עזרה נספח מקצועי לאתגר החודשי #2: ידיעת חדשות

מ. י. פרצמן

סופרת ועורכת, מנהלת קהילת כתיבה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
כאן נעלה דיונים, שאלות והערות הנוגעים למקצוע כתיבת החדשות.
להודעות הקשורות לאתגר עצמו- פנו לנספח הכללי.
לאתגר וליצירותיו פנו לאתגר.

הזדמנות

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
@מ. י. פרצמן כמה שאת מפתיעה!

אולי זה המקום לגלות לנו איך משיגים אייטמים, איך משיגים מרואיינים (ובפרט כשהידיעה לא הולכת באמת להתפרסם באופן רשמי), איך בונים ראיון, אפקטיבי, שיוציא מהמרואיין את המיטב (ואיך מרגישים בנח לראיין... טוב, זה כבר מחסום אישי אבל אולי יש טיפים שעוזרים להתגבר עליו)

נערך לאחרונה ב:

מ. י. פרצמן

מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
איך משיגים מרואיינים
עונה מהניסיון האישי שלי, אבל הבמה בהחלט פתוחה לתשובות נוספות: לשלוח פניות לאינספור אנשים. כל מי שקשור לאירוע יקבל ממני הודעה. כמה שיותר פניות, יותר טוב. הניסיון מוכיח שמתוך חמש פניות - מתוכן רק אחת נענית, וגם היא לא תמיד נענית בחיוב. כך שאם בסוף אשאר עם עומס היענויות, אסתדר, זה לבטח עדיף מאשר להישאר עם מינוס...
(ובפרט כשהידיעה לא הולכת באמת להתפרסם באופן רשמי)
פרוג הוא לא אופן רשמי? תמהתי. "שלום, אני סוקרת את האירוע שבו השתתפת אמש, אשמח לשאול אותך מספר שאלות לגביו - כמובן בציון שם מלא ותואר... אה? איפה יתפרסם? לא באתר חדשות אלא בבמת 'פרוג', בקהילת הכתיבה, כחלק מאתגר כתיבת החדשות שלהם, מכיר? אה, לא? וואלה, אשלח לך לינק מיד אחרי השיחה".
התאימו את התוכן לעיל איך שנראה לכם, אל תצטטו בשום פנים ואופן - ציטוט לא נשמע אמין בשיחת טלפון. היו משוכנעים בכך שאתם מייצגים במה מכובדת ששווה פרסום. זה לא שהמאמר נשמר במגירה, דבר שאכן עלול להרתיע חלק מהמרואיינים, הוא מתפרסם בהחלט, אז מה אם לא ברשת חדשות.
איך בונים ראיון, אפקטיבי, שיוציא מהמרואיין את המיטב
רושמים מראש כמה שאלות שמקיפות את כל המקרה. אפשר בקצרה לרשום את חמשת המ"מים, מי, מה, מתי, וכו'. כדאי גם להוסיף שאלה-שתיים שקשורות ישירות למרואיין עצמו: "היכן היית כשראית את התאונה", "האם חווית בעבר טרגדיה דומה". במהלך השיחה, זרמו עם תשובות המרואיין ונסו להבין את התמונה השלמה שמצטיירת ממנו. רשמו את כל מה שהוא אומר - או הקליטו, לאיטיי הקלדה. בסוף, מיד אחרי השיחה (מומלץ לא להמתין כדי שהחומר לא יצטנן) - פתחו דף חדש, והעתיקו לתוכו את החומר הרלוונטי. בערך שני שליש יישארו בטיוטות, אבל בחומר הראוי עצמו יהיה תוכן משובח.
(ואיך מרגישים בנח לראיין... טוב, זה כבר מחסום אישי אבל אולי יש טיפים שעוזרים להתגבר עליו)
בהחלט מאמינה שזה אינדיבידואלי לכל אדם... טיפ שאישית עוזר לי הרבה, הוא לשנן שהחיים שלי לא תלויים בראיון הזה. גם אם הוא ייכשל, לא נורא - אני אעבור למספר הבא ברשימה.
הראיון הרשמי הראשון שלי היה עם פרופרסור מכובד ועסוק מאוד, שהודיע לי שיתקשר אליי בעוד רבע שעה - וזה עוד לפני שהכנתי את שאלות הראיון! ומתוך הפאניקה ששרתה עליי, והחרדה מזה שהצילו ואיך אני עושה את זה לכל הרוחות, הבנתי שבעצם לא יקרה שום דבר אם אני אגמגם ואתבלבל, הכי גרוע הוא יחשוב שאני מוזרה ויעבור הלאה. ביג דיל.
ובאמת, עוד לא היה לי מרואיין שנשך אותי :) (כן היו לי מרואיינים שצעקו עליי מה אני רוצה מהחיים שלהם, או שלחו אותי לקרוא בלוגים שכתבו ותעזבי אותי בשקט. אז נהגתי בהם מידה כנגד מידה, מחקתי אותם מהרשימה שלי ועברתי הלאה :))

מ. י. פרצמן

מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
@מ. י. פרצמן , תודה על ההרחבה!
ומה בקשר לזה-
זה תלוי מהו האייטם. אם הולכים על משהו מקורי, שעוד לא התפרסם, הרי שעלינו להתחיל ללכת ברחוב עם אוזני נץ.
אם הולכים על משהו שהתפרסם, עלינו לקרוא בכמויות ידיעות שמתפרסמות, ולבחור מתוכן את זו שהכי קוסמת לנו. אפשר לבחור לפי העניין, אפשר לפי גודל הסקופ, אישית הייתי הולכת כנראה לפי סוג הקטגוריה שיהיה לי הכי קל לחקור עליה: אם אני אדם של פוליטיקה, יהיה לי נוח יותר לחקור באזור הזה, למצוא מרואיינים שאכיר ואדע על מה את מדברת. אם הייתי אדם של קהילה, הייתי מרחרחת בתחום העדות והניואנסים הקהילתיים.
בתור התחלה אני חושבת שאלך ואקרא מדורי חדשות, לפתיחת אפיקי המחשבה והתאבון, ומשם - להתחיל ללכת בעקבות הרעיונות.

הזדמנות

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
טוב טוב

ובקשר לציטוט הזה רציתי רק להוסיף שיש לך גישה בריאה!

בהחלט מאמינה שזה אינדיבידואלי לכל אדם... טיפ שאישית עוזר לי הרבה, הוא לשנן שהחיים שלי לא תלויים בראיון הזה. גם אם הוא ייכשל, לא נורא - אני אעבור למספר הבא ברשימה.
הראיון הרשמי הראשון שלי היה עם פרופרסור מכובד ועסוק מאוד, שהודיע לי שיתקשר אליי בעוד רבע שעה - וזה עוד לפני שהכנתי את שאלות הראיון! ומתוך הפאניקה ששרתה עליי, והחרדה מזה שהצילו ואיך אני עושה את זה לכל הרוחות, הבנתי שבעצם לא יקרה שום דבר אם אני אגמגם ואתבלבל, הכי גרוע הוא יחשוב שאני מוזרה ויעבור הלאה. ביג דיל.
ובאמת, עוד לא היה לי מרואיין שנשך אותי :) (כן היו לי מרואיינים שצעקו עליי מה אני רוצה מהחיים שלהם, או שלחו אותי לקרוא בלוגים שכתבו ותעזבי אותי בשקט. אז נהגתי בהם מידה כנגד מידה, מחקתי אותם מהרשימה שלי ועברתי הלאה :))

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  21  פעמים

לוח מודעות

למעלה