סדנת כתיבה

מה הענינים

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
התבקשתי לפרסם:

קבצים מצורפים

• סדנת כתיבה-.jpg
    סדנת כתיבה-.jpg
    KB 128.7 · צפיות: 252

cheinanit

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
הייתי מאוד שמח לדעת פעם אחת ולתמיד, מה הקטע של 'סדנאות הכתיבה'.

האם אפשר ללמד כתיבה לאדם שלא יודע לכתוב? הרי ברור שיש משהו 'מולד' בתחום הכתיבה. אז מה בדיוק מוכרים בסדנאות הללו?

גדי ישראלי

משתמש מקצוען

האם אפשר ללמד כתיבה לאדם שלא יודע לכתוב? הרי ברור שיש משהו 'מולד' בתחום הכתיבה. אז מה בדיוק מוכרים בסדנאות הללו?
כל יכולת אפשר לפתח ע"י למידה ויישום. זה ה'אני מאמין' שלי.

אגב, סלוגן בקטנה לגב' שרי וולך.

"בואי ללמוד סדנת כתיבה אצל שרי וולך -
לא בא לך? אל תדאגי, יא-וולך !"

cheinanit

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
@גדי ישראלי, אני ממש מסכים איתך. רק שלדעתי, בכל המודעות והפרסומים על סדנאות הכתיבה השונות, לא מספיק ברור שזה מיועד לאלו שכבר בעלי יכולת בתחום.

ואני תמה... האם אין כאן 'חשש' של 'אבק' גנבת דעת? בניגוד לציור / נגינה וכדו' - שאף הם תלויים בכשרון - אך יש דברים פשוטים ומדוייקים שניתן ללמד. ואמנם, לא כולם מגיעים לאותה רמה, וזה מאוד תלוי בכשרון הטבעי. לעומת זאת, בכתיבה, נראה לי שאין כ"כ מה ללמד. אין תווים לכתיבה... ולא נראה לי שאפשר לכתוב ספר בנושא, דוגמת הספר של דבורה בנדיקט לציור...

dvory

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
@גדי ישראלי, אני ממש מסכים איתך. רק שלדעתי, בכל המודעות והפרסומים על סדנאות הכתיבה השונות, לא מספיק ברור שזה מיועד לאלו שכבר בעלי יכולת בתחום.

ואני תמה... האם אין כאן 'חשש' של 'אבק' גנבת דעת? בניגוד לציור / נגינה וכדו' - שאף הם תלויים בכשרון - אך יש דברים פשוטים ומדוייקים שניתן ללמד. ואמנם, לא כולם מגיעים לאותה רמה, וזה מאוד תלוי בכשרון הטבעי. לעומת זאת, בכתיבה, נראה לי שאין כ"כ מה ללמד. אין תווים לכתיבה... ולא נראה לי שאפשר לכתוב ספר בנושא, דוגמת הספר של דבורה בנדיקט לציור...
יש כללים ברורים לבניית דמות / עלילה, ויש טכניקות שלמות שכדאי ורצוי להכיר למי שרוצה לעסוק במקצוע.
האם אפשר ליצור יש מאין? לייצר כישרון בעזרת לימודים? לא חושבת.
האם אפשר להעצים כישרון קיים בעזרת לימודים? בהחלט כן.

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
יש כללים ברורים לבניית דמות / עלילה, ויש טכניקות שלמות שכדאי ורצוי להכיר למי שרוצה לעסוק במקצוע.
האם אפשר ליצור יש מאין? לייצר כישרון בעזרת לימודים? לא חושבת.
האם אפשר להעצים כישרון קיים בעזרת לימודים? בהחלט כן.
נכון.
מצד שני, הסדנאות יוצרות כתיבה מאוד שבלוניות, בלי מקום לביטוי אישי.
הכתיבה של @יואל ארלנגר , למשל. לא הייתה מגיעה לעולם לעולם, אם הוא היה לומד בקורס כתיבה יוצרת ומקבע את עצמו לתובנות הנאמרות שם.

שרה מגן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עימוד ספרים
עריכה תורנית
נכון.
מצד שני, הסדנאות יוצרות כתיבה מאוד שבלוניות, בלי מקום לביטוי אישי.
הכתיבה של @יואל ארלנגר , למשל. לא הייתה מגיעה לעולם לעולם, אם הוא היה לומד בקורס כתיבה יוצרת ומקבע את עצמו לתובנות הנאמרות שם.

סדנאות נותנות כלים, ולא חומרים.
את החומר יוצק האמן.
אנשים קונים מיקסר, וכל אחד מבשל תבשיל שונה.
להרבה אנשים יש מצלמה. התמונות שונות.
טכניקות טובות, אמורות למנף את הכותב. ולא לקבע.
לשדרג ולא לעצור.

מה הענינים

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
סדנאות לא מגבשות אופי בכתיבה
הן נותנות כלים לכתיבה איכותית יותר, נותנות רעיונות למציאת רעיונות
ומלמדות טיפים לדילוג על מחסומי כתיבה
כמו"כ החיכוך בעוד כותבות - נותן תמריץ גדול

נערך לאחרונה ב:

נריה מגן

משתמש מקצוען
סדנאות נותנות כלים, ולא חומרים.
את החומר יוצק האמן.
אנשים קונים מיקסר, וכל אחד מבשל תבשיל שונה.
להרבה אנשים יש מצלמה. התמונות שונות.
טכניקות טובות, אמורות למנף את הכותב. ולא לקבע.
לשדרג ולא לעצור.
סדנאות לא מגבשות אופי בכתיבה
הן נותנות כלים לכתיבה איכותית יותר, נותנות רעיונות למציאת רעיונות לכתיבה
ומלמדות טיפים לדילוג על מחסומי כתיבה
כמו"כ החיכוך בעוד כותבות - נותן תמריץ גדול
לא מדוייק.
בסדנאות מטבע הדברים ניתנים לצד הכלים גם הרבה כללים, ולא אחת ולא שתיים מהסופרות המוכרות לנו עיסתן יכולה להעיד על הנחתום שיצר את הטבח שאפה אותן.

נערך לאחרונה ב:

cheinanit

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
אי מי מחברי הפורום הזה, השתתף פעם בסדנת כתיבה? אם יואיל בטובו לתת דוגמה של כלי/כלל מסדנא כזו, נוכל לדון בצורה ברורה ונכונה יותר.

נחל

משתמש מקצוען
שלום לכולם.
תודה למי ששלחה לי לכאן קישור. לא ידעתי שהעלו כאן מודעה.
צריכה מן הסתם להציג את עצמי - שרי וולך. אז נעים מאד :)
מה העניינים, אנחנו מכירות?
אם כן, ואם מתאים לך להכיר גם בחיים שמחוץ לפרוג, אשמח שתשלחי לי הודעה.
תודה שהעלית כאן את המודעה.

מענין האשכול הזה...

הפתיע אותי לקרוא את זה, ואיזה יופי שאתה מזמן דיון בענין.

אני חושבת שעושים ענין מהכשרון המולד לכתיבה הרבה יותר ממה שהוא באמת. כתיבה מורכבת מכמה יכולות שונות, שכל אחת מהן ניתן לפתח, כך לפחות אני רואה את זה. זה פחות ענין של כשרון, ויותר ענין של אהבה לכתיבה, התפתחות אישית ולמידה.
אכתוב על כך בהמשך ביתר פרוט, בעזרת השם.

בנוגע למה שעושים בסדנאות כתיבה - מסכימה מאד עם חלק מההסתייגויות שהעלו כאן. כשמלמדים כתיבה בצורה של כללים עלולים לחסום את הכתיבה כך שההפסד רב מהתועלת. הכיוון צריך להיות לפתח הבנה בכתיבה, ולהוביל תהליך כזה שיעזור למשתתפים לבטא את מה שהם רוצים לבטא, יותר בקלות, ויותר בצורה מקצועית שתאפשר להם לכתוב סיפור טוב.

זה על רגל אחת בינתיים. אי"ה בהמשך.

נחל

משתמש מקצוען
אי מי מחברי הפורום הזה, השתתף פעם בסדנת כתיבה? אם יואיל בטובו לתת דוגמה של כלי/כלל מסדנא כזו, נוכל לדון בצורה ברורה ונכונה יותר.

רעיון מעולה.
אני מצרפת כאן קובץ שמסכם די בבהירות עקרון מסוים בכתיבה. (למרות שזה בכל אופן בקצרה, ושונה לחלוטין, כמובן, מהשתתפות בסדנה)
כמובן שהדרך מהבנת העיקרון ליישום היא חתיכת דרך. (גם לגבי כותבים ותיקים) אבל אני חושבת שזו דוגמה לכך שהבנה מעמיקה ומדויקת יותר של הצורה שבה סיפור בנוי, עוזרת לכתוב, ובלי לחסום את סגנון הכתיבה האישי.
אשמח לחוות דעת מכל סוג...
ומיותר לציין שלשימוש אישי בלבד.

קבצים מצורפים

• הקשר הדינמי שבין הגיבור והעלילה-.doc
    KB 38.5 · צפיות: 135

שרה מגן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עימוד ספרים
עריכה תורנית
רעיון מעולה.
אני מצרפת כאן קובץ שמסכם די בבהירות עקרון מסוים בכתיבה. (למרות שזה בכל אופן בקצרה, ושונה לחלוטין, כמובן, מהשתתפות בסדנה)
כמובן שהדרך מהבנת העיקרון ליישום היא חתיכת דרך. (גם לגבי כותבים ותיקים) אבל אני חושבת שזו דוגמה לכך שהבנה מעמיקה ומדויקת יותר של הצורה שבה סיפור בנוי, עוזרת לכתוב, ובלי לחסום את סגנון הכתיבה האישי.

תודה:)

הגשש

משתמש מקצוען
נחל, הקובץ חמוד ביותר ומחדד את הקשר גיבור - עלילה. תודה.

רוצים לקבל כיוון אחר.
לקורס כתיבה שהלכתי אליו לפני עידן ועידנים היה סיבה אחת, הכרה ביכולת הכתיבה שלי, או במילים אחרות, לצאת ממגירת הכתיבה הווירטואלית.
לסדנת הכתיבה הבאתי חומרים שלי וקיבלתי אישור עליהם, ופתאום הבנתי שאני בכיוון הנכון והגיע הזמן לפרוץ קדימה.
אני חושב שיש לסדנת כתיבה מעלה נוספת, מיקוד.
אנשים חולמים לכתוב/לנגן/לשיר או לפסל, עד שהם לא מתנסים ונכשלים, החלום שלהם תופח לממדים מפלצתיים ולעתים מעכב להם התפתחויות בחיים בתחומים אחרים.
כישלון של החלום משמעותו, חיפוש אפיק שונה או חלום אחר.
אולם אם החלום קורם אותיות ומילים, תווים ושירים או שבבים עפים, הנה מה טוב ומה נעים שבת יוצרים גם יחד.

גדי ישראלי

משתמש מקצוען
הפתיע אותי לקרוא את זה, ואיזה יופי שאתה מזמן דיון בענין.

אני חושבת שעושים ענין מהכשרון המולד לכתיבה הרבה יותר ממה שהוא באמת. כתיבה מורכבת מכמה יכולות שונות, שכל אחת מהן ניתן לפתח, כך לפחות אני רואה את זה. זה פחות ענין של כשרון, ויותר ענין של אהבה לכתיבה, התפתחות אישית ולמידה.
אכתוב על כך בהמשך ביתר פרוט, בעזרת השם.

בנוגע למה שעושים בסדנאות כתיבה - מסכימה מאד עם חלק מההסתייגויות שהעלו כאן. כשמלמדים כתיבה בצורה של כללים עלולים לחסום את הכתיבה כך שההפסד רב מהתועלת. הכיוון צריך להיות לפתח הבנה בכתיבה, ולהוביל תהליך כזה שיעזור למשתתפים לבטא את מה שהם רוצים לבטא, יותר בקלות, ויותר בצורה מקצועית שתאפשר להם לכתוב סיפור טוב.

זה על רגל אחת בינתיים. אי"ה בהמשך.

נשמח מאד לשמוע פירוט באם יתאפשר לכם הדבר.

ודווקא לגבי כללים, אני סבור שהם נותנים ליוצר כיוון טוב ליצירה מוצלחת ומקובלת על הקוראים. כמובן שלא צריך לראות אותם כתורה מסיני.

מה הענינים

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
רעיון מעולה.

שרי,
רק עכשיו הגעתי לקרוא את הקובץ שצירפת. נתת לי נקודת חשיבה מאד מענינת על סיפורים
והבעת אותה בסיפור באופן מיוחד
הסדנא שלך נראית כזו ששווה את עצמה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט א'

א אַשְׁרֵי תְמִימֵי דָרֶךְ הַהֹלְכִים בְּתוֹרַת יְהוָה:ב אַשְׁרֵי נֹצְרֵי עֵדֹתָיו בְּכָל לֵב יִדְרְשׁוּהוּ:ג אַף לֹא פָעֲלוּ עַוְלָה בִּדְרָכָיו הָלָכוּ:ד אַתָּה צִוִּיתָה פִקֻּדֶיךָ לִשְׁמֹר מְאֹד:ה אַחֲלַי יִכֹּנוּ דְרָכָי לִשְׁמֹר חֻקֶּיךָ:ו אָז לֹא אֵבוֹשׁ בְּהַבִּיטִי אֶל כָּל מִצְוֹתֶיךָ:ז אוֹדְךָ בְּיֹשֶׁר לֵבָב בְּלָמְדִי מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ:ח אֶת חֻקֶּיךָ אֶשְׁמֹר אַל תַּעַזְבֵנִי עַד מְאֹד:
נקרא  34  פעמים

לוח מודעות

למעלה