עזרה נא להדק ארנקים, נוכלים לפניך...

מצב
הנושא נעול.

שתים

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
[הסביר לי פעם ירושלמער קשיש מדוע רבים מאנשי ירושלים אינם עובדים. לדבריו, בפטירת מהרי"ל דיסקין הכריזו על 'ביטול מלאכה' אך שכחו לעדכן שאפשר לחזור לעבודה. מאז, המצב די סטטי]
:cool::cool::cool::cool:

תודה ה'

משתמש פעיל
עריכה תורנית
הארה!

נכון שבגלל הרמאים אין 'חיוב' צדקה כשלא מכירים, אבל עדיין עדיף כן לתת סכום קטן.

א. אולי זה כן נכון ובגלל שאנחנו מכירים הרבה סיפורים של רמאים, אז כשמישהו באמת צריך, אנחנו לא מאמינים לו.

ב. גם אם זה לא נכון, אותו אדם שמעז להתבייש ולבקש כסף, יש לו בעיה נפשית וגם לשמח אותו בשקל שניים זה לא פחות מצווה.

בציניות

משתמש מקצוען
צריך להודות! לאותם נוכלים...
בואו ותראו קטע גמרא
[מתורגם מארמית, מומלץ לראות במקור (כתובות סז: - סח.) - אותיות מחכימות]

רבי חנינא היה רגיל לשלוח ארבעה זוזים לעני אחד בכל ערב שבת, יום אחד שלחם ביד אשתו. חזרה אשתו ואמרה לו שאותו אדם באמת אינו זקוק לכסף, שאל אותה רבי חנינא "במה ראית שאינו נזקק?" אמרה לו "שמעתי שהיו שואלים אותו - האם תרצה לסעוד במפות פשתן לבנות או במפות משי צבועות"...
נענה רבי חנינא ואמר "זהו מה שאמר רבי אלעזר בואו ונחזיק טובה לרמאין, שאלמלא הן היינו חוטאין בכל יום, שנאמר 'וקרא [העני] עליך אל ה' והיה בך חטא'. [אבל עכשיו שיש רמאים, הם הגורמים לנו שלא ניתן צדקה לכל אחד, ולכן זה לא נחשב לנו חטא]

ומוסיפה הגמרא עוד בחומרת ההימנעות ממתן צדקה:
שנה רבי חייא בר רב מדיפתי "רבי יהושע בן קרחה אומר - כל המעלים עיניו מן הצדקה כאילו עובד עבודת כוכבים".

ומאידך, על נוכלים ורמאים אומרת שם הגמרא:
"המקבל צדקה ואין צריך לכך סופו אינו נפטר מן העולם עד שיבא לידי כך"

דולה ומשקה

משתמש פעיל
אני נוכחתי בילד שביקש מאנשים שעמדו בתחנה שינקבו עליו ברב קו וכשלא מצא מישהו ראיתי אותו עולה ומנקב בעצמו ברב קו שלו שהיה טעון כך הוא עושה עד עצם היום הזה... ואני רואה אנשים שנותנים לו פעם חמש שקל פעם עשר וכו' ולפעמים מנקבים עליו.

MIRIBZ00

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
אני נוכחתי בילד שביקש מאנשים שעמדו בתחנה שינקבו עליו ברב קו וכשלא מצא מישהו ראיתי אותו עולה ומנקב בעצמו ברב קו שלו שהיה טעון כך הוא עושה עד עצם היום הזה... ואני רואה אנשים שנותנים לו פעם חמש שקל פעם עשר וכו' ולפעמים מנקבים עליו.
אי אפשר לדעת למה הוא עושה את זה,
שמעתי סיפור על ילד שידע שהוא לא יכול לבקש כסף מהוריו, אז הוא נסה לחסוך את הנסיעות שיש לו, עד כמה שאפשר.. כדי לבקש מהם כמה שפחות. או על ילד שהוריו נתנו לו תשלום תמיד רק לצד אחד ושיסתדר...
ה' ישמור, מה שבטוח צריך לדון לכף זכות.

ששונית

משתמש מקצוען
מכירה מקרה קשה של משפחה מחו"ל שאחד ההורים נפטר וההורה השני לא תפקד והילדים הסתובבו ברחובות ובקשו כספים בכל מיני אמתלאות אמיתיות ושאינן כאלו.
תארו לעצמכם את הילד בן השבע שמנסה להביא כמה שקלים הביתה כדי שיהיה לחם לארוחת ערב, ומבקש שוב ושוב כסף לנסיעה באוטובוס, ואדם אחד נכבד וחשוב ומחנך ומהוגן תופס אותו על חם ונוזף בו או מפרסם לא לתת כסף לילד הזה שמסתובב באיזו מסוים.
אדם שמנסה להשיג כסף בדרכים מפוקפקות הוא עני בדעת ואין לך עניות גדולה מזו.

זהבה גרין

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
אלי ניגשה בחורה בב"ב לא מזמן וסיפרה שאבא שלה נפטר לפני כמה דקות והיא צריכה כסף למונית לבית שמש משום מה זה לא הריח לי הבנתי מיד במה מדובר, אמרתי לה שאין עלי כסף והמשכתי הלאה, הסתובבתי לראות מה קורה, ראיתי אותה ממשיכה כרגיל כאילו כלום קרה מסתובבת בחנות ומסתכלת על הבגדים, הזדעזעתי שבשביל כסף היא מוכנה "להרוג" את אבא שלה.
אבא שלה עשה את זה גם עליה

בן ציון הלמ

משתמש מקצוען
סיפר לי תלמיד,
שהוא עמד פעם בתחנת אוטובוס,
נטפל אליו אדם אחד ושאל אותו אם באגד מקבלים דולרים,
כי הוא נתקע בלי כסף.
כשהוא אמר לו שלא,
הוא ביקש ממנו שיתן לו כסף כי הוא צריך לנסוע מחוץ לעיר.
ב"ה, לתלמיד היה קצת שכל,
אמר לו תראה תעלה איתי לאוטובוס, הניקוב ברב קו עלי,
תרד במרכז העיר יש שם הרבה חלפנים...
;);););););););););););););)
מפני הכבוד,
לא נפרט כאן את עוצמת הצעקות ותוכנן...
:):):):):):):):):):):):):):)

אז רבותי,
המוסר השכל הוא שרמאים היו ולצערנו יהיו,
העיקר שלנו יהיה את החכמה...

ochayon

משתמש פעיל
סיפר לי תלמיד,
שהוא עמד פעם בתחנת אוטובוס,
נטפל אליו אדם אחד ושאל אותו אם באגד מקבלים דולרים,
כי הוא נתקע בלי כסף.
כשהוא אמר לו שלא,
הוא ביקש ממנו שיתן לו כסף כי הוא צריך לנסוע מחוץ לעיר.
ב"ה, לתלמיד היה קצת שכל,
אמר לו תראה תעלה איתי לאוטובוס, הניקוב ברב קו עלי,
תרד במרכז העיר יש שם הרבה חלפנים...
;);););););););););););););)
מפני הכבוד,
לא נפרט כאן את עוצמת הצעקות ותוכנן...
:):):):):):):):):):):):):):)

אז רבותי,
המוסר השכל הוא שרמאים היו ולצערנו יהיו,
העיקר שלנו יהיה את החכמה...
במקומו הייתי מציע לו פריטה של שני דולר..

בן המלך

משתמש פעיל
מעשה שארע בירושלים של מעלה שיהודי קבצן לקח אתו את בנו הקטן ל"סיבוב" בשטיבלאך. כשנשאל על מה ראה לצרף את בנו ל"עבודה", השיב הלה בדברי חז"ל שחייב אדם ללמד את בנו אומנות קלה (ואין לך אומנות קלה מזו).
אותו אבא, ביום אחר, כשבנו התעצל ללכת ל'עבודה' (לשנורר כמובן...) דרבן אותו אביו שאם לא יעבוד הוא יצטרך להגיע ל'טובות' של אנשים.. [באידיש זה כמובן נשמע יותר טוב- דו וועסט דארפן אנקומען צו מענטשן...] מכיר אותם די מקרוב... זה החינוך...

תגובתי

משתמש מקצוען
לא התעמקתי בכל מה שנכתב. אכן אני נתקל בכאלו סיפורים לא פעם. חז"ל כבר אמרו שאנחנו חייבים הכרת הטוב לרמאים אלו, שבזכותם אנו ניצלים מתביעה בשמים לא איננו נותנים צדקה לכל מבקש. בתור הכרת טובה אני בדרך כלל מפרגן לרמאים אלו שקל או שניים, אך בטח לא חמישים ש"ח.

התופעה הזו של ילדים שלומדים לשנורר בערך כשהם לומדים לדבר, מוכרת מאוד מאזור ידוע בירושלים [רמז: אזור המלחייה של אלוקים]. ומעשה שארע בירושלים של מעלה שיהודי קבצן לקח אתו את בנו הקטן ל"סיבוב" בשטיבלאך. כשנשאל על מה ראה לצרף את בנו ל"עבודה", השיב הלה בדברי חז"ל שחייב אדם ללמד את בנו אומנות קלה (ואין לך אומנות קלה מזו).
אני מוצא את עצמי הרבה באזור מתבקש מזאטוט עשר ש"ח לארוחה, פשוט כי הוא רעב. יהודי אני ומשתדל להיות רחמן, ולכן אני מציע לו להיכנס אתי ל'נחמה' ולקנות לו לחמנייה, "קצת" פחות מעשר ש"ח, אך לרוב הנער מסרב.
ידיד ליצן נכנס פעם לחנות פיצה, והתבקש מנער חמד שפאותיו מתבדרות ברוח לפרגן גם לו כמה שקלים לפיצה. דו שיח מעניין התנהל שם -
- אפשר כמה שקלים לפיצה?
- פיצה?! תאוות! אני נותן רק ללחמנייה.
- אבל גם אתה קונה לך פיצה?
- אני עובד עבור הכסף, וזו זכותי המלאה.
- גם אני עובד עבור הכסף.

אישית אני מהרהר לעצמי לא פעם איך מסתכלים על זה. מצד אחד זו התנהגות שפלה ואנטי חינוכית, כאשר ילדה מבקשת מאבא בובה חדשה, והוא אומר לה: אחרי מנחה אעשה סיבוב בשטיבלאך ונראה אם יהיה מספיק גם בשבילך. זה מה שמביא ילדים בני 15 לשנורר חפשי בלי שום בושה עצמית.
מצד שני, זה מקובל שם והם לא אשמים במצב הזה. מן הסתם התופעה נעוצה כבר אי שם בימי הצנע, אנשים שמרנים שם מאוד, מה יש לומר. [הסביר לי פעם ירושלמער קשיש מדוע רבים מאנשי ירושלים אינם עובדים. לדבריו, בפטירת מהרי"ל דיסקין הכריזו על 'ביטול מלאכה' אך שכחו לעדכן שאפשר לחזור לעבודה. מאז, המצב די סטטי].
בכל מקרה, כלפי שמיא בוודאי תיחשב לנו תרומה זו לצדקה. לכן, בינתיים, כל עוד אני מרשה לעצמי לבזבז שקל פה שקל שם על שטויות, אני "מרשה" לעצמי לבזבז גם על כאלו דברים.
נימה לא יפה השתרבבה לכאן ליצנות על ציבור שלם אני גם אוהב להתבדח אבל עפעס זה יותר מידי כך אני סבור

מוישה

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
נימה לא יפה השתרבבה לכאן ליצנות על ציבור שלם אני גם אוהב להתבדח אבל עפעס זה יותר מידי כך אני סבור
אכן, בתור בדחן אל תדבר על זה. אני כתבתי את זה ברצינות.

נתל'ע

משתמש סופר מקצוען
אכן, בתור בדחן אל תדבר על זה. אני כתבתי את זה ברצינות.

אז ברצינות זלזלת בציבור שלם על אף שלא כל הציבור הוא כזה ?! למה ??? בגלל שאתה נולדת לזן מובחר יותר ?! אולי בגלל שמעולם לא היית רעב באמת - בלי שקל בכיס ובלי לחם לאכול...אני באמת מאחל לך שתבין את האנשים האלה לא מתוך מצוקה ח"ו (על אף שזו הדרך הטובה ביותר להבין את האחר - הנמצא במצוקה), אלא מתוך שמחה בריאות ונחת.

תחשוב שוב לפני שאתה מוציא לעז על ציבור שלם.

מוישה

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
אז ברצינות זלזלת בציבור שלם על אף שלא כל הציבור הוא כזה ?! למה ??? בגלל שאתה נולדת לזן מובחר יותר ?! אולי בגלל שמעולם לא היית רעב באמת - בלי שקל בכיס ובלי לחם לאכול...אני באמת מאחל לך שתבין את האנשים האלה לא מתוך מצוקה ח"ו (על אף שזו הדרך הטובה ביותר להבין את האחר - הנמצא במצוקה), אלא מתוך שמחה בריאות ונחת.
תחשוב שוב לפני שאתה מוציא לעז על ציבור שלם.
לא זלזלתי בשום ציבור מגזרי. כתבתי ביקורת מאוד עדינה על ציבור לא מוגדר של אנשים אלו, שיכולים להשתייך למגוון רחב של ציבורים. מאחר ולא כיוונתי לציבור מסוים, כמובן שלא הכללתי.
אני מכיר כמה אנשים כאלו אישית, ואני בהחלט חושב שהיד על ההדק (כלומר, על הושטת היד) קלה למדי. ולא אאריך בתיאורים. למרות הכל, כתבתי את הדברים באמפתיה וברגישות. זכותך לחשוב אחרת. עד כאן להיום.

lea.dev.top

משתמש מקצוען
D I G I T A L
לא זלזלתי בשום ציבור מגזרי. כתבתי ביקורת מאוד עדינה על ציבור לא מוגדר של אנשים אלו, שיכולים להשתייך למגוון רחב של ציבורים. מאחר ולא כיוונתי לציבור מסוים, כמובן שלא הכללתי.
אני מכיר כמה אנשים כאלו אישית, ואני בהחלט חושב שהיד על ההדק (כלומר, על הושטת היד) קלה למדי. ולא אאריך בתיאורים. למרות הכל, כתבתי את הדברים באמפתיה וברגישות. זכותך לחשוב אחרת. עד כאן להיום.
???

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ר'

קנג רְאֵה עָנְיִי וְחַלְּצֵנִי כִּי תוֹרָתְךָ לֹא שָׁכָחְתִּי:קנד רִיבָה רִיבִי וּגְאָלֵנִי לְאִמְרָתְךָ חַיֵּנִי:קנה רָחוֹק מֵרְשָׁעִים יְשׁוּעָה כִּי חֻקֶּיךָ לֹא דָרָשׁוּ:קנו רַחֲמֶיךָ רַבִּים יְהוָה כְּמִשְׁפָּטֶיךָ חַיֵּנִי:קנז רַבִּים רֹדְפַי וְצָרָי מֵעֵדְוֹתֶיךָ לֹא נָטִיתִי:קנח רָאִיתִי בֹגְדִים וָאֶתְקוֹטָטָה אֲשֶׁר אִמְרָתְךָ לֹא שָׁמָרוּ:קנט רְאֵה כִּי פִקּוּדֶיךָ אָהָבְתִּי יְהוָה כְּחַסְדְּךָ חַיֵּנִי:קס רֹאשׁ דְּבָרְךָ אֱמֶת וּלְעוֹלָם כָּל מִשְׁפַּט צִדְקֶךָ:
נקרא  2  פעמים

לוח מודעות

למעלה