ניצול ימי חופשה- כשבפועל לא לקחתי יום חופש...

חחח

משתמש סופר מקצוען
לא בוער...
סתם מעניין אם רואות/מנהלות חשבון שמעו על כך.
@shira bira @חחח
לפי מה שאני מבינה מדובר בספק-
עקב מחלתי עלי להיעדר מדי שבוע ביום שלישי לשם קבלת טיפול רפואי. מעבידי טוען שאיני זכאי לדמי מחלה, משום שימי ההיעדרות אינם רצופים, ולכן כל אחד מהם הוא היום הראשון להיעדרות. לדעתי אני זכאי לדמי מחלה, כי כל ימי ההיעדרות נובעים ממחלה אחת. מי צודק?
תשובה:
חוק דמי מחלה אינו עוסק במפורש בשאלה שהעלית, וגם בפסקי הדין של בית הדין לעבודה לא מצאתי התייחסות אליה. לפיכך לא נותר לנו אלא לפעול בהתאם לאמרתו של השופט האמריקני הולמס, לפיה המשפט אינו אלא הניבוי של פסיקת בתי המשפט.

חוק דמי מחלה קובע את גובה דמי המחלה שיש לשלם בעד היום השני, השלישי וכו' להיעדרו של העובד עקב מחלה, אך אינו קובע שהיעדרות זו חייבת להיות רצופה. לפיכך, לדעתי הצדק הוא אתך ולא עם מעבידך, כלומר יש להתייחס לכל ימי היעדרותך לשם טיפול רפואי כאל היעדרות אחת, ולחשב את דמי המחלה בהתאם לכך. המוסד לביטוח לאומי, המתמודד עם שאלה דומה ביחס להיעדרות מחמת פגיעה בעבודה, קובע במפורש בהנחיותיו להתייחס אל היעדרות לא רצופה כאל היעדרות אחת. אם מעבידך לא ישתכנע מנימוקים אלה, תיאלץ להביא את הנושא להכרעתו של בית הדין לעבודה.

מקור- https://www.hilan.co.il/מרכז-ידע/בסיס-ידע/שאלות-נפוצות/דמי-מחלה/
בקיצור, לדעתי המעסיקים לא ימהרו להסכים עם העניין.

java

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
לפי מה שאני מבינה מדובר בספק-
עקב מחלתי עלי להיעדר מדי שבוע ביום שלישי לשם קבלת טיפול רפואי. מעבידי טוען שאיני זכאי לדמי מחלה, משום שימי ההיעדרות אינם רצופים, ולכן כל אחד מהם הוא היום הראשון להיעדרות. לדעתי אני זכאי לדמי מחלה, כי כל ימי ההיעדרות נובעים ממחלה אחת. מי צודק?
תשובה:
חוק דמי מחלה אינו עוסק במפורש בשאלה שהעלית, וגם בפסקי הדין של בית הדין לעבודה לא מצאתי התייחסות אליה. לפיכך לא נותר לנו אלא לפעול בהתאם לאמרתו של השופט האמריקני הולמס, לפיה המשפט אינו אלא הניבוי של פסיקת בתי המשפט.

חוק דמי מחלה קובע את גובה דמי המחלה שיש לשלם בעד היום השני, השלישי וכו' להיעדרו של העובד עקב מחלה, אך אינו קובע שהיעדרות זו חייבת להיות רצופה. לפיכך, לדעתי הצדק הוא אתך ולא עם מעבידך, כלומר יש להתייחס לכל ימי היעדרותך לשם טיפול רפואי כאל היעדרות אחת, ולחשב את דמי המחלה בהתאם לכך. המוסד לביטוח לאומי, המתמודד עם שאלה דומה ביחס להיעדרות מחמת פגיעה בעבודה, קובע במפורש בהנחיותיו להתייחס אל היעדרות לא רצופה כאל היעדרות אחת. אם מעבידך לא ישתכנע מנימוקים אלה, תיאלץ להביא את הנושא להכרעתו של בית הדין לעבודה.

מקור- https://www.hilan.co.il/מרכז-ידע/בסיס-ידע/שאלות-נפוצות/דמי-מחלה/
בקיצור, לדעתי המעסיקים לא ימהרו להסכים עם העניין.
היא דיברה על משהו שונה.
שעובדת לוקחת כמה שעות של חופשה במהלך היום,
כך שיורדות לה שעות חופשה.

מרצדס

משתמש פעיל
המשתמש נחסם
כך שיורדות לה שעות חופשה.
דיברתי על שעות מחלה.
לא יודעת אם המעסיק אכן חייב לקבל את זה
רופאים הציעו לי, היה נשמע לי שזה משהו מקובל כי לא מדובר רק על רופא אחד שהעלה את זה.

shira bira

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
דיברתי על שעות מחלה.
רופאים הציעו לי, היה נשמע לי שזה משהו מקובל כי לא מדובר רק על רופא אחד שהעלה את זה.
כמובן.
typo...
לא שמעתי על זכאות כזו.
לכאורה ימי מחלה אמיתית ניתן לנצל אבל הם על חשבון צבירת המחלה של העובדת.
אין להם מעמד אחר בחוק מבחינת הריון ומעסיק לא מחויב לאפשר ניצול לפי חלקי יום.

saryk

משתמש מקצוען
דיברתי על שעות מחלה.
מכירה מקומות שמאשרים את זה - לעבוד שעתיים פחות כל יום, כשה8 שעות הראשונות נחשבות ליום הראשון (מבחינת התשלום) וכו.
ע"פ חוק לדעתי אין משמעות ליום מחלה חלקי. (וחבל, כי מספיק פעמים יכלתי לבוא אחרי חצי יום אבל רק הייתי מפסידה מזה)

sp5708579

משתמש צעיר
אין בעיה לנצל ימי חופשה, אני חשבת שכר, ומניסיון, זה מה שרוב העובדות עושות כשחסר להן שעות, ואין בזה בעיה חוקית!!
מלבד זאת אכן אין מה לדאוג כי כפי שנכתב פה, ביט"ל לוקח לחישוב דמי הלידה את 3 המשכורות הגבוהות..

רפ

משתמש סופר מקצוען
אין בעיה לנצל ימי חופשה, אני חשבת שכר, ומניסיון, זה מה שרוב העובדות עושות כשחסר להן שעות, ואין בזה בעיה חוקית!!
מלבד זאת אכן אין מה לדאוג כי כפי שנכתב פה, ביט"ל לוקח לחישוב דמי הלידה את 3 המשכורות הגבוהות..
הוא לא לוקח את 3 המשכורות הגבוהות, הוא לוקח את הממוצע הגבוה מבין הממוצע של ה-3 חודשים האחרונים והממוצע של ה-6 חודשים האחרונים, כך שהמשכורת האחרונה בכל מקרה תשפיע על גובה דמי הלידה, השאלה עד כמה היא תשפיע.

טילון

מהמשתמשים המובילים!
עריכה והפקת סרטים
הוא לא לוקח את 3 המשכורות הגבוהות, הוא לוקח את הממוצע הגבוה מבין הממוצע של ה-3 חודשים האחרונים והממוצע של ה-6 חודשים האחרונים, כך שהמשכורת האחרונה בכל מקרה תשפיע על גובה דמי הלידה, השאלה עד כמה היא תשפיע.
אלא אם כן מגישים בקשה לא להחשיב את החודש האחרון

שריתיש

משתמש סופר מקצוען
דיברתי על שעות מחלה.
אין בחוק מושג של שעות מחלה.
יש שעות הריון ויש ימי מחלה
הרופא יכול להגיד מה שנח לו ואין לו מידע בחוקי התעסוקה.
יש מושג של להוריד שעות עקב ההריון בהוראת רופא, אבל זה ע"ח העובדת.

שריתיש

משתמש סופר מקצוען
מוסיפה שאלה דומה:
האם אפשר לפדות ימי חופשה לאחר הלידה
ע"מ לקבל תוספת לדמי הלידה?
(כמו שאפשר לקבל תוספת לדמי הלידה אם קיבלו דמי הבראה בחודשים שלאחר הלידה)

מה הסכום שצריך בשביל שהתוספת תיבחן בביטוח לאומי?

נערך לאחרונה ב:

שוקולד וחצי

משתמש פעיל
האם אפשר לפדות ימי מחלה לאחר הלידה

ימי מחלה לא ניתן לפדות כלל. לא לפני הלידה ולא לאחריה ולא בכלל!!!!
בשונה מימי חופשה שהם נצברים לטובת העובד ומהווים רכושו כביכול.
(כשהעובד מתפטר מקבל פדיון ימי חופשה)
ימי מחלה הם לא של העובד, כלומר במידה ולא ניצל לא מקבל במזומן.

שריתיש

משתמש סופר מקצוען
ימי מחלה לא ניתן לפדות כלל. לא לפני הלידה ולא לאחריה ולא בכלל!!!!
בשונה מימי חופשה שהם נצברים לטובת העובד ומהווים רכושו כביכול.
(כשהעובד מתפטר מקבל פדיון ימי חופשה)
ימי מחלה הם לא של העובד, כלומר במידה ולא ניצל לא מקבל במזומן.
תיקנתי. התכוונתי לפדות ימי חופשה,
אני רוצה לפדות כמה ימי חופשה , ע"מ שיהיה תוספת בתלוש
ואוכל לבקש תוספת מהביטוח לאומי.

שוקולד וחצי

משתמש פעיל
תיקנתי. התכוונתי לפדות ימי חופשה,
אני רוצה לפדות כמה ימי חופשה , ע"מ שיהיה תוספת בתלוש
ואוכל לבקש תוספת מהביטוח לאומי.
ניתן לפדות ימי חופשה.
אך לא יודעת אם ניתן לבקש בגין זה תוספת דמי לידה מב"ל.
בשונה מדמי הבראה שמתקבלים אחרי הלידה בגין תקופה שלפני הלידה.
פדיון ימי חופשה הוא לא על תקופה של לפני הלידה

לשון החוק (מכל זכות)

עובדות ועובדים שכירים שקיבלו דמי לידה, גמלה לשמירת הריון, דמי אימוץ, xxx xxxx xxxxx xxxxx או דמי אומנה, ומתקיים לגביהם אחד מהמצבים הבאים:
  1. ב-11 החודשים מיום הזכאות הראשון שלהם לתשלום הקצבה מהמוסד לביטוח לאומי, המעסיק שילם להם תשלום נוסף (כגון דמי הבראה, ביגוד, או בונוס) המתייחס גם לתקופה שלפיה חושבה הקצבה, והתשלום הנוסף היה בסך 1,325 ש"ח (25% משכר המינימום) או יותר.

שריתיש

משתמש סופר מקצוען
ניתן לפדות ימי חופשה.
אך לא יודעת אם ניתן לבקש בגין זה תוספת דמי לידה מב"ל.
בשונה מדמי הבראה שמתקבלים אחרי הלידה בגין תקופה שלפני הלידה.
פדיון ימי חופשה הוא לא על תקופה של לפני הלידה

לשון החוק (מכל זכות)

עובדות ועובדים שכירים שקיבלו דמי לידה, גמלה לשמירת הריון, דמי אימוץ, xxx xxxx xxxxx xxxxx או דמי אומנה, ומתקיים לגביהם אחד מהמצבים הבאים:
  1. ב-11 החודשים מיום הזכאות הראשון שלהם לתשלום הקצבה מהמוסד לביטוח לאומי, המעסיק שילם להם תשלום נוסף (כגון דמי הבראה, ביגוד, או בונוס) המתייחס גם לתקופה שלפיה חושבה הקצבה, והתשלום הנוסף היה בסך 1,325 ש"ח (25% משכר המינימום) או יותר.
לכאורה, גם ימי חופשה הם נצברו לפני הלידה...

D

Deleted 66182

אורח
עובדת במשרה מלאה יש לה 40 שעות על חשבון המעביד לבדיקות הריון.
מביאים אישור מהרופא

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  11  פעמים

לוח מודעות

למעלה