאמנה

משתמש מקצוען
ושאנשים מרוצים הם לא הוכחה לזה שהם באמת עוזרות לגובה אלא רק הוכחה שהן עוזרות לתחושה הטובה של אבא ואמא -
ראי לעיל את יעל שממש מרוצה מזה שזה עזר לבת שלה למרות שההוכחה שלה לזה שזה עזר היא - שהילדה שלא גבהה חצי שנה - עכשיו גבהה מעט - למרות שזה ממש תואם דינמיקה של גביהה.
המודעות אכן חשובה מאד, אבל לא ראיתי בתגובה של יעל משהו פסול.
היא מרוצה, הבת שלה מרוצה, ואין כאן שום דבר מסוכן.
הן לא חושבות שהקפיצות מגביהות.
הן משתדלות ושמחות לראות התקדמות. (גם אם זו לא הוכחה.)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  5  פעמים

לוח מודעות

למעלה