קורונה פוסט של נדב אייל,

מצב
הנושא נעול.

מצות

משתמש פעיל
מושל ניו יורק נתפס היום בארה"ב כמנהיג של הקורונה. המדיניות בכל המדינות בארה"ב נשענת על מדיניותו.
לא בדיוק, נראה לי שהרבה מדינות בארה"ב כבר נמצאים עמוק באסטרטגיית היציאה, אפילו יותר מישראל.
יכול להיות שזה מתחלק לפי מדינות דמוקרטיות ורפובליקניות. שווה לבדוק את זה.

מצות

משתמש פעיל
מהסיבה הזאת הקורונה פגעה בעיקר במערב שהוא הכי מפותח (ובדרך כלל גם יותר עירוני וצפוף) ופחות במקומות אחרים וזה בולט במיוחד באפריקה
מאיפה אתה יודע שאין קורונה באפריקה ?
נגיף השפעת (בלי לדמות את השפעת לקורונה) ושאר הנגיפים גם לא מגיעים לשם ?

סימפטי

משתמש פעיל
קודם כל מדובר במקום מאד מאד צפוף
וגם צריך להבין שלנגיף אין רגליים והדרך שהוא מתנייד היא ע"י בני אדם, לכן ככל שהמקום יותר מפותח ויש יותר התניידות של אנשים כך הוא מתפשט מהר יותר וממילא נוצר עומס על מערכת הבריאות שזה גורם מרכזי לתמותה גבוהה
מהסיבה הזאת הקורונה פגעה בעיקר במערב שהוא הכי מפותח (ובדרך כלל גם יותר עירוני וצפוף) ופחות במקומות אחרים וזה בולט במיוחד באפריקה
לא חסר מקומות צפופים בעולם, בשום מקום לא היה כזה קטסטרופה כמו בניו יורק, מאה שערים יותר צפוף מניו יורק ולא שומרים שם מרחק, ולא היה שם מתים אולי בודדים.
גם בניו יורק אחוז המתים היה הרבה יותר גבוה מכל מקום אחר לא רק הנדבקים.

נערך לאחרונה ב:

עוקר הרים

משתמש מקצוען
מאיפה אתה יודע שאין קורונה באפריקה ?
נגיף השפעת (בלי לדמות את השפעת לקורונה) ושאר הנגיפים גם לא מגיעים לשם ?
לא אמרתי שאין קורונה באפריקה
אמרתי שזה מתפשט יותר לאט
ואני יודע זאת מכאן
לגבי השפעת באפריקה אין לי מושג ואני רק מעריך שהיא פחותה שם מהמערב

סימפטי

משתמש פעיל
ברור. בניו יורק יש יותר הזנחה וטיפול כושל וזיופים משבדיה, ספרד, איטליה ואיראן גם יחד ;) :p
על איזה הזנחה אתה מדבר?
היתה שמה קריסה טוטאלית.
קריסה שנובעת מהידבקות יתר בנגיף מסוכן פי-לא-יודע-כמה משפעת.
מושל ניו יורק נתפס היום בארה"ב כמנהיג של הקורונה. המדיניות בכל המדינות בארה"ב נשענת על מדיניותו.
מזכיר את הסיפור ששאלו בן אדם למה הוא לא עובד, אז הוא אמר שהוא עסוק ב להרויח כסף אז אין לו זמן לעבוד.
בניו יורק הכינו מקומות לשמש כבתי חולים ובסוף לא השתמשו בהם וגם דחו כל מה שלא דחוף והבית חולים היו מלאים לא יותר מכל עונת שפעת רגילה.

מצות

משתמש פעיל
לא אמרתי שאין קורונה באפריקה
אמרתי שזה מתפשט יותר לאט
ואני יודע זאת מכאן
לגבי השפעת באפריקה אין לי מושג ואני רק מעריך שהיא פחותה שם מהמערב

נראה לכם שהמוסד או משרד הביטחון במדינת אתיופיה שבאפריקה קנה מליוני ערכות בדיקה של PCR ?...

כבר הסבירו כאן כמה פעמים את העיקרון החשוב שכל בך הרבה טועים בו: כשלא בודקים אין קורונה!

גם במאה שערים כמעט אין קורונה. כשלא הולכים להבדק אין קורונה.

עוקר הרים

משתמש מקצוען
לא חסר מקומות צפופים בעולם, בשום מקום לא היה כזה קטסטרופה כמו בניו יורק, מאה שערים יותר צפוף מניו יורק ולא שומרים שם מרחק, ולא היה שם מתים אולי בודדים.
אתה מתעלם מחלקים מסוימים ומקשה קושיות

צריך להוסיף עוד 2 סיבות שגורמות שבמקומות מסוימים הקורונה מתפשטת יותר
א. מזל (רצון השם) יש מקומות שהתמזל מזלם שהם היו מהמקומות הראשונים שהגיעה אליהם הקורונה שאז עדיין לא היה מספיק נסיון להתמודד עם הנגיף כמו איטליה לאיראן למשל
ב. כמובן התנהלות כושלת בתחילת ההתפרצות ולפעמים אפילו בהמשך כמו בריטניה ספרד שוודיה וכו'
בניו יורק גם התמזל מזלם שהם היו מהמקומות הראשונים בארה"ב שהגיע הנגיף וגם היתה שם בהתחלה התנהלות מאוד כושלת

עוקר הרים

משתמש מקצוען
נראה לכם שהמוסד או משרד הביטחון במדינת אתיופיה שבאפריקה קנה מליוני ערכות בדיקה של PCR ?...

כבר הסבירו כאן כמה פעמים את העיקרון החשוב שכל בך הרבה טועים בו: כשלא בודקים אין קורונה!

גם במאה שערים כמעט אין קורונה. כשלא הולכים להבדק אין קורונה.
מספר המתים שם נמוך משמעותית מאירופה בפרק זמן זהה

מתבוננת מהצד

משתמש פעיל
סליחה על הבורות.
מי זה מר נדב אייל ?
הוא כתב בריאות ?
תבורך בורות כזו:)
בכל זאת בדקתי והוא כתב חדשות חוץ בטלויזיה באפישהו
מלבד זאת יש לו תואר בוטרנריות או משהו בסגנון כזה
ולכן יש לו גישה כל שהיא לשפה הרפואית
ומכיון שהוא גם טיפוס רציני הוא די קורא את דעות המומחים בצורה שקולה
תכל'ס הוא בעיקר כותב לא להתייחס ל'פיק ניוז' וזה דבר די פשוט...

עוקר הרים

משתמש מקצוען
אני שואל את אותו שאלה שוב: מאיפה אתה יודע מה מספר המתים באפריקה ?
נראה לך שאפשר להעלים אותם?!
לא מתים מקורונה ביום אחד וכשאדם מגיע עם קשיי נשימה קשים לרופא בתקופה כזאת
אני מניח שגם באפריקה יעשו לו בדיקת קורונה
אם תרצה תוכל להמשיך להתווכח ללא הפסקה אבל ההיגיון הבריא אומר שהיכן שיש התניידות גבוהה יש גם התניידות גבוהה של קורונה, אתה לא חושב כך?

סימפטי

משתמש פעיל
אתה מתעלם מחלקים מסוימים ומקשה קושיות

צריך להוסיף עוד 2 סיבות שגורמות שבמקומות מסוימים הקורונה מתפשטת יותר
א. מזל (רצון השם) יש מקומות שהתמזל מזלם שהם היו מהמקומות הראשונים שהגיעה אליהם הקורונה שאז עדיין לא היה מספיק נסיון להתמודד עם הנגיף כמו איטליה לאיראן למשל
ב. כמובן התנהלות כושלת בתחילת ההתפרצות ולפעמים אפילו בהמשך כמו בריטניה ספרד שוודיה וכו'
בניו יורק גם התמזל מזלם שהם היו מהמקומות הראשונים בארה"ב שהגיע הנגיף וגם היתה שם בהתחלה התנהלות מאוד כושלת
אבל זה עדיין לא מסביר אחוז הגבוה של המתים מתוך החולים.
ונראה לך שבגרמניה ואוסטריה זה הגיע יותר מאוחר?

מנוחהלה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הדמיות בתלת מימד
לא ממש מבינה מה הפוסט הזה בא להגיד,
אותי הוא רק בלבל עוד יותר.

בשבדיה שם מתו המונים, שמרו על ריחוק חברתי או לא?
בטיוואן שם כמעט ולא מתו, היה סגר או לא?

מצות

משתמש פעיל
נראה לך שאפשר להעלים אותם?!
לא מתים מקורונה ביום אחד וכשאדם מגיע עם קשיי נשימה קשים לרופא בתקופה כזאת
אני מניח שגם באפריקה יעשו לו בדיקת קורונה
אם תרצה תוכל להמשיך להתווכח ללא הפסקה אבל ההיגיון הבריא אומר שהיכן שיש התניידות גבוהה יש גם התניידות גבוהה של קורונה, אתה לא חושב כך?
אתה מניח.
נראה לך שבארץ בודקים כל אחד שיש לו דלקת ריאות אם יש קורונה.
אולי אם הוא חרדי... (אולי ממש לאחרונה התחילו כן לבדוק)

במדינות הנחשלות באפריקה של עשרות מליוני תושבים יבדקו כל אחד קשיי נשימה קשים, אם יש לו קורונה, הצחקת אותי, בקושי יש שמה בתי חולים...

חוץ מזה מה קורה עם עזה?
מה קורה עם הרשות הפלסטינאית ?
שמה כן כבר נכנס הקורונה, הרי גם בארץ זה נכנס מאחד שהדביק בחנות הפירט האדום באור יהודה.

פשוט כשלא בודקים אין קורונה.

מרחבית

משתמש מקצוען
קצת תמצות טיעוניו של נדב אייל:

עדיף שלא יהיה הסגר, ובשביל שלא יהיה הסגר, חייבים בדיקות המוניות, איתור מהיר של נדבקים, אמצעי זהירות (כולל ריחוק פיזי ומסכות).

ביחס למדינות המזרח התיכון, יוון צרפת וספרד - ההסגר בארץ לא היה חריף.

רוב הנזק הכלכלי הגדול בארצות השונות נגרם מהמגיפה עצמה, ולא מההסגרים.

אנחנו לא יודעים כמה חיים נחסכו מהההסגרים.כך שאי אפשר לקבוע שהנזק הכלכלי היה גדול יותר מחיסכון בחיים.

ייתכן שההסגר היה יכול להיות קצר יותר, אם היה מערך בדיקות אפקטיבי ומהיר. אך זה לא היה, באשמת הממשלה. אך מי שמפיץ שאין מגפה - יתרום להסגר הבא.

יש כבר כעת מאות אלפי מתים מאומתים מקוויד 19 בעולם. לא דומה לשפעת.

במזרח התיכון יש אוכלוסיה צעירה יותר, לכן יש בה פחות מתים. למרות זאת באירן יש תמותה נוראית. סוריה מסתירה מה קורה, במצרים לא יודעים, בירדן היה עוצר, לא רק הסגר.

ישראל על קו רוחב של וואן.

אולי האקלים מגן עלינו. אין הוכחות.

בתיאוריה נראה נכון לבודד אוכלוסיה מבוגרת. בפועל זה לא אפשרי. הם חייבים להיחשף לצעירים. בשבדיה ובריטניה ניסו את זה, וזה לא הצליח.
בנוסף, בגלל שהנגיף כל-כך מדבק, וגם אחוז מסוים של צעירים וילדים נפגעו קשה, החוקרים לא יודעים להעריך את הסיכון לצעירים מהנגיף הזה, ומעדיפים בד''כ למנוע כל הדבקה.

כנראה שאם נדבקים, מחוסנים. אך לא ידוע לכמה זמן וגם לא ידועים עוד דברים בהקשר לכך.

לא יודעים אם יהיה גל נוסף או לא.רוב המומחים מעריכים שאם שיעור המחלימים באוכלוסיה נמוך, תיתכן התפרצות מחודשת. כרגע, לפי בדיקות סרולוגיות, אין הרבה אחוזים עם נוגדנים ברחבי העולם, אך זה דבר שעדיין בודקים אותו.

בשבדיה יש את שיעור המתים ה 6 בעולם.

אני מדלגת על כמה נקודות. אולי אשלים אותן אחר כך.ומגיעה לעוד נקודה אחרונה לעכשיו:

המחלה הורגת בעיקר בני 70 פלוס. המחלה הרגה אנשים מתפקדים לגמרי, ולפי הנתונים בעולם המערבי, הם יכלו לחיות עם הנתונים האחרים שלהם עוד שנים רבות, ומתו מהקורונה.

עד כאן בינתיים.

עוקר הרים

משתמש מקצוען
אתה מניח.
נראה לך שבארץ בודקים כל אחד שיש לו דלקת ריאות אם יש קורונה.
אולי אם הוא חרדי... (אולי ממש לאחרונה התחילו כן לבדוק)
דיברתי על אחד שיש לו קשיי נשימה קשים העלולים לגרום למוות, כזה ודאי שיבדק בישראל בדיקת קורונה
וגם באפריקה אם הוא מבוגר והוא בקבוצת סיכון לדעתי יבדקו אותו
בקושי יש שמה בתי חולים
אל תסחף

ושוב, לאן אתה חותר?

שכחתי להדגיש גם שבאפריקה הגיל החציוני הוא מאוד נמוך

מרחבית

משתמש מקצוען
לא ממש מבינה מה הפוסט הזה בא להגיד,
אותי הוא רק בלבל עוד יותר.

בשבדיה שם מתו המונים, שמרו על ריחוק חברתי או לא?
בטיוואן שם כמעט ולא מתו, היה סגר או לא?
בשבדיה לא הטילו סגר רשמי. אמנם מטבע הדברים הם גרים בבידוד חברתי יותר מניו יורק ועוד מקומות. למרות זאת, המצב שם גרוע. אמנם לא כמו בניו יורק, שם צפוף.

בטיוואן היה סגר, אך לא מלא. לעומת זאת היו בדיקות המוניות, איתור מהיר של נדבקים, אמצעי זהירות.
זה אומר, שבמקום עם בדיקות המוניות, איתור מהיר של נדבקים, ואמצעי זהירות - אפשר להקל בסגר.

sheen

משתמש מקצוען
לפי כמה מחקרים יש בין פי 50 ל85 נדבקים מהרשמי, שזה בערך כמו אחוז מתים משפעת, ואחוז גדול מהמתים מתו עם הקורונה ולא בגלל הקורונה, וחלקם נרצחו או הוזנחו, רק יתכן שזה יותר מדבק משפעת, אבל לא עוצרים מדינה ולא הורסים כלכלה בגלל מגיפות בסדר גודל כזה, ואם היו רק מבודדים את האנשים בסיכון מיד בהתחלה, שזה אומר אנשים עם מחלות רקע או מעל גיל 65 70, היו מספר המתים פחות משפעת, והסיפור כבר היה מזמן מאחורינו.
איך התגעגעתי לזה

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ב'

ט בַּמֶּה יְזַכֶּה נַּעַר אֶת אָרְחוֹ לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ:י בְּכָל לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ אַל תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְוֹתֶיךָ:יא בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא לָךְ:יב בָּרוּךְ אַתָּה יְהוָה לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:יג בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי כֹּל מִשְׁפְּטֵי פִיךָ:יד בְּדֶרֶךְ עֵדְוֹתֶיךָ שַׂשְׂתִּי כְּעַל כָּל הוֹן:טו בְּפִקֻּדֶיךָ אָשִׂיחָה וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ:טז בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ:
נקרא  10  פעמים

לוח מודעות

למעלה