נתבקשתי להעלות לפורום הידענים דכאן שתי מטלות לימודיות - אולי תוכלו לעזור.

טראכטער

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
א.
ההיסטוריה וההלכה- חפש מאורע הסטורי שנדרשה בו הכרעה הלכתית המתאימה לו.
לדוגמה: בתקופת מרד החשמונאים
בנוסף, צטט את דברי הרמב"ם אודות נס החנוכה מהם תוכל ללמוד על תיעוד היסטורי של מאורעות התקופה ההיא

השאלה: יש פה שני חלקים, הבאת מאורע היסטורי, וציטוט דברי הרמב"ם.
1. האם יש לכם דוגמאות מתאימות למאורעות היסטוריים כאלו?
2. אולי תוכלו להסביר לי מה הם רוצים בהקשר לדברי הרמב"ם ? הם רוצים רק שאצטט את הרמב"ם בהלכות מגילה וחנוכה פרק ג' הלכות א-ג? או שעוד משהו?

ב.
עוד דוגמא, סגירת ישיבת וואלוז'ין שבזמנו היתה נראית כגזירה נוראה, אך למעשה בעקבותיה התפתח כל עולם הישיבות הליטאי, כי כל זמן שהישיבה עמדה לא יכלו להתפתח עוד ישיבות.
כך זכור לי שקראתי כמ"פ, אך אין בידי מקורות כרגע.

שמא זוכר אי מי מהחברים מקורות לענין זה.

@ברוך ר

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
1. האם יש לכם דוגמאות מתאימות למאורעות היסטוריים כאלו?
הייתי מביא כדוגמא את תקופת האנוסים, ופסקם של גדולי ישראל [כמדומני המהר"י בירב] לגבי כך שאסור לבזותם, ואולי גם חידוש הסמיכה כדי שיוכלו להלקותם על מנת שיצאו מכלל כרת.
2. אולי תוכלו להסביר לי מה הם רוצים בהקשר לדברי הרמב"ם ? הם רוצים רק שאצטט את הרמב"ם בהלכות מגילה וחנוכה פרק ג' הלכות א-ג? או שעוד משהו?
נראה שהם רוצים רק ציטוט הנ"ל ולא יותר.
עוד דוגמא, סגירת ישיבת וואלוז'ין שבזמנו היתה נראית כגזירה נוראה, אך למעשה בעקבותיה התפתח כל עולם הישיבות הליטאי, כי כל זמן שהישיבה עמדה לא יכלו להתפתח עוד ישיבות.
לדעתי זה לא נכון, ולמעשה לאחר תקופה ישיבת וולוז'ין נפתחה בחזרה. כפי שישיבת פוניבז' וחברון קיימות כבר עשרות בשנים ולא נסגרו, וברוך ה' עולם הישיבות הליטאי עולה ומשגשג.

טראכטער

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
הייתי מביא כדוגמא את תקופת האנוסים, ופסקם של גדולי ישראל [כמדומני המהר"י בירב] לגבי כך שאסור לבזותם, ואולי גם חידוש הסמיכה כדי שיוכלו להלקותם על מנת שיצאו מכלל כרת.
מצוין!
לדעתי זה לא נכון, ולמעשה לאחר תקופה ישיבת וולוז'ין נפתחה בחזרה. כפי שישיבת פוניבז' וחברון קיימות כבר עשרות בשנים ולא נסגרו, וברוך ה' עולם הישיבות הליטאי עולה ומשגשג.
אני לא היסטוריון ולא אוכל להתווכח בנושא. זכור לי על כזה דבר ששמעתי פעם, ולכן בדייוק העליתי לכאן שמא יוכל מישהו להכחיש או לאשר - מתוך מקורות היסטוריים. אולי יוכל @מוישה להיות לנו לעזר בנידון.

מוישה

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
אני לא היסטוריון ולא אוכל להתווכח בנושא. זכור לי על כזה דבר ששמעתי פעם, ולכן בדייוק העליתי לכאן שמא יוכל מישהו להכחיש או לאשר - מתוך מקורות היסטוריים. אולי יוכל @מוישה להיות לנו לעזר בנידון.
אני לא בקי מספיק בנתונים, ומעודי לא שמעתי על כזה דבר. הספר המכונן והמעודכן על ישיבת וולאזין וסגירתה הינו ספרו של שאול שטמפפר, הישיבה הליטאית בהתהוותה (הוא גם מקור חשוב מאוד לניפוץ הנרטיב אודות סגירת הישיבה). הוא מזכיר שהישיבה נסגרה ולאחר כמה שנים נפתחה מחדש בצורה חלשה, אך לא מדבר כלל על השלכות של פריחה בעקבות הסגירה. כבר לפני סגירתה החלו ישיבות אחרות לפעול במזר"א, ולכן סגירתה לא מחקה לגמרי את עולם הישיבות.

החברותא

משתמש חדש
עריכה תורנית
לדעתי בעניין הנ"ל אני מניסיוני הייתי מרחיב קצת יותר אפילו ע"י ספרים שסביב הרמב"ם כדי לתת קצת יותר צבע לדברי הרמב"ם שלפעמים סתומים ואינם מובנים.
ממליץ בעיקר על סט הרמב"ם "מהדורת פרנקל" החום יש בסופו מה שנקרא "ספר המפתח" שבו הוא מביא מראי מקומות של מערכות ופלפולים סביב דברי הרמב"ם ואם אתה נגיש לפרוייקט "בר אילן" או "אוצר החכמה" זה מאוד יקל ויעזור לך
משו אישי: כשלמדנו בישיבה לפעמים היינו מכינים מערכות תורניות וחבורות מהדברים הללו אם היה לפני הייתי שולח ומראה לך דוגמאות שיצאו מתוך עיון מעמיק בדברים שהובאו שם (אגב זה היה יחסית בתחילת הדרך בעריכה תורנית)

טראכטער

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
לדעתי בעניין הנ"ל אני מניסיוני הייתי מרחיב קצת יותר אפילו ע"י ספרים שסביב הרמב"ם כדי לתת קצת יותר צבע לדברי הרמב"ם שלפעמים סתומים ואינם מובנים.
ממליץ בעיקר על סט הרמב"ם "מהדורת פרנקל" החום יש בסופו מה שנקרא "ספר המפתח" שבו הוא מביא מראי מקומות של מערכות ופלפולים סביב דברי הרמב"ם ואם אתה נגיש לפרוייקט "בר אילן" או "אוצר החכמה" זה מאוד יקל ויעזור לך
משו אישי: כשלמדנו בישיבה לפעמים היינו מכינים מערכות תורניות וחבורות מהדברים הללו אם היה לפני הייתי שולח ומראה לך דוגמאות שיצאו מתוך עיון מעמיק בדברים שהובאו שם (אגב זה היה יחסית בתחילת הדרך בעריכה תורנית)
רעיון יפה.
@ברוך ר לתשומת לבך

מאיר d

משתמש פעיל
עריכה תורנית
לענ"ד לא נראה כלל שזה הכיוון המבוקש,
הם מעוניינים בנושא היסטוריה והלכה כך שהם רוצים להוציא מדברי הרמב"ם תיעוד היסטורי של התקופה ולא תיעוד הלכתי,
כך שרוצים להביא ציטוט של הרמב"ם שמלמד על אירוע היסטורי ולהביא את הניתוח ההיסטורי של דברי הרמב"ם ויותר הרחבה והשוואה מספרי מכבים ומדרשים וספרי היסטוריה בנושא זה. ולא ניתוח הלכתי

מוישה

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
לפי הנרטיב הליטאי-ישיבתי, לא עליכם;), מקובל שישיבת וולאזין נסגרה כי התחילו ללמוד בה לימודי חול וכו' וכו'. זה לא שהיה משהו כעין זה, אבל זה רחוק מלהיות תיאור מושלם ומדויק. והרוצה, ירחיב דעתו מתוך הספר.

החברותא

משתמש חדש
עריכה תורנית
לענ"ד לא נראה כלל שזה הכיוון המבוקש,
הם מעוניינים בנושא היסטוריה והלכה כך שהם רוצים להוציא מדברי הרמב"ם תיעוד היסטורי של התקופה ולא תיעוד הלכתי,
כך שרוצים להביא ציטוט של הרמב"ם שמלמד על אירוע היסטורי ולהביא את הניתוח ההיסטורי של דברי הרמב"ם ויותר הרחבה והשוואה מספרי מכבים ומדרשים וספרי היסטוריה בנושא זה. ולא ניתוח הלכתי
הבנתי את העניין אבל אמרתי אוליי זה יהיה אפשרי מבחינת של מראה עשיר ויפה יותר אבל הדבר ברור ומובן שזה רק לעניין היסטוריה והלכה

מאיר d

משתמש פעיל
עריכה תורנית
דוגמה של עניין היסטורי הנמצא בהלכות הרמב"ם הוא בענייני בר כוכבא, שכתב הרמב"ם בהל' תעניות פ"ה ה"ג שבר כוכבא נהרג ביד גוים, ובגמ' סנהדרין צ"ג מבו' שהרגוהו בי"ד, ויש עוד בזה כמו שכתב הרמב"ם בפי"א מהל' מלכים שלא רק רבי עקיבא האמין בו אלא כל חכמי דורו, ועוד.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט א'

א אַשְׁרֵי תְמִימֵי דָרֶךְ הַהֹלְכִים בְּתוֹרַת יְהוָה:ב אַשְׁרֵי נֹצְרֵי עֵדֹתָיו בְּכָל לֵב יִדְרְשׁוּהוּ:ג אַף לֹא פָעֲלוּ עַוְלָה בִּדְרָכָיו הָלָכוּ:ד אַתָּה צִוִּיתָה פִקֻּדֶיךָ לִשְׁמֹר מְאֹד:ה אַחֲלַי יִכֹּנוּ דְרָכָי לִשְׁמֹר חֻקֶּיךָ:ו אָז לֹא אֵבוֹשׁ בְּהַבִּיטִי אֶל כָּל מִצְוֹתֶיךָ:ז אוֹדְךָ בְּיֹשֶׁר לֵבָב בְּלָמְדִי מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ:ח אֶת חֻקֶּיךָ אֶשְׁמֹר אַל תַּעַזְבֵנִי עַד מְאֹד:
נקרא  32  פעמים

לוח מודעות

למעלה