דיון פנטזיה/מד"ב : מה דעתכם? (+טיזר לקומיקס חדש)

מרים יעל

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
איך הזמן טס! הקומיקס 1:0 הסתיים לא מזמן, ובעזרת השם סיפור חדש שלי יתחיל אחרי החגים בעתון... וכן, כמו שניחשתם, הז'אנר הוא פנטזיה/מד"ב...
ואם כבר אתם פה, רציתי לשאול מה דעתכם לגבי הז'אנר? אני חושבת שזה פחות נפוץ במגזר (קומיקס פנטזיה טהורה היחיד שקראתי חרדי היה משהו של מנחם תעיזי ז"ל, וגם אלי וגולד עושים עכשיו סיפור על חזרה בזמן, די מגניב. אבל כמדומני שיש עוד, בטח אני לא ממש בקיאה- אז תמליצו בתגובות...) שמתי לב שכשעושים את זה אצלנו הרבה פעמים מחביאים את זה מאחורי 'אלגוריה', לכן אני שואלת... אתם אוהבים? רוצים לקרוא? פחות מתחברים? חושבים שזה חיובי/שלילי?

1628020423825.png

20210802_233533.jpg

20210802_233513.jpg

אלישבע גוהר

מאיירת דיגיטלית (לשעבר 'אילוסטרייטורית אחת')
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
עריכה והפקת סרטים
את האמת ייתכן שיהיו כאלו שיאהבו מאוד מאוד.
לי אישית יש קצת קושי עם כל הז'אנר של פנטזיה, מרגיש לי לא יהודי בכלל. ואני ממש מתאמצת לנסות להתחבר.
אלא אם כן אם זה באמת עומד מאחורי אלגוריה ומסר\ משל רב משמעות ועוצמתי.
אבל אני לא בטוחה את כמה אני משקפת את דעת הרוב החרדי, יכול להיות שאני המצומצמת בראש כאן.

מרים יעל

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
את האמת ייתכן שיהיו כאלו שיאהבו מאוד מאוד.
לי אישית יש קצת קושי עם כל הז'אנר של פנטזיה, מרגיש לי לא יהודי בכלל. ואני ממש מתאמצת לנסות להתחבר.
אלא אם כן אם זה באמת עומד מאחורי אלגוריה ומסר\ משל רב משמעות ועוצמתי.
אבל אני לא בטוחה את כמה אני משקפת את דעת הרוב החרדי, יכול להיות שאני המצומצמת בראש כאן.
ממליצה לך להציץ בסיפור של אלי וגולד שעכשיו מתפרסם בילדים, זה ישנה את דעתך על פנטזיה כמשהו 'לא יהודי'. בעיני פנטזיה זה רק כלי, והם עושים בזה שימוש מאד מעניין בהנחלת ההיסטוריה של העם שלנו וידע יהודי!

Hodaya_Hadasa

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
מהממםםם !!!
אין על הציורים שלך ואין על הצביעה מאלפת שלך !
אני חושבת שכדאי להכניס פנטזיה ... ילדים אוהבים את זה ( וגם אני :rolleyes: )
נ.ב. תמשיכי לשתף

אלישבע גוהר

מאיירת דיגיטלית (לשעבר 'אילוסטרייטורית אחת')
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
עריכה והפקת סרטים
ממליצה לך להציץ בסיפור של אלי וגולד שעכשיו מתפרסם בילדים, זה ישנה את דעתך על פנטזיה כמשהו 'לא יהודי'. בעיני פנטזיה זה רק כלי, והם עושים בזה שימוש מאד מעניין בהנחלת ההיסטוריה של העם שלנו וידע יהודי!
כנראה שזה באמת תלוי באיזה סוג פנטזיה ובאיך משתמשים בה.
לדוגמא: מסע בזמן זה כלי מאוד מדהים להעביר סיפור והמון ידע בצורה אטרקטיבית, מעניינת ומחכימה.
תלוי מה המטרות שלך שאת באה איתם מראש, עם איזה אש בוערת בך לצאת לדרך? יש לך מסרים כלשהם, מה הם ולמי.
לדוג' מנחם תעיזי ז"ל, הסיפורים שלו השאירו אצלי כילדה ועד עכשיו רושם עז והמסר נחרט עמוק, למרות שהוא השתמש באמצעים סיפוריים שלא היו לפני כן בציבור שלנו.

בסופו של יום זה באמת עניין של איך תעשי את זה, ואיזה רוחות ינשבו מזה.
אני עדיין חשדנית לגבי כל העניין, יש לי חוש ריח מפותח לכל דבר שלא ברורה מטרתו ונשאב ממקומות חיצוניים לתוך הציבור, אבל עדיין אני מאוד אוהבת חדשנות בציבור שלנו, במיוחד שזה בתחום היצירה, הקומיקס והכל.
אז אם את עושה את זה נכון ומנצלת את מאפייני הז'אנר טוב. והסיפור טוב, מרגש, יוצר הזדהות, עניין- ובעל ערך מוסף- אפילו לחשדנים כמוני לא יפריע. ואז באמת למי אכפת מה הטייטל של הזאנר.
בואי נגיד צריך טיפה גאונות לעשות את זה נכון. ובקטע הזה אני די סומכת עליך.

שמחה יוסקוביץ

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
יש הרבה ספרים של פנטזיות מ.ספרא וכו'
אני מתחבר יותר למתח ופחות נגיעה ברגשות(טיפה כן)
וחוץ מזה עם בנות זה פחות עקשן.לסיפורים במגזר שלנו בנים תופסים את רוב הסיפור
אפשר באמת להוסיף בנות כמו באלי וגולד,לא רק
אהבתי יותר את הקטעים עם השוטרים והגנבים בסיפור אבל זה היה רק יוצא זיין
יש לך ציורים מדאימים

יחיאל ב.

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
מוזיקה ונגינה
כנראה שזה באמת תלוי באיזה סוג פנטזיה ובאיך משתמשים בה.
לדוגמא: מסע בזמן זה כלי מאוד מדהים להעביר סיפור והמון ידע בצורה אטרקטיבית, מעניינת ומחכימה.
תלוי מה המטרות שלך שאת באה איתם מראש, עם איזה אש בוערת בך לצאת לדרך? יש לך מסרים כלשהם, מה הם ולמי.
לדוג' מנחם תעיזי ז"ל, הסיפורים שלו השאירו אצלי כילדה ועד עכשיו רושם עז והמסר נחרט עמוק, למרות שהוא השתמש באמצעים סיפוריים שלא היו לפני כן בציבור שלנו.

בסופו של יום זה באמת עניין של איך תעשי את זה, ואיזה רוחות ינשבו מזה.
אני עדיין חשדנית לגבי כל העניין, יש לי חוש ריח מפותח לכל דבר שלא ברורה מטרתו ונשאב ממקומות חיצוניים לתוך הציבור, אבל עדיין אני מאוד אוהבת חדשנות בציבור שלנו, במיוחד שזה בתחום היצירה, הקומיקס והכל.
אז אם את עושה את זה נכון ומנצלת את מאפייני הז'אנר טוב. והסיפור טוב, מרגש, יוצר הזדהות, עניין- ובעל ערך מוסף- אפילו לחשדנים כמוני לא יפריע. ואז באמת למי אכפת מה הטייטל של הזאנר.
בואי נגיד צריך טיפה גאונות לעשות את זה נכון. ובקטע הזה אני די סומכת עליך.
אני מסכים עם @מרים יעל .
המושג פנטזיה הוא לא משהו שמנוגד לתורה, אלא השימושים שעושים בו בתעשיית הסרטים והספרות בעולם.
אין בהם שום תוכן או מסר חיובי, או גרוע מכך.
אבל אם עושים בזה שימוש לצורך העברת מסר חיובי , אז למה לא ?

מלכה יזדי

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
ואם כבר אתם פה, רציתי לשאול מה דעתכם לגבי הז'אנר? אני חושבת שזה פחות נפוץ במגזר (קומיקס פנטזיה טהורה היחיד שקראתי חרדי היה משהו של מנחם תעיזי ז"ל, וגם אלי וגולד עושים עכשיו סיפור על חזרה בזמן, די מגניב. אבל כמדומני שיש עוד, בטח אני לא ממש בקיאה- אז תמליצו בתגובות...) שמתי לב שכשעושים את זה אצלנו הרבה פעמים מחביאים את זה מאחורי 'אלגוריה', לכן אני שואלת... אתם אוהבים? רוצים לקרוא? פחות מתחברים? חושבים שזה חיובי/שלילי?
נשמע לי מרתק, הריענון הזה מצוין,
יש הרבה יותר מרחב בפנטזיה, וזה כיף להתאוורר מהמציאות של חיי היומיום
כן, כן, אני בעד...!
בואי נגיד צריך טיפה גאונות לעשות את זה נכון. ובקטע הזה אני די סומכת עליך
זהו בדיוק,

מרים יעל

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
יש את הספר חבורת הממציאים נראה לי
של צביה בלום
מתוק מאד!
נכון אני זוכרת אותו! ואני זוכרת איך ממש נהניתי ממנו בתור ילדה וקראתי המון פעמים!

DAndna

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
זוכרת שבתור ילדה קראתי קומיקס בעיתון הילדים של יום ליום, אם אינני טועה @ג'קי ירחי אייר,
זה היה על ילדים שנוחתים כל פעם בתקופות שונות בהיסטוריה. משהו ממש מעמיק ומעניין...

אלישבע פלדמן

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
טוב... אם שאלת לדעתי...
אז אני אעשה לך טובה ...
אני צוחקת, חחח
בעיקרון אני שמתי לב שאין ככ שימוש בפנטזיה בספרות החרדית.
לדעתי זה פשוט מהסיבה שאין אפשרות לשלב או קשה מאוד לשלב

אלישבע פלדמן

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
את זה במושגים החרדיים.
חוץ מזה שרוב ספרות הפנטזיה וscience fiction קשורים לקוסמות שהמפורסם מביניהם הוא הארי פוטר, וזה בכלל מתנגד עם ערכים תורניים כי אחרי הכל יש איסור על כישוף ומכשפים.
או שממציאים איזה עולם אחר, על פלנטה אחרת למשל, אבל זה למשל גם כן לא בדיוק משתלב יפה כי אין ייצורים חיים אלא על פני האדמה... ֿ
יש את הספרים של בתיה ענה על עולם אחר, אבל היא גם הסתבכה עם העניין הזה, לעניות דעתי, והוציאה כל סממן דתי מהספרים שלה, שלזה אני אישית לא התחברתי.
אז יש כמובן את הספרים של מאיה קינן, אבל לכי תמציאי משהו כזה שלא קשור לכוזר כי זה כבר נדוש...
בקיצור @מרים יעל
אם תצליחי להמציא משהו שישתלב לך יפה עם כל הערכים שלנו- אני אהיה בעד, ואולי אעשה בשביל זה מנוי למשפחה...
המון הצלחות!

.pres

משתמש מקצוען
קודם כל 1:0 היה מעולה!!! תודה רבה. לא קורה הרבה שככה אני נהנית מקומיקס...

לגבי פנטזיה, נראה לי בסה"כ כלי. תיצקי מה שיש לך, זה כנראה יצא מדהים.
אני אישית פחות אוהבת שהסיפור הוא יותר מדי אלגוריה, מרגיש כמה הלעטת מסר או משהו כזה. אני כן אוהבת ספרים שהם סיפור בפני עצמו והקורא הנבון ימצא את עצמו שם.
הסיפור בילדים של יעל רועי (ברח לי השם), בסופו של דבר הוא מדע בדיוני ואלגוריה למי שרוצה לחשוב ולהעמיק. אבל זה כיף לקרוא אותו גם בשטחי, בעיני זה יפהפה.

נתנאל Art

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
העם היהודי הוא בעצם פנטזיונר, לא?
תמיד מפנטזים על הענן שמביא את המשיח ובית המקדש מאש שיורד משהשמיים, ובדיוק אז מובילים לכיכר העיר איזה מלך זקן וכסיל מכוער כזה שקוראים לו היצר הרע וגומרים עליו סופית לעיני כל הקהל,
ויש גם את הפנטזיה על עשרת השבטים שצצים להם אי שם מהרי החושך האינסופי (תופים אפריקנים ברקע),
ועוד ועוד ועוד....
אקיצער, אפשר לפנטז בחסות התורה (מכיון שכל הנ"ל הולך לקרות כמובן, חוץ מהתופים), רק צריך לנבור טוב בתוככי האוצרות ההיסטוריים שלנו ולמצוא פנטזיות משובחות.

מדע בדיוני? עדיף עם מטרה, אחרת הילדים שלנו יתחילו להישאב לעולם של דמיונות מפותחים שתמיד מגיעים למחוזות מוזרים ולא רציונליים (כמו לקשור על הצוואר סדין ולעוף כמו סופרמן... אנא עארף :p )

בהצלחה, מצפים לקומיקס המפונטז\הבדיוני הבא.

סיפור8

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
בעז"ה

היי מרים יעל,
אם הייתה לי אפשרות הייתי כותבת לך בפרטי...
יש לך כישרון מטורף! לא ראיתי את הקומיקסים שלך בעיתונים, רק את היצירות שהעלית לכאן. רמה מדהימה.
לעניין עצמו- זו שאלה שגם אני מתחבטת בה הרבה פעמים, כי גם לי יש משיכה גדולה כיוצרת לפנטזיה ומד"ב.
מצד אחד, מי שנחשף לפנטזיה ולמד"ב- קשה עד בלתי אפשרי עבורו ליצור יצירה ללא המוטיבים האלו. באיזשהוא מקום זה נעשה חלק מהיוצר. מצד שני, אני רואה שבעולם האותנטי של היהדות לדורותיה הפנטזיה כמעט ולא קיימת. יש ריאליזם מוצק מאד, שנשען על אמונה באלוקים אחד ודרך ברורה לכל פרטיה. אין לי ספק שהעובדה שמוטיב הפנטזיה לא קיים ביהדות זה לא במקרה. למה אין במקורות היהדות (החל מהתנ"ך וכלה באחרוני אחרונים- ואני לא מדברת על הספרות של הדור הזה האחרון, כיוון שלא כל דבר שצץ בדור האחרון בציבור החרדי מכשיר את עצמו אוטומטית, כי אנחנו אכן דור ירוד יותר מקודמיו)- שום פנטזיה או מדע בדיוני?
על כל תרבות אחרת היינו יכולים לטעון שזה לא חלק מיסודות התרבות הזו, אולי מייסדי התרבות לא נחשפו לזה וכו. אבל בתורת אמת אי אפשר לטעון ככה. שום דבר לא במקרה. וזה לא במקרה שבתורה אין פנטזיה, ושבחינוך היהודי המסורתי אין חינוך עם פנטזיה. מדוע לא? אני לא יודעת. אין לי תשובה לזה. אבל זה מצביע על חוסר התאמה בין מקורות הפנטזיה למקורות היהדות.
יש משהו שכן אפשר להצביע עליו באופן ברור- הרבה מהפנטזיות והמד"ב מכריחות, מעצם מהותן, להוציא את היישות האלוקית מהסיפור. כלומר, בפנטזיה יש דגש עצום על הדמויות, הבחירות והכוחות שלהן, ומחיקה כמעט מוחלטת של ההנהגה האלוקית בסיפור. איך סופרמן מסתדר עם אלוקים? זו שאלה שאף פעם לא נשאלה, כי במהותה היא מורידה מערכו של סופרמן. וכך גם בפנטזיות ומדע בדיוני מסוגים אחרים. לזה צריך לשים לב בתור יוצרים שומרי תורה ומצוות- בשבע עיניים. סיפור עם עולם ללא אלוקים בתמונה הוא סיפור שלא אמור להיכתב.
נקודה נוספת- לא סתם רוב הפנטזיות נמשכות לכיוון האלגוריה. ביהדות, מעבר לתוכן שיש בתוך הקומיקס או הסיפור, צריכה להיות גם מטרה. שלא כמו במקומות אחרים, ביהדות אין "סתם"- סתם קומיקס, סתם כיף, סתם סיפור... השם נתן לנו כשרונות כדי שנקדם איתם את העולם לכיוון הטוב והנכון יותר. אז נכון שלא צריך עכשיו קומיקסים שהם כולם מבוססים על מסכת בבא מציעא, אבל צייר יהודי אמור להיות שונה מצייר לא יהודי בנקודה הזו- שהיצירות שלו כפופות לרצון האלוקי ובאות למשוך לכיוון הטוב והנכון.
ונקודה אחת אחרונה- אנחנו, היוצרים שכן חשופים לאלף ואחד עולמות מחוץ לחיידר וללימוד היהודי המסורתי והתמים (בגלל צרכי עבודתנו, הרקע שלנו או סיבות אחרות), צריכים לדעת שהחשיפה הזו משפיעה על דרך המחשבה שלנו ועל היצירות שלנו. לא תמיד אנחנו מכווננים באופן טבעי כמו אדם שהיה חשוף אך ורק למקורות התורה כל חייו. חשוב שנהיה מודעים לכך. ואחרי המודעות, אולי כדאי לשמור על קשר ולהעביר את היצירה מול איזו דמות שמכווננת יותר מאיתנו (כמו שאומרים- לא שואלים את בעל הבית שואלים את הרב...), וכמובן- לעבוד עם עצמנו ולהמשיך להתקדם בתורה ובמצוות... כי אם הקב"ה נתן לך כאלו כשרונות ויכולות מדהימות להעביר מסרים לאלפי ילדים- בטוח שיש לך את הכוחות לעשות את זה בדרך הכי נכונה.
אז שיהיה בהצלחה רבה!!!

נערך לאחרונה ב:

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט א'

א אַשְׁרֵי תְמִימֵי דָרֶךְ הַהֹלְכִים בְּתוֹרַת יְהוָה:ב אַשְׁרֵי נֹצְרֵי עֵדֹתָיו בְּכָל לֵב יִדְרְשׁוּהוּ:ג אַף לֹא פָעֲלוּ עַוְלָה בִּדְרָכָיו הָלָכוּ:ד אַתָּה צִוִּיתָה פִקֻּדֶיךָ לִשְׁמֹר מְאֹד:ה אַחֲלַי יִכֹּנוּ דְרָכָי לִשְׁמֹר חֻקֶּיךָ:ו אָז לֹא אֵבוֹשׁ בְּהַבִּיטִי אֶל כָּל מִצְוֹתֶיךָ:ז אוֹדְךָ בְּיֹשֶׁר לֵבָב בְּלָמְדִי מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ:ח אֶת חֻקֶּיךָ אֶשְׁמֹר אַל תַּעַזְבֵנִי עַד מְאֹד:
נקרא  33  פעמים

לוח מודעות

למעלה