ספרי קודש מאויירים

איתן_ל

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
שלום לכולם,

בנוסף לתחומים נוספים בהם אני עוסק, עיקר עיסוקי הוא איור וציור. מנסיונכם האישי (או שלא..) רציתי לדעת האם גמרות/משניות מאוירות הם באמת נותנות הבנה מעמיקה יותר ללומד המבוגר ולא רק לילד? עד כמה הדבר נצרך והכרחי מבחינת ביקוש? האם ישנה מכך תועלת כלשהי ללומד? מה המסכתות שלדעתכם הכי חשובות והכי נצרך לאייר אותם לתועלת הלומדים?

מכיוון שהנכם עורכים תורניים דעתכם חשובה מכיוון שתחום הידע שלכם אמור להיות נרחב בכמה וכמה חיבורים וספרים ולפיכך אתם יכולים לתת מענה לשאלות אלה יותר מכולם.

אשמח לקבל כמה שיותר תשובות...ואגב לא חייב שמדובר דווקא בגמרות או משניות אלא גם בספרי לימוד אחרים כמו הלכה, מחשבת ישראל וכו'.

לצדדין קתני

משתמש פעיל
עריכה תורנית
בנוסף לתחומים נוספים בהם אני עוסק, עיקר עיסוקי הוא איור וציור. מנסיונכם האישי (או שלא..) רציתי לדעת האם גמרות/משניות מאוירות הם באמת נותנות הבנה מעמיקה יותר ללומד המבוגר ולא רק לילד? עד כמה הדבר נצרך והכרחי מבחינת ביקוש? האם ישנה מכך תועלת כלשהי ללומד? מה המסכתות שלדעתכם הכי חשובות והכי נצרך לאייר אותם לתועלת הלומדים?
מבחינת ביקוש אין לי מושג, אבל לדעתי זה דבר עצום. בפרט על המסכתות מסדר מועד.
בהיות ילד הייתי נרדם בלילה עם ציורים של 'משניות מאירות'. היום כמובן צריך ציורים יותר מעניינים. אבל התועלת היא עצומה.

איתן_ל

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
מבחינת ביקוש אין לי מושג, אבל לדעתי זה דבר עצום. בפרט על המסכתות מסדר מועד.
בהיות ילד הייתי נרדם בלילה עם ציורים של 'משניות מאירות'. היום כמובן צריך ציורים יותר מעניינים. אבל התועלת היא עצומה.
אשמח שתהיה יותר ספציפי לגבי מסכתות והאם משניות זה מספיק או גמרות שלימות?

לצדדין קתני

משתמש פעיל
עריכה תורנית
אשמח שתהיה יותר ספציפי לגבי מסכתות והאם משניות זה מספיק או גמרות שלימות?
מגילה, שבת, סוכה, המסכתות הכי נלמדות בשנות הילדות.
משנה וגמרא זה שני קהלי יעד. שאלה לעוסקים בתחום השיווק מה יותר ילך. בכל מקרה נראה לי שיש הסתערות בשוק על דברים כאלו, שוב, מבחינת רווחיות אין לי מושג.

איתן_ל

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
משנה וגמרא זה שני קהלי יעד. שאלה לעוסקים בתחום השיווק מה יותר ילך. בכל מקרה נראה לי שיש הסתערות בשוק על דברים כאלו, שוב, מבחינת רווחיות אין לי מושג.
היה רעיון שעלה למשל לאייר את מסכת שבת ומסכת עירובין כולל השיטות של האמוראים בגמ' ולא רק שיטות התנאים שבמשנה...אני לא יודע אם קיים דבר כזה בשוק אבל נעזוב רגע את הרווחיות בצד, השאלה אם דבר כזה יכול לעשות מהפך הלימוד מסכתות כאלה שנחשבות ללא פשוטות כ"כ...

לצדדין קתני

משתמש פעיל
עריכה תורנית
היה רעיון שעלה למשל לאייר את מסכת שבת ומסכת עירובין כולל השיטות של האמוראים בגמ' ולא רק שיטות התנאים שבמשנה...אני לא יודע אם קיים דבר כזה בשוק אבל נעזוב רגע את הרווחיות בצד, השאלה אם דבר כזה יכול לעשות מהפך הלימוד מסכתות כאלה שנחשבות ללא פשוטות כ"כ...
אני הראשון שאקנה.

עט להשקיע

עימוד ועיצוב מקצועי
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב פונטים
עימוד ספרים
עריכה תורנית
עימוד ספרים
יש "פירוש חי" או משהו כזה, יש על הגמ' מס' שבת ועוד. כדאי לברר

למאי נפקא מינה

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
כבר נכתב כאן לאחרונה שבדורנו צריך קומיקס על הסוגיה...

וברצינות - אצל מבוגרים, מטרת הציור לתת הבנה, לא הנאה מהנוף היפה [בשונה מילדים].
דברים כאלה בד"כ אינם נדרשים במסכתות. אם במס' סוכה בדף ח' ישנו צורך שכזה אודות סוכה עגולה למשל, רוב המסכת די ניתנת להבנה גם ללא ציור.
ומאידך במסכתות שבהן יש צורך לאורך המסכת - כמו חולין, יבמות ועירובין, כבר קיימים חיבורים. כמו כן ישנם ספרים מצויירים על נושאים הזקוקים להמחשה, כמו גבולות ארץ ישראל, צורת בית המקדש ועוד.

המלצתי - התמקדו בספרי לימוד לילדים. פנו אל מלמדים ותיקים, שיוכלו להגדיר לכם מה יש ומה חסר בהיצע הקיים בשוק - ביחס לצרכי הילדים.

בהצלחה.

איתן_ל

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
כבר נכתב כאן לאחרונה שבדורנו צריך קומיקס על הסוגיה...

וברצינות - אצל מבוגרים, מטרת הציור לתת הבנה, לא הנאה מהנוף היפה [בשונה מילדים].
דברים כאלה בד"כ אינם נדרשים במסכתות. אם במס' סוכה בדף ח' ישנו צורך שכזה אודות סוכה עגולה למשל, רוב המסכת די ניתנת להבנה גם ללא ציור.
ומאידך במסכתות שבהן יש צורך לאורך המסכת - כמו חולין, יבמות ועירובין, כבר קיימים חיבורים. כמו כן ישנם ספרים מצויירים על נושאים הזקוקים להמחשה, כמו גבולות ארץ ישראל, צורת בית המקדש ועוד.

המלצתי - התמקדו בספרי לימוד לילדים. פנו אל מלמדים ותיקים, שיוכלו להגדיר לכם מה יש ומה חסר בהיצע הקיים בשוק - ביחס לצרכי הילדים.

בהצלחה.
יש הרבה שלא יסכימו איתך, מטרת האיורים היא לתת הבנה מציאותית ומוחשית לנאמר ולא ליצור עוד ספר שבו יש ציורים יפים להנאה..גם מבוגרים לא תמיד תופסים נכון את הנאמר בכתובים כי יש לעיתים תסריטים שאינם שייכים במציאות שאנו חיים בה ולכן ממילא אין הבנה...מה שכן אני מסכים איתך שהיום ההוצאות כבר מבינים את הבעיה ולכן מוסיפים כל מיני תמונות ומיצגים להמחשה כמו עוז והדר ארטסקרול וכו' ולכן למשל לדעתי למסכת סוכה לא ממש נדרש איורים, אבל נגיד מס' עירובין למשל נדרש גם נדרש לא תמיד התמונות המצורפות מספיקות....

אגב מעניין אותי הרעיון שלך לגבי קומיקס על הסוגיה- תוכל לפרט מה הכוונה...זה נשמע מעניין

למאי נפקא מינה

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
יש הרבה שלא יסכימו איתך, מטרת האיורים היא לתת הבנה מציאותית ומוחשית לנאמר ולא ליצור עוד ספר שבו יש ציורים יפים להנאה..גם מבוגרים לא תמיד תופסים נכון את הנאמר בכתובים כי יש לעיתים תסריטים שאינם שייכים במציאות שאנו חיים בה ולכן ממילא אין הבנה...מה שכן אני מסכים איתך שהיום ההוצאות כבר מבינים את הבעיה ולכן מוסיפים כל מיני תמונות ומיצגים להמחשה כמו עוז והדר ארטסקרול וכו' ולכן למשל לדעתי למסכת סוכה לא ממש נדרש איורים, אבל נגיד מס' עירובין למשל נדרש גם נדרש לא תמיד התמונות המצורפות מספיקות....

אגב מעניין אותי הרעיון שלך לגבי קומיקס על הסוגיה- תוכל לפרט מה הכוונה...זה נשמע מעניין
א. איני יודע אם לא הבנת אותי או אני אותך כאן. נניח לזה.

ב. קומיקס - נאמר בבדיחותא, אבל יש בזה מן האמת.
אסביר: בסמ' יבמות, למשל, אין די בציור שיראה מוחשי לעיני הלומד מה הרקע לדין, כלומר מהו המקרה אודותיו נסוב הדיון, משום שזהו אירוע מתמשך.
קיימים בשוק קומיקסים המתארים שלב אחר שלב כיצד ראובן נשא את רחל ולאה ומת ושמעון אחיו השני נשא את אחותן וכו' וכו'. כמו כן יוני צייר על אלו מציאות תהליכים ושלבים - המוצא ארנק, ואחר כך התייאש הבעלים וכו' וכו'.

יתכן שבמשבצת זו אתה יכול להיכנס.
אם קומיקסבא ממחיש לילדים משלי מוסר, אתה תוכל להמחיש להם את מה שהם לומדים.
דרושה כאן הרבה חשיבה - היכן זה יהיה גם מעניין וגם אפשרי וגם נדרש, אבל יש כאן סיבה לחשוב.

מקוה שהסברתי היטב.
בהצלחה.

מוישה

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
חשוב מאוד. אבל כמו שאמרו, איפה שצריך ציור. לסוגיית סוכה עגולה בצורה שתקיף גם את שיטות התוספות שם בהחלט נדרש איור. לסוכה תחת אילן - סתם בזבוז זמן. ילדים כמובן זה משהו אחר, הציור מדרבן אותם ללמוד.
יעידו על כך גדולי עולם כמו הרי"ף, רש"י והרמב"ם שבסוגיות מסוימות הוסיפו ציורים. למעשה כבר קדם להם ר"ג שהחזיק אצלו לוח עם צורות לבנה וכו'.

אות באות

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עריכה תורנית
ישבתי לאחרונה בסטודיו של אחד מגדולי הציירים בציבור החרדי,
הוא הראה לי יצירות מדהימות של איורים צבעוניים למשניות מסדר מועד.

והחכם עיניו בראשו, כפי שהוזכר בנושא דלהלן:

מאיר d

משתמש פעיל
עריכה תורנית
יש "פירוש חי" או משהו כזה, יש על הגמ' מס' שבת ועוד. כדאי לברר
אני דוקא רציתי להביא אותו כדוגמה כספר שאפשר לחדש, ציור חד, אולי אפילו תלת מימד לפעמים, ישדרג בהחלט את הספרים הותיקים על עירובין וחולין, אולי כדאי לדבר עם המו"לים ובני משפחותיהם על שדרוג והוצאה מחדש של הספרים הותקים כמו פירוש חי ושחיטת חולין.

אות באות

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עריכה תורנית
אני דוקא רציתי להביא אותו כדוגמה כספר שאפשר לחדש, ציור חד, אולי אפילו תלת מימד לפעמים, ישדרג בהחלט את הספרים הותיקים על עירובין וחולין,
העלות של הו"ל ספרים משולבים עם איורים או תלת מימד צבעוניים, היא הון תועפות.
בדר"כ לא ריווחי להיכנס לזה, במידה ואין תורם שמממן לפחות חלק מהעלויות.

וייתכן שזה יוכל להיות הפתרון:
אולי כדאי לדבר עם המו"לים ובני משפחותיהם על שדרוג והוצאה מחדש של הספרים הותקים כמו פירוש חי ושחיטת חולין.

יענקי R

ספר יהלום - עימוד נוצץ ברמה אחרת
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
עימוד ספרים
צילום מקצועי
עריכה תורנית
עריכה והפקת סרטים

יענקי R

ספר יהלום - עימוד נוצץ ברמה אחרת
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
עימוד ספרים
צילום מקצועי
עריכה תורנית
עריכה והפקת סרטים

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ב'

ט בַּמֶּה יְזַכֶּה נַּעַר אֶת אָרְחוֹ לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ:י בְּכָל לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ אַל תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְוֹתֶיךָ:יא בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא לָךְ:יב בָּרוּךְ אַתָּה יְהוָה לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:יג בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי כֹּל מִשְׁפְּטֵי פִיךָ:יד בְּדֶרֶךְ עֵדְוֹתֶיךָ שַׂשְׂתִּי כְּעַל כָּל הוֹן:טו בְּפִקֻּדֶיךָ אָשִׂיחָה וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ:טז בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ:
נקרא  15  פעמים

לוח מודעות

למעלה