פחדים מערבים

תרצה

משתמש מקצוען
נכתב ע"י צלמת וידאו;571987:
מאז שהיה עזקת שווא באזור גוש דן, וכל הילדים רצו למקלט בגן, הילדה שלי מאוד מפחדת ממלחמה. דיברתי איתם על זה, וכך הסברתי:

שיכול להיות מלחמה (ובלב שלי אני יודעת כמה סיכוי טוב יש שיהיה מלחמה, לא עלינו) אבל שצריך לדעת שאם ה' רוצה לשמור עלינו אז אפילו אם כל הגוים יעלו עלינו לא יקרה שום דבר. סיפרתי להם שאם אנחנו עושים תשובה ומתנהגים כמו ילדים טובים (גם ההורים) אז ה' ישמור עלינו מכל פגע רע. סיפרתי להם שכשאמא היתה ילדה קטנה היה מלחמה (מלחמת המפרץ) וניסו כל כך לפגוע בנו ושהיה נסי ניסים ורק בן אדם אחד נהרג.

לפי דעתי צריך להכניס להם את המסר של המלחמות שמופיעים בספרי נביאים. שמתי שבני ישראל עשו את הטוב בעיני ה' אז, ה' שמר עליהם גם מהאויבים הכי חזקים. ומתי שבני ישראל עשו חטאים אז אפילו אם הם היו הכי ערוכים למלחמה הם לא הצליחו לנצח.

עוד היבט מאוד חשוב, זה להתפלל שכל עמ"י יחזור בתשובה ולא להיות בטוח בעצמך סגור בתוך עיר התורה שלך. "כל ישראל ערבים זה לזה"- וצריך להתפלל שכל עמ"י יחזור בתשובה.

והכי הכי חשוב!!!!! זה לשמור את הלשון מלשון הרע! לשון הרע מביא כזה קיטרוג ושנאה על עמ"י שצריך לעבוד מאוד חזק עם הילדים (וגם עם הילדים הגדולים=ההורים) כמה חשוב לשמור את הלשון בתקופה הזה!

שנזכה לגאולה שלמה במהרה!
צודקת.
אבל תזהרי לא להכניס לילדים מידי הרבה רגשות אשם - הם עלולים לחשוב שבגלל שלא ויתרו לחבר, או בגלל המריבה שלהם תפרוץ עכשיו מלחמה ח"ו! או שחלילה הוסרה השמירה על עיר המגורים :( בסה"כ, הרי חטאיהם אינם חטאים. ואם צריך לחזק בעניין המנעות מן החטא - זה יותר אותנו, המבוגרים. ילדים לוקחים הכל בתמימות. כדאי שלא נכניס להם רגשות אשם מוגזמים עדיף להרחיב על הצד החיובי - התורה מגינה ומצילה, ולכן מי שלומד תורה ומקיים מצוותיה גורם שתהיה שמירה. וכך לעודד אותם ל"עשה טוב".

רייצל

משתמש צעיר
נכתב ע"י Smeshi;571265:
את צודקת לגבי מידע.
לא לגבי הבטחה אישית על מה שיקרה לנו בחיים, שזה מה שהכי משקיט ילד קטן, כי כל מה שהוא רוצה לדעת עם המידע שברשותו זה איך זה עלול להשפיע על החיים שלו.
אז את מבטיחה לו הבטחה נאיבית: אל תדאג, לא יקרה לנו שום דבר, נחיה כולנו בעז"ה עד 120, ה' שומר עלינו, וכו'.
גם זה אמנם די בעייתי, כי מה יקרה אם חס וחלילה כן יקרה אסון, אבל לדעתי שווה לקחת את הסיכון כי סטטיסטית רוב האנשים ב"ה חיים ונושמים.
בגיל מסויים הם כבר מבינים שאף אחד לא יכול להבטיח להם כזה דבר, אבל גם מבינים למה אמא הבטיחה משהו שגדול עליה, לא נראה לי שיש ילד שייקח את ה"שקר" הזה בצורה קשה מדי.

אוי, זה נשמע גרוע!! ילדים לא טיפשים, והיום כ"כ מצוי לצערנו שאנשים צעירים וילדים נפטרים, חולים, נפגעים בתאונות וכדו'. הפחדים של הילדים לא מופרכים, והתשובה ש"לנו לא יקרה כלום" רגישה מאד, כי ברגע שחלילה יקרה משהו לשכן או קרוב משפחה, האמון של הילד נשבר, ולתמיד. וגם אם הילד יבין למה אמא הבטיחה כך, זה יקרה בגיל מידיי מאוחר. האמון כבר פגוע, וגם האמונה.. עדיף לחזק את הילד בביטחון בקב"ה כמו שאמרו פה לפני, ולהתפלל לשמירה ולגאולה השלימה בקרוב.

gol

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
באמת נשמע שם מפחיד במודיעין עילית, הגדר כ"כ קרובה?

obyektiv

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
D I G I T A L
ןבכן: צריך להיזהר שילדים קטנים לא ישמעו את סיפורי הזוועות המתחוללים בארצנו בפיגעוים ל"ע, אין להם לעיתים יכולת הכלה וזו למשל תגובה.
כמו כן צריך לחזק את האמונה באופן ש: הקב"ה אוהב אותך. דואג לך ושומר עליך הוא אבא שלך.

תקוה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
קהילת הספרנים
נכתב ע"י מי;571580:
אריאל וו, אתה מוזמן לסיור בסוף רח' ר' עקיבא, מרחק 200 מ' בקושי מדיר קדיס. אם תמצא גדר, תעדכן....
(יש שם משהו, אבל עם שער פתוח למעבר משאיות)

ובסוף יהודה הנשיא יש גדר שפתוחה כל היום ורכבים ערביים יוצאים משם כשעל עיני הנהגים משקפי שמש גם בלילה.......

תודה רבה לכולם התשובות המאלפות

סליחה שלא ציינתי זאת ילדה בכיתה ו' שקוראת עיתון יומי כל בוקר והולכת אפופת פחדים מה יקרה אם...
ביום שהרגו את בן לאדן היא היתה מסוייטת מעצם המחשבה שתוך דקות ספורות מודיעין עילית תתמלא בערביי הסביבה היא לא יצאה מהבית כל אותו היום וסגרה אותו הרמטית אין יוצא ואין בא.
רק לאחר 24 שעות שדבר לא השתנה היא יצאה...

כל ערבי שהיא רועה. בבניה, בסופר, מבחינתה מחבל בפוטנציה "מה אם היה רוצה הוא לא היה יכול?" היא שואלת.

אבל צודקת התגובה שעלי ללכת איתה למישהו מקצועי. תודה

שירי כהן

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
פריידי -
דבר ראשון מחזקים את ידיך כאן מרחוק...
באמת לא פשוט!
הילד שלי עוד לא יודע בכלל ממה לפחד ולמה,
אבל אני בתור ילדה הייתי מסויטת מאד מגנבים,
לאחר שמיעת קלטת זוועתית (חרדית העיקר) בה מתואר ילד שנמצא לבד בבית ופולש לו גנב...
פלוס העובדה שקראתי בגיל צעיר מאד והתגלגל לידי הקטע המצמרר ההוא על הגנב - שנשמט בהוצאת הספר 'על אש נמוכה', אם אינני טועה.
בכל אופן לא עזרו לי כל הבטחות, משום שבסה"כ שמעתי על מקרי פריצה וידעתי שזה קורה,
ומי שהרגיע אותי בסוף היה אחי הבכור...
אלף התאמנו יחד בצרחות מחרישות אוזניים, 'כדי שהוא ייבהל ויברח', וזה היה מאד משחרר ומצחיק, בסופו של דבר, העבודה על ה'הבהלה...' לא אתן לכן רעיונות יתר, אבל התאמנו גם איך מסתובבים במהירות ולא לקפוא וכו' וכו' (מה שיש בראש של ילדה)
לא חשוב, בסוף סכמנו שאם הוא לא מתקרב אלינו עדיף לעשות פרצוף של ישנים, מאז אני שחקנית ממש טובה, בזכות אימוני הלילה :)
בית - בעיקר בגלל שהפחדים היו בלילה, אימצתי בחום את זה שהוא אמר לי שקריאת שמע זה מגן עלי.. והמלאכים מכל הצדדים, זה היה ממש טוב,
גימל - שהוא גם אלף במקצת, הרבה הומור, זה מאד משחרר מתחים.
(כמו בדוגמא הנהדרת של דבורי עם מפות הניילון, המשמעות היתה רצינית, אבל האקט המשעשע ודאי הביא רוגע ללב.)
בהצלחה!

מי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י gol;572049:
באמת נשמע שם מפחיד במודיעין עילית, הגדר כ"כ קרובה?
כמו באלעד.... (כנ"ל בית שמש, רמת שלמה, ביתר....)
אבל את יודעת מה, נגיד שכן. הלוואי שזה יעזור להוריד את מחירי הדירות... :p

שמח לעזור

משתמש מקצוען
D I G I T A L
בא נדע את מקור הבעייה: העיתונים - התקשורת.
בטח תאמרו: להתעלם מהמציאות זה לא צורה להתמודד.
אף אני סבור כך, אלא שתקשורת ההמונים ממש לא עונה על צורך זה: היא פוסחת על שני הסעיפים.
כל הסיבה שיש חדשות בתקשורת, זה ממש לא חומר אינפורמטיבי גרידא לקוראים. אם זה היה כך זה היה נראה יותר כמו מסך של שערי מטבעות וסחורות בבורסה. הסיבה לחדשות בעיתון זה סיפוק חשק הידיעה של הקוראים. ואם לטובת מצב רוח הקורא העיתון בא, הוא מתנסח בהתאם.

אם לא היינו מכירים את הנתונים המאיימים שהעיתון ממציא לנו חדשות לבקרים, היינו נשארים בתומתינו "שבכל דור ודור" וכו'. לא היינו יודעים להצביע על חילוק בין שנות הארבעים של המאה העשרים בהם נטבח עמנו, לתחילת המאה ה21, וממילא היינו כבר מחליטים איך להתמודד עם איומי המציאות כ"א לפי דרגתו.

התקשורת מוציאה אותנו מחזקת שכאלו. היא פורשת כשמלה אין סוף רעיונות וטיעונים ממגוון דעות, מה שקוטל לגמרי את חשיבתנו העצמאית. אנחנו מתכופפים ל"עובדות", במקום להתפלסף על סמך ה"נראה לנו". ומה הם העובדות?

אם היינו מכירים את המציאות כפי שהיא (בלי סודי סודות מהמטכ"ל, די בעובדות היבשות שכתובות בעיתון אך ללא המיץ שבהם הם מתבשלים ונהפכים למתוקים...), היינו חדלים מלדאוג. כי היינו מוכרחים למען שפיותנו לדעת ש"אשור לא יושיענו... ולא נאמר עוד אלוקינו למעשה ידינו" והיינו מתחזקים באמונה כל אחד לפי דרגתו. אלו שמכירים זוית אחת ממגוון הזויות המאיימות של המציאות, מגחך עד כאב כשהוא קורא עליה בעיתון.
העיתון מוכרח, למענו ולמענינו, לתת משקל כבד ל"מתינות" בהם נאמרת הדברים, ול"חופש המסקנה" של הקורא. לדוגמא, במקום לזעוק "יהודים, אש!" העיתון מתנסח "אש בצפון: אלפי אנשים כבר פונו מבתיהם". זה הרבה יותר עובדתי, לא? עובדתי כן, אבל מציאותי ממש לא. המציאות של אש, זה שאגות. העיתון מעוות את המציאות הזו לגמרי.
מידי שבוע יש סיכומון בלתי רשמי של נפגעי התאונות דרכים. לפי הסטטיסטיקה, מדובר בהרוג ליום מינימום. העיתון מפרט, את מקומות ההתרחשות והתוצאות בתמציות יוצאת מן הכלל. למה זה פחות אינפורמטיבי מכתבת עמודי האמצע על הפרטת חברת החשמל? כי זה לא "חדש" ולא "מעניין".
נו, מה יש?
המסקנה הפסיכולוגית מכה בנו אוטומטית: תאונות הדרכים זה דבר שבשגרה, לא כ"כ נורא. אין גם כ"כ מה לעשות, זה עובדתי בדיוק כמו מזג האויר... אם היה מתגנב לאוזנינו רבע ממקרי התאונות דרכים שלא דרך התקשורת, היינו חוששים מלעמוד בד' אמותיו של אספלט!! בעצם לא, היינו שואבים עידוד מאינטלגנציית סביבתנו המסונוורת כבר...

חזקו ויאמץ לבבכם כל המייחלים לד'.

שמח לעזור

משתמש מקצוען
D I G I T A L
הערבים, זה סכנה סטטית שמאיימת עלינו כבר עשרות שנים. מבחינה שכלית, אין שום חדשה שיכולה לשנות את הסטטוס הזה אם לא מגיפת סנחריב למליארדי אנשים. אולם עובדה שאנו בטוחים שסכנה זו עולה ויורדת לפי ההודעות הזניחות המופיעות לנו בעיתונים. מי שקצת ב"שטח" יודע עד כמה הציבור "מרוח" רק שהוא סבור שבצדק, בגלל שהוא מאמין שבשטח אחר המציאות היא יפה פי כמה. לדוגמא חייל בחזית יודע שזה לא "מצחיק" מה שקורה שם, רק שהוא מתמלא עידוד מעליונותו של חיל המודיעין. קצין מודיעין, נרגע ע"י אשלייה אחרת... והכל מניין להם אשליות לפי דרישה? מהתקשורת...
לפחות למען ילדינו עלינו לתפוש את הראש ולסכם כמה עובדות ולהסיק ש"אין לנו על מי להישען" או לברוח לביקתה ביערות הגשם... רק לחשוב על המציאות ששמה "אובמה". האפשרות לנשיא אמריקאי שחור מגזע כנען, הוא נשמע לקוח מאיזה מדרש על עקבתא דמשיחא... המהפכה במצרים אמורה לצמרר אותנו כל בוקר מחדש, מדובר במדינת ענק שיש לה הזדמנות חדשה להחליט "הלנו אם לצרינו"... ואם כל הכבוד ליכולת האין סופית (...) של צהל וכו' וכו' המציאות היא: אם ישפוק עפר שומרון לרגלי כל העם הזה. לא צריך להיות פילוסוף או אסטרטג ולדמיין את אירן הרחוקה בשביל לפחד...

מי שרוצה עזרה בהשבת העובדות למקום שלהם הטבעי בראשו, שישמע הרצאה של ר' אמנון יצחק, או לחילופין יתנזר חודש מתקשורת מלבד סיכום יבש של החדשות מאיזה ידיד.

לללי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
הלוואי שהתנזרות מחשיפה לעיתונות היתה עוזרת. בואו לשמוע את בני בן השנתיים "מתי שיש רוח גדול הולכים למטבח ולא צריך לבכות" "היום שהיה שופר בינים בכה ואני לא. לא צריך לבכות, זה לא עושה כלום"
אז כן, היום היתה אזעקה באשדוד ואת הפאניקה ששררה ביציאה מהגינה ובכניסה של חדר מדרגות הקרוב, אף אחד לא קרא בעיתון...

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
הבעיה של התקשורת שהיא מוציאה את הדברים מאיזון,
פה ושם ניסים "גדולים" זוכים לעלות לכותרות וכל שאר המידע הינו של:
אסונות, נפטרו, סכנה, התייקרות וכו' וכו' עד שהאדם בן ימינו ממש רדוף.
כל המבריאים למיניהם, התאונות שנמנעו בנס, המציאות, השמחות, ושאר הדברים הטובים אינם זוכים לצאת לאור והדברים יוצאים מאיזון לעומת העבר אז עברו הן השמחות והן האסונות מפה לאוזן לפחות בצורה שווה, שהרי ב"ה אנו מוקפים הרבה יותר מטוב גלוי, מאשר ע"פ רע. (שהרי אין רע מלפני המקום)

ROT

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
זה לא כ"כ קשור לתקשורת זה קשור לסביבה בה הילד גר
ילד שגר במודיעין עילית בשומרון ובגבול הצפון יהיה הרבה יותר מפוחד כשהוא שומע על פיגוע או כל אירוע חבלני אחר, כי הוא חי את זה
לעומת ילד שלא גדל בסביבה עוינת וגם אם יתרחש משהוא כזה הוא לא ייקח את זה בצורה כזו קשה
(מתוך ניסיון של לחיות בשני סביבות שונות) 

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
נכתב ע"י ROT;572541:
זה לא כ"כ קשור לתקשורת זה קשור לסביבה בה הילד גר
ילד שגר במודיעין עילית בשומרון ובגבול הצפון יהיה הרבה יותר מפוחד כשהוא שומע על פיגוע או כל אירוע חבלני אחר, כי הוא חי את זה
לעומת ילד שלא גדל בסביבה עוינת וגם אם יתרחש משהוא כזה הוא לא ייקח את זה בצורה כזו קשה
(מתוך ניסיון של לחיות בשני סביבות שונות) 

ילד שחי במודיעין מפחד מערבים,
ילד שחי בב"ב מפחד שלא יהיה להם מספיק כסף,
ילד שגר בי-ם מפחד מפיגועים,
וילד שגר באשדוד מפחיד מטילים,
ילד שחי בחיפה מפחד כנ"ל...
כנ"ל מבוגרים,
ולהיפך האופטימיים בעם.

לתקשורת יש הרבה יד בהעלאת מפלס החרדות

דניאל נ

משתמש מקצוען
נכתב ע"י mig;572571:
ילד שחי במודיעין מפחד מערבים,
ילד שחי בב"ב מפחד שלא יהיה להם מספיק כסף,
ילד שגר בי-ם מפחד מפיגועים,
וילד שגר באשדוד מפחיד מטילים,
ילד שחי בחיפה מפחד כנ"ל...
כנ"ל מבוגרים,
ולהיפך האופטימיים בעם.

לתקשורת יש הרבה יד בהעלאת מפלס החרדות

ולהורים יש הרבה יד בהורדת מפלס החרדות
קראתי חלק מהתגובות ואני אומר משהו פשוט וחד משמעי :
ילד שנושם אמונה בבית לא מפחד נקודה
ילד שהוריו פחדנים שלא יחפשו פיתרונות לילדים אלא ילכו להתחזק באמונה בעצמם אפשר לדבר הרבה על רבנים אמונת חכמים אמונה בה' וכדו' אבל ילד לא מקשיב אלא מרגיש ומה לעשות שהוא לא קונה תותים תשדר לו חוזק וביטחון בה' והוא אפילו לא ישאל שאלות כנ"ל לגבי כסף וכל נושא הייתי מביא דוגמאות אבל יש פה הגבלה למס' מילים והדוגמאות כ"כ רבות
נ.ב . כמובן שלא התכוונתי לאף אחד אלא בכללי פשוט הרגשתי שמתעסקים שוב לא בעיקר אלא בטפל ...

אושר

משתמש מקצוען
נכתב ע"י דניאל נ;572624:
ולהורים יש הרבה יד בהורדת מפלס החרדות
קראתי חלק מהתגובות ואני אומר משהו פשוט וחד משמעי :
ילד שנושם אמונה בבית לא מפחד נקודה
ילד שהוריו פחדנים שלא יחפשו פיתרונות לילדים אלא ילכו להתחזק באמונה בעצמם אפשר לדבר הרבה על רבנים אמונת חכמים אמונה בה' וכדו' אבל ילד לא מקשיב אלא מרגיש ומה לעשות שהוא לא קונה תותים תשדר לו חוזק וביטחון בה' והוא אפילו לא ישאל שאלות כנ"ל לגבי כסף וכל נושא הייתי מביא דוגמאות אבל יש פה הגבלה למס' מילים והדוגמאות כ"כ רבות
נ.ב . כמובן שלא התכוונתי לאף אחד אלא בכללי פשוט הרגשתי שמתעסקים שוב לא בעיקר אלא בטפל ...
אתה בטוח שלא התכוונת אלי?;)
ובכן, יש לי ילד בן שש פחדן אמיתי והסברתי שהוא לא מפחד מערבים דווקא. אנחנו נוסעים המון (גרים במודיעין עילית) ורואים הרבה ערבים והוא אפילו לא מסתכל לכיוון שלהם, מקסימום הוא מתעניין לראות אם מדובר ביהודים (-חילונים) או באמת בגויים.
ממה הוא מפחד? מכריש. חבר שלו אמר לו שהוא יותר חזק מאריה...
או שמא יבוא היפופוטם ויאכל לנו את כל הבית (הוא בכה בהיסטריה אמיתית)
נראה לי שאת זה הוא באמת מרגיש מוקרן מההורים:(
הבת שלי בת השנתיים גם כן לא נופלת ממנו. היא פוחדת מהקול שעושה היונה (כבר למדה לזהות את המיית היונים)
ומהמקדחה
ומהאיש, כי הוא עושה רעש.
הכל מאבא ואמא, כמובן!

אושר

משתמש מקצוען
מצד שני, יש לי אחיינית שרועדת מנמלים.
פעם, כשהיא הייתה בת חצי שנה וזחלה מבסוטית על הרצפה, הייתה שם נמלה גדולה והיא התקרבה אליה על מנת לבדוק אותה מקרוב. אמא שלה ששמרה עליה עשתה כזה הההההההוווווווווואווווווווווווווו!!!!
מבוהל, שהקטנה פרצה בבכי ומאז שבע שנים היא פוחדת מנמלים.
אז יש משהו במה שאתה אומר.

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
נכתב ע"י אושר;572667:
מצד שני, יש לי אחיינית שרועדת מנמלים.
פעם, כשהיא הייתה בת חצי שנה וזחלה מבסוטית על הרצפה, הייתה שם נמלה גדולה והיא התקרבה אליה על מנת לבדוק אותה מקרוב. אמא שלה ששמרה עליה עשתה כזה הההההההוווווווווואווווווווווווווו!!!!
מבוהל, שהקטנה פרצה בבכי ומאז שבע שנים היא פוחדת מנמלים.
אז יש משהו במה שאתה אומר.
:D:D:D:D:D

דניאל נ

משתמש מקצוען
אני חוזר ואמר הכל תלוי מה מקרינים ההורים
וכמובן לא להיתפס לקטנות פחד זה רגש טבעי השאלה איך כמה ולמה
אבל כל ציניות מתקבלת בברכה

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט א'

א אַשְׁרֵי תְמִימֵי דָרֶךְ הַהֹלְכִים בְּתוֹרַת יְהוָה:ב אַשְׁרֵי נֹצְרֵי עֵדֹתָיו בְּכָל לֵב יִדְרְשׁוּהוּ:ג אַף לֹא פָעֲלוּ עַוְלָה בִּדְרָכָיו הָלָכוּ:ד אַתָּה צִוִּיתָה פִקֻּדֶיךָ לִשְׁמֹר מְאֹד:ה אַחֲלַי יִכֹּנוּ דְרָכָי לִשְׁמֹר חֻקֶּיךָ:ו אָז לֹא אֵבוֹשׁ בְּהַבִּיטִי אֶל כָּל מִצְוֹתֶיךָ:ז אוֹדְךָ בְּיֹשֶׁר לֵבָב בְּלָמְדִי מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ:ח אֶת חֻקֶּיךָ אֶשְׁמֹר אַל תַּעַזְבֵנִי עַד מְאֹד:
נקרא  30  פעמים

לוח מודעות

למעלה