נספח לאתגר 'ז'אנר חדש נולד'

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
מכל נספחי השכלתי..

ידידיה חבר

מהמשתמשים המובילים!
אתגרתם אותי...

האמת שלאור זמני הפנוי לעייפה לא חשבתי להתאתגר באתגר אותו יצרתי, אבל לאור העובדה שכפי הנראה אשכול האתגר אמור להישאר ריק, ובפרט אחרי ההסתערות של @מוישה שהוא אחד הניקים המוערכים ביותר אצלי -

החלט’י שאני אנסה את כוחי להעלות ז'אנר חדש, או כמו שכתבתי 'נביטה' של ז'אנר, אואולי אולי אפילו יותר מאחד. מקוה בימים הקרובים. תתפללו...

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
דווקא כן היתה היענות
אבל משום מה את התגובה שלי מחקו.

מאיר14

משתמש מקצוען
עימוד ספרים
אתגרתם אותי...

האמת שלאור זמני הפנוי לעייפה לא חשבתי להתאתגר באתגר אותו יצרתי, אבל לאור העובדה שכפי הנראה אשכול האתגר אמור להישאר ריק, ובפרט אחרי ההסתערות של @מוישה שהוא אחד הניקים המוערכים ביותר אצלי -

החלט’י שאני אנסה את כוחי להעלות ז'אנר חדש, או כמו שכתבתי 'נביטה' של ז'אנר, אואולי אולי אפילו יותר מאחד. מקוה בימים הקרובים. תתפללו...

קריינא דאיגרתא..
בהצלחה רבה

יוסף שחק

משתמש סופר מקצוען
@יואל ארלנגר
זה ממש לא זאנר חדש, כל קלטות הילדים מבוססות על: (לקרא בקול רדיופוני ו'מורתי')
"מקסים" אמרה הגננת, "תודה" התרגשה שפרה. "אני רוצה בבקשה גם" ביקשה בנימוס יוכבד. "גם את תקבלי" חייכה סבתא וכ"ו וכ"ו

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
@יואל ארלנגר
זה ממש לא זאנר חדש, כל קלטות הילדים מבוססות על: (לקרא בקול רדיופוני ו'מורתי')
"מקסים" אמרה הגננת, "תודה" התרגשה שפרה. "אני רוצה בבקשה גם" ביקשה בנימוס יוכבד. "גם את תקבלי" חייכה סבתא וכ"ו וכ"ו
ובזה מסתכם ז'אנר?
בצורת הציטוט?

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
ז'אנר חדש:
"אהמממ..." מלמל משה לייב
"אההאא" ענה לו אברום געציל
"אוהוהו" ניסה רונן להתערב בשיחה
"נו שא!!" היסו אותו משה לייב ואברום געציל
"גוערים בו", הסכים איתם צימרמן המתמיד, וחזר למשנתו.
בית כנסת קלאסי...
אם כי לכתוב זאת, באמת ז'אנר חדש...

ידידיה חבר

מהמשתמשים המובילים!
קודם כל, אני חייב התנצלות פומבית ל @יואל ארלנגר על הפוסט שמחקתי, טעיתי בכוונתו, ואני מבקש את סליחתו.

לגופו של עניין: זה הסגנון הרגיל שלך יואל. יש בכך אמנם מן החדש בעולם הכתיבה, רק שכאן זה כבר ז'אנר ישן...

אני משער שכשהספר שלך ייצא (ובמטותא, בלי הדסטארט) - הוא יהיה להיט בקרב הצ'יבובחערים בנשמתם. רק תברר מול הוצאות הספרים כמה שווה קהל היעד הזה. להזכירך, מדובר בציבור שבו 20% מספקים את הסיגריות והקולה והפיצוחים ל120% הנותרים.

ידידיה חבר

מהמשתמשים המובילים!
אז ככה:
התיישבתי לכתוב את שיטוטי הגיוני, ואז בצבצה ובאה לה השאלה הבאה:

מה נכלל במושג ז'אנר? סגנון כתיבה, תחום סיפורת, האלמנטים המשתתפים, וכו'.

בואו נעשה טיפונת סדר בנושא - ונוכל להתקדם.

החכימוני!

מוישה

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
אז ככה:
התיישבתי לכתוב את שיטוטי הגיוני, ואז בצבצה ובאה לה השאלה הבאה:

מה נכלל במושג ז'אנר? סגנון כתיבה, תחום סיפורת, האלמנטים המשתתפים, וכו'.

בואו נעשה טיפונת סדר בנושא - ונוכל להתקדם.

החכימוני!
ראה בויקיפדיה.
כעת נתקדם הלאה, טרם תתיישב בשנית. מהי ספרות?

מוישה

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
ציניות מתקתקה בנגיעות חמצוצים...

יש מתודיקה חשיבתית התומכת בלפתוח ה-כ-ל מהתחלה. אתה כנראה לא שם.
אשתדל לפתוח הכל בלי ציניות, חרף הקושי המולד, בעוונות.
פתחת כאן באתגר של ז'אנר חדש. נתבקשת להגדיר מהו ז'אנר חדש בהמחשה מהשטח, והתחמקת מכך. כעת אתה שואל מהו בכלל ז'אנר, וכי לחינם נשאלת מראש מהו ז'אנר?! דומה שראוי לכל מאתגר לדעת הדק היטב את אתגרו, את הגדרותיו ואת גבולותיו. לא כן?
השתדלתי בלי ציניות, אך מהחמצוצים נשאר קצת סוכר חמוץ, ואתך הסליחה. אני שואל זאת בתם לבי ומתוך רצון להשתתף ומתוך הערכה רבה לפעליך הברוכים.

ידידיה חבר

מהמשתמשים המובילים!
אשתדל לפתוח הכל בלי ציניות, חרף הקושי המולד, בעוונות.
פתחת כאן באתגר של ז'אנר חדש. נתבקשת להגדיר מהו ז'אנר חדש בהמחשה מהשטח, והתחמקת מכך. כעת אתה שואל מהו בכלל ז'אנר, וכי לחינם נשאלת מראש מהו ז'אנר?! דומה שראוי לכל מאתגר לדעת הדק היטב את אתגרו, את הגדרותיו ואת גבולותיו. לא כן?
השתדלתי בלי ציניות, אך מהחמצוצים נשאר קצת סוכר חמוץ, ואתך הסליחה. אני שואל זאת בתם לבי ומתוך רצון להשתתף ומתוך הערכה רבה לפעליך הברוכים.

טוב, נרד מהקודים ונעשה את זה הכי פתוח שיש, הכי. לא עם יד על הלב - עם יד בתוכו:

אפרט קודם את תפיסתי על עולם הספרות החרדית היום.

אני מניח, שכל באי הפורום דרכו על סיפה של חנות ספרים חרדית בשנים האחרונות. לא נכנס לכל התופעות ששוררות שם, אבל נתמקד בעניינו. ולדעתי, אם לא הבאת משהו חדש - אתה מת. כן, מת.

למה? כי יש סופרים וסופרות רבים מספור, שקשה לערער על רמת הכתיבה שלהם, על הנסיון שלהם, על המקצועיות והיכולות שלהם, ועם זאת כמה הספרים שלהם נמכרים - אפס. כמעט.

ושוב, למה? כי להבדיל אלפלפלי הבדלות - גם בהוליווד אתה לא יכול לחיות מלתחזק את הז'אנרים של קודמיך. אתה חייב לרענן את שורותיך כל הזמן, ולא - תמצא את עצמך מצבה ליד מצבתם של קודמיך.

אני מתאפק לא לכתוב איזה 5 - 10 דוגמאות.

תכל'ס, אני רואה את חלומותיהם של יושבי הפורום על הוצאת ספר, ואני קצת מרחם עליהם, מה יקרה ביום שהם יסיימו את העבודה ששיגעה את המשפחה שלהם חודשים, והספר שלהם עכשיו מונח בחנויות מעלה אבק. כואב לי.

זה בדיוק הסיבה שפתחתי את האשכול/אתגר הנאיבי הזה. מי שלא מנסה להביא אתו משהו חדש, אולי עדיף שישקיע את הזמן בלמכור פחיות או טיטולים. לכן אני מנסה לומר לעצמנו: בואו נפתח את הנושא מהתחלה, מה יש כיום? מה חסר? מה אנחנו יכולים להביא חדש?

אני יודע מבפנים, שבמגזינים הנחשבים ממש לא מחפשים כותבים/ות מוכשרים - יש להם יותר מדי, הרבה הרבה יותר מדי. מחפשים שם כל הזמן חדשנות, כי זה מה שהלקוחות רוצים.

לסיכום: הדיון הזה נועד לעזור לעצמנו, אף אחד כאן לא עושה טובה למישהו אחר.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
אז האתגר נועד בכדי לשים לנו מראה שתפתח דיון שיוליד הבנה שתייצר רצון לכתוב ספרות חדשנית שתמכור ולא תאכזב.
חד גדיא חד גדיא.

ידידיה חבר

מהמשתמשים המובילים!
אז האתגר נועד בכדי לשים לנו מראה שתפתח דיון שיוליד הבנה שתייצר רצון לכתוב ספרות חדשנית שתמכור ולא תאכזב.
חד גדיא חד גדיא.
את הצינקניות שנשפכה באשכול הזה, אני מציע ללקט, ולהפוך לז'אנר סאטירי בפני עצמו. אני בטוח שהוא לא יכזב...

אף אחד לא שם מראה, לא מבשל מוניפולציות, ולא אף קונספירציה אחרת שתפתחו בדמיונכם הסוער. בסך סך הכל יש כאן ניסיון לפתח דיון וחשיבה משותפת איך יוצרים ספרות חדשנית. אבל אם כולם פה מעדיפים לעסוק בברברת ועקיצות במקום במהות ותוכן, אז אני מציע לסגור את הנושא כאן ועכשיו. או לפחות לשנות לו את השם למשהו כמו 'ציניקני חדש נולד'.

מאוכזב קצת...

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
אולי זה יצא קצת ציני, אבל התכוונתי רק איכשהו לסכם את תגובתך הקודמת..
חושבת שטוב שעלו השאלות, טוב שכל אחד ידע שאם הוא לא בא לחדש אז העתיד הכתיבתי שלו (לפחות לגבי ספרים) נידון לשכב באבק..
ולגבי ה'חד גדיא' פשוט היה כאן תהליך שהזכיר לי את זה.. לא יותר..

אני מאמינה באתגר כניסיון לחדד ובאמת לנסות להוציא את המיטב וממש לא כדי לדכא אותו.

ידידיה חבר

מהמשתמשים המובילים!
אולי באמת נשאל את זה אחרת:
מה אנחנו מצפים לגלות על מדפי הספרים ובמגזינים?

ברור שכלקוחות נטו, אנחנו לא מצפים, אלא מצפים שיקבעו לנו את הציפיות - אבל כיוצרים אולי כדאי לעצום את העיניים ולחשוב מה אנחנו היינו שמחים לגלות שם? מה אנחנו יכולים לתרום לשם שכבר לא קיים?

אני שוב גולש אולי לתחום המציאות הרבודה, אבל יוצר לא יצירתי הוא בעל מום. מה לעשות.

מכונתכתיבה

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
הפקות ואירועים
נשמע לי קצת יומרני להמציא ז'אנר.
אני תולעת ספרים מושבעת. לא תראו ספר (מעניין...) שנפל לידי ולא סיימתי תוך יום- יומיים
ולכן אני משתדלת להרחיקם מסביבתי.

אני אישית לא תמיד אוהבת את הסיפורים המנסים להיות מידי יצירתיים
בעיני החשיבות הגדולה היא לאיכות הכתיבה ולא למסגרת בה היא נתונה.
אם הכתיבה לא איכותית, ומשעממת. אני לא אקרא.
הספרות החרדית ב"ה מתקדמת בענק!!!!!! ולאט לאט בתוך כמויות החומר המודפסות
יש גם תכנים מעולים, מרתקים, מותאמים ומלאי מסר.
יכול להיות שצריך להקים פורום/ אתר של ביקורות ספרים מפי ידוענים
מה שיגרום לנו לקרוא גם ספרים של סופרים מתחילים שהם אכן מוצלחים
ולכן יש כללים שונים לסוגות השונות.
אני הייתי שמחה לתרגל אותם כאן בפורום.

לעשות תרגילים שיביאו אותי ואת שאר המשתתפים לרמה גבוהה יותר של כתיבה
ולהכרות יור עמוקה עם הסוגות השונות.
וזה לא חייב להיות סיפורים זה יכול להיות קטעים קצרים וכד'
מה דעת המומחים?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  6  פעמים

לוח מודעות

למעלה