קיוויתי שאמצא עולם ללא נקיפות מצפון. | ביקורת ספרים, עולם חרש/ בתיה ענה

• פותח הנושא y&m
  • פורסם בתאריך

y&m

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
בעולם חירש, בו אמהות לא צועקות על ילדים.
ולא יכולות בטעות לומר בפניהם דברים שאינן רוצות.
הוא מן הסתם עולם ללא נקיפות מצפון, לא?

מסתבר שטעיתי. ובכל יקום שהוא. כל עוד הורים יולדים ילדים ומגדלים אותם. נוקפות יחד איתם נקיפות מצפון שנשמעות בקול ואינן הזיה...
הספר עוסק בעולם דמיוני בו כלל האוכלוסיה אינה שומעת קולות.
התקשורת נעשית באמצעות סימנים בלבד. והעולם נתפס בחושי הראיה והמשוש בלבד (וריח וטעם).

גיבורת הסיפור היא אמי,
ילדה שהטרידה רבות את הוריה בבעיה שלא נמצא אבחונה.
היא הרגישה דברים ללא שראתה אותם. ומעבר לראיה בלבד חשה בראשה את הדברים.
דבר זה גרם לה לחוסר ריכוז שגרר ירידה בלימודים. תופעות מוזרות כמו בהלה משום כלום. סקרנות כשאין ממה. ותגובות לא רצוניות שהוגדרו כחריגות מאד.

ההורים עברו מאבחון לאבחון שלא הצליח למצוא את גורם ההפרעה וניסה ללכת על גבול שבין חרדות, כפיתיות, חסך הורי וכד'.

עד שבגיל בוגר יותר אובחנה בהפרעה נפשית של שמיעת קולות שהוגדרו כהזיה. לדבר ניתן טיפול שמכחיד את שמיעת הקולות.
עולם חירש מציג לנו אמת במערומיה.
אמת בה לא משנה מהי בדיוק המוגבלות, או השונות. אלא עצם העובדה שהאדם חריג מסביבתו היא עצם הלוז וחלק עיקרי בקושי והתמודדות.
הספר מציג בצורה כנה ומשכנעת את הקושי של החברה להכיל את השונה.
ואת הקושי של האדם להיות חריג כ"כ מהסביבה.

למרות שבעיננו האדם השומע הוא יחד עם מיומנויות נוספות האדם המושלם, מסתבר שיש עולמות אחרים שבגין שמיעת קולות יגיעו לאשפוז.
וזה יהיה נורמלי ובסדר.

מילה על הגיבורים:
ישנה אמא יקרה שמייצגת בצורה אותנטית את הקושי להכיל חריגות. בבית. שלי.
אבא, שמנסה להיות בעל טוב ואבא חזק. אבל הוא קיים בעיקר ברגע משבר.
אחים חלקם מבינים וחלקם חסרי סבלנות. אנושי מאד.

למרות שלא קראתי עד כה ספרות של @בתיה ענה (למה באמת בחרת בשם זה?) הספר כתוב בצורה קולחת. המסר עובר בצורה עניינית וקצרה בעיקר דרך דיאלוגים ותיאורי מצב.
אהבתי. כי קל כל כך בתחום הזה ליפול לרגשנויות שאינן ממין העניין.

נקודה אחת הרגשתי שפוספסה,
בעלת השונות קוטלגה כסוג ב' וזה בסדר לחלוטין.
אבל לבסוף היא ויתרה על היכולת הנדירה/ הלקות (וגם נשארה סוג ב'...). הייתי רוצה מאד שהיא תפגוש בעלות לקוחת דומה משלה (קבוצת תמיכה) תינשא אולי לבעל לקות דומה. ולא תוותר כ"כ מהר על היכולת שלה.
חבל לי שכ"כ מהר הקולות הוגדרו כהזיה בשעה שיכלו להיבדק אמפירית (באמצעות ספירת הקשות, זיהוי החפצים כפי שהיו כאלו שבחנו אותה ע"כ) ולהיות מוכחות כיכולת גאונית שיעשה בה שימוש.

לעלילה זה לא מפריע, היא נשארת אמינה וליהפך מציגה את הפן האכזר של כפיית הפרט שחייו טובים להומוגניות עם הכלל "הנורמלי" שזה בעצם המצב בעולמנו הנוכחי.
זה מפריע לי בעולם הנוכחי שבעלי מוגבלות יכולים למנף עם הרבה אמונה את המגבלה לפלוס. לדוג' פגשתי בעבר חרשת שעובדה בסביבה רועשת מאד בתוכן שדורש ריכוז רב.

כמוכן, האמא התקשתה מאד להבין את הבת שלה, מה שקורה לנו הרבה פעמים מול הילדים כשאנחנו לא מבינים מה הופך אותם לעצבנים לא רגועים (למשל קושי בוויסות חושי)
אבל לאחר שהובנה השונות היה חבל לי שההורים לא האמינו וגיבו את אמי הגיבורה, שהרי במהלך החיים הם נוכחו שהיא לא מדמיינת.

בקיצור, המלצת קריאה חמה.
שווה להכניס לסל הספרים של חג הפסח:)

נערך לאחרונה ב:

מ. י. פרצמן

סופרת ועורכת, מנהלת קהילת כתיבה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
בראבו על הביקורת!
מעניין, כתוב בטוב טעם (ללא ספוילרים ;)) ובצורה עדינה וממוקדת.

נקודה נוספת שחשבתי עליה היא העובדה כי לצערנו, העולם שלנו אכן חירש במידה כלשהי למצוקתם של החריגים. ישנם כל כך הרבה אנשים שונים שמתהלכים לידנו, אנשים עם מוגבלויות ועם שונויות, ועד כמה שארגוני החנ"מ והתמיכה בנכויות נרחבים - עדיין התחום הזה לוקה בחסר. ישנם אנשים שעדיין מתהלכים בתוך בועתם שלהם.
שמא דווקא לכיוון הזה התכוונה המשוררת בשם הספר.

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
חבל לי שכ"כ מהר הקולות הוגדרו כהזיה בשעה שיכלו להיבדק אמפירית (באמצעות ספירת הקשות, זיהוי החפצים כפי שהיו כאלו שבחנו אותה ע"כ) ולהיות מוכחות כיכולת גאונית שיעשה בה שימוש.
כי זה בדיוק מה שקורה בחיים.
חשבי על כל היצירתיים שכנפיהם קוצצו, שמכבשים עברו עליהם ועשו מהם יצורים חיוורים ורופסים, מתים חיים.
היצירתיים האחרים הצליחו בכוחות איתנים להתגבר אבל הספר מביא את סיפורם של הראשונים, אולי כדי לנער כמה מכבשים שעשו זאת בבלי דעת.

palm

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
בתיה ענה, האם ניתן להשיג את הספר בחו"ל?

y&m

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
כי זה בדיוק מה שקורה בחיים.
חשבי על כל היצירתיים שכנפיהם קוצצו, שמכבשים עברו עליהם ועשו מהם יצורים חיוורים ורופסים, מתים חיים.
היצירתיים האחרים הצליחו בכוחות איתנים להתגבר אבל הספר מביא את סיפורם של הראשונים, אולי כדי לנער כמה מכבשים שעשו זאת בבלי דעת.

זה נכון.
בנקודה הזאת הספר עושה שירות מצוין.
הוא בהחלט מוכיח את הנלעגות של כפיית הפרט להשתלב לחלוטין במרחב הנורמלי. (מה שקורה הרבה בתחום מחלות הנפש, הפרעות קש"ב וכו')

אני באה מהמקום שמכיר את קיצוצי הכנפיים עד דק.
ודווקא לכן חפשתי למצוא, שגם אם כל העולם אומר שאתה לא נורמלי וסוג ב'. בפנים תרגיש שווה ותעריך את היכולות שלך. זה שהעולם לא מכיר בהן. לא הופך אותן ללא רלוונטיות.

(במיוחד כשניתן להוכיח אותן באופן וודאי)

נחמי פורתא

משתמש מקצוען
אני לוקחת את הספר הזה למקום של @y&m

בעולם שלנו כיום, יש כבר מודעות חזקה לאלה שממש שונים מאתנו - בשונה מלפני דור או שניים, שאז גם התקשו להכיל תסמונת דאון, פיגור וכו', היום את אלה כבר הצליחו להכניס ל"סל הציבורי" ונדיר למצוא אנשים שלא יכילו את השוני שלהם, רוב האנשים היום יודעים להתייחס אליהם יפה ולתת להם הרגשה טובה.
אבל עדיין, אנחנו מאד מתקשים להכיל את אלה שהם לא לגמרי שונים, אבל גם לא סטנדרטיים....

את הילד החמוד והיצירתי, שהוא ב"ה תודה לקל לא נולד עם פיגור, לא נולד שונה, אבל בעצם... כן נולד שונה, יש לו חשיבה מעניינת, יש לו דימיון פורה והוא לא ממש בנוי לשבת וללמוד 12 שעות ביממה, לנגן ולצייר הוא דווקא יודע מצויין, הוא מרגיש דברים בצורה אחרת וסוערת... הוא פחות בנוי למסגרת מרובעת ונוקשה - כי הוא כולו רגש ולב שאי אפשר לצמצם ולכבות...
ולכן הוא ממש נחשב כ"כוכב" וכ"טיפוס" שלא מהעולם הזה,

ואז הוא מתחיל מסכת של אבחונים, אבחון קש"ר (כי למה הוא קם לבדוק את הציפור בחלון באמצע השיעור?) אבחון תקשורת - (שמתם לב שהוא לא מתקשר בסגנון של ילד רגיל בגילו? - ברור... כי הוא גם ממש לא מרגיש דברים כמו ילד רגיל בגילו)
ומשלא מוצאים שום בעיה להדביק עליו, מנסים בכח לדחוס אותו למסגרת מקבעת כלשהיא, כדי שכבר סוף סוף יהיה "כמו כולם"...

ואעיז לומר, שבציבור שלנו, הבעיה הזאת קיימת יותר מאשר במקומות אחרים בגלל המון סיבות שלא כאן המקום לפרטם, ולכן אני כ"כ שמחה שהגיעה אחת וסוף סוף הרימה את הכפפה ואמרה/כתבה:בואו נדבר על המיוחדים האלה שלא ממש מסתדרים אצלינו....

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  1  פעמים

לוח מודעות

למעלה