סקר בנושא כמה מקובל שההורים נותנים בשביל דירה לזוג הצעיר

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
@הגמ"ח המרכזי
@מקצועי בלבד
נשמח מאוד לשמוע דעתכם על רעיונות אלו
דעתי שיש פה איזה שהוא רעיון, אבל צריך עוד לשפץ אותו, ולשים לב לדברים שיכולים להיות בעייתיים.
דבר ראשון, ברור שהמצב כיום הוא רע מאד.
דבר שני, אם כבר תצליחו לעשות שינוי בציבור, אז אולי יש פתרונות יותר פשוטים ויותר קלים ליישום.
אבל נזרום כרגע עם הרעיון, ואני אכתוב את הארות והערות שיש לי על הרעיון.
א. אם הרעיון הוא שכל זוג קונה לעצמו דירה, אז כל מה שצריך לעזור להם זה בעצם רק עם הבסיס בשביל ההון העצמי, כדי שיוכלו לקבל משכנתא.
ב. בשיטה שההורים לוקחים משכנתא ל10 שנים, אז א. זה גם לגלגל הרבה מאד כסף כי בדר"כ יש כמה ילדים. ב. בעצם ההורים יצטרכו גם לשלם את הריביות של המשכנתא הזאת במשך 10 שנים. שזה לא סכום כ"כ קטן.
ג. אם עד היום היה בעיה רווחת שהרבה הורים בעצם לא הצליחו [או לא רצו] לעמוד בהתחייבותם, עכשיו זה יכול להיות הפוך, שבעצם הזוג הציר יגידו שאין להם שום אפשרות לקחת על עצמם את הסכום הזה וכו', דבר שיכול לגרום לבעיות עם ההורים.
ד. ברור שבתכנית הזאת יש משהו מאד טוב, שבמקום לשלם 500,000 ש"ח לבת, אז רק צריכים להלוות כסף לזוג.
[צריך לבדוק שלא יהיו שום בעיות של ריבית]
ה. שוב, כל עוד שלא הצלחת לעשות שינוי בציבור, אז זה לא ממש פתרון.

זה מה שעולה בדעתי כרגע, ייתכן שבהמשך יהיו לי עוד הערות והארות.

tadmit

המרכז לשידורים חיים, חתונות, כנסים, לוויות
מנוי פרימיום
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
נשגב מבינתי איך אנשים יראי שמיים שכל שאיפתם ללכת בדרך התורה, מסוגלים לחשוב שההורים חייבים להם משהו.
כל הדיון פה נובע מחשיבה עקומה, כאילו שההורים חייבים לתת, וכל השאלה זה איך, כמה , ומה לעשות להם אם הם לא עומדים בהתחייבות שלהם.
באוזניי שמעתי את מרן הגרי"ש זצוק"ל (זה היה כאשר באו להתייעץ איתו לגבי לימודי מקצוע טכנולוגי בסמינרים, ובתוך הדברים הוא אמר שבבית יעקב אסור ללמד מקצועות חוץ מלימודי קודש, ואפשר ללמד מקצוע בסמינרים חיצוניים, אבל לא בבית יעקב) אומר שהבעל מחויב לפרנס כפי שהתחייב בכתובה, והאשה צריכה להיות בבית עם הילדים.

אז נכון שהזמנים השתנו אבל אל תהפכו את התורה קרדום לחפור בה.

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
דעתי שיש פה איזה שהוא רעיון, אבל צריך עוד לשפץ אותו, ולשים לב לדברים שיכולים להיות בעייתיים.
דבר ראשון, ברור שהמצב כיום הוא רע מאד.
דבר שני, אם כבר תצליחו לעשות שינוי בציבור, אז אולי יש פתרונות יותר פשוטים ויותר קלים ליישום.
אבל נזרום כרגע עם הרעיון, ואני אכתוב את הארות והערות שיש לי על הרעיון.
א. אם הרעיון הוא שכל זוג קונה לעצמו דירה, אז כל מה שצריך לעזור להם זה בעצם רק עם הבסיס בשביל ההון העצמי, כדי שיוכלו לקבל משכנתא.
ב. בשיטה שההורים לוקחים משכנתא ל10 שנים, אז א. זה גם לגלגל הרבה מאד כסף כי בדר"כ יש כמה ילדים. ב. בעצם ההורים יצטרכו גם לשלם את הריביות של המשכנתא הזאת במשך 10 שנים. שזה לא סכום כ"כ קטן.
ג. אם עד היום היה בעיה רווחת שהרבה הורים בעצם לא הצליחו [או לא רצו] לעמוד בהתחייבותם, עכשיו זה יכול להיות הפוך, שבעצם הזוג הציר יגידו שאין להם שום אפשרות לקחת על עצמם את הסכום הזה וכו', דבר שיכול לגרום לבעיות עם ההורים.
ד. ברור שבתכנית הזאת יש משהו מאד טוב, שבמקום לשלם 500,000 ש"ח לבת, אז רק צריכים להלוות כסף לזוג.

זה מה שעולה בדעתי כרגע, ייתכן שבהמשך יהיו לי עוד הערות והארות.

תודה רבה מאוד על ההארות, ואכתוב מה שנראה לי.

כפי שידוע למי שמכיר, הבסיס שעליו יושב המנהג בציבור הליטאי (שנראה לכאורה מוזר מאוד) הוא שחייבים לתת לזוג הצעיר בשנים הראשונות שלוות נפש מקסימלית כדי שהבעל יעסוק בתורה בלי טרדה, וזו הסיבה שכל הנסיונות עד היום לשנות את המנהג לא צלחו. הרעיון כאן בא לפתור בעיה זו.

א. אני מסכים, אבל זה הרבה יותר טוב מהמצב הקיים.

ב. הזוג יחזירו גם את הריביות, ועדיין זה יהיה משתלם להם מאוד.

ג. אם עד היום היה בעיה רווחת שהרבה הורים בעצם לא הצליחו [או לא רצו] לעמוד בהתחייבותם, עכשיו זה יכול להיות הפוך, שבעצם הזוג הצעיר יגידו שאין להם שום אפשרות לקחת על עצמם את הסכום הזה וכו', דבר שיכול לגרום לבעיות עם ההורים.

אני מסכים, אבל אני מתאר לעצמי שזוג בשנות השלושים שבדרך כלל יש להם כבר הכנסה יפה, יתביישו לטעון שאינם יכולים להחזיר משכנתא אחת שנתנו להם בהלוואה לקניית דירתם, ובכל אופן הסיכוי לכך הוא הרבה פחות מהסיכוי הקיים לפי המצב היום, שההורים העמוסים במשכנתאות רבות יטענו שאינם יכולים לתת את הנדוניא שהבטיחו.

הערה חשובה מאוד, תודה

ברור, ולדעתי האפשרות לשנות עובר דרך תמיכה של בעלי הדיעה בציבור, כמו למשל @מקצועי בלבד

ואני מצטט גם מה שכתבתי באשכול אחר: אני חושב שצריך כאן שילוב של כוחות חזקים בתחום הספרות, שיהיו מוכנים להתלבש על הנושא ולהשקיע בו בלא להרפות, עד שיווצר מצב תודעתי שאלו שממשיכים את המנהג הישן ומסרבים להצטרף למיזם הם המגוחכים, שהרי הם ממשיכים להשקיע סכומים אדירים שאין להם - כביכול למען התורה של האברכים הצעירים - ואינם מבינים שדוקא אם יסכימו לשינוי ויצטרפו למיזם, יגרמו לאברכים הצעירים ישוב הדעת גדול הרבה יותר, בלי לגרום נזקים עצומים לעצמם ולמשפחתם ולאחרים. ואני רוצה לקרוא לסופרים המוכשרים שבינינו, כל מי שמוכן להתמסר לזה – אם תמורת תשלום ואם בהתנדבות – נא להשאיר לי הודעה.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
אני מסכים, אבל אני מתאר לעצמי שזוג בשנות השלושים שבדרך כלל יש להם כבר הכנסה יפה, יתביישו לטעון שאינם יכולים להחזיר משכנתא אחת שנתנו להם בהלוואה לקניית דירתם, ובכל אופן הסיכוי לכך הוא הרבה פחות מהסיכוי הקיים לפי המצב היום, שההורים העמוסים במשכנתאות רבות יטענו שאינם יכולים לתת את הנדוניא שהבטיחו.
לא יודעת מה יותר ומה פחות, כן יודעת בוודאות שיש מלא זוגות בגילאי 30 שלא מצליחים לגמור את החודש.
וחוץ מזה במתווה הזה עדיין יש לזוג בני ה30 את המשכנתא שהם לקחו בהתחלה [שלפעמים לוקחים אותה ל30 שנה] אז זה יהיה לפעמים מאד קשה לזוג ליטול על עצמו עוד חובות של 500,000-600,000 ש"ח.

ראובן 23

משתמש מקצוען
בעלי הדעה בעניין זה הרבנים והמיזם צריך להגיע דרך הרבני שכונות (הרב גואלמן מרמות לדוג')ושבבתי כנסת ידברו על זה דרך הרבנים להורי הבחורים

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
לא יודעת מה יותר ומה פחות, כן יודעת בוודאות שיש מלא זוגות בגילאי 30 שלא מצליחים לגמור את החודש.
וחוץ מזה במתווה הזה עדיין יש לזוג בני ה30 את המשכנתא שהם לקחו בהתחלה [שלפעמים לוקחים אותה ל30 שנה] אז זה יהיה לפעמים מאד קשה לזוג ליטול על עצמו עוד חובות של 500,000-600,000 ש"ח.
אפשר לעשות מיחזור ולאחד את שתי המשכנתאות.
בסך הכל אני חושב שיותר קל לשלם במשך החיים משכנתא של דירה אחת מאשר של כמה דירות, לא?
וגם אני חושב שבדרך כלל לאדם בגיל 30-40 יש יותר יכולות מאשר בגיל 50-60

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
בעלי הדעה בעניין זה הרבנים והמיזם צריך להגיע דרך הרבני שכונות (הרב גואלמן מרמות לדוג')ושבבתי כנסת ידברו על זה דרך הרבנים להורי הבחורים
הרבנים כבר דיברו הרבה, אוהו הרבה. ראי למשל מה שהבאתי כאן
יש דברים שצריכים לבוא על ידי יצירת אוירה בציבור

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
לדעתי הבעיה היא לאו דוקא הבחורים והוריהם כמו הורי הבנות, למה שבחורים שמציעים להם סכומי עתק יתנדבו מעצמם לוותר עליהם?

ראובן 23

משתמש מקצוען
לדעתי הבעיה היא לאו דוקא הבחורים והוריהם כמו הורי הבנות, למה שבחורים שמציעים להם סכומי עתק יתנדבו מעצמם לוותר עליהם?
הורי הבנות תמיד ישתפו איתך פעולה
הורי הבנים רק אם יופעל אליהם לחץ קהילתי שיורידו את הרף מינימום
בתכלס מדובר באותו בן אדם:rolleyes:

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
הורי הבנות תמיד ישתפו איתך פעולה
הורי הבנים רק אם יופעל אליהם לחץ קהילתי שיורידו את הרף מינימום
בתכלס מדובר באותו בן אדם:rolleyes:
חז''ל אומרים ''לאו עכברא גנב אלא חורא גנב'' כלומר האחריות מוטלת על זה שנותן את האפשרות להיווצרות המצב. אם יהיה ברור להורי הבנות שאסור לתת סכומים כאלו, המצב ישתנה מאיליו

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
אפשר לעשות מיחזור ולאחד את שתי המשכנתאות.
בסך הכל אני חושב שיותר קל לשלם במשך החיים משכנתא של דירה אחת מאשר של כמה דירות, לא?
וגם אני חושב שבדרך כלל לאדם בגיל 30-40 יש יותר יכולות מאשר בגיל 50-60
נכון.
אם כי זה למשנה בכלום את מה שכתבתי.
מי שלא גומר את החודש אז הוא לא גומר את החודש, ולא יהיה כל כך קל להעביר אליו עוד חובות של 600,000 ש"ח.

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
נכון.
אם כי זה למשנה בכלום את מה שכתבתי.
מי שלא גומר את החודש אז הוא לא גומר את החודש, ולא יהיה כל כך קל להעביר אליו עוד חובות של 600,000 ש"ח.
אם ממשכנתא אחת על רבע דירה הוא לא גומר את החודש, איך הוא יגמור את החודש בעוד 10-20 שנה כשיהיו עליו 7 משכנתאות?
והוא לא צריך לשלם עכשיו 600000 ש''ח. בסך הכל היה לו נניח משכנתא של 300 ושילם עד עכשיו 1500, ונשאר מזה אחרי 10 שנים 180K, ובגיל 34 הוא עושה מיחזור של הכל למשכנתא אחת של 780K, ומתחיל לשלם תוספת של 2000 ש''ח יותר ממה ששילם עד עכשיו, במקום לשלם 4 מליון בעוד שנים ספורות. לא כדאי?

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
אם ממשכנתא אחת על רבע דירה הוא לא גומר את החודש, איך הוא יגמור את החודש בעוד 10-20 שנה כשיהיו עליו 7 משכנתאות?
זה שגם אז הוא לא יסגור את החודש, לא פותר את הבעיה שכבר בגיל 30 הוא לא גומר את החודש.
והוא לא יוכל לקחת על עצמו את תוספת ההלוואה הזאת.
זה פשוט עניין טכני.
והוא לא צריך לשלם עכשיו 600000 ש''ח. בסך הכל היה לו נניח משכנתא של 300 ושילם עד עכשיו 1500, ונשאר מזה אחרי 10 שנים 180K, ובגיל 34 הוא עושה מיחזור של הכל למשכנתא אחת של 780K,
זאת אומרת שלפי החישוב שלך אנשים יגורו בדירות ששוות 900,000 ש"ח?
כי זה לא המצב היום.

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
זה שגם אז הוא לא יסגור את החודש, לא פותר את הבעיה שכבר בגיל 30 הוא לא גומר את החודש.
והוא לא יוכל לקחת על עצמו את תוספת ההלוואה הזאת.
זה פשוט עניין טכני.
למה עוד שנים ספורות הוא כן יוכל לקחת על עצמו? [והרי הוא יקח.. , אוהו יקח]
אני מסכים שלא פתרנו את הבעיה לגמרי. בגלל זה לא נפתור את רובה?

זאת אומרת שלפי החישוב שלך אנשים יגורו בדירות ששוות 900,000 ש"ח?
כי זה לא המצב היום.
זה תלוי איפה. אבל בגדול את צודקת , צריך קצת להגדיל את הסכומים

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
למה עוד שנים ספורות הוא כן יוכל לקחת על עצמו? [והרי הוא יקח.. , אוהו יקח]
לא עונים על שאלה בשאלה.
אם הוא במצב שהוא לא גומר את החודש, אז הרבה לא ייקחו על עצמם הלוואות נוספות.
אני מסכים שלא פתרנו את הבעיה לגמרי. בגלל זה לא נפתור את רובה?
לא אמרתי שזה פוסל את כל הרעיון.
אלא כתבתי את הערותיי. ואולי אפשר למצוא דרך לפתור את זה?

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
לא עונים על שאלה בשאלה.
אם הוא במצב שהוא לא גומר את החודש, אז הרבה לא ייקחו על עצמם הלוואות נוספות.

לא אמרתי שזה פוסל את כל הרעיון.
אלא כתבתי את הערותיי. ואולי אפשר למצוא דרך לפתור את זה?
סליחה, לא הבנתי את כוונתך.
ואצטט כאן מה שכתבתי בענין זה באשכול מקביל:

באמת במקרה כזה מן הסתם ההורים יחכו ויגלגלו עוד כמה שנים,
אבל בסופו של דבר, הילדים - שבגיל הזה כבר יודעים מה זה קושי פרנסה - בדרך כלל לא ירצו להפיל את עצמם עד עולם על ההורים, ובאיזשהו שלב יחזירו את ההלוואה. כך אני חושב

זר פרחים

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
עניתי על הסקר.
דבר ראשון יישר כח.
דבר שני - כל פתרון שהוא לא שינוי יסודי של המצב - לא באמת יפתור את הבעיה.
צריך להכיר בעובדות הבאות:
לא כולם שווים, יש הורים שיש להם ויש שאין להם.
יש בנות שמרוויחות הרבה ויש שמרוויחות קצת.

ולכן -
ההורים יתאמצו להעמיד לילדים סכום של כ 250K, הזוג הטרי יקח על הסכום הזה משכנתא של 75%, ויקנה דירה היכן שמתאפשר לו.
אז כשהעול הכספי יפול על בני הזוג הם יעשו את השיקול הנכון, ופתאום לגור בצפון כבר לא יהיה דבר כל כך גרוע.

זוגות שאין להם יכולת כספית לעמוד בסכום זה, יקחו משכנתא קטנה יותר ויגורו במקום פחות מיוחד. ככה זה - כוחות השוק.

זוגות שיכולים יותר (בחורה שחסכה כסף מעבודתה), או שההורים יכולים לתת יותר - יתנו ההורים יותר, והזוג יוכל להגיע לדירה טובה יותר.

ההורים ממש עשירים - שיתנו דירה שלימה לזוג + עבדים ושפחות שירשתו את המלך והמלכה.

נכון שזוג עם 75% משכנתא לא יכול לקנות דירה שניה, אבל במחשבה שניה הוא גם לא יצטרך להשקיע בדירה שניה, ויוכל לחסוך ולהשקיע במסלולים צמודי מדד וכדו'.

קריה נאמנה

משתמש מקצוען
כפי שידוע למי שמכיר, הבסיס שעליו יושב המנהג בציבור הליטאי (שנראה לכאורה מוזר מאוד) הוא שחייבים לתת לזוג הצעיר בשנים הראשונות שלוות נפש מקסימלית כדי שהבעל יעסוק בתורה בלי טרדה, וזו הסיבה שכל הנסיונות עד היום לשנות את המנהג לא צלחו. הרעיון כאן בא לפתור בעיה זו.
יישר כח גדול על עצם הניסיון לפתור את הבעיה.

לענ"ד מה שאתה קורא לו "מנהג מוזר מאד" כבר הפך היום לאשליה, וכמעט לא קיים במציאות.
מדובר בציבור העני ביותר בארץ, כן?
הוא יכול להתחייב עד מחר בבוקר, אבל פשוט אין לו איך לעמוד בהתחייבות.
הבועה הזו עדיין מוזנת, ע"י אנשים מסוימים, או שדכנים מסוימים, שלמעשה בכלל לא אכפת להם אם ההתחייבות תקוים או לא.

אחריהם - המבול. התחתנתם - תאכלו אותה!
אמנם ישנם גם כאלו שיכולים ונותנים ברוחב לב, אבל הסיכויים שכל ההבטחות לבחור המובחר יתקיימו במלואן, נמוכים למדי.
וכאן אני מסכימה בכל לב עם זה
נשגב מבינתי איך אנשים יראי שמיים שכל שאיפתם ללכת בדרך התורה, מסוגלים לחשוב שההורים חייבים להם משהו.
כל הדיון פה נובע מחשיבה עקומה, כאילו שההורים חייבים לתת, וכל השאלה זה איך, כמה , ומה לעשות להם אם הם לא עומדים בהתחייבות שלהם.
באוזניי שמעתי את מרן הגרי"ש זצוק"ל (זה היה כאשר באו להתייעץ איתו לגבי לימודי מקצוע טכנולוגי בסמינרים, ובתוך הדברים הוא אמר שבבית יעקב אסור ללמד מקצועות חוץ מלימודי קודש, ואפשר ללמד מקצוע בסמינרים חיצוניים, אבל לא בבית יעקב) אומר שהבעל מחויב לפרנס כפי שהתחייב בכתובה, והאשה צריכה להיות בבית עם הילדים.

אז נכון שהזמנים השתנו אבל אל תהפכו את התורה קרדום לחפור בה.
למעשה, עם כל המתווים, ההגיוניים יותר ופחות, מה שאנחנו באמת צריכים כדי להגיע לדירה, או לפרנס משפחה ברוכה, או לשבת ללמוד בשלווה, זה שתהיה לנו ברכה.
אפשר לדרוש מהשווער סכומים. אי אפשר לדרוש ממנו ברכה!

נערך לאחרונה ע"י מנהל:

ראובן 23

משתמש מקצוען
עניתי על הסקר.
דבר ראשון יישר כח.
דבר שני - כל פתרון שהוא לא שינוי יסודי של המצב - לא באמת יפתור את הבעיה.
צריך להכיר בעובדות הבאות:
לא כולם שווים, יש הורים שיש להם ויש שאין להם.
יש בנות שמרוויחות הרבה ויש שמרוויחות קצת.

ולכן -
ההורים יתאמצו להעמיד לילדים סכום של כ 250K, הזוג הטרי יקח על הסכום הזה משכנתא של 75%, ויקנה דירה היכן שמתאפשר לו.
אז כשהעול הכספי יפול על בני הזוג הם יעשו את השיקול הנכון, ופתאום לגור בצפון כבר לא יהיה דבר כל כך גרוע.

זוגות שאין להם יכולת כספית לעמוד בסכום זה, יקחו משכנתא קטנה יותר ויגורו במקום פחות מיוחד. ככה זה - כוחות השוק.

זוגות שיכולים יותר (בחורה שחסכה כסף מעבודתה), או שההורים יכולים לתת יותר - יתנו ההורים יותר, והזוג יוכל להגיע לדירה טובה יותר.

ההורים ממש עשירים - שיתנו דירה שלימה לזוג + עבדים ושפחות שירשתו את המלך והמלכה.

נכון שזוג עם 75% משכנתא לא יכול לקנות דירה שניה, אבל במחשבה שניה הוא גם לא יצטרך להשקיע בדירה שניה, ויוכל לחסוך ולהשקיע במסלולים צמודי מדד וכדו'.
זה בדיוק המצב כיום ולכן הבחורים הטובים מקבלים את הבחורה אם הסכום הגבוהה או העבודה הנחשקת (שאגב גם יוצרת מצב שהבעל צריך להיות פעיל מאוד בעיניני הבית)
אבל בגלל שכל ההורים רוצים לתת לבת שלהם את הטוב ביותר הם מתחיבים גם סכומים גבוהים כדי להגיע לשוק היוקרתי יותר

זר פרחים

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
יישר כח גדול על עצם הניסיון לפתור את הבעיה.

לענ"ד מה שאתה קורא לו "מנהג מוזר מאד" כבר הפך היום לאשליה, וכמעט לא קיים במציאות.
מדובר בציבור העני ביותר בארץ, כן?
הוא יכול להתחייב עד מחר בבוקר, אבל פשוט אין לו איך לעמוד בהתחייבות.
הבועה הזו עדיין מוזנת, ע"י ראשי ישיבות מסוימים, או שדכנים מסוימים, שלמעשה בכלל לא אכפת להם אם ההתחייבות תקוים או לא.
מה שאכפת להם הוא השם של הישיבה, או דמי השדכנות.
אחריהם - המבול. התחתנתם - תאכלו אותה!
אמנם ישנם גם כאלו שיכולים ונותנים ברוחב לב, אבל הסיכויים שכל ההבטחות לבחור המובחר יתקיימו במלואן, נמוכים למדי.
וכאן אני מסכימה בכל לב עם זה

למעשה, עם כל המתווים, ההגיוניים יותר ופחות, מה שאנחנו באמת צריכים כדי להגיע לדירה, או לפרנס משפחה ברוכה, או לשבת ללמוד בשלווה, זה שתהיה לנו ברכה.
אפשר לדרוש מהשווער סכומים. אי אפשר לדרוש ממנו ברכה!
הבעיה שיש הורים שנחנקים כדי לעמוד בהתחייבויות שלהם. והם לא מספיק חזקים כדי לעמוד בעיקר מול הצד השני ולומר "אין לנו".

לפני כמה שנים פגשתי מכר שמחתן ילדים, והוא סיפר לי שכדי לחתן את הבת הבכורה ולקנות לה דירה בבני ברק הוא נאלץ לחתוך את ביתו לשתיים לעשות יח"ד, ואז בכסף של המשכנתא + השכירות יש לו איך לממן את נישואיה.
שאלתי אותו : וכל זה למה, וכי אין דירות בערים אחרות זולות יותר ?
והוא השיב : "כדי שהחתן יוכל ללמוד כאן בבני ברק, "מה, אתה משווה את רמת ה"עיון" בכוללים בבני ברק ביחס לכרמיאל וכדו' ? (וסליחה מתושבי כרמיאל).
האירוניה - אחרי כמה שנים בודדות הזוג הצעיר החליט למכור את הדירה בבני ברק ולעבור לעיר אחרת, למגינת לב ההורים שכל כך התאמצו כדי שהבת תגור קרוב אליהם - והופ - גם שילמו גם לא הרוויחו.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ר'

קנג רְאֵה עָנְיִי וְחַלְּצֵנִי כִּי תוֹרָתְךָ לֹא שָׁכָחְתִּי:קנד רִיבָה רִיבִי וּגְאָלֵנִי לְאִמְרָתְךָ חַיֵּנִי:קנה רָחוֹק מֵרְשָׁעִים יְשׁוּעָה כִּי חֻקֶּיךָ לֹא דָרָשׁוּ:קנו רַחֲמֶיךָ רַבִּים יְהוָה כְּמִשְׁפָּטֶיךָ חַיֵּנִי:קנז רַבִּים רֹדְפַי וְצָרָי מֵעֵדְוֹתֶיךָ לֹא נָטִיתִי:קנח רָאִיתִי בֹגְדִים וָאֶתְקוֹטָטָה אֲשֶׁר אִמְרָתְךָ לֹא שָׁמָרוּ:קנט רְאֵה כִּי פִקּוּדֶיךָ אָהָבְתִּי יְהוָה כְּחַסְדְּךָ חַיֵּנִי:קס רֹאשׁ דְּבָרְךָ אֱמֶת וּלְעוֹלָם כָּל מִשְׁפַּט צִדְקֶךָ:
נקרא  2  פעמים

לוח מודעות

למעלה