אתגר נספח לאתגר דו שבועי - מוסף סיפורי החג סוכות התשפ"ב

פרוגמטי

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
D I G I T A L
אשמח לביקורת על הסיפור שכתבתי, תודה.

הנף מקלדת

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
@נ. גל
עכשיו התפנתי לקרוא, ממש מדהים.
אגב מעניינת הבחירה של הסיפור בלשון נוכח. למה דוקא בכזה סיפור?

אלעזר 1

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
עיצוב פונטים
מוזיקה ונגינה
UX UI
D I G I T A L
יוצרי ai
האתגר הבא: מוסף הביקורת על מוסף סיפורי חג הסוכות תשפ"ב.
אני מקבל כבר מעכשיו.

נ. גל

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
@נ. גל
עכשיו התפנתי לקרוא, ממש מדהים.
אגב מעניינת הבחירה של הסיפור בלשון נוכח. למה דוקא בכזה סיפור?
תודה!
האמת היא שפשוט ככה זרם לי בטיוטה הראשונה.
ההסבר המדעי הוא שבעריכות החלטתי להשאיר את זה ככה, כי ת'כלס אין הרבה בשר עלילתי. הסיפור הוא הרגש, וזרמים תת קרקעיים עוברים טוב יותר בלשון נוכח.
מה גם, שמרוב סטיגמות על דיכאון (בטח דיכאון של גברים), חששתי שחלק מהקוראים יתקשו להתחבר לדמות. שיערתי שכך יהיה קל יותר לדלג על החומות.

הכלבויניק

מנהל האתר
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
UX UI
D I G I T A L
הסיפורים הטובים ביותר ירוכזו למוסף מיוחד בפורמט PDF ויועלו לפורום הראשי.
ר' יואל, הרבה מתעניינים מתי הצפי לצאת המוסף לאור, ולהתקבץ לPDF?

אם צריך עזרה בעיצוב/איור/עימוד/הגהה/וכו', אני בטוח שיהיו מתנדבים!

נ. גל

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
שואלת פה כי נראה לי שכאן זה הכי קשור.
האם יש טעם להעלות (באשכול חדש) שיתוף תהליך על הקטע שהעלתי לאתגר?
(אינני בקיאה עדיין ברזי הפורום ומכמניו, אשר על כן לא אדע במה תחפוצנה הנפשות לקרוא, ובמה תמאסנה.)

הנף מקלדת

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
שואלת פה כי נראה לי שכאן זה הכי קשור.
האם יש טעם להעלות (באשכול חדש) שיתוף תהליך על הקטע שהעלתי לאתגר?
(אינני בקיאה עדיין ברזי הפורום ומכמניו, אשר על כן לא אדע במה תחפוצנה הנפשות לקרוא, ובמה תמאסנה.)

זורקים את החכה.
לפעמים מישהו מתעניין בפיתיון, לפעמים להקה שלמה מתגודדת סביבו.

אם תראי שהולך, יצאת עם שללך.
אם לא, תנסי באופנים אחרים.
(יעני, ניסוי ותעיה)

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
את טבלת השיפוט תוכלו לראות כאן, על פי סדר הכתיבה:

שם משתמששם סיפורניקודהערות
@לאלהארז וזילברמן5יחסי שכנות בין חסיד לחילוני, מגיעים ברגע מכונן למופת מסיפורי צדיקים.
נקודה טובה:
הסיפור הקצר מתאר באופן יפה מאוד את הקונפליקט של חיים בסביבה מעורבת, את השתיקות וההתאפקויות חשים היטב דרך הכתיבה.
צריך יותר אזמרה:
הסוף הוא דאוס אקס מכינה הישר מהמכונה, הוא מגיע בלי שום הכנה ותהליך שמרגישים לכל אורך הסיפור, מעט תחושת אינסטנט שמעיבה על הכתיבה הטובה.
@הזדמנותמן השמים6סיפור השגחה פרטית מענג, קרה או לא קרה? הכל מסתדר לטובה.
הטוב:
סיפור קלאסי חמוד ונעים, מתאים לעלון של סיפורי ישועות בהזמנה, אני מניח שהארגון שהזמין אותו משלם יפה.
הפחות טוב:
רצף האירועים לא מספיק ברור, הדיאלוגים נעוצים בתוך הטקסט בבלוק שמקשה על הבנת הסיטואציות, הקורא צריך לעלעל קדימה ואחורה כדי להבין מיהו אבי ומיהו יוסי, ואיפה בכלל ראינו שהתבטל האירוע.
עצם הסיפור מעט שבלוני ומתאים לעלוני ישועות בהזמנה.
@Talya kadoshאקספרס של אלול8משל מוכר ונהדר, שמקבל פה פנים ושמות וריחות.
הטוב:
זה כתוב טוב, התיאורים חיים ונושמים, הקצב מצויין, יש דמויות אמיתיות עם אופי, ותחושה קלה של סרט תקופתי.
הפחות טוב:
מדובר במשל, ומרגישים את זה מהרגע הראשון, היה אפשר לזקק כאן סיפור יותר אישי ויותר מעורר הזדהות, הדמויות מעוררות מעט זרות, והמבנה מרגיש מעט מועתק מסגנונות אלגוריים דומים.
@ה. רזשלם, ולמרות זאת חלק7סיפור נאה בטעם של פעם
הטוב:
כתיבה קולחת וציורית, תיאורים מסוגננים, ניתן להבין את הסיפור בלי מאמץ רב, בהחלט סיפור שנאה לקרוא מתחת לסכך.
הפחות טוב:
הארכאיות והמשלב הגבוה מעט, מעניק לקורא תחושה של מסתכל מהצד, דידקטיות יתר מורגשת לכל אורך הסיפור ומעט מעיבה על החוויה, ומקנה תחושה של קריאה בעותק ישן של 'ילדותנו' (שזאת חוויה בפני עצמה, לגיל המתאים).
@Nomi10דג'ן8סיפור שהפתיע אותי בעצם הכתיבה שלו, הוא מספר על זווית שמוטלת בקרן זווית וראוי לשפוך עליה יותר אור.
הטוב:
הנושא המעניין, התיאורים על התרבות האחרת והרחוקה מרתקים מעצם היותם, הסיפור עצמו די ברור ולא מסתבך.
הפחות טוב:
דווקא אחרי עבודת מחקר יפה, נדרש מהכותבת עוד פוש קטן שיהפוך את הסיפור הזה ליצירה.
הבחור הנחמד שבסיפור מתואר כנער תמים עד כאב, עם הבנה דלה מאוד, עד כדי אינפנטיליות.
המנהגים שמתוארים לא מספיק מדוייקים בעיני, והעיניים הנוצצות שוב ושוב מציירות אידיאליזציה של הכפר האתיופי לעומת עליבות עמוקה וקודרת של השכונה הישראלית המסוכנת.
וחסרה באמת תובנת השינוי שהובילה אותו להיטמע לתוך הקהל שהוא כל כך הסתייג ממנו.
@נודדמבחנה7סיפור שיש בו את כל המרכיבים כדי לנצח, אבל כמה טעיות קטנות במינונים יכולות לגרום לאסון.
הטוב:
החלק השלישי של הסיפור – כתוב מצויין, סוער, קצב יפה, פיסוק מאיר עיניים שמכניס לאווירה, אפשר לחוש את המקום והזמן בלי תחושה של הצצה לתקופה עלומה דרך זכוכית מלוכלכת.
הפחות טוב:
שני החלקים הראשונים, ובמיוחד השני.
הכתיבה הארכאית מעיקה על הקריאה ומסרבלת את העברת הסיפור באופן שמעיב על חלקו האחרון והיפה שלו.
בעיני זה חבל, אם הסיפור כולו היה כתוב במקצב ובמשלב של החלק האחרון והמשוחרר, הוא היה מועמד ראוי לחלוטין.
@מ.ל.ב. ימצטער פטור8הסיפור הזה מאוד חדש לי, יש בו כמה פינות שעדיין לא נגעו בהן, גם יחסים בין אח לאחות, גם בין חרדים לחרדלי"ם.
הטוב:
הדמויות – יפות, מדברות ומביעות את עצמן, יש מקום נאה לתיסכולים קטנים של החיים, ואין תחושה כאילו מישהו ניסה לאלץ סיפור, אלא כתיבה באמת נוגעת ללב.
הפחות טוב:
העלילה מעט נופלת, או לא ממש קיימת, יש תובנות שמרחפות בתוך הסיפור, ואותן אזכור, כמו סרט אילם שמבזיק תמונות דוקומנטריות ברצף. החיבור העגול יותר בין החלקים, שהייתי מצפה שיתרחש, קצת ערטילאי, ומעט נבלע בין האנקדוטות.
@הדוויגשלח אתרוגך7סיפור שמתחיל מצויין, יש בו ניחוחות מתחלפים של דגים ואתרוגים, ועדיין.
הטוב:
המקצב נאה, העלילה צבעונית ויפה לתפארת מוספי החג.
הפחות טוב:
העלילה המופרכת מכל מופרך יכלה להיות יותר אמינה, אם הדמויות של הערבים היו פחות ילדותיות ופחות צפויות.
וואלה צריך טיפה יותר לדייק בשפה, פחות לנסות לכתוב לפי איך שאנחנו מדמיינים ערבי, ויותר להיכנס לראש ולכתוב את זה כמו שנשמע ערבי מבוגר, ולא ילד עם מבטא. מעט יותר מורכבות לדמות, ופחות לאתרוג..
@קראנץ'הושע נא8כתיבה עם קצב ועם צלילים, קשה קצת לעקוב, הן אחרי הקצב של הדיאלוג, והן אחרי האבות הקדומים של הסגנון.
הטוב:
משהו פה מתפוצץ ומתפוצץ טוב, הדימויים שמלווים את הדיאלוג מוסיפים טעם, והפיתרון היצירתי של הסיפור מרשים.
הפחות טוב:
עומס תיאורים לפעמים, חסר אמצע לסיפור, וכן דיאלוג או מונולוג סיום שישלימו את האיזון בין החלקים שלו.
@מיכל ב'הנחתה לנחת7הסיפור הזה מקבל ציון גבוה כי הוא כתוב מאוד טוב, כתיבה של סופרת מיומנת.
הטוב:
כבר כתבתי, אבל אוסיף שממש ניתן לחוש את האווירה, את תחושת ההחמצה ואת הדילמות.
הפחות טוב:
העלילה לא ממש הולכת לאיזה שהוא מקום מעניין מספיק, והיא קצת סובבת סביב הסוגיה הטכנית של התחושה, וגם התיקון שבסוף הסיפור הוא מאוד נקודתי.
מבחינתי יש כאן מעט עטיפה של מסר בסיפור, והיה כדאי שהוא יהיה יותר מסעיר.
@קנקן חדששלא שינו6אהבתי את נקודת המבט על נושא חדש לחלוטין, שיכול אולי לספר בעקיפין על ההתייחסות לשינויים כאלה ואחרים שמתרחשים לעיתים בחלל המגזר, ולא תמיד ניתן לקבל אותם או לפסול אותם באוטומטיות.
הטוב:
התיאורים – מצויינים, העלילה מאוד מעניינת ומסקרן לקרוא עד הסוף.
הפחות טוב:
העלילה מעט מופרכת מדי, ועם זאת, לא כל כך מורגש עד כמה היא עוסקת בעצם במדע בדיוני.
ההסברים של האב מעט טרחניים, והכניסה לפרטים של כל השיטה המסובכת של הקבוצה הסהרורית הנ"ל, מעט גורמים לשיעמום.
הפיתרון לא ממש ברור.
@לבילא סוכת פלא8אין לי באמת מושג מה קראתי עכשיו, אולי טור אישי, אולי זיכרון ישן וחדש, אולי יומן אוטביוגרפי?
הטוב:
יש עסיסיות, מרגישים את השמאלץ בכל שורה, מריחים את הריח שעולה מהגשם המטפטף על הסכך, ומקבלים פרספקטיבה היסטורית מרגשת.
הפחות טוב:
הכתיבה במקצב של שיר, לא ממש סיפור ככתבו וכלשונו, יותר זרם תודעה ביוגרפי, הרגשתי שאני מציץ ליומן שרק בני המשפחה של הכותבת עלולים להבין באופן מלא, וזה היה מעניין, אבל קצת כמציץ מהצד.
@תמר Sערבה או אתרוג8סיפור ממש נהדר וגם עצוב לטעמי.
הטוב:
הכתיבה ממש טובה, כיף לקרוא והכל זורם כמו שצריך.
הפחות טוב:
זה סיפור שיכול להיכנס למוסף של הילדים, אבל קצת קשה לו להיכנס למוסף שלנו, העלילה לא מספיק מורכבת, והשפה שמתאימה לילדים, קצת מקשה עלינו לקבל את המסר החינוכי.
@מסוגלהסוכה של גימפל9וואו, סיפור שעפתי לתוכו, למרות ההתחכמות הקטנה, הבאת פה חתיכת סיפור, עם איש מתוק שבא לי להכיר, ילדים של זהב, ודילמות חיים קטנות ומלאות חן.
הטוב:
הכל, יש עומק לדמויות, השפה מהממת, יש שלושה רבדים נהדרים לסיפור וממש כיף לקרוא אותו, חבל כמובן שהסיפור של שלמה נפסל על ידיך...
הפחות טוב:
הוא טיפה פחות טוב מהסיפור של נ.גל, אבל רק טיפה.
קצר מדי, אפשר לכתוב את הספר בבקשה?
@נ. גלכי יצפנני בסוכו10לפעמים אתה חייב להודות שלא קראת אף פעם סיפור כזה.
הטוב:
פרספקטיבה משגעת של מצב נפשי שכל כך הרבה חווים אותו, ואת ההשלכות שלו על הזוגיות ועל יכולת השפיטה של המציאות.
אבל עזבו ניתוחים, הכתיבה פשוט מצויינת.
הפחות טוב:
הפחד החושך שסוגר אותו, הלוואי והיה אפשר להקל עליו במשהו, אבל לא לגמרי בטוח שאפשר.
@הנף מקלדתמירושלים אל הלב10מי היה מאמין ששני סיפורים מעולים יופיעו בזה אחר זה.
הטוב:
המוזיקה, המקצב, הכתיבה, צועקים יחד סיפור עסיסי ולוהט לגליון החג. יש יאוש ביחד עם תקווה, ונוף ססגוני בכל פינה ושורה, הדמויות: הצגה.
הפחות טוב:
הייתי נותן להם להתייבש עוד קצת בצומת בילו, והם לא ביקשו סליחה ממושיק ערבות.
@אפרת תהלפחיות8מרגש ממש, וגם מנפץ סטיגמות על הדרך, וגם כתוב מצויין.
הטוב:
הצצה לפריפריה חברתית באופן לא שיפוטי, חיכוך אמיתי עם הצרות של היום יום, ומבט אמיתי ואמיץ על החיים.
הסוף גרם לי להוזיל דמעה קטנה.
הפחות טוב:
עוד קצת ללחוץ על הגז, לא הרגשתי מספיק את הדופק המפרפר, את הבושה המפעפעת, ואת הלחץ מהבנק.
וזה בכל זאת נהדר ממש.
@אלעזר 1הרכבת כבר נוסעת6מדע בדיוני או תיאור היסטורי עתידי? לא ממש ברור, אבל כשרון יש.
הטוב:
יש אווירה ומקצב טוב של סיפור.
הפחות טוב:
קשה להתמצא במרחב, ולא כל כך ברור באיזה מקום וזמן הסיפור מתרחש, על אף שרשום למעלה באותיות יפות.
למרות שיש ניסיון לקשור את העתיד להווה ולעבר, הקוישיקלע הזה מעט מחורר מדי, ודורש עוד רקע בשביל שנוכל להבין את העלילה.
את הסוף לא ממש הבנתי.
@פרוגמטימי באש8אני מאוד נהנה לעקוב אחרי העלילות שהמוח שלך ממציא, ומשתאה לנוכח קצב ההתקדמות שלך בכתיבה.
הטוב:
העלילה המופרכת מאידך, אבל כל כך הגיונית מאידך גיסא, נושבת ברוח סיפורי החג המסורתיים, ומכילה תמימות נעימה וחמימה של פעם.
הפחות טוב:
רציתי קצת יותר מאשר זיכרון ישן שמתעורר כדי להשלים את העלילה הזאת, היה יכול להיות יותר טוב עם משהו היה נשרף במציאות, איזה שינוי יותר עמוק ומוחשי, אבל ברוך השם שהסוף היה טוב וקוראים לו שמעון.
@האגריד -בוצי פוליקמןחרטוט הזהב6מה שהתחיל כהתחכמות, והסתבך בסופו, תפס את העיניים, וסיחרר את המוח.
הטוב: כתוב יפה, מסעיר ומקורי מאוד, כמה הברקות חביבות, ומקצב מודרני ומעניין.
הפחות טוב: הלכתי לאיבוד, חווית קריאה שגרמה לי ללכת לבדוק האם הסוכה שבניתי עדיין עומדת על תילה. דיאלוג מוזר ומתיימר בקצה הסיפורף, שתלוש לכאורה מגוף הסיפור ונועד רק למלא את החלל, ורק על זה הורדתי נקודה, למרות שאני בעצמי הייתי מנסה את אותה טכניקה, אם רק היה לי את הכישרון לכך.
@מגבתמתקבל7הצצה רגישה לתוך עולם שרבים לא מעיזים להישיר את עיניהם לתוכו.
הטוב: תיאורים מדהימים, לכותבת יש עין של צלמת, והיא מצליחה להעביר סיטואציות באופן מרתק ומוחשי, בעיני זה ראוי לציון.
הפחות טוב: הדיאלוגים – הן הפנימיים והן החיצוניים, לא באותה רמת כתיבה כמו החלק התיאורי, ולמעשה הסיפור מתחלק לשני חלקים, החלק הראשון מעולה ומבחינתי מקבל 10 נקודות, החלק השני חסר את כל הברק והקסם של החלק הראשון, הדיאלוגים נמשכים יותר מדי, בלי מנוחה להתבוננות בין הקטעים, בלי זמן להפנים את התובנות, מעט כניעה למסר ופחות התמסרות לסיפור עצמו. ובגלל הדיסוננס בין החלק הראשון לשני, אבדו כאן כמה נקודות טובות.
@7שבע7מעי הדגה8אמנם האורך לא תואם לכללי האתגר, אבל מה הוא רחום וחנון וכו'
הטוב: הכתיבה הפנימית המתעדת את הרגשות בלי להתפתל, הלגיטימציה שניתנת לתחושות בלי שיפוטיות, והצורה הטכנית המצויינת מעניקות לקורא הצצה למקום נסתר ואפל שאיש לא רוצה להכיר בו או לחוות אותו, הדימויים המצויינים הופכים את הסיפור ליצירה משובחת.
הפחות טוב:
הסוף.
נכון שזה הסיפור, וכך הוא התרחש, עדיין התרחשה כאן כניעה מסויימת למלודרמה, וכבר כשירדה במדרגות, נגמר המתח והתפוגג, וקצת חבל על כך.

נודד

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
בסוף זה הגיע וזה העיקר.
תודה על ניתוח מרתק לסיפור שלי (שנותח להפליא) ולכל השאר.
תענוג אינטלקטואלי של ממש.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ת'

קסט תִּקְרַב רִנָּתִי לְפָנֶיךָ יְהוָה כִּדְבָרְךָ הֲבִינֵנִי:קע תָּבוֹא תְּחִנָּתִי לְפָנֶיךָ כְּאִמְרָתְךָ הַצִּילֵנִי:קעא תַּבַּעְנָה שְׂפָתַי תְּהִלָּה כִּי תְלַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:קעב תַּעַן לְשׁוֹנִי אִמְרָתֶךָ כִּי כָל מִצְוֹתֶיךָ צֶּדֶק:קעג תְּהִי יָדְךָ לְעָזְרֵנִי כִּי פִקּוּדֶיךָ בָחָרְתִּי:קעד תָּאַבְתִּי לִישׁוּעָתְךָ יְהוָה וְתוֹרָתְךָ שַׁעֲשֻׁעָי:קעה תְּחִי נַפְשִׁי וּתְהַלְלֶךָּ וּמִשְׁפָּטֶךָ יַעֲזְרֻנִי:קעו תָּעִיתִי כְּשֶׂה אֹבֵד בַּקֵּשׁ עַבְדֶּךָ כִּי מִצְוֹתֶיךָ לֹא שָׁכָחְתִּי:
נקרא  12  פעמים

לוח מודעות

למעלה