דרוש מידע סגר במודיעין עילית?

מאמרים אחרונים

על הפונטים הדיגטליים והפונטים למסך (א') קלט ופלט
על הפונטים הדיגטליים ופונטים למסך כזכור, הטור שלנו מדבר גם על ההיסטוריה של העיצוב של הפונטים ומאיפה הם באו ולאן הם הולכים. בחלק השני של המאמר...
'רָחֵל מְבַכָּה עַל בְּנוֹתֶיה' - דיון בדמעות רותחות!
אזהרת קריאה: אם יש לכם לב אל תקראו את המאמר – זה יפגע בו. אם אין לכם לב אל תקראו את המאמר – זה לא יזיז לו. אם אתם לא יודעים – תקראו. בסוף, אתם...
הצעה לסדר - פרק 15
פרק 15 על מאגר המידע של שרות הביטחון אחראים שני סוכנים. הבכיר שבהם, גלעד מורי ישב בפינת עבודתו כשעזרי ניגש אליו. עזרי נראה מוטרד. מהרגע בו ראה...
מה משותף לסיגריה וויסקי ואלי אקספרס -הכל על יום הרווקים הסיני שמתקרב עם מבצעי הענק...
יום הרווקים הסיני הוא יום ה- 11 לחודש נובמבר בכל שנה ביום זה המבצעים באלי אקספרס עולים לרמת שיא ובשונה מ''מבצעים'' אחרים כאן המבצעים אמיתיים...
5.00 star(s) 1 ratings

רפ

משתמש מקצוען
תכל'ס יש סגר או לא??
זה לא הולך ככה.
קודם מתריעים שבועיים ומוציאים לכולם את הנשמה, שיבררו לפני כל נסיעה האם האוטובוסים כרגיל וכו',
ואחר כך יום לפני תחילת הלימודים יודיעו שממחר יש סגר, אין מעונות אין גנים אין כלום, ולכו תסתדרו.
 

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
ברור שלמה המלך בחכם מכל אדם. עלי שור. ליקוטי מוהר''ן ועוד. וכן גם בפסיכולגיה ו N.T.P. מלמדים את זה!!!
אכן נכון,
אבל לא במקום זהירות מונעת רגילה.
(אתה גם תמליץ לאנשים לאכול הכל חופשי בלי להזהר משומן רווי או טריגליצרידים, העיקר שלא יפחדו מתחלואה?
 

avi++

משתמש מקצוען
מישהו טען לי שהוא שמע מיודעי דבר שבוודאות לא יהיה סגר, או שכן או שלא..., עוד מישהו שמע כזה דבר?[/ISPOILER]
 

!!!-המחזק-!!!

משתמש מקצוען
אכן נכון,
אבל לא במקום זהירות מונעת רגילה.
(אתה גם תמליץ לאנשים לאכול הכל חופשי בלי להזהר משומן רווי או טריגליצרידים, העיקר שלא יפחדו מתחלואה?
מדובר בפחד ברמה גבוהה
וזה בדוק אני מכיר כמה כאלה שפחדו ולכן הכי שמרו ולצערנו נדבקו.....
די לפחדדדדדדדדדדדדדד
כן לפחד מעברות "אשרי אדם מפחד תמיד"
 

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
מדובר בפחד ברמה גבוהה
וזה בדוק אני מכיר כמה כאלה שפחדו ולכן הכי שמרו ולצערנו נדבקו.....
די לפחדדדדדדדדדדדדדד
כן לפחד מעברות "אשרי אדם מפחד תמיד"
אני מסכימה שהסטריה זה לא בריא.
במובן הכי פשוט של הביטוי - זה מגביר סטרס ומחליש מערכת חיסונית.
אבלללל:
מכאן ועד להגיד שכל מי שהולך עם מסיכה נכנס ללחץ ולכן נדבק, כמו שטענו כאן, ארוכה הדרך.
 

avi++

משתמש מקצוען
מדובר בפחד ברמה גבוהה
וזה בדוק אני מכיר כמה כאלה שפחדו ולכן הכי שמרו ולצערנו נדבקו.....
די לפחדדדדדדדדדדדדדד
כן לפחד מעברות "אשרי אדם מפחד תמיד"
שימו לב שמלא אנשים שהלכו עם מסכה-נדבקו עם כל הזהירות
ואנשים שלא שמרו על כלום-לא נדבקו
 

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
שימו לב שמלא אנשים שהלכו עם מסכה-נדבקו עם כל הזהירות
ואנשים שלא שמרו על כלום-לא נדבקו
והרבה אנשים שלא נבדקו, התעלמו מכל מיני סימנים זניחים כמו חוסר חוש טעם/ריח, שיעולים וכו', ו'כאילו' לא נדבקו.
 

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
עיין ערך G5
תצחק כמה שאתה רוצה, סטרס פוגע במערכת החיסון וזו מציאות פשוטה.

בזמנים של לחץ מתרחשים שינויים בגוף שמטרתם לשמור עלינו מפני איום עד חלוף סכנה. כאשר הלחץ מתמשך, אותם תהליכים שאמורים להגן עלינו עלולים לגרום לנזקים – חלקם חולפים וחלקם בלתי הפיכים.
בהתבסס על מידע של האיגוד הפסיכולוגי האמריקאי (APA) ואיגודים מקצועיים נוספים, ריכזנו הסבר על כל מה שמתרחש בגוף בזמן לחץ, כדי להזכיר לכם כמה חשוב למצוא דרכים להירגע.
מערכת העצבים
בבסיס התגובה שלנו ללחץ נמצאת מערכת העצבים. מערכת העצבים מורכבת מכמה חטיבות: מערכת העצבים המרכזית הכוללת את המוח וחוט השדרה, ומערכת העצבים ההיקפית המורכבת ממערכות העצבים האוטונומית והסומטית. למערכת העצבים האוטונומית תפקיד ישיר בתגובה הגופנית ללחץ.
מערכת העצבים האוטונומית אחראית על ויסות פעולות שאינן מכוונות באופן מודע - כלומר אינן נתונות לשליטת התודעה ונמשכות גם כאשר אדם ישן או מחוסר הכרה - כגון פעימות הלב, הנשימה, הפרשת הזעה ורוק. מערכת זו מורכבת משתי תתי מערכות: מערכת העצבים הסימפתטית ומערכת העצבים הפאראסימפתטית - להן השפעות הפוכות.
כאשר הגוף לחוץ, מערכת העצבים הסימפתטית אחראית להפעלת תגובת "הילחם או ברח", שמטרתה התמודדות עם מצב החירום. הגוף מנתב את כל משאבי האנרגיה שלו לטובת לחימה באיום או בריחה ממנו. מערכת העצבים הסימפתטית מאותתת לבלוטת יותרת הכליה לשחרר את הורמוני הלחץ אדרנלין וקורטיזול. הורמונים אלה גורמים ללב לפעום מהר יותר, לקצב הנשימה לעלות, לכלי הדם להתרחב, לפעילות מערכת העיכול להשתנות ולרמות סוכר הדם לעלות – כל זאת כדי להתמודד עם האיום.
כאשר מדובר בלחץ חולף, הגוף חוזר לעצמו לאחר שהאיום נעלם באמצעות המערכת הפאראסימפתטית, שמפחיתה את קצב הלב ומרגיעה את כלי הדם. עם זאת, לחץ ממושך עלול לגבות מחיר כבד מהגוף.

מערכת השריר-שלד

כאשר הגוף לחוץ, נוצר מתח בשרירים. זו תגובה כמעט רפלקסיבית ללחץ – זו הדרך של הגוף שלכם להישמר מפני פציעות וכאב. הבעיה היא שלחץ כרוני גורם לשרירים בגוף להיות במצב עקבי של דריכות. כאשר קיים מתח בשרירים במשך תקופות ארוכות, זה עלול לעורר תגובות שונות בגוף בהן כאבי שרירים, כאבי גב, בעיות אחרות בשרירים ובשלד ובעיות נוספות הנובעות מהן. לדוגמה, גם כאב ראש מתחי וגם מיגרנות קשורים למתח כרוני בשרירים באזור הכתפיים, הצוואר והראש.
במחקר שממצאיו הוצגו בפברואר 2014 בכנס השנתי של האקדמיה האמריקאית לנוירולוגיה נמצא כי לחץ עלול להוביל לעלייה בכאבי ראש. לאחר שהחוקרים לקחו בחשבון גורמים אחרים שהיו עלולים להשפיע על מספר כאבי הראש מהם הנחקרים סבלו כמו שתיית אלכוהול, עישון ושימוש תדיר בתרופות נגד כאב ראש, הם מצאו כי בנחקרים שסבלו מכאב ראש מתחי, עלייה של 10 נקודות בסולם הלחץ נקשרה לעלייה של 6.3% במספר הימים בהם סבלו מכאבי ראש בחודש. באלה עם מיגרנות מספר הימים בהם סבלו מכאבי ראש בחודש עלה ב-4.3%.

המערכת האנדוקרינית

כאשר הגוף לחוץ, ההיפותלמוס במוח מאותת למערכת העצבים האוטונומית ובלוטת יותרת המוח ומתחיל תהליך ייצור של הורמוני הלחץ אדרנלין וקורטיזול, שמפעילים תהליכים שמטרתם לתת לגוף את האנרגיה לרוץ ולברוח מפני סכנה.
כאשר ההורמונים משוחררים, הכבד מפיק יותר גלוקוז – סוכר דם שיספק את האנרגיה "להילחם או לברוח" במקרה חירום. אצל רוב האנשים, כשהם לא משתמשים באנרגיה הנוספת הזו, הגוף מסוגל לספוג מחדש את סוכר הדם. אבל אצל חלק מהאנשים, בעיקר אנשים הנמצאים בסיכון לפתח סוכרת סוג 2 - כמו אנשים שמנים - רמת הסוכר העודפת הכרונית עלולה להעלות את הסיכון לפתח את המחלה. ייתכן גם שבמקביל לעלייה ברמות הסוכר בדם, לחץ גורם למערכת החיסון להרוס תאים מיצרי אינסולין וכך לפגוע ביכולת הגוף להעביר את הסוכר מהדם לתאים. מחקרים הראו כי ניהול נכון של הלחץ עשוי לסייע לשלוט על רמות הסוכר בדם.

מערכת הנשימה

לחץ יכול לגרום לכם לנשום מהר וחזק יותר. בעוד שהנשימה החזקה לא מהווה בעיה לרוב האנשים, לאלה עם אסתמה או מחלת ריאות אחרת כגון אמפיזמה זה עלול להזיק. מחקרים הראו כי לחץ חריף עלול להצית התקפי אסתמה.
בנוסף, לחץ עלול לגרום לנשימה מהירה (היפרוונטילציה), שעלולה להוביל להתקף פאניקה באנשים עם נטייה להתקפי פאניקה.

המערכת הקרדיו-וסקולארית

הלב וכלי הדם פועלים יחד כמערכת כדי לספק הזנה וחמצן לאיברי הגוף. לחץ משפיע על המערכת הזו במספר אופנים. ראשית, במצב של לחץ אקוטי - לחץ רגעי או לטווח קצר, לדוגמה, כאשר לחצתם בפתאומיות על הברקסים באוטו כדי להימנע מתאונה - הורמוני הלחץ המשתחררים גורמים לעלייה בקצב הלב ולהתכווצויות חזקות יותר של שריר הלב. בנוסף, כלי הדם המכוונים דם לשרירים הגדולים וללב מתרחבים ובכך מגבירים את כמות הדם המוזרם לחלקים הללו של הגוף ומעלים את לחץ הדם. כאשר תגובת הלחץ החריפה חולפת, הגוף שב למצבו הרגיל. לחץ כרוני או לחץ המתמשך זמן ארוך הגורם לעלייה מתמשכת בקצב הלב ולרמות גבוהות של הורמוני לחץ ולחץ דם, עלול להעלות את הסיכון להתפתחות של יתר לחץ דם, התקפי לב ושבץ. יתר לחץ דם עלול לפגוע גם בכליות.בנוסף, אירועים חוזרים של לחץ אקוטי או לחץ מתמשך עשויים גם לתרום לדלקתיות במערכת כלי הדם, במיוחד בעורקים הכליליים – מה שעלול לתרום להתפתחות מחלות לב וכלי דם. כמו כן, מחקרים הראו שהאופן בו אדם מגיב ללחץ יכול להשפיע על רמות הכולסטרול שלו.

מערכת החיסון

המערכת המגנה עלינו מפני גורמים זרים הרוצים להרע לגופנו, יכולה להיפגע עקב לחץ בשני אופנים: היא יכולה להיחלש - אז נהפוך פגיעים יותר לזיהומים. לחילופין היא יכולה להתגבר ולפעול יתר על המידה, מה שאולי יסייע להגן עלינו מפני זיהומים, אך עלול לגרום להחמרה והתקפים בקרב אנשים עם מחלות אוטואימוניות (בהן המערכת החיסונית תוקפת את הגוף עצמו) כמו טרשת נפוצה, מחלות מעי דלקתיות, דלקת מפרקים שגרונתית וסוכרת סוג 1.

מערכת העיכול

כאשר אנחנו לחוצים, אנחנו עשויים לאכול הרבה יותר או הרבה פחות מהרגיל. אכילה מוגזמת או אכילה של מזונות שונים כמו גם עלייה בשימוש בטבק ואלכוהול, עלולה להוביל לצרבת. לחץ ותשישות עלולים להוביל גם להגברת עוצמת הצרבת.
לחץ עשוי להשפיע גם על העיכול ועל הרכיבים התזונתיים שהמעיים שלכם יספגו. הוא יכול להשפיע גם על המהירות בה אוכל עובר בגוף שלכם ולגרום לשלשול או עצירות.
בנוסף, במצב של לחץ, המוח הופך ערני יותר לתחושות בקיבה. תוכלו להרגיש "פרפרים" בבטן ואפילו בחילה או כאב. לחץ חמור עלול אף לגרום להקאות. כאשר הלחץ הופך לכרוני עלולים להתפתח כיבי קיבה וכאבי בטן חריפים.

מערכת הרבייה
---------
---------

השפעות נוספות

לחץ עלול לעכב את זמן ההחלמה ממחלות ואת זמן ההחלמה של פצעים. לחץ גם נקשר להחמרה של בעיות עור כמו אקנה, פסוריאזיס ואקזמה וגם לפריחות וגירודים לא מוסברים בעור. גם תסמונות כאב שונות כמו פיברומיאלגיה מוחמרות לעיתים בזמני לחץ. ואלה רק חלק מההשפעות הידועות של לחץ.

מה עושים?

אנשים במצבי לחץ נוטים שלא לדאוג לעצמם. לדלג על בדיקות וטיפולים, לוותר על הפעילות הגופנית ולדלג על פעילויות מהנות. אבל דווקא בזמנים כאלה חשוב יותר מתמיד לדאוג לעצמך.
• הקפד על נטילת התרופות שלך.
• עקוב אחר מצבך הבריאותי. אם אתה סובל מיתר לחץ דם לדוגמה, הקפד לבדוק את לחץ הדם. אם אתה סובל מסוכרת עקוב אחר רמות הסוכר בדם.
• בצע פעילות גופנית. פעילות גופנית תשחרר את השרירים ותסייע להפחית את הנזקים הנגרמים עקב המתח וגם תסיח את דעתך ותאפשר לך לפרוק אגרסיות. מתח בשרירים בפני עצמו עלול להגביר את המתח הנפשי - שבתורו יגביר את מתח השרירים. הפעילות תסייע לעצור את המעגל הזה.
• הימנע מחשיפה לדברים שמגבירים את הלחץ כמו מהדורות חדשות.
• עשה דברים קטנים טובים בשביל עצמך. פנק את עצמך בכוס תה צמחים מרגיע, צפה בסרט קליל או קפוץ לחבר אהוב.
• תרגל טכניקות הרגעה כמו מדיטציה, תרגילי נשימה ודמיון מודרך.
• דחה מה שלא חייבים. אל תעמיס על עצמך לחצים נוספים שאינם הכרחיים.
• שוחח על תחושתייך עם חברים ובמידת הצורך עם אנשי מקצוע – גם כדי לפרוק וגם בשביל לקבל תמיכה.


* המדריך פורסם לראשונה ביולי 2014. עדכון אחרון: נובמבר 2019
 
נערך לאחרונה ב:

חזקי חדד

משתמש פעיל
מעניין.

יש כאלו שהולכים עם מסיכות, סתם בגלל שיש להם אחריות ציבורית והם חושבים על סביבתם.
הם לא חושבים שהם חסיני הידבקות, הם רק רוצים לדעת שהם עשו מה שצריך כדי להשתדל לשמור עד כמה שהם יכולים ולהועיל קצת במניעת שרשרת ההדבקה, בלי פחד.
נכון, אני רק אומר שבקרב עוטי המסכות בקפידה יש אחוז יותר גדול של מפוחדים ולחוצים.
 

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
תצחק כמה שאתה רוצה, סטרס פוגע במערכת החיסון וזו מציאות פשוטה.

בזמנים של לחץ מתרחשים שינויים בגוף שמטרתם לשמור עלינו מפני איום עד חלוף סכנה. כאשר הלחץ מתמשך, אותם תהליכים שאמורים להגן עלינו עלולים לגרום לנזקים – חלקם חולפים וחלקם בלתי הפיכים.
בהתבסס על מידע של האיגוד הפסיכולוגי האמריקאי (APA) ואיגודים מקצועיים נוספים, ריכזנו הסבר על כל מה שמתרחש בגוף בזמן לחץ, כדי להזכיר לכם כמה חשוב למצוא דרכים להירגע.
מערכת העצבים
בבסיס התגובה שלנו ללחץ נמצאת מערכת העצבים. מערכת העצבים מורכבת מכמה חטיבות: מערכת העצבים המרכזית הכוללת את המוח וחוט השדרה, ומערכת העצבים ההיקפית המורכבת ממערכות העצבים האוטונומית והסומטית. למערכת העצבים האוטונומית תפקיד ישיר בתגובה הגופנית ללחץ.
מערכת העצבים האוטונומית אחראית על ויסות פעולות שאינן מכוונות באופן מודע - כלומר אינן נתונות לשליטת התודעה ונמשכות גם כאשר אדם ישן או מחוסר הכרה - כגון פעימות הלב, הנשימה, הפרשת הזעה ורוק. מערכת זו מורכבת משתי תתי מערכות: מערכת העצבים הסימפתטית ומערכת העצבים הפאראסימפתטית - להן השפעות הפוכות.
כאשר הגוף לחוץ, מערכת העצבים הסימפתטית אחראית להפעלת תגובת "הילחם או ברח", שמטרתה התמודדות עם מצב החירום. הגוף מנתב את כל משאבי האנרגיה שלו לטובת לחימה באיום או בריחה ממנו. מערכת העצבים הסימפתטית מאותתת לבלוטת יותרת הכליה לשחרר את הורמוני הלחץ אדרנלין וקורטיזול. הורמונים אלה גורמים ללב לפעום מהר יותר, לקצב הנשימה לעלות, לכלי הדם להתרחב, לפעילות מערכת העיכול להשתנות ולרמות סוכר הדם לעלות – כל זאת כדי להתמודד עם האיום.
כאשר מדובר בלחץ חולף, הגוף חוזר לעצמו לאחר שהאיום נעלם באמצעות המערכת הפאראסימפתטית, שמפחיתה את קצב הלב ומרגיעה את כלי הדם. עם זאת, לחץ ממושך עלול לגבות מחיר כבד מהגוף.

מערכת השריר-שלד

כאשר הגוף לחוץ, נוצר מתח בשרירים. זו תגובה כמעט רפלקסיבית ללחץ – זו הדרך של הגוף שלכם להישמר מפני פציעות וכאב. הבעיה היא שלחץ כרוני גורם לשרירים בגוף להיות במצב עקבי של דריכות. כאשר קיים מתח בשרירים במשך תקופות ארוכות, זה עלול לעורר תגובות שונות בגוף בהן כאבי שרירים, כאבי גב, בעיות אחרות בשרירים ובשלד ובעיות נוספות הנובעות מהן. לדוגמה, גם כאב ראש מתחי וגם מיגרנות קשורים למתח כרוני בשרירים באזור הכתפיים, הצוואר והראש.
במחקר שממצאיו הוצגו בפברואר 2014 בכנס השנתי של האקדמיה האמריקאית לנוירולוגיה נמצא כי לחץ עלול להוביל לעלייה בכאבי ראש. לאחר שהחוקרים לקחו בחשבון גורמים אחרים שהיו עלולים להשפיע על מספר כאבי הראש מהם הנחקרים סבלו כמו שתיית אלכוהול, עישון ושימוש תדיר בתרופות נגד כאב ראש, הם מצאו כי בנחקרים שסבלו מכאב ראש מתחי, עלייה של 10 נקודות בסולם הלחץ נקשרה לעלייה של 6.3% במספר הימים בהם סבלו מכאבי ראש בחודש. באלה עם מיגרנות מספר הימים בהם סבלו מכאבי ראש בחודש עלה ב-4.3%.

המערכת האנדוקרינית

כאשר הגוף לחוץ, ההיפותלמוס במוח מאותת למערכת העצבים האוטונומית ובלוטת יותרת המוח ומתחיל תהליך ייצור של הורמוני הלחץ אדרנלין וקורטיזול, שמפעילים תהליכים שמטרתם לתת לגוף את האנרגיה לרוץ ולברוח מפני סכנה.
כאשר ההורמונים משוחררים, הכבד מפיק יותר גלוקוז – סוכר דם שיספק את האנרגיה "להילחם או לברוח" במקרה חירום. אצל רוב האנשים, כשהם לא משתמשים באנרגיה הנוספת הזו, הגוף מסוגל לספוג מחדש את סוכר הדם. אבל אצל חלק מהאנשים, בעיקר אנשים הנמצאים בסיכון לפתח סוכרת סוג 2 - כמו אנשים שמנים - רמת הסוכר העודפת הכרונית עלולה להעלות את הסיכון לפתח את המחלה. ייתכן גם שבמקביל לעלייה ברמות הסוכר בדם, לחץ גורם למערכת החיסון להרוס תאים מיצרי אינסולין וכך לפגוע ביכולת הגוף להעביר את הסוכר מהדם לתאים. מחקרים הראו כי ניהול נכון של הלחץ עשוי לסייע לשלוט על רמות הסוכר בדם.

מערכת הנשימה

לחץ יכול לגרום לכם לנשום מהר וחזק יותר. בעוד שהנשימה החזקה לא מהווה בעיה לרוב האנשים, לאלה עם אסתמה או מחלת ריאות אחרת כגון אמפיזמה זה עלול להזיק. מחקרים הראו כי לחץ חריף עלול להצית התקפי אסתמה.
בנוסף, לחץ עלול לגרום לנשימה מהירה (היפרוונטילציה), שעלולה להוביל להתקף פאניקה באנשים עם נטייה להתקפי פאניקה.

המערכת הקרדיו-וסקולארית

הלב וכלי הדם פועלים יחד כמערכת כדי לספק הזנה וחמצן לאיברי הגוף. לחץ משפיע על המערכת הזו במספר אופנים. ראשית, במצב של לחץ אקוטי - לחץ רגעי או לטווח קצר, לדוגמה, כאשר לחצתם בפתאומיות על הברקסים באוטו כדי להימנע מתאונה - הורמוני הלחץ המשתחררים גורמים לעלייה בקצב הלב ולהתכווצויות חזקות יותר של שריר הלב. בנוסף, כלי הדם המכוונים דם לשרירים הגדולים וללב מתרחבים ובכך מגבירים את כמות הדם המוזרם לחלקים הללו של הגוף ומעלים את לחץ הדם. כאשר תגובת הלחץ החריפה חולפת, הגוף שב למצבו הרגיל. לחץ כרוני או לחץ המתמשך זמן ארוך הגורם לעלייה מתמשכת בקצב הלב ולרמות גבוהות של הורמוני לחץ ולחץ דם, עלול להעלות את הסיכון להתפתחות של יתר לחץ דם, התקפי לב ושבץ. יתר לחץ דם עלול לפגוע גם בכליות.בנוסף, אירועים חוזרים של לחץ אקוטי או לחץ מתמשך עשויים גם לתרום לדלקתיות במערכת כלי הדם, במיוחד בעורקים הכליליים – מה שעלול לתרום להתפתחות מחלות לב וכלי דם. כמו כן, מחקרים הראו שהאופן בו אדם מגיב ללחץ יכול להשפיע על רמות הכולסטרול שלו.

מערכת החיסון

המערכת המגנה עלינו מפני גורמים זרים הרוצים להרע לגופנו, יכולה להיפגע עקב לחץ בשני אופנים: היא יכולה להיחלש - אז נהפוך פגיעים יותר לזיהומים. לחילופין היא יכולה להתגבר ולפעול יתר על המידה, מה שאולי יסייע להגן עלינו מפני זיהומים, אך עלול לגרום להחמרה והתקפים בקרב אנשים עם מחלות אוטואימוניות (בהן המערכת החיסונית תוקפת את הגוף עצמו) כמו טרשת נפוצה, מחלות מעי דלקתיות, דלקת מפרקים שגרונתית וסוכרת סוג 1.

מערכת העיכול

כאשר אנחנו לחוצים, אנחנו עשויים לאכול הרבה יותר או הרבה פחות מהרגיל. אכילה מוגזמת או אכילה של מזונות שונים כמו גם עלייה בשימוש בטבק ואלכוהול, עלולה להוביל לצרבת. לחץ ותשישות עלולים להוביל גם להגברת עוצמת הצרבת.
לחץ עשוי להשפיע גם על העיכול ועל הרכיבים התזונתיים שהמעיים שלכם יספגו. הוא יכול להשפיע גם על המהירות בה אוכל עובר בגוף שלכם ולגרום לשלשול או עצירות.
בנוסף, במצב של לחץ, המוח הופך ערני יותר לתחושות בקיבה. תוכלו להרגיש "פרפרים" בבטן ואפילו בחילה או כאב. לחץ חמור עלול אף לגרום להקאות. כאשר הלחץ הופך לכרוני עלולים להתפתח כיבי קיבה וכאבי בטן חריפים.

מערכת הרבייה
---------
---------

השפעות נוספות

לחץ עלול לעכב את זמן ההחלמה ממחלות ואת זמן ההחלמה של פצעים. לחץ גם נקשר להחמרה של בעיות עור כמו אקנה, פסוריאזיס ואקזמה וגם לפריחות וגירודים לא מוסברים בעור. גם תסמונות כאב שונות כמו פיברומיאלגיה מוחמרות לעיתים בזמני לחץ. ואלה רק חלק מההשפעות הידועות של לחץ.

מה עושים?

אנשים במצבי לחץ נוטים שלא לדאוג לעצמם. לדלג על בדיקות וטיפולים, לוותר על הפעילות הגופנית ולדלג על פעילויות מהנות. אבל דווקא בזמנים כאלה חשוב יותר מתמיד לדאוג לעצמך.
• הקפד על נטילת התרופות שלך.
• עקוב אחר מצבך הבריאותי. אם אתה סובל מיתר לחץ דם לדוגמה, הקפד לבדוק את לחץ הדם. אם אתה סובל מסוכרת עקוב אחר רמות הסוכר בדם.
• בצע פעילות גופנית. פעילות גופנית תשחרר את השרירים ותסייע להפחית את הנזקים הנגרמים עקב המתח וגם תסיח את דעתך ותאפשר לך לפרוק אגרסיות. מתח בשרירים בפני עצמו עלול להגביר את המתח הנפשי - שבתורו יגביר את מתח השרירים. הפעילות תסייע לעצור את המעגל הזה.
• הימנע מחשיפה לדברים שמגבירים את הלחץ כמו מהדורות חדשות.
• עשה דברים קטנים טובים בשביל עצמך. פנק את עצמך בכוס תה צמחים מרגיע, צפה בסרט קליל או קפוץ לחבר אהוב.
• תרגל טכניקות הרגעה כמו מדיטציה, תרגילי נשימה ודמיון מודרך.
• דחה מה שלא חייבים. אל תעמיס על עצמך לחצים נוספים שאינם הכרחיים.
• שוחח על תחושתייך עם חברים ובמידת הצורך עם אנשי מקצוע – גם כדי לפרוק וגם בשביל לקבל תמיכה.


* המדריך פורסם לראשונה ביולי 2014. עדכון אחרון: נובמבר 2019
רק שלא נהיה בלחץ מרוב מודעות לעד כמה זה גרוע להיות בלחץ :)
 

היונה לבנה

משתמש מקצוען
נכון, אני רק אומר שבקרב עוטי המסכות בקפידה יש אחוז יותר גדול של מפוחדים ולחוצים.
ואני אומר שבקרב עוטי המסכות יש אחוז גדול יותר של אנשים זהירים שלא מעונינים להכניס אנשים בגללם לבידוד ובודאי שלא להדביק אחרים!!
ובקיצור די לטענות שכל מי שחושב אחרת ממך בעניני קורונה הוא פחדן, בין פחד ולחץ לזלזול בהנחיות יש באמצע עוד משו שקוראים לו אחריות וזהירות!!!!!! ורוב הציבור נמצא בעמדה זו....
 

לוח נדל"ן | למכירה והשכרה

לוח מודעות | קניה מכירה

לוח דרושים

למעלה