נשארנו להתגעגע

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
בס"ד

נשארנו להתגעגע

כבר תקופה ארוכה שאני רוקמת בדמיוני את אירוע השבע-ברכות שנערוך לך, ויש בדמיון מן העונג והתקווה גם יחד.

בכל דמיונותיי ברי לי כי יהיה זה שבע ברכות ביתי, בשביל אווירת ההיימיש, אבל גם מוקפד ועשוי כהלכה, עם שלמות שתלווה את כל הפרטים הקטנים, כי מגיע לך השבע-ברכות הכי יפה שיש. יש והדמיון מצייר לפני שולחנות ערוכים בסגול ובאפור, כששנדלירים כסופים, זקופים ומוארים מעטרים כל מרכז שולחן. לעתים הוא צובע צלחות רבועות בשילוב מנוגד ודרמטי של שחור ולבן, מזכרות בצבעים תואמים ומנות פתיחה של קוקטייל על כל צלחת.

הסלון מרווח, יש בו מקום בשפע למניין פלוס, אבל חדר הילדים מעט קטן מדי, וזו בעיה, כי חשוב לי לארח ברחבות. אי לכך נוציא את המיטה אל המרפסת, אין מנוס, ונזמין רק את המשפחה הקרובה-קרובה. יש הרבה מקום בלב, וגם בבית יהיה.

עם התפריט אני קצת מסתבכת, קשה להתחרות עם המנות שהמטבח אצלכם מנפיק, אבל זו מהמורה שעוד נתגבר עליה. הגשה יפה עושה המון, ובתחום הזה דווקא יש לי מה להציע. אולי כבדים בפטריות על טוסטונים לצד זילוף שושנת פירה? אולי מרק? הוא יתאים רק לאירוע חורף.

וכבר לא מצחיק לחלום ולדמיין כך ולגחך על הדמיונות היורדים לפרטי פרטים כאשר עדיין אינך חתן. כבר לא מצחיק, כי המציאות - אין בה שמץ דמיון וחלום, רק בכי עמוק שאין לו סוף. לעולם, לעולם לא נחוג את כלולותיך. חופת שמים שחשך משחור תארה הייתה פרושה מעל ראשינו באותו ליל הושענות בו ליווינו אותך, ועדיין אינך בן עשרים ושתיים, למנוחת עולמים.

במקום לתכנן תפריט עשיר וחגיגי לימי המשתה, ישובים אנו במטבח וחולקים תורנות להכנת סעודת הבראה. והאוכל מתובל בדמעותינו הרותחות, פשוט וחף מגינונים. 'אוכל מנחם' – מי המציא את הביטוי הזה? שום עוגת קצפת בעולם ושום שוקולד שוויצרי ממולא לא ימתיקו את החסר. גם המזון הבסיסי בקושי עובר בגרונות החנוקים.

קרנו אסון. אסון קרנו. כמו בלופ חוזר צמד המילים ומכה בי, מצווח בקולו של עורב מאיים. אסון, אסון. קרנו אסון. ועוד איזה! כמה חן ומתק שפעת, זאבי. כמה תקוות נתלו בך, אחיין בכור שלי. חתונתך, כגדול בנכדים, היתה אמורה להוות אירוע מרגש ושינוי של סטטוס במשפחה, אנחנו כבר דודים גדולים, כמה מרגש! הזהרו מחלומות, לעתים אין הם מתגשמים. הלב המרוסק, הבוכה, מהנהן ומחרה אחר כל הקלישאות המופיעות במודעות אבל עוד משכבר הימים: גדול כים שברנו, מי ירפא לנו, באה השמש בצהריים. אכן, אכן ואכן. וזולת הכאב החותך אין בו מקום ופניות לחשוב על דימוי מחודש אשר יבהיר את עוצם השבר ועומק קרקעית תהומות היגון.

אני נזכרת בנוהגך ה'בכורי', מלא אחריות אך חף משתלטנות, אוחז בידי האחים הצעירים ממך כמנהג את הצאן, והם כרוכים אחריך. וכמה אהבו אותך גם בני דודיך הצעירים! כמונו ממש שמחו בכל ביקור שלך וכרכרו סביבך, ואתה גמלת להם בסבלנות ובחיוך, על אף ולמרות פערי הגיל שבינכם. בכלל, החיוך שלך – זו תמונתך החקוקה בי, אם לא על שפתיים אזי זיק ממנו מרצד בעיניך הנבונות.

אמש שאלה בתי בת השש, כמסיחה לפי תומה: אמא, עכשיו מי יעזור לנו לנקות לפסח? כי אם באופן זמני, ברוך השם, נבצר מעקרת הבית לתפקד, ויש צורך בזוג ידיים זריזות ובלב רחב, אזי אתה נמצא בשטח, נכון להטות כתף. וכך היא זוכרת אותך - בא, אומר מעט ועושה המון ותוך כדי פעלתנות גם משרה סביבך אווירה נעימה.

כל המילים שרצינו לומר לך ולא אמרנו (שאין כמוך, שלבך לב זהב הוא, שאתה נפלא ויקר ואהוב עלינו כל כך!) נותרו כלואות בין הצלעות, מכבידות על הלב. אולי הן שמצרות את הריאות, ובגללן אין לנו אוויר ונשימותינו כבדות? במקום שתישארנה שם אני מנסה לכתוב את אהבתנו לך. את הגעגועים המנסרים. את הכאב. היש מילים שתתארנה אותו בכלל?

לא תקבל ש"ס חתנים בכריכה הדורה, אין בו כל צורך באשר אתה מתענג על השכינה ולומד תורה ישירות מפי הגבורה. מתנות חתונה ונדוניה חדישה לא יוענקו לך, ולא נשליך סוכריות מעזרת הנשים כשיובילו אותך עטור שטריימל. אבל אני מבטיחה שנשלח לך לשמים צרורות עטופים באהבה, כל לבנו נתון בהן, להעלות נשמתך הטהורה מעלה מעלה.

כבר מתגעגעת,

דודתך.

לזכר אחייני הבלתי נשכח, מרדכי זאב וינברג זכרו לברכה, בן הרה"ח צבי יהודה לייב שיבדל לחיים טובים וארוכים.

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
זה באמת כך. והדקירה כאילו מצופה קרום דקיק, ולרגע אני משלה את עצמי שיופי, הכאב ילך ויפחת, כי כבר אי אפשר ככה. אבל לא, שוב ושוב הגלד נפתח והסכרים גואים. לא זוכרת את עצמי בכיינית כזאת.

חשבתי גם שיש איזו תרפיה בכתיבה, ולא כן. כתבתי ובכיתי, קראתי ובכיתי, ועדיין קוראת ובוכה. אמרתי לחברה ששכלה אחות שנס שגזרה על המת שישתכח מן הלב, כי אני לא אעמוד בזה לאורך זמן. היא השיבה בעצב 'אל תבני על זה'.

אגב, ביום שני שעבר קמו מהשבעה על זאבי ז"ל, ובחמישי ערכו בר מצווה לאחיו, ולא זכורה לי בר מצווה שמחה ממנה. נשגב מבינתי איך הם עשו זאת.

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
זה באמת כך. והדקירה כאילו מצופה קרום דקיק, ולרגע אני משלה את עצמי שיופי, הכאב ילך ויפחת, כי כבר אי אפשר ככה. אבל לא, שוב ושוב הגלד נפתח והסכרים גואים. לא זוכרת את עצמי בכיינית כזאת.

חשבתי גם שיש איזו תרפיה בכתיבה, ולא כן. כתבתי ובכיתי, קראתי ובכיתי, ועדיין קוראת ובוכה. אמרתי לחברה ששכלה אחות שנס שגזרה על המת שישתכח מן הלב, כי אני לא אעמוד בזה לאורך זמן. היא השיבה בעצב 'אל תבני על זה'.
כן רק הזמן יעשה משהו, אבל גם הוא לא ירפא הוא רק ירפה קצת, יקהה את הכאב.
מידי פעם זה יבוא שוב.
בכאב, במחשבות, בשאלות. לובש צורות ופושט צורות אבל הוא שם.

אגב, ביום שני שעבר קמו מהשבעה על זאבי ז"ל, ובחמישי ערכו בר מצווה לאחיו, ולא זכורה לי בר מצווה שמחה ממנה. נשגב מבינתי איך הם עשו זאת.
מהכירות דומה לצערי (אחי התחתן בתוך השלושים לאימי, זה היה מזמן אבל זה היה כך בדיוק).
אני פירשנתי לעצמי שהרגש פשוט נמצא שם והוא מתחלף לו בין שמחה לעצב כנראה.
בכל שמחה צריך להעלות את הרגשות, כאן הכל כבר צף למעלה, רק צריך לשנות את השם של הרגש.

נערך לאחרונה ב:

עיתונאית

משתמש סופר מקצוען
אולי זה ישמע פתטי, אבל זה אמיתי ומגובה ממקורות -
מניסיון אישי, תדברי איתו, הוא שומע הכל ויודע הכל.
הוא קיים - רק פשט צורה ולבש אחרת.
ככל שתעבדי נכון את האבל - ההמשך יהיה נכון וטוב יותר, זה בור שלעולם לא יתמלא,
אבל אם העיבוד יהיה נכון - נחשים ועקרבים לא יהיו בו :)

הני ר.

משתמש סופר מקצוען
הפקות ואירועים
אחרי שקראתי את הכתבה ב"לבית",
אז הפירוש של המקום ינחם אתכם מתאים בול.
המקום-היינו המקום המיוחד הגבוה והאמיתי שלו שבגן עדן ינחם אתכם.
ומשם תנוחמו.
האמא סיפרה כאלו דברים נפלאים שחלקם נודעו רק לאחר פטירתו.
עמישראל מחבק אתכם.
וזכותו תגן בעדכם-בעדנו שנזכה לראות פני משיח
אמן.

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים

א-ירושלמית

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי
UX UI
D I G I T A L
קוראת ובוכה. קוראת ובוכה.

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
אולי זה ישמע פתטי, אבל זה אמיתי ומגובה ממקורות -
מניסיון אישי, תדברי איתו, הוא שומע הכל ויודע הכל.
הוא קיים - רק פשט צורה ולבש אחרת.
ככל שתעבדי נכון את האבל - ההמשך יהיה נכון וטוב יותר, זה בור שלעולם לא יתמלא,
אבל אם העיבוד יהיה נכון - נחשים ועקרבים לא יהיו בו :)

אשמח למקורות.
אם כי אחד הקשיים הוא לשאול בלי לקבל מענה.

הייתי שם בשבעה, עזרתי קצת. היה צריך להחליף מגבות ידיים ליד כיורי נטילת הידיים. אמא שלו הדריכה אותי מהיכן לשלוף מגבות נקיות ובקשה שלא אשתמש במגבת הסגולה, היא לא יודעת מאיפה היא צצה, היה בדעתה לשאול את זאבי אם הוא קנה אותה, אבל היא לא הספיקה לשאול. הלכתי לחדר הסמוך ודמעתי. זו היתה אפיזודה שהמחישה לי שכל מה שלא נשאל וכל מה שלא הובהר פשוט לא יתבהר. הוא איננו! אין את מי לשאול יותר.

אני לא יודעת איך מעבדים נכון את האבל. גם לדודים לכאורה ניתנת פחות לגיטימציה להתאבל, ובפרט במשפחה השכלתנית שלנו ):

נערך לאחרונה ב:

הני ר.

משתמש סופר מקצוען
הפקות ואירועים
אשמח למקורות.
אם כי אחד הקשיים הוא לשאול בלי לקבל מענה.

הייתי שם בשבעה, עזרתי קצת. היה צריך להחליף מגבות ידיים ליד כיורי נטילת הידיים. אמא שלו הדריכה אותי מהיכן לשלוף מגבות נקיות ובקשה שלא אשתמש במגבת הסגולה, היא לא יודעת מאיפה היא צצה, היה בדעתה לשאול את זאבי אם הוא קנה אותה, אבל היא לא הספיקה לשאול. הלכתי לחדר הסמוך ודמעתי. זו היתה אפיזודה שהמחישה לי שכל מה שלא נשאל וכל מה שלא הובהר פשוט לא יתבהר. הוא איננו! אין את מי לשאול יותר.

אני לא יודעת איך מעבדים נכון את האבל. גם לדודים לכאורה ניתנת פחות לגיטימציה להתאבל, ובפרט במשפחה השכלתנית שלנו ):
מספרים על אחד הצדיקים שביתו פחדה שהוא יפטר.
אז הוא אמר לה "מה את פוחדת? אני נשאר כאן אני רק עובר מחדר לחדר. תוכלי לשאול ממני ולבקש כמו בחיי", והוסיף "אפילו יותר מבחיי".
לגבי משפחה שכלתנית תמיד טוב שיש אחד כמוך שמעיז להעיר את הלב, להשכיב קצת את השכל לשון...
ואז לפרק ולהתפרק כדי לקום שלם יותר.

מ"ם

משתמש סופר
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
צורב את הלב.

תודה על השיתוף.
אין בתודות הרבות משום נחמה, אך יש בהן משום השתתפות.
בנחמת האחר אף פעם לא נוכל להעמיד עצמנו במקומו. אפשר לגלות אמפתיה, אך לא הזדהות שמשמעותה הימצאות באותו מקום. גם מי שחושב שהוא עבר "אותו דבר בדיוק", זהו לא אבלו של השני, אותו לא ניתן לחוש בעצמך ולהיות במקומו. ועל כן אנו אומרים "המקום ינחם אתכם" - רק הקב"ה יכול לנחם ולא בשר ודם.

יש דבר שבכל זאת ניתן לקחת לכל אחד, בבחינת "והחי יתן אל לבו":
כל המילים שרצינו לומר לך ולא אמרנו (שאין כמוך, שלבך לב זהב הוא, שאתה נפלא ויקר ואהוב עלינו כל כך!) נותרו כלואות בין הצלעות, מכבידות על הלב. אולי הן שמצרות את הריאות, ובגללן אין לנו אוויר ונשימותינו כבדות?

בשבוע האחרון ישב אחד מבני קהילתנו "שבעה" על אמו, לאחר מחלה קשה. עלה וחזר שם שוב ושוב הדיבור אודות ההקלה שהם חשים, על כך שהיו להם הזמן והיכולת להיפרד ממנה בתקופה האחרונה כשמחלתה החמירה. הייתה להם האפשרות לומר לה את כל מה שרצו לומר תמיד, והם אכן ניצלו אותה לפי ערך.

במקרים אחרים, בפתאומיות, עולה תמיד הדיבור ההפוך, כמו שזה שנכתב כאן. על המועקה מהמילים שלא נאמרו ולא ייאמרו לעולם.

וזה מה שביקשנו להזכיר לעצמנו שם, וכך ראוי גם כאן:

דברו, פרטו, הגידו. ספרו ליקיריכם כבר עכשיו מבלי סיבה עד כמה אתם אוהבים אותם. מעריכים אותם. מכירים במעלותיהם. לילדים, להורים, ולכל מי שמשמעותי עבורכם.
הרווח נשאר רווח, גם אם בעז"ה יאריכו כולם ימים בנעימים.

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
במקרים אחרים, בפתאומיות, עולה תמיד הדיבור ההפוך, כמו שזה שנכתב כאן. על המועקה מהמילים שלא נאמרו ולא ייאמרו לעולם.

וזה מה שביקשנו להזכיר לעצמנו שם, וכך ראוי גם כאן:

דברו, פרטו, הגידו. ספרו ליקיריכם כבר עכשיו מבלי סיבה עד כמה אתם אוהבים אותם. מעריכים אותם. מכירים במעלותיהם. לילדים, להורים, ולכל מי שמשמעותי עבורכם.
הרווח נשאר רווח, גם אם בעז"ה יאריכו כולם ימים בנעימים.

כל-כך כל-כך כל-כך נכון.
למרבה הצער בימי חג הסוכות השתא עברנו ימים מטורפים, ולא היינו במקום. צמודים לעדכונים בדבר מצבו של האחיין הפצוע, תוהים אם יש טעם לנסוע לשהות לידו וליד הוריו (ובלב החשש והכאב הנורא שמא זו בעצם פרידה ממנו). והדיווחים על הידרדרות במצב, קריסת מערכות, והשיא חמש דקות לפני כניסת השבת - שנתכונן... (זאבי נפטר בשבת. זו היתה אחת השבתות הקשות בחיי. לבכות עד כלות ליד הנרות ולחדול עם קבלת השבת, ולהתאפק לא להזיל דמעה עד צאת השבת, אז מיד קבלנו את העדכון על הלווייה. כמה כוחות נפש נדרשו ממני!). קשה לומר שתפקדתי כאמא למופת. אבל היו רגעים שממש אמרתי לעצמי: יש לך ילדים שברוך ה' חיים וקיימים, לבך ואהבתך מגיעים גם להם!

וגם המחשבה הזו, שאם בלכתו נוצר צל וחסר כזה, בור בלי תחתית, כמה אושר ויש עלי לחוש עם הילדים שבחסד ה' ישנם. למה רק עם הסתלקות אדם יקר נודעים לכל זה, לכל האהבה שבעצם חשנו ושהגיעה לו, לעוצמתה?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  11  פעמים

לוח מודעות

למעלה