דיון פאנפיקשן או פלגיאט?

MORIYAT

משתמש פעיל
פאנפיקשן, או בעברית - ספרות מעריצים, היא ספרות הנכתבת על ידי חובביה ומעריציה של יצירה מקורית כלשהי.
היצירה המקורית נקראת פאנדום, והיצירה החובבנית (שהיא לאו דווקא חובבנית, יש ספרים שלמים כאלו) נקראת פאנפיק.

יש פאנפיקים קצרים (הרוב), יש ארוכים. יש הקשורים בקשר הדוק עם יצירת המקור ויש כאלו שרק שואבים השראה.
יש פאנפיקים במגוון רחב של ז'אנרים: אימה, שירה, דרמה, טרגדיה, פנטזיה, הומור, פרודיה כמו שרוליק הולמס של @הדוויג ועוד ועוד.
יש פאנפיקים בצירי זמן שונים ביחס ליצירת המקור. יש המקדימים את עלילת המקור, יש המתרחשים בזמן העלילה ויש לאחריה.

להרחבה ראו ספרות חובבים - המכלול

אחרי כל זה -
יש טוענים שפאנפיקשן זה פלגיאט - גניבה ספרותית וכן הפרה בוטה של זכויות יוצרים, ומנגד יש שמצדדים בעד התופעה.
בינהם (אלו שמצדדים בעד!) גם יוצרים דוגמת גיי קיי רולינג, שעל יצירתה נכתבו המוני פאנפיקים (אחד אפילו על ילד חרדי בשם גולדשטיין )

מה אתם חושבים?
מותר לפרסם פאנפיק? אסור? זה גניבה ספרותית?
ועזבו מותר אסור - הייתם כותבים פאנפיק להנאתכם או "לעולם לא!" ?
זה סתם משהו לא אמין לא מקורי ולא נכון מקצועית? או שזה משהו מקסים ונפלא?

יש מקום לפאנפיקשן בספרות החרדית?

תגובות ל3 התהיות יתקבלו בברכה. (או בעצם 4, כולל הספוילר;))

נערך לאחרונה ב:

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
תודה על העלאת הנושא. הכרת לי מושגים חדשים ונושא הדיון מרתק.

בעיני, חיקוי סגנון ברמה של אחד לאחד מרגיש לי, אישית, כמו ניסיון לרכב על הצלחה של מישהו, או כחוסר יכולת להביא חידוש משל עצמי.

בכלל, אני חושבת שכמגזר קטן אוכלוסין, חיקוי נלהב נראה נלעג. סופר חרדי, ככל שיהא פופולארי, עדיין משווק בתחום מושב צר. למה להנפיק עוד יצירה שאין בה חידוש במקום צפוף? זה לא שיש קהל מעריצים ענק שיהנה מהתגבור לסוגה ולסגנון, ישווה בין המקור לחיקוי ויעשה באז סביב היצירה החקיינית.

בנוסף, המגזר שלנו לא מעודד טיפוח הערצה לבעלי כשרונות שלא מהזירה התורנית. מי שיאמץ מאפייני כתיבה מובהקים מתוך הערצה לסגנונו של היוצר המקורי יכול לעורר לעג או חיוך.

כפארודיה לפרסום בפורומים פנימים או סתם כתרגיל כתיבה (אגב, הוא יכול להיות מורכב לביצוע ולתרום המון למתרגל מבחינת אנליזה של יצירה, זיהוי חוזקות שלה ואימוץ שלהן) - נראה לי שבסדר גמור לחקות.

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
נושא מעניין ביותר.
יצא לי לקרוא פאנפיקים וליהנות (וגם לא...), ואפילו לכתוב אחד כזה בעצמי (שקוראים שקראו אותו בזמנו הכריזו שהוא טוב מהמקור ;) - פחות או יותר).
כתיבת פאנפיק היא אומנות בפני עצמה. אין מדובר בחיקוי סגנונו של הסופר, אלא בשימוש בעולם שהוא בנה. לפעמים, אחרי שגומרים ספר, מרגישים צורך לחיות עדיין בעולם שלו - והפתרון הוא לכתוב פאנפיק. או לחלופין - לקרוא פאנפיקים שכתבו אחרים.
זו אומנות, כי צריך לעקוב במדויק אחרי העולם של הספר, ולא לפספס נקודות בו. זו אומנות - כי גם כתיבת השראה היא אומנות. ואפשר גם להתייחס לזה בתור שפשוף יכולת הכתיבה.
כמובן, אי-אפשר לפרסם פאנפיקים בצורה מסחרית. הבמות היחידות האפשריות הן פורומים ואתרי אינטרנט.
האם אפשר לכתוב פאנפיק בציבור החרדי?
למה לא, בעצם. סדרת ממלכה במבחן היא כר נרחב שמתאים לזה. ואולי אפשר גם לצאת קצת מהמסגרת (כי בדרך-כלל פאנפיקים נכתבים בעקבות ספרי פנטסיה, שבאמת יוצרים עולם משל עצמם) - ולכתוב גם בעקבות ספרים פרוזאיים יותר. אפשר למשל לכתוב המשך ל"פחות או יותר" של @dvory (הספר האחרון שקראתי ;) ), או לכתוב מה היה קורה אילו יענקל מ"לחיות וחצי" של @Ruty Kepler היה חוזר לחיים רגילים ובריאים בסופו-של-דבר. ואפשר להיות מקוריים יותר - למשל לכתוב התמודדות של משפחה אחרת באותה רעידת אדמה ירושלמית המתוארת ב"לחיות וחצי", וכן הלאה...
(זה רעיון מעניין לאתגר ;) )
תודה על פתיחת האשכול!

MORIYAT

משתמש פעיל
תודה על העלאת הנושא. הכרת לי מושגים חדשים ונושא הדיון מרתק.
תודה
בכלל, אני חושבת שכמגזר קטן אוכלוסין, חיקוי נלהב נראה נלעג. סופר חרדי, ככל שיהא פופולארי, עדיין משווק בתחום מושב צר. למה להנפיק עוד יצירה שאין בה חידוש במקום צפוף? זה לא שיש קהל מעריצים ענק שייהנה מהתגבור לסוגה ולסגנון, ישווה בין המקור לחיקוי ויעשה באז סביב היצירה החקיינית.

כמובן שלא התכוונתי להדפסת יצירה שכזו בפורמט רגיל ומסחרי. רוב ככל הפאנפיקים הם ברשת, רובם קצרים. וגם הארוכים יותר לא מודפסים עד כמה שידוע לי.
ליצירה קצרה - אורך של פרק ממוצע או אפילו פחות, כן יש מקום? אנשים לא ייהנו לקרוא עוד קצת על דמויות אהובות? על חור בעלילה שלא ברור מה קרה בו? או אפילו סוף שונה? (ליקוואל, למשל
:(
)

כמו שכתבה @7שבע7 :
לפעמים, אחרי שגומרים ספר, מרגישים צורך לחיות עדיין בעולם שלו - והפתרון הוא לכתוב פאנפיק. או לחלופין - לקרוא פאנפיקים שכתבו אחרים.
....
כמובן, אי-אפשר לפרסם פאנפיקים בצורה מסחרית. הבמות היחידות האפשריות הן פורומים ואתרי אינטרנט.

סדרת ממלכה במבחן היא כר נרחב שמתאים לזה.
לגמרי. היא הכי מתאימה. קלאסית לפאנפיקים. המון חורים למלא. המון תהיות. המון דברים שהיינו רוצים לחוות שוב ולטעום עוד קצת : )
ואפשר גם בז'אנר המתח - אייל גלבוע גרסת הקורונה, למשל;) (כתבתי כזה דבר, כן כן:eek:)
לקחת רעיון של מישהו אחר ולשכתב אותו בצורה מעניינת יותר
לא מדובר בשכתוב. מדובר ביצירה נוספת באותו עולם.
ושוב אני מצטטת את @7שבע7 - פשוט כתבת והגדרת כל כך יפה!
כתיבת פאנפיק היא אומנות בפני עצמה. אין מדובר בחיקוי סגנונו של הסופר, אלא בשימוש בעולם שהוא בנה.

(זה רעיון מעניין לאתגר ;) )
חשבתי להעלות אתגר כזה ביום מן הימים - אם אזכה, יש כמה יתרונות לא שגרתיים לסוג הכתיבה הזה וזה גם כיף - לכתוב ולקרוא.

ואז תהיתי לי איך זה יתקבל.

זה הוביל לפתיחת האשכול הזה.

אז לכשאזכה.... ;)

הנף מקלדת

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
לדעתי כאן בפרוג זה הרבה מעבר לנחוץ.
זה מחדד את יכולת הכתיבה.
להתחבר לרעיון של מישהו שלדעתך מוצלח, הניסיון לפתח אותו בכיוון שלך, יתן דרך להעריך את כשרונך העצמי.

בכל אופן בפורום הזה יש פנאקפיק מוצלח בטירוף של @הדוויג על שרלוק הולמס. (אין לי סבלנות לעשות קישור, סורי)

יש גם אשכול, על אשכולות שנפתחים על ידי ניק מוכשר, והשאר ממשיכים על גבו באותו סגנון או עם חידוד הפאנץ'.

MORIYAT

משתמש פעיל
נערך לאחרונה ב:

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
יש משהו שאם אתה קורא מישהו במשך תקופה ונהנת והתחברת לטקסט,
זה יחלחל לך לתוך מה שאתה כותב במודע או שלא במודע.
זה נכון, אבל כאן מדובר על משהו אחר.
זו לא העתקה תת-מודעית של סגנון או של רעיון, אלא כתיבה במודע בעקבות הספר.

+shira

משתמש סופר מקצוען
לא חושבת שכדאי... (מדובר בפאנפיק על הארי פוטר)
אבל אם יצא לי לכתוב פאנפיק על ממלכה במבחן, למשל, אז אשתף :)
חייבת לקרוא!
אולי את שולחת לי באופן פרטי? (shimushy22 @ gmail.com)
פליז...
<אימוג'י מתחנן>

+shira

משתמש סופר מקצוען
פאנפיקשן, או בעברית - ספרות מעריצים, היא ספרות הנכתבת על ידי חובביה ומעריציה של יצירה מקורית כלשהי.
היצירה המקורית נקראת פאנדום, והיצירה החובבנית (שהיא לאו דווקא חובבנית, יש ספרים שלמים כאלו) נקראת פאנפיק.

יש פאנפיקים קצרים (הרוב), יש ארוכים. יש הקשורים בקשר הדוק עם יצירת המקור ויש כאלו שרק שואבים השראה.
יש פאנפיקים במגוון רחב של ז'אנרים: אימה, שירה, דרמה, טרגדיה, פנטזיה, הומור, פרודיה כמו שרוליק הולמס של @הדוויג ועוד ועוד.
יש פאנפיקים בצירי זמן שונים ביחס ליצירת המקור. יש המקדימים את עלילת המקור, יש המתרחשים בזמן העלילה ויש לאחריה.

להרחבה ראו ספרות חובבים - המכלול

אחרי כל זה -
יש טוענים שפאנפיקשן זה פלגיאט - גניבה ספרותית וכן הפרה בוטה של זכויות יוצרים, ומנגד יש שמצדדים בעד התופעה.
בינהם (אלו שמצדדים בעד!) גם יוצרים דוגמת גיי קיי רולינג, שעל יצירתה נכתבו המוני פאנפיקים (אחד אפילו על ילד חרדי בשם גולדשטיין )

מה אתם חושבים?
מותר לפרסם פאנפיק? אסור? זה גניבה ספרותית?
ועזבו מותר אסור - הייתם כותבים פאנפיק להנאתכם או "לעולם לא!" ?
זה סתם משהו לא אמין לא מקורי ולא נכון מקצועית? או שזה משהו מקסים ונפלא?

יש מקום לפאנפיקשן בספרות החרדית?

תגובות ל3 התהיות יתקבלו בברכה. (או בעצם 4, כולל הספוילר;))
איזה יופי שהעלית את הנושא הזה, ובצורה כל כך מקצועית ורלוונטית.
לדעתי העניה (והמשוחדת בעליל) פאנפיק היא לחלוטין לא פליגאט, והיא גם אחד הדברים הכי כיפיים שאפשר לעשות עם מקלדת.
הסיבה שאין פאנפיקשן חרדי היא העובדה שיש מעט מדי ספרים שצברו מספיק מעריצים שיכתבו ושיהנו מכתיבה כזו, כמו גם ההסתייגות הטבעית מאקטים של תרבות הערצה.
אבל ממלכה במבחן למשל - עם חדרי בריחה שמבוססים עליה, אשכולות בני ממאה ומשו עמודים עם חידוני סיכה ודיונים נוטפי אמוציות על הבחירות העלילתיות של הסופרת (אבל למה היא הרגה את יקוואל למהההה) -
פשוט צועקת ליצירות פאנפיקשן.
והאמת שבקהילת המאיירים השכנה כבר מזמן הרימו את הכפפה עם יצירות פאנארט מדהימות של גיבורי הסדרה, ואפילו קומיקס (!) של סצנות נבחרות.

MORIYAT

משתמש פעיל
נערך לאחרונה ב:

הוריקן

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
אבל אם יצא לי לכתוב פאנפיק על ממלכה במבחן, למשל, אז אשתף :)
אם יצא???
חייב לצאת!!
בכל מקרה אני ממש אשמח!
וכן אשמח שמי שכבר עשה כזו יצירה, עדיף מסדרה חרדית,( לא שיש הרבה...) סתם כי אני יותר מכירה... יפרסם כאן

+shira

משתמש סופר מקצוען
אזהרה: הכניסה לקישורים אלו מסוכנת למעריצי ממלכה במבחן!!!

איסתרק ומהללאל ואפילו סצנה מתוך הספר איסתרק של @מרים יעל. וואו.
ומהללאל - של @הגיבן - יצירה שאין מה לומר עליה, פשוט אין מילים!

רק שימו לב שהנושא שלנו אינו הציורים, אלא הסיפורים ;)
יש גם את איסתרק של הגיבן, ואת רעואל.
שווה לחפש.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  11  פעמים

לוח מודעות

למעלה