קומה 9 - לקנות?

בארות הוצאה לאור

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
אנחנו זוג צעיר ורוצים לקנות דירה.
הוצע לנו דירה חדשה במחיר זול הדירה נמצאת בקומה 9.
מה דעתכם על דירה בקומה 9?

A052

משתמש סופר מקצוען
אתם יכולים כל שבת לרדת ולעלות כמה פעמים 9 קומות? ומה עם עגלה?

מהורהרת

משתמש פעיל
???
לא ידוע לי על רב רציני שהתיר מעלית שבת.
לי ידוע שעדיף לחלל שבת ע"י יהודי בפיקוח נפש ולא להשתמש במעלית שבת.
יש הרבה שיטות וחבל לפסוק לרבים את שיטתך אלו ואלו דברי אלוקים חיים

A052

משתמש סופר מקצוען
עדיין צריך לבדוק אם זה מוסכם על הרבנים שלפיהם אתם נוהגים.

ואם אכן ניתן לסמוך על זה אז מה השאלה? אם אכן המחיר משקף את הקושי בהמתנה למעלית ובמיוחד אם זו רק מעלית אחת בבנין. אז לכאורה זה אכן שווה.

מהורהרת

משתמש פעיל
ואם אכן ניתן לסמוך על זה אז מה השאלה? אם אכן המחיר משקף את הקושי בהמתנה למעלית ובמיוחד אם זו רק מעלית אחת בבנין. אז לכאורה זה אכן שווה.
חוץ מהעניין של שבת, צריך לקחת בחשבון שאם ירדתם מהבית ושכחתם משהו זה לוקח יותר זמן, כך אמרה לי מישהי שגרה בקומה 7 אפי' עם המעלית.
לפחות הבנו את השאלה!;)

סגול חציל

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
יש מעלית שבת בהכשר מהודר.
צריך לבדוק האם המעלית אכן פועלת בשבת.
בבניין של אחותי, שכנים רכשו דירה בקומה גבוהה על סמך מעלית השבת, אך רבני השכונה מתנגדים להפעלתה בשבת והם נאלצים לעלות ולרדת 8 קומות :confused:
לגבי עגלה, פחות קריטי, פשוט מניחים את העגלה בכניסת שבת בחדר העגלות בבניין.

אסתי פעמון

משתמש מקצוען
אנחנו גרים בקומה 4 מצד אחד של הבנין וקומה 7 בצד השני.
בד"כ אנחנו יורדים ויוצאים מקומת כניסה שזה 4 קומות, אבל לפעמים צריכים לכיוון השני ויורדים ועולים 8 קומות - זה לא משהו בלתי אפשרי ואנחנו עושים את זה עם ילדים ותינוקים וכד' ולא כ"כ קשה (אפשר ללכת לעשות סיבוב ולחסוך את הקומות האלו, אבל אנחנו מעדיפים עוד קומות ולנוח באמצע המדרגות מאשר לעשות סיבוב)
הבעיה היא יותר בזמנים שלא מרגישים טוב ואז הקומות האלו זה האורסט וקשה מאד לעלות אותן ואז בדר"כ לא יורדים אלא אם כן ממש חייבים.
הבעיה יותר מורגשת אצלינו ביום חול שפתאום המעלית מקולקלת וחוזרים עם קניות או משהו כזה - אבל זה לא קורה הרבה.

לא שאני ממליצה ממש על קומה גבוהה, יש בזה קושי, אבל זה לא כ"כ נורא כמו שזה נשמע וזה אפשרי.

גלגל הצבעים

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה והפקת סרטים
???
לא ידוע לי על רב רציני שהתיר מעלית שבת.
בספר שמירת שבת כהלכתה שזה הספר הראשון והנפוץ ביותר בהלכות שבת, וזהו ספר שהגרש"ז אויערבך עבר עליו מילה במילה, הוא מתיר בשופי.
ואחריו עוד שורה של רבנים.

לי ידוע שעדיף לחלל שבת ע"י יהודי בפיקוח נפש ולא להשתמש במעלית שבת.

דעת יחיד! (שמעלית שבת היא איסור גמור, ואין לה שום יתרון ע"פ מעלית רגילה בשבת, וממילא אין בזה עניין)
ועל סמך זה ככה נהגו בביה"ח מעייני הישועה.

נ.ו.ה

משתמש צעיר
הכל ענין של הרגל!!
זה שיקול כי בקומה גבוהה יש חסרונות-
מעבר לשבת יש גם את היום יום -
לחכות למעלית בבנין עם הרבה דיירים יכול לקחת בשעות העמוסות אפילו כמה דקות,
ויש את הימים שהמעלית לא עובדת....
אבל לדעתי יש גם הרבה יתרונות-
אוויר טוב,
נוף- בד"כ
פרטיות- יש הרבה פחות שצופים עלייך...
ובענין החסרונות זה מאד ענין של הרגל, אני גרה מאז שנולדתי בקומה גבוהה וככה אני מכירה את החיים...
אז עולים בשבת 9 קומות
לא קרה כלום
וזה דווקא טוב לכושר...
ויש אנשים שגרים בקומה 3/4 בלי מעלית בסך הכללי הם עולים יותר ממך....

מתרגמת

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
יש מעלית שבת בהכשר מהודר.
זה לא רק איך המעלית עובדת שקובעת אם מותר להשתמש בה בשבת.
זה גם מי השואל ומה מצבו.
מעלית שאולי מתירים לאדם חולה אולי אסור לכתחילה לאדם בריא. ולא אותו דין מי שרוצה להתפלל במנין ומי שרוצה לבקר חברה או לקחת את הילדים לגינה.
ואולי שוב ההלכה אחרת עבור מישהו שעדיין לא קנה את הדירה ורק חושב להכניס את עצמו לבעיה ההלכתית הזאת.
אני מציעה להתייעץ עם מורה הוראה עכשיו מה יהיה ההלכה עבורכם והמעלית הספציפית הזאת.

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
הפתרון הוא כמובן מעלית שבת. והלכתית יותר מסובך לטבול בשבת במקווה חם, וכל החסידים עושים את זה...
אלא מה? פוליטית מעלית שבת איננה קבילה.
כשהמצב ישתנה (והוא ישתנה, מצוקת הדיור וכו'), אכן יהיה כדאי יותר לקנות דירות גם בקומות מופרכות.

סחלב ענוג

משתמש פעיל
גרתי בקומה 7 בעבר. יש פלוס של ניתוק מהרחוב- אין רעש של אוטובוסים, מכוניות וכו'. יכול להיות נוף נהדר, אצלי החלון פנה לרחוב במעלה ההר והחלונות שלי השקיפו לתוך הבתים ממול ולהיפך...
אם זה בנין ישן- תבדקו אם המעלית לא שובתת כל שני וחמישי. אצלי זה מה שהיה וכל קניה חישבתי מה יקרה אם לא תהיה מעלית כשאחזור ואצטרך לעלות עם תינוק ושקיות...
מצד שני אחרי שעברנו דירה החליפו את מנגנון המעלית והיום היא כמו חדשה, וזה מה שקורה בהמון בנינים ישנים.
(אחרי מה שהיה לי עם המעלית לא הסכמתי להסתכל על דירה מעבר לקומה 2...)
בשבת היינו עולים תמיד ברגל ומשאירים את העגלה למטה ולא היה כ"כ נורא.

y&m

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
תלוי בסוג שלכם.

אם אתם לא נבהלים מקצת כושר חד שבועי.
זה יכול להיות נפלא ועם יותר מעלות מחסרונות.

sl הנהלת חשבונות וחשבות שכר

משתמש סופר מקצוען
בספר שמירת שבת כהלכתה שזה הספר הראשון והנפוץ ביותר בהלכות שבת, וזהו ספר שהגרש"ז אויערבך עבר עליו מילה במילה, הוא מתיר בשופי.
ואחריו עוד שורה של רבנים.

דעת יחיד! (שמעלית שבת היא איסור גמור, ואין לה שום יתרון ע"פ מעלית רגילה בשבת, וממילא אין בזה עניין)
ועל סמך זה ככה נהגו בביה"ח מעייני הישועה.
ירידה במעלית הוא לא התיר בשופי!! וע"ע

sl הנהלת חשבונות וחשבות שכר

משתמש סופר מקצוען
הפתרון הוא כמובן מעלית שבת. והלכתית יותר מסובך לטבול בשבת במקווה חם, וכל החסידים עושים את זה...
אלא מה? פוליטית מעלית שבת איננה קבילה.
כשהמצב ישתנה (והוא ישתנה, מצוקת הדיור וכו'), אכן יהיה כדאי יותר לקנות דירות גם בקומות מופרכות.
מעניין שדעת תורה זה עניין פוליטי

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט א'

א אַשְׁרֵי תְמִימֵי דָרֶךְ הַהֹלְכִים בְּתוֹרַת יְהוָה:ב אַשְׁרֵי נֹצְרֵי עֵדֹתָיו בְּכָל לֵב יִדְרְשׁוּהוּ:ג אַף לֹא פָעֲלוּ עַוְלָה בִּדְרָכָיו הָלָכוּ:ד אַתָּה צִוִּיתָה פִקֻּדֶיךָ לִשְׁמֹר מְאֹד:ה אַחֲלַי יִכֹּנוּ דְרָכָי לִשְׁמֹר חֻקֶּיךָ:ו אָז לֹא אֵבוֹשׁ בְּהַבִּיטִי אֶל כָּל מִצְוֹתֶיךָ:ז אוֹדְךָ בְּיֹשֶׁר לֵבָב בְּלָמְדִי מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ:ח אֶת חֻקֶּיךָ אֶשְׁמֹר אַל תַּעַזְבֵנִי עַד מְאֹד:
נקרא  25  פעמים

לוח מודעות

למעלה