קצת על קנינים רוחניים - חשוב

פרוגיוזרית

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
שלום,

בעקבות מקרים שהיו, חשוב לי להסביר ולהבהיר על גבולות השיתוף פה בפורום.

קנין רוחני - IP, הוא זכויות יוצרים. על פי רוב, כל מה שאתם עוסקים בו במסגרת העבודה הוא IP של החברה שלכם. לא שלכם.
ולכן, קוד, חידושים מדהימים, פטנטים, רעיונות וכל כיוצא בזה, שאתם עוסקים בהם במסגרת העבודה - נשארים במסגרת העבודה. אין לשתף אותם על גבי הפורום, לא בציבורי, ולא בהודעות אישיות.

שיתוף מעין זה אגב עלול לחשוף אתכם לפיטורים / תביעות משפטיות.

רק מנסה לחשוב מה היה קורה אם עובד גוגל היה מספר בפורום לחבר שלו ממייקרוסופט על אפליקציות ג'ימייל שהוא מפתח.

בקיצור, זהירות.

תא חזי

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
שיתוף מעין זה אגב עלול לחשוף אתכם לפיטורים / תביעות משפטיות.

בקיצור, זהירות.
נכון מאוד. כנראה שאין מספיק מודעות לזה. אגב, בחברות שעבדתי (או שאפילו עברתי רק ראיון מתקדם) נדרשתי לחתום על NDA - איך נוהגים לגבי זה במקומות הייטק שמעסיקים חרדים/ות בקבלנות?

שפריצרית

משתמש מקצוען
שאלה לגבי זה:
עד כמה מותר לפרט בראיון עבודה מה עשית בעבודה הקודמת?
הייתי בראיון עבודה בו הגישו לי דף ועט וביקשו לצייר סכמה של המערכת בה עבדתי.
פרטתי באילו טכנולוגיות משתמשים, אבל הם ממש חפרו ושאלו איך כל רכיב עובד וכו'.
איפה לדעתכם עובר הגבול בין בדיקת הסקייל של המועמד לחקירה פולשנית מידי?

5127109

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
איך נוהגים לגבי זה במקומות הייטק שמעסיקים חרדים/ות בקבלנות?
באמת בעיה, הם חוליה חלשה בקטע הזה אבל מחתימים אותם ודאי.
איפה לדעתכם עובר הגבול בין בדיקת הסקייל של המועמד לחקירה פולשנית מידי?
לי בראיון עבודה אמרו להראות קוד ואמרתי שזה של החברה הקודמת ואני לא יכול להראות את זה ומאוד כבדו את זה. וגם אמרו בראיון לא להביא קוד של אחרים (ובמקרה הזה זה גם הציל אותי)
יש חברות שמחתימים שכל הפטנטים שהיו מכאן ואילך בזמן העבודה בחברה שיש להם קשר רלןונטי למה שהחבררה עושה נרשמים על החברה עצמה. מרים גבה אמנם אבל עכשיו אני מבין עד כמה זה צעד נכון, כי כשעבודים בחברה גדולה מקבלים המון ידע והשראה ונחפשים לדברים שלא היו נחפשים אליהם אלמלא העבודה בחברה הזו.

java

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
נכון מאוד. כנראה שאין מספיק מודעות לזה. אגב, בחברות שעבדתי (או שאפילו עברתי רק ראיון מתקדם) נדרשתי לחתום על NDA - איך נוהגים לגבי זה במקומות הייטק שמעסיקים חרדים/ות בקבלנות?
לא חושבת שזה קשור לחרדים.
זה קשור לחברת היטק האם היא מקפידה שכל מי שנוגע בקוד שלה יחתום.
לי בראיון עבודה אמרו להראות קוד ואמרתי שזה של החברה הקודמת ואני לא יכול להראות את זה ומאוד כבדו את זה.
אם מרואיינת היתה מפרטת לי יותר מדי מה היא עשתה בעבודה הקודמת שלה - הייתי אומרת לבוס שלא יגייס אותה.
בעוד שלוש-חמש שנים היא תסתובב בראיונות ותפיץ את הקוד שלנו לכל עבר.

תא חזי

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
לא חושבת שזה קשור לחרדים.
נכון, זה קשור לקבלנות.
עד כמה מותר לפרט בראיון עבודה מה עשית בעבודה הקודמת?
הייתי בראיון עבודה בו הגישו לי דף ועט וביקשו לצייר סכמה של המערכת בה עבדתי.
פרטתי באילו טכנולוגיות משתמשים, אבל הם ממש חפרו ושאלו איך כל רכיב עובד וכו'.
לגבי זה, פעם שמעתי בהרצאה שמגייסים שמראיינים בצורה כזו, יש להם הרבה פעמים מטרה נסתרת (מה שנקרא "ריגול תעשייתי") וכגון שהם ראו בקו"ח שלך שבאת מהחברה המתחרה, שאז באמצעות שאלות ראיון "תמימות" הם יכולים לחלוב מידע שחסר להם. ובמקרה שהמועמד ממש ממש מוצלח אז הם יגייסו אותו, ובמקרה שהוא בינוני - הם פשוט משתמשים וזורקים...

5127109

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
אם כבר בקנינים רוחנים עסקינן, היה פעם אחת שהתראינתי לראיון עבודה בתל אביב. דברנו בטלפון, ואמרתי לו שיביא משהו לבית לפני שאני הולך לראיון. (זהלא טקטיקה נכונה, צריכים לבא קודם לדעתי אבל לא משנה כרגע) הוא חיכה וחיכה, אמר שהם רוצים date time picker. אמרתי אוקי. אמר לי שזה יהי הפיסקלפרפקט כן, אני מביא גם עיצובים, אמרתי אין בעיה.
הביא לי לינק ליאזה ריפו שיש שם את כל האססטס, זה היה נראה ממש ממש מורכב יחסית לעבודה לשאלון בית. היה שם תמונות של איך זה אמור להראות, וזה היה באמת מידי מקצועי. נכנסתי לאתר שלהם, זה היה אתר של בוקינג, וחשכו עיני זה בדיוק מה שהם צריכים! נראה שהוא חשב לנצל מועמד תמים, שיתחיל לבנות לו את המודול.
בעקרון כמבקשים ממך משהו לבית - אתה אמור לפתוח ריפו ולשתף.
זה אמורה להיות מטלה בסדר גודל סביר ככה שמשהו שעובד יכול להספיק את ז הבזמן סביר תוך כדי העבודה הסדירה שלו.
אמרתי את זה לארדון שסידר לי את הראיון הזה והיא אמרה שיש כזו תופעה והם יפסיקו לשווק את ההוא.

גם אנחנו צריכים לשמור על קינינים רוחנים שלנו - שהם בעצם עצמנו!

אסתר א

על ציר מחשבים ומוזיקה..
מנוי פרימיום
מוזיקה ונגינה
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
אם כבר בקנינים רוחנים עסקינן, היה פעם אחת שהתראינתי לראיון עבודה בתל אביב. דברנו בטלפון, ואמרתי לו שיביא משהו לבית לפני שאני הולך לראיון. (זהלא טקטיקה נכונה, צריכים לבא קודם לדעתי אבל לא משנה כרגע) הוא חיכה וחיכה, אמר שהם רוצים date time picker. אמרתי אוקי. אמר לי שזה יהי הפיסקלפרפקט כן, אני מביא גם עיצובים, אמרתי אין בעיה.
הביא לי לינק ליאזה ריפו שיש שם את כל האססטס, זה היה נראה ממש ממש מורכב יחסית לעבודה לשאלון בית. היה שם תמונות של איך זה אמור להראות, וזה היה באמת מידי מקצועי. נכנסתי לאתר שלהם, זה היה אתר של בוקינג, וחשכו עיני זה בדיוק מה שהם צריכים! נראה שהוא חשב לנצל מועמד תמים, שיתחיל לבנות לו את המודול.
זה אמורה להיות מטלה בסדר גודל סביר ככה שמשהו שעובד יכול להספיק את ז הבזמן סביר תוך כדי העבודה הסדירה שלו.
אמרתי את זה לארדון שסידר לי את הראיון הזה והיא אמרה שיש כזו תופעה והם יפסיקו לשווק את ההוא.

גם לי היה כזה דבר. גם בחברה בתל אביב.
שביקשו קוד של פרוייקט הגמר שלי ולא הסתפקו בסרט ובהסברים ובחלקי קוד ששלחתי.

ואח"כ כששחזרתי את הראיון, נזכרתי שבאמצע, הם קראו לעובדת שלהם, שהייתה בתפקיד על יישום פיתוח באנדרואיד משהו שמתבסס על הGPS, כדי שתשמע את ההסברים שלי, על משהו שעשיתי באפליקציה שענה על הצורך המדוייק שלהם.
זה היה מקום חילוני טהור. כולם צעירים אחרי צבא
ככה שלא הייתי הולכת ממילא
אבל ברור שלמדתי את הלקח

תא חזי

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית

גם לי קרה את זה (עם פרוייקט בית שכלל דשבורד לניהול עובדים), נעבעך, גם בסטרטאפ שמתעסק בבוקינג ובניהול מלונאות.... מה יהיה?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ב'

ט בַּמֶּה יְזַכֶּה נַּעַר אֶת אָרְחוֹ לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ:י בְּכָל לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ אַל תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְוֹתֶיךָ:יא בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא לָךְ:יב בָּרוּךְ אַתָּה יְהוָה לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:יג בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי כֹּל מִשְׁפְּטֵי פִיךָ:יד בְּדֶרֶךְ עֵדְוֹתֶיךָ שַׂשְׂתִּי כְּעַל כָּל הוֹן:טו בְּפִקֻּדֶיךָ אָשִׂיחָה וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ:טז בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ:
נקרא  4  פעמים

לוח מודעות

למעלה