דיון נספח לאתגר - מחשב מסלול מחדש

Without meaning

משתמש מקצוען
אני רוצה לנסות להשתתף
, פעם ראשונה...
אז יש לי שאלה כללית-
האם יש מגבלה על אורך העלילה?
לא אורך באורך אלא אורך בקוצר כלומר מה כמות השורות המינימאלית(אם יש כזו) מבחינת האתגר ומבחינה ספרותית כאחד

נערך לאחרונה ב:

shira bira

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מחכה להילה הזאת שמשום מה בבית שלי לא באה לבקר, כבר לא נהנת לשבת סתם על הספה.
רק התורה, ישבה לה שקטה בצד, לא פותחת פה. שהיתי מנסה להביא אותה איתי לסעודה המשוקעת, לאחר דקות היא היתה בורחת ונעלמת פגועה.
כמה יפה ככה עצוב.

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
אני רוצה לנסות להשתתף
, פעם ראשונה...
אז יש לי שאלה כללית-
האם יש מגבלה על אורך העלילה?
לא אורך באורך אלא אורך בקוצר כלומר מה כמות השורות המינימאלית(אם יש כזו) מבחינת האתגר ומבחינה ספרותית כאחד
לא רואה סיבה להגביל. אם זה יעביר את המסר, ויהיה מרתק. מבחינתי זה עומד במשימה

יאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איזה בית אידיאלי פסטורלי וכל שאר הקומפלימנטים, חוץ מזה:
אחת עשרה. כיבוי אורות.
:eek:

רק מניח את זה פה בעדינות ובורח:
היה חסר לי בחישוב מסלול מחדש, כלומר היה מסלול חדש אבל של יום אחר. באותו יום המדובר הכל הלך למישרים ולמעלה מכך.

טלח

משתמש מקצוען
לא מדובר בכיבוי אורות טראומתי. סתם מכבים, נגמר היום.
ק מניח את זה פה בעדינות ובורח:
היה חסר לי בחישוב מסלול מחדש, כלומר היה מסלול חדש אבל של יום אחר. באותו יום המדובר הכל הלך למישרים ולמעלה מכך.
אולי לא הבנתי. או שתסתם דמיינתי. תנו קומפלימנטים, אבל המסלול חדש חדש!
ולמי שלא, כיף לו...!

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
דבר אלי בפרחים

הלכנו לבקר דודים, ביקור נימוסין של זוג צעיר. רחוב אלקנה פינת רחוב ירמיהו.

ברחוב עלי הכהן, אני פוזלת במבטי לצד ימין אל עבר חנות המכולת. אולי והלוואי החזירו את המכונה לחיתוך גבינה צהובה. ונרכוש לארוחת הערב מאה גרם גבינה צהובה, פרוסותיה דקיקות כדפי ממו אכילים. אני אקח פרוסה אחר פרוסה, ואציץ מבעד לחוריה.

רחוב אלקנה, הולך ומתכנס לתוך עצמו, פנימה פנימה, כאן סוף העולם. כאן הייתי מתפללת בהיותי ילדה, בדבקות רבה שהגשר המוביל לביתה של רבקי חברתי לא יקרוס בזזמן שאני מהלכת עליו. מצחיקה קטנה, אמרה לי ציפי אחותי הגדולה, והיתה מחזיקה בידי בחוזקה ועוברת על גבי הגשר בריצה מהירה.

בבת אחת פורץ הרחוב בסופו לשני כיוונים. הירידה התלולה אל השיכון בו דירדרו שובבי השכונה מכוניות זנוחות לקול תרועת החברים. ורחוב ירמיהו הסואן.

בעלי נעמד בחדר המדרגות, מתעמק במודעת פרסומת, ממולל בידיו שערות מזקנו. ומקמט את מצחו כשקוע בסוגיא קשה.

"מה קורה" אני צוחקת, "מצאת שגיאה במודעה?"

"לא משהו מיוחד, רק רציתי להגיד, שכדאי לא לשאול שאלות ולא לצחוק. את מסכימה, זה בסדר, את חושבת שתצליחי בבקשה בלי שאלות ובלי צחוק דיצה. בלי צחוק ובלי שאלות, בבקשה".

כאילו אם יחזור על הבקשה בצורות שונות היא תקבל משנה תוקף. הלחץ בו היה נתון שעשע אותי ולולי עיניו המוטרדות והרציניות, הייתי חושדת שמדובר בהלצה עונתית.

ביקור אצל דוד שייע ודודה גיננדה. הדודים שאינם דודים ממש. אבל דודים יותר מממש. זוג מבוגר שעברו בחייהם מסלול תלאות ארוך. נמוכי קומה. וחיוך מלא נחת על פניהם. העינים שלהם זורחות באור מיוחד, אור של מנצחים.

"מוישעלע הבן של לייזער. כמה נחת"

יע, יע. מוישעלע, נחת. כך דוד שייע.

"התלמיד חוכעם הגבוה. הבן של לייזער ושורע החברים מהלאגער".

יע, יע. חברים טובים.

אני לא מאמינה למראה עיני, חנות קקטוסים וסקוטלנדים מול עיני. צורית הבשרנית, כסא החותנת בעלת הקוצים הצהובים והרבה קקטוסים מורכבים צבעוניים. חגיגה על הרצפה, על מעמדים דקורטיביים ומדפי עץ בגדלים שונים. חגיגה לעיניים.
מימי לא ראיתי כמות ומבחר כזה של קקטוסים במקום אחד.

"דודה גיננדה יש לך גינה בבית".
יע, יע. אומר דוד שייע.

"העציצים מאוד יפים ומטופחים".
יע, יע, יפים מאוד.

"כן, אני משקיעה בהם הרבה כח וסבלנות".
יע, יע, הרבה מאוד.

מוישי הפציר, לא לשאול שאלות ולא לצחוק.
אבל משהו מתחיל להכדרר לו בתוכי. כדור שלג קטן שהולך וגדל עם כל תשובה של דוד שייע. הכדור הולך וגדל, וחונק לי את קנה הנשימה. אני מקמטת את מצחי לארשת כבודה ורצינית. קופצת את פי, שלצחוק לא יהיה מהיכן להיפלט.

מתפללת באלם קול, רק לא, רק לא לצחוק. אם לא למעני, למען בעלי. למען האנשים היקרים הללו. נושמת עמוקות. בולעת את הרוק. יתכן והחומציות המצויה ברוק תמיס את כדור השלג המגלגל.

"שבו שבו, מוישעלע ודיצה, אתם נראים מצויין".
יע, יע. טוב מאוד, יע, יע.

כדור השלג התנפץ לאלפי בנות קול. תוך כדי שאני מכסה את פני בידי, מתכופפת קדימה, מתקפלת לתוך עצמי וכל גופי מיטלטל. מתפרץ ממני הצחוק, צוחק עלי בצחוק גדול.

מוישי מתעמק בעציץ שעל השולחן, בודק את הפרחים, ממשש אותם. פתאום כאילו התעורר משינה, מתחיל לדבר בתנועות ידיים תיאטרליות, בקול רם ונלהב עם דוד שייע, על חידוש שעלה היום בכולל על "מתה מחמת מלאכה" והנפקא מינא למעשה. דוד שייע מקשיב בעניין רב ועונה כהלכה.

"כזה שיעול, את צריכה כוס תה קקטוסים דחוף".
יע, יע. כוס תה קקטוסים.

ושום פתית שלג לא חוגג לו בתוכי עכשיו.

דודה גיננדה מביאה כוס תה קקטוסים, מעלה ניחוח מעניין.
אני יספר עכשיו על הקקטוסים שלנו, ואת תשתי את התה.
זה נשמע כמו, אמא תספר על "הסידור שהציל" ואת תאכלי את החביתה. עכשיו אני מוכנה לאכול גם את הקקטוסים בעצמם.

"עלינו לארץ ב51 לבד לבד. התחתנו באיטליה הגענו לחיפה ומשם לירושלים. ללא עזרה וללא תמיכה. קיבלנו את החיים במתנה. מתנה שהייתה העזרה והתמיכה הטובה ביותר בימים ההם.

שייע עבד בדואר. כולם סמכו עליו. על היושר שלו. על הסדר והנאמנות. אהבו את השמחה שלו. שייע תמיד שמח.
יע, יע. כי תמיד שמח.

אני תפרתי שמלות לילדות. לאט לאט הגיעו הילדים החמודים שלנו. וכאן התחילו הבעיות.
לא ידעתי מה לעשו עם המריבות שלהם. לא היה לי את מי לשאול, עם מי להתייעץ. אין אבא ואמא, אין אחים ואחות, סבתות ודודות.
יע, יע. הם רבו הרבה.

מי ישב לידי, מי ליד החלון, מי יקבל ראשון את הלחם, מי יפתח לאבא את הדלת, מי ישן ליד הקיר, מי יקבל את השפיץ של הלחם, מי יבחר איזה ממתק לקנות לשבת, מי יפתח את הדלת לשכנים, מי יקרא ראשון את הספר. ומי יריב ראשון.

הסברתי, בכיתי, צעקתי, צחקתי, הענשתי. ניסינו תורנות, הגרלות, פרסים למוותרים. שיע דיבר בשולחן שבת הרבה על ויתור ואהבת ישראל. נימץ'*

באחד הימים שב שיע הביתה ובידו עציץ קקטוס קטן.
לא יום הולדת היום ולא יום נישואין. נימץ'
"מצאתי עצה למריבות של הילדים. בכל פעם שהם מתחילים לריב, את פונה ומשוחחת עם הקקטוס, מסרקת לו את הקוצים, ומנקה אותו מכל פרורי האבק".

"נבהלתי מאוד. מה קרה לשייע שלי. אולי פיטרו אותו מהעבודה בדואר, אולי פגש מישהו משם. אולי כבר אין לו כח להקשיב לסיפורי המריבות בין הילדים. מי מדבר לצמחים, מסרק אותם. אוי. הלב שלי דפק חזק, הראש הסתחרר, הידיים רעדו כל כך. התחלתי לבכות. שייע היה בשבילי אבא ואמא, אח ואחות, דוד טוב וסבא רחום. ואם הוא לא בסדר מה יהיה איתי, מה יהיה עם הילדים אני לבד בעולם".

שלחתי את הילדים לחדר.
"אבא לא מרגיש טוב ולא לצאת מהחדר עד שאקרא לכם"
"שב" אמרתי לו, "אני אביא לך מרק חם, עוד מעט נדבר. תאכל, תנוח, תישן קצת ונדבר על העציץ. רק ארד לשכן ד"ר שטיין שיבוא לבדוק אותך, ייתן לך אסיול. הכל יהיה בסדר, רק אל תדבר עכשיו. אתה צריך מנוחה, אתה עובד קשה מידי".

לא רציתי לשמוע את הדיבורים המשונים הללו, הם הפחידו אותי

דוד שיע הבין, הבין מיד.
והוא התחיל לצחוק ולצחוק ולצחוק. הרגשתי שהוא בסדר.

דוד שייע מספר:
"יע, יע. היא חשבה שקרה לי מה שקרה להרבה אנשים שהגיע משם, שמשהו זז להם שם בשכל. אמרתי לה: "עכשיו את תשבי, ואני אביא לך כוס תה. ואת תנוחי, עד שתרגעי. ואני יסביר לך הכל".

יע, יע. היא באמת נבהלה מאוד. ואחרי שהיא שתתה את התה. ונרגעה. הסברתי לה. הילדים רבים כי הם רוצים את היחס שלה. לא מעניין אותם איפה לשבת, להיות ראשון או שני, העיקר שאמא תדבר איתם.

מהיום, אין מריבות. כשהם רבים את הולכת לטפל בעציץ, קקטוס קטן וחמוד, שיסתדרו"

"זהו, נגמרו המריבות. מידי פעם דוד שייע מביא לי עוד קקטוס לגיוון. אני מטפלת בקקטוסים והילדים גדלו לי פרחים".

"יע, יע, פרחים הילדים שלנו"

*כלום
וואו!
ענק!
איזה סיפור!
איזו כתיבה!
אין מילים.

שני זאת אני :)

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
הסיפור שלי קרה לפני כמה שנים, באמצע זמן חורף שיעור א'.

תמיד ידעתי שאני לא בחברה. הסוג היבשוש והשקט. הייתי זה שמצריך את הרב'ה לשאול: ומי רוצה להיות הבן זוג של יודי? ואז או שהיה מתנדב או שלא. לא היתה סיבה שהאופי הזה ינטוש אותי בישיבה קטנה, והוא אכן ליווה אותי גם לשם. לישיבה גדולה באתי עם החלטה נחושה להיות מהחבר'ה. הרי כולם מתחילים מאותו קו זינוק. אף אחד לא יודע איך הייתי קודם. אני יעשה רושם של בחור ממולח ומעניין וסוף סוף אני אהיה בעניינים. אבל, לאט לאט.

לא עבר הרבה זמן מתחילת השנה והמפה החברתית התייצבה. הליצן, הצול, המתמיד, הצומיסט, הפד"ק, הנעבעך, והדובדבן שבקצפת, שלישית המובחרים. שלושה בחורים שנונים ומרתקים, שאפילו בחורים משיעורים גבוהים היו מתעכבים לידם ונהנים מהוורטים שרצו שם.

הם נהיו המנטורים שלי. הסתכלתי טוב טוב איך הם עושים את זה. באיזה מילים הם משתמשים. איזה סוג בדיחות הם אומרים. איך הם מחייכים. איך הם נכנסים לחדר עמוס ומיד ממגנטים את כולם. אפילו התחלתי לחקות את צורת ההליכה של אחד מהם אבל הפסקתי כשבחור אחד שאל אותי אם הכל בסדר.

אחרי כמעט חודש של הכנות מדוקדקות, ושעות של אימונים מול מראה קטנה על החיוך המושלם, החלטתי לפרוץ לדרך חדשה.
פניתי לבחור שישב לידי בחדר אוכל, בחור שהגדרתי אותו ביני לבין עצמי כראש לשועלים בחברה.
חייכתי בגודל המתאים, ואמרתי בקול עליז: אז מה ככה? לאיפה יוצאים בבין הזמנים? חיכיתי להתלהבות חוזרת אבל במקום זה היה שניה של שקט, ואז הוא אמר בקול חמור: אלול! פלצות!
לא התכוננתי לסיטואציה הזו, והשתתקתי מיד.
אחרי ההתאוששות החלטתי שלא קרה כלום.
יש עוד אנשים בעולם. כבר באותו יום לקראת הערב פניתי לחבר אחר, בא לך לצאת לסיבוב קטן בפארק? להפתעתי הרבה נעניתי בחיוב.
הייתי בעננים. כמעט לא שמעתי מה הוא דיבר איתי. הרגשתי שפרצתי תקרת זכוכית כלשהי ומכאן ועד להפוך למלך של הישיבה זה ענין של ימים. שעות אולי. חבר'ה, יודי בדרך!

החלטתי לקפוץ ישר למעלה. השלישיה הידועה. אחרי סדר שלישי הם ישבו ופטפטו בחדר האוכל החשוך למחצה כשמסביבם קבוצה קטנה של מלחכי פינכה. בטבעיות הבאתי כסא והתיישבתי לידם. הרגשתי אמיץ נורא ולא ידעתי שבאותו רגע החלה ההתאבדות החברתית שלי. השיחה גוועה, והם הסתכלו עלי במבט מוזר. הסמקתי מבפנים אבל השתדלתי שלא יראו כלפי חוץ. אתה חבר'המן גדול, שיננתי לעצמי, תן לזה לפרוץ.

הסתכלתי עליהם במבט מרוצה ואמרתי, נו, תמשיכו, היה מעניין למה הפסקתם. הם באמת המשיכו בלי לחנון אותי במבט. להערותי שהושחלו לאחר מחשבה עמוקה לא הגיבו.
לאחר כמה דקות פנה אלי פיני, צ'מע, יש לי על החלון ליד המיטה מלברו, אולי אתה מקפיץ את זה לכאן? חדר 8.
יותר מזה לא הייתי צריך. דהרתי בשמחה את שלושת הקומות ותוך פחות מכדי דיבור הסיגריות היו בידו. הוא הסתכל בי בהערכה. יש לך את זה. איך הסתיימה השיחה כבר לא שמעתי. הייתי עסוק בלדמיין את עצמי נוסק מעלה מעלה בסולם החברתי.

למחרת בארוחת צהריים הרשיתי לעצמי יותר. התיישבתי בקרבתם והם אפילו זיכו אותי בחיוך קלוש. הושטתי יד לחפיסה ושאלתי, אפשר? פיני או ציקי הנהן, ואני, כאילו מעשן מזה שלושים שנה הכנסתי את הסיגריה לפי והדלקתי אותה. לא ידעתי מה עושים עכשיו. התחלתי להשתעל.
הם הביטו בי בתימהון, אתה מעשן?
כן, קצת.... גמגמתי, והנחתי את הסיגריה. רשמתי לעצמי להתאמן על זה בהקדם.

הפכתי לשותף בחברתם, והם היו מרוצים מכך מאוד. תמיד היה מי שיקנה עבורם סיגריות, יבקש מהשולחן הסמוך שניצל מיותר, או יביא ספר נצרך מאוצר הספרים עבור האדונים. וגם אני הייתי מאושר. לא האמנתי שילך לי כל כך בקלות להיכנס לחברה הגבוהה.

לקראת חנוכה כבר היינו רביעיה מגובשת ממש. כמעט. הרגשתי נוח להציע להם לסוע למירון. בטרמפים כמובן. אני מכיר את כל הצמתים, הודעתי בביטחון. אחרי שאתמול בלילה שיננתי אותם ישר והפוך.
יודע מה, הולך. אמר ציקי. תארגן לנו שישיה אקסל ופרלמנט, נצא אחרי ארוחת ערב. הלכתי משם בצעדים חשובים, והם המשיכו בשיחתם.

אחרי ארוחת הערב היינו מוכנים לצאת. פיני הודיע שהוא נוסע רק באוטובוסים. אמא שלו הזהירה אותו על זה כבר מזמן. התביישתי בשבילו, איך הוא מעיז לספר כזה דבר ועוד לציית. יצא חנון אמיתי. דוקא הם לקחו את זה בקלות. פסדר, אוטובוס.

באחת עשרה בלילה היינו במקום. חדרון הכנסת האורחים היה חלש מאוד. בקושי חלב.
רוגלך שנאפו מיד לאחר הפסח דאשתקד. אבל העיקר רוחניות. תפסנו תהילים והתחלנו להתפלל. מקץ רבע שעה פזלתי החוצה וראיתי שהם עדיין שקועים. לא היה לי אומץ להיות הראשון, אבל אחרי חצי דקה בני סגר את הספר ואמר, זזנו? אז זזנו.
יש דברים שהם עושים בטבעיות שעדיין אין לי.

בחוץ היה שקט וקר. לא הבנו כל כך למה באנו בעצם. חיכיתי שיעשו משהו.
טוב, אז מה עושים? שאל ציקי את מה שאני חשבתי.
מצידי נחזור, אמר בני.
יאללה.
התברר שישנה בעיה קטנה. האוטובוס האחרון עבר מזמן.
אין מה לעשות, ניסע בטרמפים. ואמא של פיני לא צריכה לדעת.
היה קר מאוד. רכבים בודדים עברו אך לא עצרו. התעייפנו.
הוחלט שאחד יעמוד והשאר ינוחו בצד, בתורנות כמובן. כל חצי שעה נחליף, אמר ציקי בחיוך דק. אני הייתי הראשון, משום מה.
עברה חצי שעה. אני עומד, והם יושבים, מעשנים, מנייסים. התחלתי לחשוב ממי לבקש שיחליף אותי.
בני, אין מצב. הוא אלוף בלהתחמק ועושה את זה ממש טוב. ציקי, קצת סנוב אחרי הכל. פיני הכי מענטש.
פיני, קראתי בשקט, בוא תחליף אותי. הם הסתכלו עלי. מה? התעייפת?
לא, לא. אני ימשיך. בסדר. גם הם המשיכו.

אחרי עשרים דקות עצר רכב. שני אברכים מקדימה, שלוש מקומות פנויים מאחורה. עוד לפני שהספקתי לומר משהו הם כבר היו בפנים. רגע, מה עם יודי? שאל פיני. ידעתי שהוא מענטש.
אל תדאג יהיה עוד טרמפ, השם גדול, אמר בני.
ביי יודי, צעק לי המענטש מהחלון.

תפסתי את מקומי על הספסל שהם ישבו עליו עד לפני דקה. לא היה לי כח עוד לעמוד.
חשבתי להוציא סיגריה. אבל במחשבה שניה אמרתי לעצמי, בשביל מה. למה בעצם התחלתי לעשן בכלל? זה כל כך לא קשור אלי. פיכס.

היה מסביבי שקט. ישבתי מהורהר על הספסל. רגש בלתי מוכר החל לעלות בי. מה אני עושה פה? אני הייתי צריך להיות באוטו. אני עצרתי את הטרמפ.
כן, אבל ברור, הרי הם היו צריכים לעלות עליו. הם קודמים.

ולמה?

כי הם זה הם.

אבל אנחנו חברים, כולנו אותו דבר, לא?

כנראה ש...לא.

האם פעם מישהו מהם הלך להביא עבורי קופסת סיגריות מהחלון ליד המיטה? הציע לי קפה? הגיע אלי לחדר לפטפט?
התשובה היתה ברורה וכואבת.

אז מה אני עושה איתם בכלל.
ארבעה חודשים שאני מכרכר סביבם, עבור כלום.
ובינתיים, הפסדתי את שאר חברי השיעור. אני כמעט ולא מכיר אותם.

לא הגיע לי טרמפ. עליתי על האוטובוס הראשון.

אחרי שחרית ראיתי אותם יושבים בחדר האוכל, מספרים חוויות שהיו ושלא היו.
הי הנה יודי, אתה רואה שהשם עזר? תעשה לי קפה ובוא שב איתנו.
לא בלעתי את הפיתיון. פשוט נענעתי בראשי לשלילה ויצאתי. עוד הספקתי לשמוע את פיני שואל, נראה לכם שהוא נפגע?
כתוב מושלם, ממש מרגישים את הכאב והחמלה עליו.

שרה מגן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עימוד ספרים
עריכה תורנית

מרים קרייטמן

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
סליחה על האורך......
לא הגבילו כאן את מספר המילים, נכון?
וכן, רק אדגיש שזה סיפור שקרה באמת. לפני כמה שנים לאחת מבנות המשפחה.
ולצערנו, המוסכמה בשטח עוד לא השתנתה, לדעתי... לא מספיק.

נערך לאחרונה ב:

מרים קרייטמן

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
הסיפור היה ממש יפה ומעורר למחשבה, אבל להסיק על פיו שרוב הנשים היו משאירות רק את התינוק למטה, לטעמי זה מרחיק לכת ולא הוגן (גם אם זה נכון. ורק אם זה נכון. ועד שלא יהיו נתונים אמינים אז לא בטוח שזה נכון).
לדעתי הפסקה האחרונה היתה מיותרת.
מקבלת
יתכן כי שפטתי מדי בחומרה.
מחקתי. שהסיפור ידברר לבד את המוסכמה...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ת'

קסט תִּקְרַב רִנָּתִי לְפָנֶיךָ יְהוָה כִּדְבָרְךָ הֲבִינֵנִי:קע תָּבוֹא תְּחִנָּתִי לְפָנֶיךָ כְּאִמְרָתְךָ הַצִּילֵנִי:קעא תַּבַּעְנָה שְׂפָתַי תְּהִלָּה כִּי תְלַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:קעב תַּעַן לְשׁוֹנִי אִמְרָתֶךָ כִּי כָל מִצְוֹתֶיךָ צֶּדֶק:קעג תְּהִי יָדְךָ לְעָזְרֵנִי כִּי פִקּוּדֶיךָ בָחָרְתִּי:קעד תָּאַבְתִּי לִישׁוּעָתְךָ יְהוָה וְתוֹרָתְךָ שַׁעֲשֻׁעָי:קעה תְּחִי נַפְשִׁי וּתְהַלְלֶךָּ וּמִשְׁפָּטֶךָ יַעֲזְרֻנִי:קעו תָּעִיתִי כְּשֶׂה אֹבֵד בַּקֵּשׁ עַבְדֶּךָ כִּי מִצְוֹתֶיךָ לֹא שָׁכָחְתִּי:
נקרא  14  פעמים

לוח מודעות

למעלה