נקמה יהודית

עדיאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
נקמה יהודית

בצבע סמוק-פטיט של ענבי ספיחים לאחר זמנם, מגיח הוא לאיטו מבור המקוה המהביל בו שרף את עצמו לדעת במשך דקות ארוכות. מלא מחמאות בליבו על הבלן שסופסוף הבין מה מדברים אליו וכיוון את הטמפרטורה הרצויה ו'חדל מלשים על תקנות משרד הבריאות, אלה רודפי הדת שלא יבינו לעולם את טעמה של טבילה רותחת בצפרא דיומא'.
שחר של יום חדש. לא סתם יום, ראש חודש. שמערל מחיש צעדיו לבית המדרש. תפילה ארוכה היום וראש חודש הוא לא יום שאפשר להסתדר בו בהנחה ארעית של נרתיק הטו"ת על מדף הארון שהתרוקן בלאו-הכי מסידוריו. התפילה היומית הכוללת החלפות תפילין באמצע התפילה וחליצה לפני מוסף, דורשת התמקמות של קבע במיקום מתאים וראוי.
השטיבל 'אוחז' לפני מוסף. מושלם. שמעריל 'סוגר' עסקה בניד עיניים עם אחד המתפללים, ומשחיל את נרתיקו מתחת לנרתיקו. כך, סמוך הוא ובטוח במקומו. הלה לא ייטוש את המקום עד להגעתו של שמעריל למנין הבא. ביוטיפיל. ביצוע מושלם.
משם ל'קאווע שטיבל', בית הקפה הצר והפרימיטיבי. חצי מנפחו תפוס בשל הגבאי הישיש העסוק בהשלכת שקיות החלב הריקות [לא יכולים לסיים את השקית עד הסוף, הצעירים של היום, מכלום לא כ'פת להם, מכלום]. ובמטראז' שנותר, יהודי בן 60 וישיבה קטנה בחור מנסים את מזלם באיתור כל הסט הנדרש להכנת כוס קפה ראוי לשמו.
שמעריל, עם שלל נימוסיו, מנסה בעדינות לתפוס מיקום במשטחון השיש הזעיר, החיוך לעבר הבחור הקטן שכבר מערבב לפני החלב, נועד בעצם כדי לחפות על עובדת הזזתו ממקומו והתמקמותו סמוך לעמדת המים החמים, עם גישה לסוכר ולקפה. כוסות הקלקר כבר הסתיימו [קמצנים, כאילו ומתפללי המנין האחרון לא משלמים דמי חבר], ונסיון ההסתדרות בכוס חד-פעמית רגילה ושברירית, לא תמיד עולה יפה.
שנים, שנים הוא מתחנן לגבאי שיפרגן כפית אחת נוספת לשימוש הציבור, ללא הועיל. המסורת הקמצנית נמשכת בקנאות וכך, המאבק הנצחי בין צנצנת הסוכר - שהשחירה פניה מחמת גרגרי הקפה שהסתערבו בה, ושגרה לאות נקמה את מליוני חייליה לחדור לפח הקפה ולהפוך אותו לגוש דביק אחד גדול.
לשמאלו פתח המבוגר את החלב. בעין יפה פתח. חור ענק נפער בזוית השמאלית-מזרחית, וכל המוזג, נסוג אחור מפחד ופחת אימת קילוח החלב האימתני שמשרה ברכה צחורה על פני משטח השיש הזעיר והצפוף.
שמעריל מנסה לתמרן במיומנות. בסופו של תהליך מתיש, מוכנה הכוס המיוחלת בידיו, עד גדי-גדותיה, תוך כדי ערבוב מנסה שמעריל להשתחל חוצה, לפנות עם כוס הקפה לעבר לוח מודעות הקהילה, מקום השתיה הקבוע.
בום.
היה פעם כוס קפה. היתה פעם חליפה נקיה מהמכבסה, היתה רצפה שטופה.
גד'ל, חסר נימוסים מוכרז משכבר הימים. נכנס לחדר הקפה בסערה, אינו מבחין בימינו ובשמאלו, משתחל בעד לדלת הצרה. ואחד מן הנפגעים - שמעריל וכוס הקפה בידו. גד'ל ממשיך בדרכו, ממוקד מטרה, מפיקי הלקח ממקרה שמעריל ממהרים לנוס על נפשם, ורק שמעריל עומד, מבוסס, נוטף קפה דביק.
הזעם מבעבע בו. תוך כדי ניעור החליפה ונסיון אומדן הנזקים. 'אפילו לא מעניין אותו', מרגיש שמעריל בחמה המבעבעת, בשצף קצף, בתוך תוכו. אבל לא איש כשמעריל, מוכתר בנימוסין, יגיב בזעם, יאבד את קור רוחו.
שמעריל מחייך לכולם, ניגש שוב בקור רוח להכנת קפה נוסף, ניגש למקומו בלוח המודעות ומעיין בנונשלטיות אגב שלוקים קצרים, רעשניים המלווים בגניחות הנאה מדיפי אדים מהבילים.

לא. לא כאן מול כולם. הנקמה הראויה בו תבוא, תוגש בעיתה ובזמנה.

עדיאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
המשך יבוא כמובן.
והטור מוקדש לגדי ישראלי, ולפקודתו...

גדי ישראלי

משתמש מקצוען
נכתב ע"י עדיאל;n5109031:
המשך יבוא כמובן.
והטור מוקדש לגדי ישראלי, ולפקודתו...

איזה נחת... כבר התרגלתי שבדור הזה לא שומעים לי, אפילו כשמצטטים אותי ביתד - מסלפים אותי. ואז בא רב עדיאל ו... אין מילים!
תשמע, זה חומר טוב. התיאורים המשופשפים מכניסים את את המח להילוך גבוה.
אל תשתהה, הציבור בשל לפרק הבא!

תפנית בעלילה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
והנקמה לא התרחשה כעת לנגד עינינו? הוא פורסם בפרוג והוקע לעיני כל?!...
תאור המסתערבים בתוך הסוכר שנהפך לגוש... מתוק!

עדיאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
פרק ב'

סדר יומו של שמעריל נהפך באחת.
מדי יום ביומו, מוקדשת שעת שמעריל שלפני התפילה, לעיון בקטע 'תולדות' במצח חרוש, אחר דף היומי ראוי לשמו אגב סידור קדחתני/סלסול קרחתני של הזקן והפאות, כמנהג בעלי בתים חשובים דפה. לצד צעידות אנה ואנה, בדיקה של מה קורה, מי נגד מי היום, מה קורה בלוח המודעות ואלו מודעות אומללות נתלו עם שגיאת כתיב ודינם למחיקות מכוערות ותיקונים בולטים בעט אדום זרחני, למען יידעו ולמען ייוודעו. רחרוח אצל הגבאי ואצל יודעי דת ודין, למי יש יארצייט ומי רכש את העליות, מי על ה'עמוד' ומי על לוח פרנסי היום. מי הביא עמו באמתחתו 'תיקון' לרגל יארצייט, [אמרו ליצני הקהל עליו על דוד עויזר, מטובי הקהל, שלפי מסת ימי היארצייט המופרזים שהוא 'שומר' במהלך השנה, הרי שהפקיד עצמו על ימי היארצייט של שלל חמותיו מצד כל הצעות השידוכין שקיבל טרם בא בברית האירוסין].
וזו ואין צריך לומר - כשחתן הדור בלבושו צועד מעדנות אל תוככי בית המדרש, שמצוה לקחתו בדברים ולהוליכו אחר כבוד אל המנין המתגבש, למען יפטרנו בפטור של כבוד מאמירת תחנון.
כל זאת, לא היום.
לא עוד 'הכנות', לא עוד תפילה שלפני התפילה, לא עוד קטע 'מסילת ישרים' או 'שפת אמת' כמנהגו הבעל-בתי מדי יום ביומו.
היום יש נקמה, ונקמה יש לבשל, ולהגיש אותה כמו שצריך. מוכנה, לוהטת ומבעבעת.
חליפתו של שמעריל, המדיפה עדיין את ניחוחו העז של הקפה, על אף נסיונות מירוק קדחתניים בברז הכיור המרכזי, מזכירה לשמעריל את הייעוד, את המטרה ואת הכיוונון הנדרש. אין להסיח דעת חלילה. התוכנית מתגבשת, והיא תהיה מתוקה, דביקה לפחות כמו עיסת הסוכר שנדבקה לשולי מכנסיו ואינה מוכנה להרפות חרף נסיונות נואשים להיפטר הימנה בדרך כבוד, בטוב וברע.
זוית עינו של שמעריל אינו מותקת מגד'ל. שמעריל נעול על המטרה, שלא יחמוק לו ברגע האמת. הפעם יחוש גד'ל איך זה כשמתעסקים עם הקפה של שמעריל. אחת ולתמיד, אחת על אחת.
וגד'ל כבר עומד על מקומו במזרח השטיבל, שרוולו מופשל וימינו סובבת את רצועות התפילין לשמאלו, אינו מודע לסערה בכוס הקפה, לסערת הרוחות. ומשכך, אינו מודע, האומלל, לקורי העכביש הנטווים סביבו בקפדנות ע"י שמעריל תאב הנקמה...
רק בודדים הבחינו בזיק הפראי בעיניו של שמעריל, שבתמימות נעמד לו במקומו המוכן לו עידן ועידנים, פורש טליתו בארשת פנים קפואה.
איש לא הבחין, גם לא גד'ל.

אלישקף

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
וואו. ממש, אבל ממש, אמנות!
מרתק ומותח, משופשף... מזכיר קצת את ר' משה גוטמן.
התיאורים אלופים!
ההומור השזור... כיף לקרוא.
(מצחיק לדמיין ביקורת של אדם מבחוץ... הוא יבין מילה כן - שתיים לא)

ויש סתירה קטנה:
נכתב ע"י עדיאל;n5110407:
רק בודדים הבחינו בזיק הפראי בעיניו של שמעריל, שבתמימות נעמד לו במקומו המוכן לו עידן ועידנים, פורש טליתו בארשת פנים קפואה.
איש לא הבחין, גם לא גד'ל.

מה הענינים

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מרתק.
אם יורשה לי, אז אנא מכבודו לתקן אי אילו (לא הרבה) שגיאות לשון ושינויים בזמנים (עבר והווה משמשים בעירבוביה)
זה יקפיץ את הרמה בהרבה

עדיאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
כתר העורך מונח ועומד בקרן זוית, כל הרוצה יבוא ויטלנה.
ובכל זאת, הוגה קלות

שירו

משתמש סופר מקצוען
עריכה והפקת סרטים
מרתק!!
נהניתי מהתיאורים מלאי העסיס וההומור (אפשר לומר הקצת מזוכיסטי - כי י יש פה תיאור מוקצן של כל אחד מאיתנו...)
מחכה לפרק הבא!!
ותודה שיצאתם מהסגירות של ה"קלאב" ושיתפתם את העמך היושב בפרוג ושאינו מורשה לבוא למועדון...........

עדיאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
בתוך עמי אנכי יושבת.
כמוני כמוכם, פשוט-עם הנני, איני שוהה בשום קלאב יוקרתי

עדיאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
נכתב ע"י גדי ישראלי;n5111142:
כשאני קורא את הפוסט השנון אני מרגיש בבית. בבית מדרש.
זו כתיבה למדנית משובחת.

כמאמר חז"ל [יומא כ"ג.] "כל תלמיד חכם שאינו נוקם ונוטר כנחש אינו תלמיד חכם"

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
מקסים!!!
זה השמערל הזה?
איכשהו נדבק:)

כמעט פיספסתי לגמרי את הפרק השני. נורא ואיום.

כשרון גדול, תיאור מופלא. סיפור עגום שעוד יגמר ברע. (ניחוש שלי: עטיפת טלית הכוללת השלכת פצצת מצרר של חוטי הציציות בעוצמה על אפו המופתע של גד'ל?)

ציטטה אהובה במיוחד:
המאבק הנצחי בין צנצנת הסוכר - שהשחירה פניה מחמת גרגרי הקפה שהסתערבו בה, ושגרה לאות נקמה את מליוני חייליה לחדור לפח הקפה ולהפוך אותו לגוש דביק אחד גדול.

ציטטה נוספת:
ואלו מודעות אומללות נתלו עם שגיאת כתיב ודינם למחיקות מכוערות ותיקונים בולטים בעט אדום זרחני, למען יידעו ולמען ייוודעו
(פעם פעם שעוד היינו כולנו צעירים ההצקה הייתה חתימה מכוערת בצבע אדום: "שים לב- מספר זה אינו כשר..")

אגב, מה קרה למזרים? למה הוחלף ב'משחיל'?
ואל תשכח להוסיף התראה: זכות העברת ביוקרת שמורה למצלצלים בלבד.

עדיאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
נכתב ע"י פנס בערפל;n5111202:
מקסים!!!
זה השמערל הזה?
איכשהו נדבק:)

קרוב-רחוק.

(ניחוש שלי: עטיפת טלית הכוללת השלכת פצצת מצרר של חוטי הציציות בעוצמה על אפו המופתע של גד'ל?)

הרבה יותר גרוע...

אגב, מה קרה למזרים? למה הוחלף ב'משחיל'?

עריכה של חבר אהוב וקפדן במיוחד...

נריה מגן

משתמש מקצוען
הרבה זמן לא כתבתי על כתיבתך, אז נאמר זאת כך: יש גישה לכל סוג של כתיבה באשר היא. שלך, רבי עדיאל, היא תחת הכותרת 'מלוטש'. כתביה מלוטשת, רעיונות מבריקים והומור ציני עדין אבל חד כתער. מעולה.

Ammo

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
פעם ראשונה שלי בפורום הזה ונתקלתי מיד בכתיבה שלך. כל כך נהניתי שקשה לי להסביר את עצמי במילים.

רבים וגדולים ממני כבר ציינו את סגנון הכתיבה החד, הציני והזורם. יש לי רק להצטרף אליהם, ולאמר יישר כח גדול. התיאורים שלך כל כך ייחודיים!
אוסיף ואומר שצחקתי פעמיים במשך הקריאה. בפעם השנייה, ממש בקול.
לידיעתך, להצחיק אותי זו משימה קשה. אחרים כבר ניסו וקבלו לכל היותר חיוך בעבור המאמץ שלהם. לרוב חובה עלי לגרד מעצמי צחוק מעושה כדי להימנע מאי נעימות, מה שבסופו של דבר מביך גם אותי, וגם את שותפי לשיחה.
בקצרה, עשית דבר גדול.

אצטרף ל@פנס בערפל, בקשר לציטוט האהוב. חיילות הקפה והסוכר פשוט קרעו אותי.

חוצמזה, כשקראתי הרגשתי כאילו נתקלתי באיזה דובי חביב וישן שזנחתי בילדותי. אין לי מושג מה גרם את ההרגשה הזאת, אבל אני מקווה שפרק שלישי יעלה בקרוב.

עכשיו נותר לי רק להתנצל: הבנתי שיש לכתוב ביקורת רק עם מבצעים בנאמנות את אותו המעשה הנקרא 'צילצול'. צר לי, אל אין לי מושג ירוק למה הכוונה. ניסיתי לחשוב על זה זמן ארוך (כמה שניות), ולבסוף התיאשתי. לחצתי על 'תודה' לפני שכתבתי את הביקורת המלומדת הזו שלי, ויהי רצון שתקבלו זאת כאילו 'צילצלתי'.

ביוטיפול, או יותר נכון, ביוטיפיל.

תודה מקרב לב.

עדיאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
התודה, הוא הצלצול המדובר. תודה על זה.
ולא, לא שזה תורם משהו למישהו, פנס בערפל פשוט מנהל מאבק צודק נגד המבקרים למיניהם ששוכחים את הדבר הבסיסי הפשוט: קראת? נהנית? תגיד תודה.

ומשמח אותי שנהניתם

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט פ'

קכט פְּלָאוֹת עֵדְוֹתֶיךָ עַל כֵּן נְצָרָתַם נַפְשִׁי:קל פֵּתַח דְּבָרֶיךָ יָאִיר מֵבִין פְּתָיִים:קלא פִּי פָעַרְתִּי וָאֶשְׁאָפָה כִּי לְמִצְוֹתֶיךָ יָאָבְתִּי:קלב פְּנֵה אֵלַי וְחָנֵּנִי כְּמִשְׁפָּט לְאֹהֲבֵי שְׁמֶךָ:קלג פְּעָמַי הָכֵן בְּאִמְרָתֶךָ וְאַל תַּשְׁלֶט בִּי כָל אָוֶן:קלד פְּדֵנִי מֵעֹשֶׁק אָדָם וְאֶשְׁמְרָה פִּקּוּדֶיךָ:קלה פָּנֶיךָ הָאֵר בְּעַבְדֶּךָ וְלַמְּדֵנִי אֶת חֻקֶּיךָ:קלו פַּלְגֵי מַיִם יָרְדוּ עֵינָי עַל לֹא שָׁמְרוּ תוֹרָתֶךָ:
נקרא  18  פעמים

לוח מודעות

למעלה