עקמת וטיפולה

קול-התור

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
האם מישהו יודע על בעית עקמת בעמוד השדרה בגיל הנעורים המצריכה מחוך נוראי למשך שנה? מדובר בבחור בן 15 שלוקח את זה מאד קשה. אין משהו יותר חדש וקל בן זמננו? (כך טיפלו לפני 40-50 שנה. שום דבר לא השתנה).

eden7115

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
מהו הטיפול בעקמת נעורים ?
• במידה ומדובר בלקוי יציבה ללא שנויים מבניים בחוליות ,רצוי להישאר במעקב אצל האורטופד ולפנות לטיפול פיזיותרפי.
• כשמדובר בעקמת מבנית כולל גורמי סכון

ישנן מס' אפשרויות טפוליות בהתאם לחומרת הלקוי:
• מעקב אורטופדי משולב עם טפול פיזיותרפי
• מחוך משולב עם טפול פיזיותרפי
• נתוח

מעקב אורטופדי:
רצוי מעקב אורטופדי אחר המהלך הטבעי של העקמת במהלך הצמיחה של ילד/דה.

טפול פזיותרפי:
תוכנית הטפול הפזיותרפי כוללת:
• הקנית ידע ומודעות למטופל ומשפחתו לגבי הלקוי היציבתי ודרכי טיפול
• הדרכה אישית לתרגילים הכוללים הבאת הגוף למנח מאוזן וסימטרי המשולב עם נשימה
• הדרכה לתרגילים בתוך המחוך+נשימה
• הדרכה תפקודית אישית בחיי היום יום.
מטרות הטפול הפיזיותרפי:
• שפור הנפח הנשימתי בבית החזה
• טפול בכאב
• שפור אסתטי
• שיפור מודעות גופנית של המטופל

טפול במחוך
קימת מערכת שקולים רצינית לגבי ההחלטה בשמוש במחוך.שקולים אלו תלויים בגורמי סכון מסויימים.
הטפול במחוך יכול להתבצע רק בזמן שהילד בתהליך הצמיחה. קיימים מס' סוגי מחוכים: שנו, בוסטון,מלאוקי, ספין קור ועוד.השאלה המתבקשת הינה איזה מחוך מתאים? במידה והילד/ה ילבש מחוך שאינו מתאים, המחוך לא ימלא את תפקידו ועלול לגרם להתקדמות ולהחמרה בעקמת ולפגע בהתפתחות התקינה של העקומות הנורמליות בעמוד השדרה.
מאחר ומדובר בטרדה לילד וכן בעלות כספית גבוהה עם החזר נמוך יחסי ע''י קו''ח השונות, חובה על ההורים לבקש יותר מחוות-דעת אחת של אורטופד ואורטוטיסט( יצרן מחוכים).
מהו תפקיד המחוך?
• למנוע את התקדמות העקמת
• לעצור את התקדמות העקמת
• שפור אסתטי

המחוך יוצר נקודות לחץ בכוון אנטי-עקמת כדי ליצור מנח מאוזן וסימטרי של עמוד השדרה. מול נקודות הלחץ ישנם מרוחים(חלונות'') המאפשרים נשימה ותקון העקמת. זמן שמוש במחוך בדרכ' 23 שעות כטפול התחלתי ובהמשך הזמן יורד בהדרגה.
היכולת ליצר מחוך טוב מהוה מומחיות בפני עצמה.

נתוח
מבוצע במקרים קיצוניים בהם הטפול השמרני אינו יעיל.

מתוך אתר "עמותת דרך הגב":
מקור: http://www.akemet.org.il/info.asp

קול-התור

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
תודה, עדן
האם יש למישהו מידע מנסיון אישי או קרוב?

תמנתי ווב דיזיין

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
UX UI
D I G I T A L
לאחותי יש עקמת בעמוד השדרה עקב מחלת הפוליו בילדותה. היא חיה עם מחוך. איך לה הרבה ברירות אבל זה משהו אחר אצל ילד.
היא חשבה בשלב כל שהוא לעשות ניתוח. הניתוח הוא מסובך וקשה, זה השתלת מוט עם חוליות בעמוד השדרה שאליו תחוברנה החוליות והוא מונע מהתזוזתן. לא תמיד הניתוח מצליח והוא כרוך בהרבה סיכונים, לכן אחותי בסוף לא עשתה אותו.

זה כל מה שידוע לי.

דבר נוסף זה שיש התעמלויות לחיזוק השרירים שייצבו את עמוד השדרה אבל זה לעקמת מהסוג של היפר קיפוזיס ולא עקמת כשעמוד השדרה נוטה הצידה.

mis

משתמש צעיר
יש רופא אחד מצרפת שהוא מומחה גדול מאוד לאורטופדיה.
הפלוס אצלו שהוא גם חרדי...
הוא מגיע לביקורים בארץ ומקבל קהל. יש לי היכרות איתו בתור מטופלת וגם להרבה קרובי משפחה.
אוכל לפרט באישי.

טוליפ

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
ראשית יש לשים לב שיש באמת עקמת מספיק רצינית בחוליות ולא כתוצאה של כיפוף ועמידה לא יציבה. מנסיון כדאי ללכת להתיעצות נוספת עם הצילומים ולשמוע חוות דעת. במקרה שבאמת יש עקמת בחוליות ומייעצים מחוך צריך לדעת שזה אמנם לא הכי נעים אבל בד"כ זה רק לתקופה 1/2 שנה-שנה והבעיה נפתרת לתמיד. ואם לא מטפלים בזה בגיל ההתבגרות כשהעצמות עדין גדלות, לאחר סיום צמיחת השלד הטיפול הרבה יותר מורכב ומסובך.
בקשר לחוסר הנעימות מהסביבה אפשר להרגיע את הנער שזה כמו פלטה לישור שיניים וכו' אני אישית זוכרת את החוסר נעימות שהיתה לי, אבל מה הפלא שאחרי צצו עוד כמה עם "ברזלים" בגב.

MV25

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
אחיינית שלי עשתה תרגילי התעמלות וביקורת אצל אורטופד ופתרה את הבעיה

ותמיד לבחור

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
לי היה את אותו הסיפור בגיל 13, אך סרבתי בכל תוקף לענוד כזה מן על גופי המסכן.
לאחר שנה כשהואלתי בטובי לעשות זאת (או שפשוט שכלי גדל קמעה) - התברר כי הבעיה נעלמה מאליה.
אבל אין מסתמכין על הנס, וכנראה זה מה שזה היה - פשוט נס... :p

clip

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
עריכה והפקת סרטים
מכירה משהי שהיה לה עקמת ותקופה של פיזיותרפיה מטעם קופת חולים פתרה את הבעיה

למען דעת

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
תסלחו לי:
נורא חכם להגיד: "פלוני היה לו... עשה X וזה עזר", השאלה כמה, איזה וכו' וכו'. חובה להתייעץ עם מומחים ולא לסמוך על ניסים!

(אני בעל נסיון, מי שרוצה יכול לפנות בפרטי).

ותמיד לבחור

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י למען דעת;390805:
למה צריך להתבייש עם זה יותר מאשר עם פלטה בשיניים?
אויש, נו ב'מת...
אתה בא בשאלות רציונאליות אל עם טיפש-עשרה, אשר רק על פי תורת ה'מה יגידו' שלו, יקום או יפול דבר??? :cool:

yaniv_55

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
לי היה.
הנזקים שלו, עפ"י הפיזיוטרפיסטית שהלכתי אליה אח"כ, גדולים לעין שיעור.
זה הפך את כל הגב שלי ליחידה אחת,
גרם לי להסתובב לא נכון ולהפעיל לא נכון את השרירים.
כדאי ללכת לפיזיוטרפיסטית טובה (בדר"כ הטובות לא עובדות בקופ"ח) לשלם טבין ותקילין ולהתפלל שזה יספיק...

קול-התור

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הכוונה שלוותר על המחוך בכלל או שגם מחוך וגם פיזיותרפיה?

ליבי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
אני בזמנו לא נזקקתי למחוך אבל הייתי בקבוצת פיזיותרפיה ליציבה נכונה מטעם קופ"ח (מכבי) + מעקב רופא פעם בשבועיים. בקבוצה היו איתי גם בנות עם מחוך ונראה לי שזה הכי טוב: מחוך + פיזיותרפיה + מעקב צמוד של רופא פעם בשבועיים. קשה אבל שווה את ההשקעה.

למען דעת

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
מדובר על קיפוזיס או על סקוליוזיס?

למען דעת

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
טוף, הנסיון שלי הוא בתחום הקיפוזיס.
אני פורש בזה מהדיון.

תכוונו בתפילת 'ותקננו בעצה טובה מלפניך' ויה"ר שישמע ה' לתפילתכם וינחם בדרך נכוחה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ב'

ט בַּמֶּה יְזַכֶּה נַּעַר אֶת אָרְחוֹ לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ:י בְּכָל לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ אַל תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְוֹתֶיךָ:יא בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא לָךְ:יב בָּרוּךְ אַתָּה יְהוָה לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:יג בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי כֹּל מִשְׁפְּטֵי פִיךָ:יד בְּדֶרֶךְ עֵדְוֹתֶיךָ שַׂשְׂתִּי כְּעַל כָּל הוֹן:טו בְּפִקֻּדֶיךָ אָשִׂיחָה וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ:טז בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ:
נקרא  12  פעמים

לוח מודעות

למעלה