השקעות קרן מחקה | שאלה

שוהם307

משתמש מקצוען
רבות דובר על קרנות מחקות, ואבקש ממכם אם תוכלו להסביר לי יותר בפירוט.
לפי מה שהבנתי המוצר הוא לא מוצר אמיתי שמשווק בבורסה, אלא חברה מסויימת החליטה לדוגמה ש 500 חברות שעומדות בקריטוריונים יכנסו לקרן בשם P&S 500.
עד כאן זה פשוט.
אבל כשאני משקיע דרך חברת השקעות בקרן המחקה הזה, מה הכסף שלי עושה שם? האם הם קונים ב 10 אל"ש שלי, את כל המניות שבקרן? פשוט לא יצאתי ברור מכל המאמרים שיש ברשת, איך הכסף מושקע ומה הוא עושה.
תודה רבה רבה.
מקווה שהצלחתי להסביר את עצמי.

אותיות פורחות

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
האם הם קונים ב 10 אל"ש שלי, את כל המניות שבקרן?
לפעמים כן ולפעמים לא.
יש קרנות שאכן קונות מניות כפשוטו, לפי מה שידוע לי זה רק קרנות זרות אמריקאיות או איריות.
ויש קרנות (כמו הישראליות) שקונות חוזים שזה בעצם סוג הסכם שאם מניה X תעלה הקרן תרויח כשיעור העליה ואם מניה X תפסיד, הקרן תפסיד כשיעור הירידה. ואת רוב הכסף מלוות באג''ח.

יועצת נישואין

משתמש פעיל
ויש קרנות (כמו הישראליות) שקונות חוזים שזה בעצם סוג הסכם שאם מניה X תעלה הקרן תרויח כשיעור העליה ואם מניה X תפסיד, הקרן תפסיד כשיעור הירידה. ואת רוב הכסף מלוות באג''ח.
עם זה לא השקעה ישירות במניה
אז זה נשמע כמו סוג של הימורים
עם מי בדיוק ההסכם/חוזה ?

וכן אם לפי הטטיסטיקה המניה מרוויחה 8-9 אחוז בשנה
נמצא שמי שעושים איתו את ההסכם תמיד יפסיד למשקיעים
לא הבנתי

אותיות פורחות

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
דווקא הבנת מצויין, רק צריך לענות על השאלות הנוספות.
עם מי בדיוק ההסכם/חוזה ?
לפעמים החוזה הוא מול הבורסה ולפעמים מול אנשים אחרים
אז זה נשמע כמו סוג של הימורים
נכון, אבל לפעמים אנשים רוצים לעשות הימורים בצורה מושכלת, דוגמה - ביטוח.
וכן אם לפי הטטיסטיקה המניה מרוויחה 8-9 אחוז בשנה
לאו דווקא, הוא יכול לקנות את המנייה וכך להיות מכוסה.
נמצא שמי שעושים איתו את ההסכם תמיד יפסיד למשקיעים
הרווחים כמו בביטוח מגיעים מהפרמיה, או בגלל שהוא קונה את המניות יותר בזול ממך (הוא כותב המון אופציות/ברוקר/הבורסה ולכן העמלות שלו על קניית מניות אפסית).
דוגמה פשוטה, אם הבורסה מוכרת אופציית מכירה וגם אופציית קניה, ומקבל עליהן עמלות, היא לא מפסידה ומרויחה מאומה משינוי ערך המניה, אבל היא בטוח מרויחה מהפרמיה.

הילוך גבוה

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
אוטומציה עסקית
יש שרן מחקה כשירה?
כי אם הוא משקיע בחמש מאות חברות יתכן שהוא גם משקיע בחברות מחללות שבת וכו'?

אותיות פורחות

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
לא את כל מה שכתבת הבנתי.
אופציה אכן משמשת למינוף (קנייה ביותר כסף ממה שיש לי)
ככזו, היא גם מסוכנת מאוד למחיקת הקרן.

יש כמה סוגים של אופציות, אירופאיות ואמריקאיות, ועוד ועוד וכו'
ואם אאריך, אני לא אישן, וגם את לא תדעי בסופו של דבר מידע מדוייק, מכיוון שאינני איש מקצוע אלא חובבן.

שוהם307

משתמש מקצוען
לפעמים כן ולפעמים לא.
יש קרנות שאכן קונות מניות כפשוטו, לפי מה שידוע לי זה רק קרנות זרות אמריקאיות או איריות.
ואיך אפשר לבדוק מה עושים 'מיטב דש'?
וחוץ מזה, איך תסביר את זה ? זה אומר שיש כזאת אפשרות למדוד את הערך של כל הקרנות.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
ואיך אפשר לבדוק מה עושים 'מיטב דש'?
וחוץ מזה, איך תסביר את זה ? זה אומר שיש כזאת אפשרות למדוד את הערך של כל הקרנות.
זה לא קרן.
זה המדד עצמו, שבו רואים את המצב של כל החברות הללו יחד.

מישהו ממש

משתמש חדש
עריכה תורנית
לפעמים החוזה הוא מול הבורסה ולפעמים מול אנשים אחרים

אם אני מבין נכון, זה אומר שגם אם יש קרן P&S 500 עם הכשר, זה לא מחייב שאפי' במסלול מקביל באותו חברה זה מסלול כשר.
כלומר יתכן לדוג' פנסיה מחקה מדד P&S 500 במיטב דש כשרה, ואילו קרן השתלמות מחקה מדד P&S 500 לא כשרה?

אותיות פורחות

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
אם אני מבין נכון, זה אומר שגם אם יש קרן P&S 500 עם הכשר, זה לא מחייב שאפי' במסלול מקביל באותו חברה זה מסלול כשר.
כלומר יתכן לדוג' פנסיה מחקה מדד P&S 500 במיטב דש כשרה, ואילו קרן השתלמות מחקה מדד P&S 500 לא כשרה?
מדויק.

אותיות פורחות

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
אז לפי מה חברת השקעות נותנת רווחים/הפסדים?
ולשאלה הראשונה שלי, מה הכסף עושה בחברת ההשקעות כשאני נמצא במסלול של P&S
חשוב להבין קודם כל שחברת השקעות לא ''נותנת רווחים/הפסדים'', היא פשוט עושה את העיסקאות בשבילך, זה הכל.

הכי כדאי לפשט את זה לנכס רגיל, נניח אנו רוצים לקנות נדל''ן בעוספייה.
אפשר לבקש ממנהל השקעות לרכוש אחד חלקי מיליון מכל הדירות בעיר. ואז זה יהיה צמוד למחיר הדירות בעיר. זה נקרא קרן פיזית.
אפשר לבקש ממנהל השקעות לחתום על עיסקא מול גוף שיתן לו את הרווח או ההפסד מעליות או ירידות של מחירי הדירות בעיר. זה נקרא קרן סינטטית.
שתי הדרכים הגיעו לאותה המטרה, אבל בצורה שונה. (בפועל יש הבדלים ברמת העקיבה בין הקרנות, אבל זה לא קשור רק לשאלה האם הן פיזיות או סינטטיות)

שוהם307

משתמש מקצוען
@אותיות פורחות זה גם מסביר אם כן איך תיתכן הכשר על 500 מניות של חברות זרות ואינם יהודיות, כי בעצם אני לא באמת קונה את המניות עצמם, אלא הסכם כמו שכתבת לעיל, אחרת אין שום הסבר הגיוני שיהיה על זה כשרות.
ואשמח להסבר מורחב יותר,
ניקח לדוגמה את מיטב דש כחברת ההשקעות, על סמך מה היא נותנת רווחים? (אני בכוונה כותב נותנת רווחים/הפסדים, כי לפי מה שהבנתי היא לא באמת עושה עסקאות בשבילי). את הנקודה הזאת לא הצלחתי להבין, אם לא עסקאות אז מה כן? איך בדיוק עובד ההסכם?
תודה.
ואיך היא מרוויחה מכל הסיפור הזה? מהדמי ניהול?

אותיות פורחות

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
אחרת אין שום הסבר הגיוני שיהיה על זה כשרות.
זה ממש לא מדוייק. פוסקים רבים נוקטים שהחזקת מניות בשיעור נמוך אין בה שום בעיה. (הגרמ''פ, הגריש''א, המנחת יצחק ועוד רבים וחשובים. אסייג שיתכן ויש הבדל בין החזקה ישירה של מניות להחזקה דרך קרנות נאמנות פיזיות מכיוון שקרנות אלו בדרך כלל הינן בעלות זכות הצבעה.)
אם כבר, פעמים רבות להיפך, קרן נאמנות שאינה מחזיקה במניות עצמן, משתמשת בכסף להלוות ליהודים בריבית, כך שמבחינה זו קרן נאמנות סינטטית עשויה להיות בעייתית יותר באם לא טופל הענין של היתר עיסקא/לא מועיל היתר עיסקא.
(אני בכוונה כותב נותנת רווחים/הפסדים, כי לפי מה שהבנתי היא לא באמת עושה עסקאות בשבילי)
לא יודע איפה הבנת את זה כך שקשה לי להסביר. הקרן היא קרן נאמנות וזה אומר שהם הנאמנים על כספך.
לגבי הרווחים לא הבנתי האם אתה מתכוון לרווחים של חברת הניהול של קרן הנאמנות או לרווחים של המנפיק של האופציות.

שוהם307

משתמש מקצוען
התכוונתי לחבל הניהול.
ולגופו של ענין, האם תדעו מה מיטב דש עושים עם הכסף? קונים מניות או לא? ואם לא אז מה כן?
אני חוזר כל הזמן על אותה שאלה כי בינתיים לא הבנתי את התשובות.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
התכוונתי לחבל הניהול.
ולגופו של ענין, האם תדעו מה מיטב דש עושים עם הכסף? קונים מניות או לא? ואם לא אז מה כן?
אני חוזר כל הזמן על אותה שאלה כי בינתיים לא הבנתי את התשובות.
הם קונים קרנות סל שמחקות את המדד בצורה סינטטית.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
זה מעניין מה שאת אומרת, כי לפי הידוע לי וכמדומני גם התפרסם כאן, גלאט הון לא מאשרים תעודות סל.
אבל אולי קרנות סל של מדדי חו"ל הם מאשרים?!
גלאט הון בהחלט מאשרים לחקות מדדים, [וכל דבר אחר] כשזה בצורה סינטטית.
וגם זה הבאתי לזה סימוכין מהספר של הרב יעקב לנדו, באשכול שעסק בנושא.
גלאט הון לא מאשרים להשקיע בקרנות שמחקות בצורה פיזית.

נ.ב. תעודות סל זה מוצר שלא קיים היום.

החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכא

א שִׁיר לַמַּעֲלוֹת אֶשָּׂא עֵינַי אֶל הֶהָרִים מֵאַיִן יָבֹא עֶזְרִי:ב עֶזְרִי מֵעִם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:ג אַל יִתֵּן לַמּוֹט רַגְלֶךָ אַל יָנוּם שֹׁמְרֶךָ:ד הִנֵּה לֹא יָנוּם וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר יִשְׂרָאֵל:ה יְהוָה שֹׁמְרֶךָ יְהוָה צִלְּךָ עַל יַד יְמִינֶךָ:ו יוֹמָם הַשֶּׁמֶשׁ לֹא יַכֶּכָּה וְיָרֵחַ בַּלָּיְלָה:ז יְהוָה יִשְׁמָרְךָ מִכָּל רָע יִשְׁמֹר אֶת נַפְשֶׁךָ:ח יְהוָה יִשְׁמָר צֵאתְךָ וּבוֹאֶךָ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:
נקרא  20  פעמים

לוח מודעות

למעלה