סעיף 14

הנושא בפורום 'פורום דין וחשבון' פורסם ע"י ציכי, ‏25/5/15.

 1. ציכי

  ציכי משתמש רשום

  הצטרף:
  ‏8/7/13
  הודעות:
  234
  תודות :
  5
  נקודות:
  19
  אשמח לתשובת המבינים!

  עובדת שחתומה על סעיף 14, יש הבדל אם היא מתפטרת מרצונה סתם באמצע החיים, או לאחר לידה - לצורך טיפול בתינוק?

  תודה לעונים!
   
 2. 789

  789 משתמש רשום

  הצטרף:
  ‏6/5/15
  הודעות:
  78
  תודות :
  5
  נקודות:
  9
  חוק פיצויי פיטורים, מעניק לכם האפשרות להתפטר מעבודתכם על מנת לטפל בילד, זאת אם לא חלפו יותר מתשעה חודשים מאז הולדת הרך, ויראו התפטרות זו כפיטורים. כלומר, תהיו זכאים לקבל את מלוא הזכויות המגיעות בחוק לעובד שפוטר מעבודתו, ביניהן הזכות לתשלום פיצויי פיטורים, זאת במידה ותעמדו בדרישות המפורטות בחוק.
  סעיף 7 לחוק שכותרתו "התפטרות של הורה", קובע כי עובדת שהתפטרה בתוך התקופה של תשעת החודשים מיום הלידה לצורך טיפול בילד, יראו התפטרות זו כפיטורים לכל דבר ועניין. כאשר נהיר כי מטרת החוק הינה סוציאלית, כלומר ליצור להורה התנאים בהם יוכלו להקדיש זמנם לילד מבלי שיפסידו את זכאותם לקבלת פיצויי פיטורים. בנוסף לאמור לעיל, על האם למסור הודעה מראש למעסיק על כוונתה להתפטר, רצוי בכתב.

  בעניין זה ניתן בשנת 2010 פסק דין מעניין של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, מפי כבוד השופטת מיכל לויט (ד"מ 6204/07 רוזה צוירף נגד שי חברה לשירותי סיעוד בע"מ), בו נקבע כי על אף העובדה שההורה, במקרה זה האם, לא פנתה למעסיק בכתב בבקשה לקבל פיצויי פיטורים במהלך תשעת החודשים שלאחר הלידה, אין בכך כדי לשלול מהאם את פיצויי הפיטורים, זאת מאחר ובית הדין השתכנע כי הפיטורים היו לצורך טיפול בילד. ניתן לראות בבירור כי בית הדין נוטה לטובת האם, גם מקרה בו לא פעלה אחד לאחד לפי הוראות החוק, זאת כמובן מטעמים סוציאליים ובניסיון לאזן בין פערי הכוחות הקיימים מטבעם בין עובד למעביד, קל וחומר מקום בו מדובר בזכויות נשים ואמהות. כאשר כמובן שיש להביא במניין השיקולים את העובדה שעל ההורים מוטלת האחריות להראות לבית הדין כי ההתפטרות הינה באמת לצורך הטיפול בילד.
  דבר חשוב נוסף שיש לדעת, הוא כי ההורה המתפטר אינו חייב בהכרח לשבת בבית, דהיינו, ההורה זכאי להתחיל לעבוד במקום עבודה אחר, אלא שיצטרך להראות כי במקום העבודה החדש קיימים תנאים נוחים יותר המאפשרים טיפול בילד, ועדיין יהיו זכאים לפיצויי פיטורים. לדוגמא: מקום עבודה עם שעות עבודה גמישות או היקף משרה קטן יותר, מקום עבודה שהינו קרוב יותר לבית מבחינה גיאוגרפית שאז מתקצרים זמני ההגעה לעבודה כמו גם החזרה הביתה, עבודה מהבית וכיוצ"ב.

  אשמח לעזור עוד בנושא
  מ. שפירא חשבות שכר, הנהלת חשבונות ויעוץ מס
  "כן למאזן" בע"מ סניף בית שמש.
  cl994995@gmail.com
   
 3. zahav1

  zahav1 משתמש מקצוען

  הצטרף:
  ‏13/12/12
  הודעות:
  315
  תודות :
  245
  נקודות:
  49
  סעיף 14-בכל מצב את זכאית לפיצויים אשר נצברו בפוליסה. בין אם התפטרת ובין אם פיטרו אותך.