פתיחת עסק פטור בזמן הריון - איך מקבלים תשלום על חופשת לידה?

זה אני :)

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
אני נמצאת כרגע באמצע הריון
ומעונינת לעזוב את עבודתי כשכירה
ולפתוח עסק פטור (עבודה של כ20 שעות שבועיות).
לפי מה שהבנתי עסק פטור מדווחים על ההכנסות רק בסוף שנה.
יש לי כמה שאלות:
1. האם מי שעובדת כעצמאית זכאית לחופשת לידה?
2. אם כן, אז איך ביטוח לאומי ידעו על הכנסותי כדי לחשב את החופשת לידה?

אשמח לכל עצה בעניין.
תודה מראש.

by6199

משתמש מקצוען
D I G I T A L
אני נמצאת כרגע באמצע הריון
ומעונינת לעזוב את עבודתי כשכירה
ולפתוח עסק פטור (עבודה של כ20 שעות שבועיות).
לפי מה שהבנתי עסק פטור מדווחים על ההכנסות רק בסוף שנה.
יש לי כמה שאלות:
1. האם מי שעובדת כעצמאית זכאית לחופשת לידה?
2. אם כן, אז איך ביטוח לאומי ידעו על הכנסותי כדי לחשב את החופשת לידה?

אשמח לכל עצה בעניין.
תודה מראש.
רצוי לבדוק ולהתייעץ מול רואה חשבון/יועץ מס בדברים אלו.

בגדול בכל עבודה גם עצמאי וגם שכיר חייב תקופת הכשרה על מנת לקבל קצבה בביטוח לאומי.
מינימום התקופה הוא 6 חודשים לקבלת דמי לידה חלקיים, ועל מנת לקבל דמי לידה מלאים יש צורך ב10 חודשים.

ביטוח לאומי יודע על ההכנסות כפי שהם מוצהרים מראש, כלומר בפתיחה מציינים שהצפי לרווח הוא לדוגמא 5000 ש"ח לחודש ועל פי זה נגזר התשלום החודשי ודמי הלידה, בסוף השנה לאחר הגשת הדו"ח מבצעים איזון, אם היה רווח גדול יותר אז ביטוח לאומי מגדיל את התשלום החודשי רטרואקטיבי ואם היה לידה אז הקצבה גודלת בקיזוז החוב הקיים שלא שולם עקב אי הידיעה.
במידה והרווח נמוך יותר מבוצע החזר של ההפרש וכמו"כ של ההפרש בדמי הלידה אם היה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
בגדול בכל עבודה גם עצמאי וגם שכיר חייב תקופת הכשרה על מנת לקבל קצבה בביטוח לאומי.
מינימום התקופה הוא 6 חודשים לקבלת דמי לידה חלקיים, ועל מנת לקבל דמי לידה מלאים יש צורך ב10 חודשים.

דבר ראשון - תודה על התשובה!
אם יש לי פחות מ6 חודשים עד הלידה, אז אני לא זכאית לקבל דמי לידה?
מה זאת אומרת תקופת הכשרה?

חיה.

משתמש מקצוען
תקופת אכשרה לדמי לידה מלאים 10 חודשים. למחצית דמי לידה תקופת אכשרה 6 חודשים.
אם אין לך עכשיו 6 חודשים עד הלידה,
את יכולה להתפטר ולפתוח תיק כעצמאית, ואח"כ בעת הלידה לתבוע דמי לידה כשכירה.
אם עד ליום הפסקת העבדוה כשכירה צברת מספיק אכשרה לשכירה שזה אומר 10 תלושים עד ליום הפסקת העבודה (לא עד הלידה, אלא עד להפסקת העבודה כשכירה) את זכאית לדמי לידה מלאים 15 שבועות שיחושבו לפי 3 החודשים האחרונים לעבודתך כשכירה.

1021

משתמש רשום
תקופת אכשרה זה אומר שעבדת ושילמת ביטוח לאומי. יכול להיות דמי לידה קודמים ואף אבטלה נכנסים לתקופת אכשרה.
ואת יכולה לפתוח תיק כעצמאית ולדווח כמובן בצורה מסודרת על הרווח הצפוי (עדיפות לקבל את כל הידע מבעל מקצוע) לשלם את הביטוח לאומי ולקבל את הדמי הלידה על התקופה שבה היית עצמאית, בידקי מה יותר משתלם לך, יכול להיות שמשתלם לך להגיש תביעה רק על היותך שכירה ולא על ההכנסה בתור עצמאית ולהיות עצמאית שאינה עונה על ההגדרה..
שוב לפני מעשה תחשבי מה יותר כדאי לך.
בהצלחה!

sl הנהלת חשבונות וחשבות שכר

משתמש סופר מקצוען
תקופת אכשרה לדמי לידה מלאים 10 חודשים. למחצית דמי לידה תקופת אכשרה 6 חודשים.
אם אין לך עכשיו 6 חודשים עד הלידה,
את יכולה להתפטר ולפתוח תיק כעצמאית, ואח"כ בעת הלידה לתבוע דמי לידה כשכירה.
אם עד ליום הפסקת העבדוה כשכירה צברת מספיק אכשרה לשכירה שזה אומר 10 תלושים עד ליום הפסקת העבודה (לא עד הלידה, אלא עד להפסקת העבודה כשכירה) את זכאית לדמי לידה מלאים 15 שבועות שיחושבו לפי 3 החודשים האחרונים לעבודתך כשכירה.
אבל גם אם יש תקופת הכשרה מסתכלים על גובה ההכנסות לפי 3-6 חודשים לפני הלידה

כספומילי

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
פרסום וקופי
רגע, לא הבנתי!
אם היא עבדה ברצף, חלק שכירה וחלק עצמאית, האם לא מגיעה לה חופשת לידה מלאה? לפי הכנסות של שלושה חודשים אחרונים?

1021

משתמש רשום
אין שום קשר לחישוב לבין תנאי הזכאות, החישוב הוא כמו שרשמת או יותר נכון
  • השכר שלך ב- 3 החודשים המלאים שקדמו להפסקת העבודה, לחלק ב-90
  • השכר שלך ב-6 החודשים המלאים שקדמו להפסקת העבודה, לחלק ב-180 הגבוה מבין שניהם

1021

משתמש רשום
רגע, לא הבנתי!
אם היא עבדה ברצף, חלק שכירה וחלק עצמאית, האם לא מגיעה לה חופשת לידה מלאה? לפי הכנסות של שלושה חודשים אחרונים?
מגיע לה חופשת לידה מלאה כל עוד היה לה תקופת אכשרה של 10/14 חודשים בהם שילמה ביטוח לאומי או 15/22 חודשים

כספומילי

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
פרסום וקופי
ועל 20 שעות בשבוע, לא משלמים? או שלא הבנתי נכון את השאלה שלה...

אליש

משתמש מקצוען
זה לא נכון החוק לא אומר כך
פעם היה שעצמאית חייבת 10 חודשים היום לשון החוק אחרת. מצרפת קישור

https://www.btl.gov.il/benefits/maternity/Childbirth_Allowance/Pages/תנאי הזכאות.aspx
אם את עובדת עצמאית וגם עובדת שכירה - תהיי זכאית לדמי לידה עבור כל ההכנסות שלך, אך לא יותר ממקסימום דמי הלידה ליום, ובתנאי שצברת תקופת אכשרה כעובדת עצמאית וכעובדת שכירה - כל אחד בנפרד.
ציטוט מכאן: https://www.btl.gov.il/benefits/maternity/Childbirth_Allowance/Pages/ShiureyLeda.aspx

1021

משתמש רשום
הגיוני לגמרי.
אחרת כל אחת תפתח עסק עצמאי ותנפיק קבלות אגדיות בשלושת החודשים האחרונים לפני הלידה ותקבל ה-כ-ל בכפל....
אם את עובדת עצמאית וגם עובדת שכירה - תהיי זכאית לדמי לידה עבור כל ההכנסות שלך, אך לא יותר ממקסימום דמי הלידה ליום, ובתנאי שצברת תקופת אכשרה כעובדת עצמאית וכעובדת שכירה - כל אחד בנפרד.
ציטוט מכאן: https://www.btl.gov.il/benefits/maternity/Childbirth_Allowance/Pages/ShiureyLeda.aspx
זה עובדת עצמאית ועובדת שכירה יחד באותה תקופה.

אליש

משתמש מקצוען
זה עובדת עצמאית ועובדת שכירה יחד באותה תקופה.
  • עובד/ת שעבד/ה כשכיר/ה בשנים שקדמו לחופשת הלידה וצבר/ה את תקופת הזכאות הנדרשת לדמי לידה, החל/ה לעבוד כעצמאי/ת 3 חודשים לפני היציאה לחופשת לידה.
  • דמי הלידה יחושבו לפי משכורת העובד/ת כשכיר/ה בלבד - הכנסות העובד/ת כעצמאי/ת לא ייחשבו, שכן לא שילמ/ה דמי ביטוח כעצמאי/ת למשך תקופת המינימום הנדרשת לזכאות.
מכאן:
https://www.kolzchut.org.il/he/דמי_לידה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
עצמאית שאינה עובדת מספר שעות בחודש היא "עצמאית שאינה עונה על ההגדה" והיא לא חייבת לשלם ביטוח לאומי מההכנסה (וגם לא מבוטחת)
אם אני יעבוד בערך 20 שעות בשבוע,
אני יוכל עדיין לקבל דמי לידה על החודשים בהם עבדתי כשכירה? ולא על החודשים שבהם עבדתי כעצמאית?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכא

א שִׁיר לַמַּעֲלוֹת אֶשָּׂא עֵינַי אֶל הֶהָרִים מֵאַיִן יָבֹא עֶזְרִי:ב עֶזְרִי מֵעִם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:ג אַל יִתֵּן לַמּוֹט רַגְלֶךָ אַל יָנוּם שֹׁמְרֶךָ:ד הִנֵּה לֹא יָנוּם וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר יִשְׂרָאֵל:ה יְהוָה שֹׁמְרֶךָ יְהוָה צִלְּךָ עַל יַד יְמִינֶךָ:ו יוֹמָם הַשֶּׁמֶשׁ לֹא יַכֶּכָּה וְיָרֵחַ בַּלָּיְלָה:ז יְהוָה יִשְׁמָרְךָ מִכָּל רָע יִשְׁמֹר אֶת נַפְשֶׁךָ:ח יְהוָה יִשְׁמָר צֵאתְךָ וּבוֹאֶךָ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:
נקרא  9  פעמים

לוח מודעות

למעלה