נספח לאתגר 'ז'אנר חדש נולד'

ראש לשועלים

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
טרם נפתח נספח, אז כרגע אני הנספח. במקום שאין נספחים - השתדל להיות נספח.
א. האם גם לדעתכם האתגר יומרני מדי, או שלא ירדתי עד סוף כוונתו?
ב. השאפתנות מוצאת חן בעיני מאד. מי שלא ירצה להיות שר בטחון לא ייבחר לראשות מועצת יש"ע. ומי שלא רוצה לייצר ז'אנר לא יצלח לכתיבת ברכה לבת מצווה...
ג. אם אני מבין נכון, זהו לא אתגר קלאסי כחבריו בפורום, בו כל אחד מעלה את הגיגיו, אלא רק ניק אחד נבחר - זה שהצליח ליצור בעשר אצבעות ז'אנר מהניילונים.
ד. האם לך @ידידיה חבר , יש כמה ז'אנרים בקנה, או שבצר לך אתה שולח אותנו לכרות אותו?
ה. ולסיום, בעיה: יש כאן אובדן טוטאלי של זכויות יוצרים מרגע צאת הז'אנר לאור. לו יהי שמתגלה פה מישהו שהוא רבי נחמן מברסלב בגירסת תשע"ט (כמובן מהפן הספרותי. לא הרוחני), מעלה את זה לאתגר, למחרת כולם כאן רבי נחמן מברסלב.
מה ישמור על זכויותיו כבעלי הז'אנר כל עוד הוא לא הוציא אף ספר/סיפור מהנ"ל. ומי יזכור מהאשכול בפרוג כאשר כל עם ישראל ירוץ להעתיק ולחקות?

נערך לאחרונה ב:

ידידיה חבר

מהמשתמשים המובילים!
טרם נפתח נספח, אז כרגע אני הנספח - במקום שאין נספחים, השתדל להיות נספח.
א. האם גם לדעתכם האתגר יומרני מדי, או שלא ירדתי עד סוף כוונתו?
ב. השאפתנות מוצאת חן בעיני מאד. מי שלא ירצה להיות שר בטחון לא ייבחר לראשות מועצת יש"ע. ומי שלא רוצה לייצר ז'אנר לא יצליח גם לכתוב ברכה לבת מצווה...
ג. אם אני מבין נכון, זהו לא אתגר קלאסי כחבריו בפורום, בו כל אחד מעלה את הגיגיו, רק ניק אחד נבחר - זה שהצליח ליצור בעשר אצבעות ז'אנר מהניילונים.
ד. האם לך @ידידיה חבר , יש איזה ז'אנר בקנה, או שבצר לך אתה שולח אותנו לכרות אותו?
ה. ולסיום, בעיה: יש כאן אובדן טוטאלי של זכויות יוצרים מרגע צאת הז'אנר לאור. לו יהי שמתגלה פה מישהו שהוא רבי נחמן מברסלב בגירסת תשע"ט (כמובן מהפן הספרותי. לא הרוחני), מעלה את זה לאתגר, למחרת כולם כאן רבי נחמן מברסלב.
מה ישמור על זכויותיו כבעלי הז'אנר כל עוד הוא לא הוציא אף ספר/סיפור מהנ"ל. ומי יזכור מהאשכול בפרוג כאשר כל עם ישראל ירוץ להעתיק ולחקות?

כל מילה פנינה, באמת.

את האמת - יש כאן יומרנות מסויימת, אולי קצת גבוהה.
אבל אסביר את כוונתי: אין כאן יותר מאשר בלון ניסוי. מהפכות מתחילות בקטן.
עם כל הנאיביות, אני לא חושב שיש מישהו בבית שפיתח ז'אנר חדש, ורק חיכה לאתגר הזה שיוולד כדי לשתף בו אותנו. אבל אני מאמין, שיתכן בהחלט שמי שיירתם לאתגר הזה יוכל להצליח ליצור משהו חדש, משהו שהוא חצב מהכישורים ומהשפה המיוחדת שלו.
כמובן שכמעט לא יתכן שמישהו יעלה כאן איזה ז'אנר שתוך חודש יופיע בכל המגזינים הקיימים, אבל בהחלט שיתכן שמיהו כאן ייצור משהו שבעלי חוש ריח חד יזהו כאן נביטה של עלעל מצמח לא מוכר.

ימים יגידו...

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
ולאחר הנביטה, ישאר עניין זכויות היוצרים… מה איתו?

הגשש

משתמש מקצוען
קצת יומרני, כי כבר כמה מאות שנים חוקרים את הנושא הזה באוניברסיטאות בעולם הספרות. אבל מי יודע, אם לעת כזאת, הגעת למלכות.

ראש לשועלים

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
אבל מי יודע, אם לעת כזאת, הגעת למלכות.
מה גם, שחלק מהז'אנרים הטובים והאהובים ביותר הם בכלל לא תולדה של כשרון יוצא דופן או עבודה מדעית מסודרת, ואפילו לא של מקוריות פורצת מסגרות חשיבה. הם סך הכל פועל יוצא של דוברי אידיש שלא ממש היו בקיאים בשפה העברית, וניסו בה בכל זאת את כוחם... התוצאה היא עונג צרוף לאינטלקט עד היום הזה. כנ"ל כל מיני סופרים עילגים שהכללים השגרתיים לא היו נר לרגליהם, ודווקא יכולת הניווט המשובשת הזו הובילה אותם בדרכי עפר עקלקלות. שם סללו נתיב חדש ומרשים לבליל הרגשות והמחשבות שסער בתוכם. תאווה לעינים.
אם כן, יש תקווה לאתגר: בירחו מכל מה שידעתם, עיזבו את הכללים הישנים, שכחו עמכם ובית אביכם ואת כל הספרים שקראתם מעודכם ועד אתמול. עיצמו עיניים ושפכו על הנייר ככל העולה על רוחכם. ו...
תמצאו את עצמכם בנחיתה רכה במגרש אחד הסופרים הפופולריים שסיימתם זה עתה לקרוא. אוף. סתם, לא באמת.

האמת, אולי הפוך, דווקא רמתו המקצועית הגבוהה של הפורום לא תאפשר כאן צמיחת פירות בוסר כאלו, ששמורים כאמור דווקא לטירונים...
אולי.
יומיים יגידו.

ידידיה חבר

מהמשתמשים המובילים!
ולאחר הנביטה, ישאר עניין זכויות היוצרים… מה איתו?
אם אכן בנביטה עסקינן - אין כל מקום לחשש.
האם חוקר שעוסק כמה שנים באיזו פריצת דרך מחקרית צריך לעשות זאת במעבדה סודית?!
הסיבה שלא, היא כי במה שמבוסס על עמל אין מקום לחששות כאלו אין חשש לחקיינים - אלה לא עובדים קשה.
גם כאן, גם אם מישהו יעלה על קצה זנבו של רעיון, הוא עוד יצטרך לעבוד הרבה, החקיינים ימתינו לו בצד שנים רבות...

ניתן להתווכח: אבל ישנה אקסיומה אחת מוסכמת - אף אחד לא ממציא איזה ז'אנר חדש ואץ רץ אתו למו"לים של עיתונים וספרים, נכון?!
תחשבו למה...

מוישה

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
@ידידיה חבר, האם תוכל לציין מספר דוגמאות של ז'אנרים חדשים לגמרי שפרצו לאור בעשרים שנה האחרונות?

ידידיה חבר

מהמשתמשים המובילים!
@ידידיה חבר, האם תוכל לציין מספר דוגמאות של ז'אנרים חדשים לגמרי שפרצו לאור בעשרים שנה האחרונות?
יש לי איזו סלידה לעשות את זה, למרות שאין בעיה אמתית להזכיר. אבל הנסיון לימד אותי, שכשמזכירים סופר לשבח הדבר מעורר הרבה 'קנאת סופרים' שלילית, והאמוציות שמתחילות לחגוג לא צועדות תמיד במסלול הרצוי...

ביזנסטורי - אילה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
זאנר ספרותי חדש הכוונה דווקא לסגנון הכתיבה
או שאפשרי לחדש רק בתוכן?
(כמו ז'אנר של כתיבה סיפורית על תקופות תנ"כיות
או ירידה לנבכי נפשו ונפתוליו של אחד מגיבורי הסיפור)
אגב,
מיד כשקראתי את המילים "ז'אנר ספרותי חדש"
נזכרתי במשה גוטמן.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
אני לא מידי מתמצאת מה היה פעם אבל חושבת שסגנון כתיבה שמחולקת בחלוקה אחידה (לאו דווקא שווה) לאורך הפרקים על פי סצנות או דמויות קבועות, הוא חדש מהשנים האחרונות.
לא יודעת כמה הצלחתי להסביר את עצמי אבל למי שקורא את הסיפורים של דבורי רנד ב'בתוך המשפחה', מבין למה אני מתכוונת...

נערך לאחרונה ב:

מאיר14

משתמש מקצוען
עימוד ספרים
יש לי איזו סלידה לעשות את זה, למרות שאין בעיה אמתית להזכיר. אבל הנסיון לימד אותי, שכשמזכירים סופר לשבח הדבר מעורר הרבה 'קנאת סופרים' שלילית, והאמוציות שמתחילות לחגוג לא צועדות תמיד במסלול הרצוי...

חכם

ביזנסטורי - אילה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
אפשר כמו שכתבתי קודם,
לקחת לדוגמא את הז'אנר הבולט של משה גוטמן.
משחקי המילים המעניינים-העניניים-העניים-והעונים לעיניים...

מוישה

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
לא מתקבל. זה נצרך נטו בשביל להבין מה כוונתך ז'אנר חדש. תן את השמות הגדולים שאין חשש שיעוררו קנאה, ומלבד זאת, אף אחד לא צריך להסכים או לפרגן לז'אנר שתזכיר, אבל אם זה ז'אנר חדש, מן הסתם תהיה על כך הסכמה.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
טוב, בואו נעזוב רגע בצד את כל ה'מסביב' וננסה להעיף רעיונות ככה סתם, אולי אולי יצא מזה משהו באמת..
אני אתחיל סתם משהו שעולה לי בראש עכשיו ממש, תוך כדי כתיבה:
כתיבה מבולגנת…
למי שתמה מה הכוונה מבולגנת, אני מצטרפת לתמיהתו.. ככה זה סיעור מוחות….

ידידיה חבר

מהמשתמשים המובילים!
אולי אתם צודקים, אולי לא.
מה שאני יודע שהרבה שמות שעלו בעבר בשם המפורש, גם מהגדולים ביותר, קיבלו לפעמים יחס כאילו הם לא יודעים מאיזה צד מחזיקים את העט.

אני חושב שמי שיש לו משהו חדש אמיתי - לא צריך מודלים לחיקוי.

מוישה

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
אולי אתם צודקים, אולי לא.
מה שאני יודע שהרבה שמות שעלו בעבר בשם המפורש, גם מהגדולים ביותר, קיבלו לפעמים יחס כאילו הם לא יודעים מאיזה צד מחזיקים את העט.

אני חושב שמי שיש לו משהו חדש אמיתי - לא צריך מודלים לחיקוי.
הבנו את הבעיה. המון בהצלחה [זה ז'אנר חדש, לא מגלה של מי, שלא יקנאו].
כמוצא אחרון הייתי מציע שתרשום חמש דוגמאות של סופרים שכבר אינם חיים.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי

ראש לשועלים

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
וכולם יסבירו לך בידענות שדיל קריקסון קדם להם כבר במאה השמונה עשר בספרו הנודע "החרטומים של דיל בארץ נושבת".

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ק'

קמה קָרָאתִי בְכָל לֵב עֲנֵנִי יְהוָה חֻקֶּיךָ אֶצֹּרָה:קמו קְרָאתִיךָ הוֹשִׁיעֵנִי וְאֶשְׁמְרָה עֵדֹתֶיךָ:קמז קִדַּמְתִּי בַנֶּשֶׁף וָאֲשַׁוֵּעָה (לדבריך) לִדְבָרְךָ יִחָלְתִּי:קמח קִדְּמוּ עֵינַי אַשְׁמֻרוֹת לָשִׂיחַ בְּאִמְרָתֶךָ:קמט קוֹלִי שִׁמְעָה כְחַסְדֶּךָ יְהוָה כְּמִשְׁפָּטֶךָ חַיֵּנִי:קנ קָרְבוּ רֹדְפֵי זִמָּה מִתּוֹרָתְךָ רָחָקוּ:קנא קָרוֹב אַתָּה יְהוָה וְכָל מִצְוֹתֶיךָ אֱמֶת:קנב קֶדֶם יָדַעְתִּי מֵעֵדֹתֶיךָ כִּי לְעוֹלָם יְסַדְתָּם:
נקרא  22  פעמים

לוח מודעות

למעלה