דרוש מידע מצוקת העובדות השכירות!! עקב הקורונה מעסיקים מפטרים. מצמצמים כוח אדם..מה מותר למעסיק ומה אסור מהם דיני העבודה בעת הזאת?

פריפרי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
שלום לכולם.
אני בטוחה שהרבה עובדות מזדהות איתי.
עבדנו במסירות.. היינו בשיא פריחתינו.
מסרנו את נפשינו.
השקענו בכל ליבנו..
קידמנו את מקום עבודתינו..
והנה פתאום הגיע לה הקורונה והמשבר הכספי.
בהתחלה הרוב הוצאו לחל"ת וקיוו שיקבלו מהמדינה את החסר ואו טו טו נחזור.
ברוך השם אנחנו מקווים שנחזור במהרה לשגרה אבל הנה אחד אחרי השני מגיעים הודעות ממעסיקים ומנהלים על קיצוץ בשכר ובמשרה עקב גרעונות וקשיים..
והמטפלות והגננות במעונות ובעוד מקומות מוצאות את עצמן אבודות אם הם מסרבות לתנאים כי זה הרעת תנאים אז אומרים להם שיש להם זכות לבקש פיטורין אבל מה יעשו כל העובדות מתחת לשנת עבודה לא יקבלו שקל.ומי יקח אותם עכשיו?
המצב הגיע עד כדי כך ושמעתי מהמון אמהות שבקושי מפרנסות את עצמן עם שכר מינימום מחזיקות משפחות מרובות ילדים שעוד הורידו במשרה ואולי ירווויחו 2000 שח.
והנה השאלה האם למעסיקים מותר לעשות הההההכל עכשיו על חשבון העובדות כי הם בקושי כלכלי?אדגיש שאני חלילה לא מכלילה וכן כואבת גם את כאב המעסיקים אבל אנא מה עם זכויות העובד הקטן שנשאר בחוסר כל.
מהם זכויותיו??????

נתל'ע

משתמש סופר מקצוען
מעסיק רשאי לפטר עובד בתקופה זו מכל סיבה שתהיה, להוציא על רקע אפליה, גזענות וכדו', כמובן שעליו לעמוד בתנאי החוק לפיטורין - שימוע פיצויים וכו', כמו בכל תקופה אחרת.

זכויות העובד מול הביטוח לאומי, הם כמו בפיטור רגיל.

klik's

משתמש מקצוען
זה באמת מצב קשה
ומתסכל
ומעצבן
ומלחיץ
בטירוף
אבל צריך להבין את המעסיקים
הם במצב הרבה יותר גרוע מהשכירים
ברוב המקרים הם נמצאים במינוס ענק
לא ב0
לשכירים יש עוד לקבל אבטלה לתקופה מסויימת
יכולים למצוא משהוא אחר.

המעסיקים נמצאים לפעמים במצב בלתי אפשרי
הוצאות שהם הוציאו על חשבון הכנסות שהיו אמורות להגיע
(הקורונה הגיע בזמן מאוד מאוד פורה כלכלית- ערב פסח, קיץ וכד')
והם נשארו עם מינוס ענק
כך שהמסכנים הכי גדולים הם העצמאיים ובעלי העסקים
שנפגעו קשות (לא כולם, אבל רובם נפגעו קשה)

אז לפי החוק אם יש להם אפשרות לצמצם בהוצאות
הם עושים זאת, מה שהם יכולים
בינהם הורדת שכר, שזה סעיף משמעותי למעסיק

פריפרי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
מעסיק רשאי לפטר עובד בתקופה זו מכל סיבה שתהיה, להוציא על רקע אפליה, גזענות וכדו', כמובן שעליו לעמוד בתנאי החוק לפיטורין - שימוע פיצויים וכו', כמו בכל תקופה אחרת.

זכויות העובד מול הביטוח לאומי, הם כמו בפיטור רגיל.
באמת?מקור מוסמך?

פריפרי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
זה באמת מצב קשה
ומתסכל
ומעצבן
ומלחיץ
בטירוף
אבל צריך להבין את המעסיקים
הם במצב הרבה יותר גרוע מהשכירים
ברוב המקרים הם נמצאים במינוס ענק
לא ב0
לשכירים יש עוד לקבל אבטלה לתקופה מסויימת
יכולים למצוא משהוא אחר.

המעסיקים נמצאים לפעמים במצב בלתי אפשרי
הוצאות שהם הוציאו על חשבון הכנסות שהיו אמורות להגיע
(הקורונה הגיע בזמן מאוד מאוד פורה כלכלית- ערב פסח, קיץ וכד')
והם נשארו עם מינוס ענק
כך שהמסכנים הכי גדולים הם העצמאיים ובעלי העסקים
שנפגעו קשות (לא כולם, אבל רובם נפגעו קשה)

אז לפי החוק אם יש להם אפשרות לצמצם בהוצאות
הם עושים זאת, מה שהם יכולים
בינהם הורדת שכר, שזה סעיף משמעותי למעסיק
שלא תבינו חלילה. ליבי ליבי עם המעסיקים ואין להשוות מקרה אחד לשני כל מקרה כמובן צריכים לדון לגופו של ענין.
אבל בהחלט מצוקת העובדות זאת מצוקה קשה מאוד. משפחות נשארו בחוסר כל..ודרך אגב חוץ מהמקדמה של ה 2000 שח עוד לא ראו שקל מהאבטלה....
בכל אופן מה שחשוב שלא כל אחד יעשה מה שעולה על רוחו.
ואנו במדינת חוק!
שאלתי איפה אפשר לברר את זכויות העובד האזרח הקטן שידע לעמוד על זכויותיו.

נורית123

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
אגב, מי שלפני לידה ועבדה במקום הנוכחי 6 חודשים לפחות- אסור לפתר אותה

חרמון

משתמש מקצוען
אגב, מי שלפני לידה ועבדה במקום הנוכחי 6 חודשים לפחות- אסור לפתר אותה
אם זה לא בסיבת ההריון ומבקשים על כך אישור זה אפשרי.
למעסיק שבאמת אין עבודה לתת לעובדת בהריון, ולא כסף לשלם משכורת יאשרו בטוח

בתחילת הקורונה דיברתי עם הרבה שכירות (ושכירים) שלא הבינו את המשמעות, הרגישו בטוחות שלהן יש את הכסף ביד בטוח (אבטלה)
כמה שניסיתי להסביר שהעצמאים הם המעסיקים של הרבה מהשכירים היה קשה להבין זאת.
עכשיו מתחילים לחוות על הבשר:(:(

נערך לאחרונה ב:

נתל'ע

משתמש סופר מקצוען
באמת?מקור מוסמך?

היום שאחרי הקורונה: למי צריך לתת קדימות בחזרה לעבודה

שוק התעסוקה מתחיל להיערך לחזרה הדרגתית לפעילות. איך המעסיק יחליט אילו עובדים להחזיר קודם והאם יחויב לספק את אותם תנאי עבודה? מדריך

שוק העבודה נערך לחזרה לפעילות אחרי המגפה, בהנחה שהמשק יעשה זאת בהדרגה. לדברי עו"ד דפנה שמואלביץ, שותפה מייסדת במשרד רובין שמואלביץ המתמחה בדיני עבודה, יש לשער כי בשלב הראשון נפח הפעילות בארגונים יגדל באופן חלקי, ואז מעסיקים יידרשו להחליט את מי מהעובדים להחזיר.

איך אותם מעסיקים יחליטו אילו עובדים יחזרו לעבודה קודם והאם הם יחויבו לספק לו את אותם תנאי עבודה? בדקנו.

במה צריך להתחשב מעסיק המבקש להחזיר חלק מהעובדים?

לדברי עו"ד דפנה שמואלביץ, ניתן למצוא כמה כללים: ראשית, מבחן הצורך העסקי. שנית, מתן עדיפות וקדימות לעובדים מוגנים, כעובדות הרות או אחרי חופשת לידה. אלו הוצאו לחל"ת בהיתר מיוחד ממשרד העבודה, שהוגבל בזמן. אם עסק שב לפעילות חלקית, תוחל מדיניות קשוחה יותר במתן היתרים לחל"ת.
שלישית, המעסיק יצטרך לשקול נסיבות אישיות מיוחדות של עובדים שמצדיקות להעדיפם על פני אחרים, כמו מצב כלכלי קשה (מפרנסים יחידים; בני משפחה נתמכים); היעדר זכאות לדמי אבטלה; או מיצוי ימי חופשה.
בנוסף ראוי להתחשב בקשיים שיש לעובדים מסוימים שנחוצים לו, בפרט כי ייתכן שהלימודים לא יתחדשו עדיין. ייתכן שיידרש להתיר המשך עבודה מהבית להורים לילדים קטנים, או להתחשב בבקשותיהם בעת שיבוץ למשמרות. בחברות מאורגנות מעסיק יצטרך לדון בכללי החזרה לעבודה עם ארגון העובדים ולנסות להגיע להבנות.

האם תחול על מעסיק חובת שימוע בעת קבלת ההחלטה על החזרת חלק מעובדיו לעבודה?
לכאורה, זהו מצב הדומה לפיטורי צמצום, בו המעסיק בוחר את מי מעובדיו להשאיר. בפיטורים כאלו זכות השימוע של העובד צרה ומתמקדת בשאלה למה אין לכלול אותו ברשימת המפוטרים, "אך בפועל", לדברי שמואלביץ, "כל עוד כוונת המעסיק היא להחזיר את כל עובדיו, והדיון הוא רק בשאלת התזמון, נראה שאין להטיל עליו חובת שימוע גורפת שתהיה קשה ליישום בפרק הזמן הקצר בו עליו לפעול. עם זאת, אם עובד ירצה לחזור לעבודה מוקדם, ויבקש להשמיע את טענותיו ביוזמתו, המעסיק יצטרך לאפשר לו לעשות זאת ולשקול את הדברים".

מעסיק לא רשאי לשנות חד צדדית את חוזה העבודה כי אז ייחשב כמפר חוזה, אבל אם יישארו מגבלות העסקה שלא יאפשרו תנאים שניתנו בעבר, זו לא הפרה.

האם לאחר המשבר המעסיק מחויב לספק לעובדיו אותם תנאי עבודה?
המעסיק לא רשאי לשנות חד צדדית את חוזה העבודה, כי אז ייחשב כמפר חוזה. שינוי יזום מצידו בחוזה טעון הסכמת העובד, ובהיעדרה, העובד רשאי להתפטר ולהיחשב כמפוטר. עם זאת, מסבירה שמואלביץ, אם ימשיכו לחול מגבלות העסקה שלא יאפשרו תנאים שניתנו בעבר, זו לא הפרת חוזה. למשל אם ייאסר להפעיל חדרי אוכל, לקיים פעילות חברתית או לספק הסעות מרוכזות. עם זאת, כדי להיחשב כמי שפועל בתום לב בקיום החוזה, ייתכן שמעסיק יידרש לבחון חלופות אחרות לתנאים אלה, כמו תשלום כלכלה או הגדלת תקציב הנסיעה.

האם מותר למעסיק לפטר עובדים במצב זה?
המעסיק רשאי לפטר עובדים, אם צורכי העסק מאלצים זאת. אז יחויב לערוך שימוע, ועליו לדעת שאם עובד שהה בחל"ת טרם הפיטורים, חלק מזכותו לדמי אבטלה מוצתה, ולכן תקופת זכאותו תהיה מקוצרת. אולי יש מקום לשקול מתן מענק נוסף כלשהו לעובדים, מעבר למתחייב על פי חוק, כדי לגשר על פער זה.

מקור:

klik's

משתמש מקצוען
מותר עם אישור של משרד העבודה.
ומשרד העבודה מנפיק את האישור לכל מעסיק, כי מבינים את הצורך עכשיו של המעסיקים
אבל בהחלט מצוקת העובדות זאת מצוקה קשה מאוד. משפחות נשארו בחוסר כל..ודרך אגב חוץ מהמקדמה של ה 2000 שח עוד לא ראו שקל מהאבטלה....
הב"ל בדק חלק גדול של המובטלים והשלים מקדמות/ לא היה צריך
ומי שעדיין לא נבדק יקבל מקדמות על חודש אפריל גם
בכל אופן מה שחשוב שלא כל אחד יעשה מה שעולה על רוחו.
יש חוקי עבודה, ומעסיק אסור לו לעבור על חוקי העבודה לחלוטין
גם אם הוא במצב קשה/ סגר את העסק

בכל זכות יש בפירוט את כל זכויות העובדים בצורה מפורטת

נורית123

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
אם זה לא בסיבת ההריון ומבקשים על כך אישור זה אפשרי.
למעסיק שבאמת אין עבודה לתת לעובדת בהריון, ולא כסף לשלם משכורת יאשרו בטוח

בתחילת הקורונה דיברתי עם הרבה שכירות (ושכירים) שלא הבינו את המשמעות, הרגישו בטוחות שלהן יש את הכסף ביד בטוח (אבטלה)
כמה שניסיתי להסביר שהעצמאים הם המעסיקים של הרבה מהשכירים היה קשה להבין זאת.
עכשיו מרגישים לחוות על הבשר:(:(
אגב קיבלתי אבטלה רק 2000 שח לפני פסח ומאז לא שילמו לי כלום
גם אצלכם כך?

צבייון

משתמש מקצוען
ה-2000 שקלים שנכנסו לפני פסח מביטוח לאומי זה לא אבטלה אלא מענק של המדינה

תפוח אדמה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
D I G I T A L
לא קראתי את האשכול כולו,
אבל אני רוצה להציג את הצד השני של המעסיק.
גם אני מעסיקה, אמנם לא ספגתי נזקים ב"ה, אבל אני חיה בחברה של בעלי עסקים ושומעת יום יום את המצב ההזוי שבו הם נקלעו.
את צריכה להבין שאם לך אין כרגע הכנסה, או יש חלקית, למעסיק יש בור כלכלי של מאות אלפי שקלים ולעיתים מליונים!
דיברה איתי מישהי שבמחסנים שלה מושקעים שני מליון שקלים של מלאי, שלא זז. והכל מהלוואות שכעת אין לה מושג איך להחזיר. הצעד הראשון הוא לצמצם הוצאות, לצמצם צוות כדי לא להשאיר ראש מעל המים.

מנסה את מזלי

משתמש מקצוען
אגב קיבלתי אבטלה רק 2000 שח לפני פסח ומאז לא שילמו לי כלום
גם אצלכם כך?
יש אפשרות לעקוב באזור האישי של ביטוח לאומי מה קןרה עם התביעה של הדמי אבטלה, אני כבר קבלתי את ההשלמה של מרץ, וכן ראיתי הודעה באזור האישי על הסכום שאמור להיכנס לי על אפריל. לדעתי מי שלא קבלה או לא רואה באתר שמשהו זז שתנסה לבדוק מול ביטוח לאומי שהכל בסדר עם התיבעה שלה ושיש להם את כל הטפסים. להזכירכן, היה עומס מטורף על האתר בימים הראשונים ויתכן שהיתה תקלה וקובץ מסוים חסר או לא הגיע וזה מעכב את הפניה שלכן.
בהצלחה.

תמיש

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
המענק של המדינה הגיע בחול המועדה.
ה2000שח הן מקדמה לאבטלה, לפי מה שאני הבנתי.

ואכן, גם אני עד עתה לאקבלתי עדיין כלום מעבר לסכום הנ"ל.

שרית קובל

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
אני עובדת כשכירה בחברה גדולה,
אף אחד לא באמת יודע איך נצא מהתקופה הזו, ומי ישאר ומי ילך הביתה,
והדאגה לא פשוטה,

אבל כשאני חושבת על הבעלים של החברה אני מתחלחלת, ההשקעות בכל המקומות שהם השקיעו נאמדים בסכומים מטורפים, יש השקעות שכבר עכשיו ידוע שהלכו לפח לפחות לשנה שנתיים הקרובות, וכל השאר אף אחד לא באמת יודע איך העולם הכלכלי יראה אחרי הנגיף הזה.
ואני מבינה את הלחץ שלהם, את הקושי שלהם, ולא דנה אותם, ממש לא.

הייתה לי שיחה בזום עם אחד הבעלים של החברה, והוא התעניין איך מצליחים לעבור את התקופה מבחינה כלכלית, אמרתי לו שההפסד שלי בנתיים הוא ..... ש''ח. אז הוא אמר לי - אני הפסדתי בנתיים קצת יותר מפי מאה. אמרתי לו - אבל לי אין בחשבון כמה מילונים מרגיעים....
הוא ענה - נכון שזה נשמע שונה, אבל יותר קל להפסיד 40 אל''ש גם אם זה כל מה שיש לך, על פני 100 מיליון גם אם יש לך 300 מיליון.
[אני בכוונה מקצינה את המספרים]

בית נאמן

משתמש פעיל
המשתמש נחסם
ואכן, גם אני עד עתה לאקבלתי עדיין כלום מעבר לסכום הנ"ל.
כדי לקבל דמי אבטלה יש להגיש בקשה מסודרת עם כל הטפסים והתלושים הנדרשים ולוקח בערך חודש עד שהכסף נכנס לחשבון
רק לפני פסח בהוראת הממשלה כל מי שדיווח אפילו רק ללשכת התעסוקה ואפילו שרק המעסיק דיווח שהוא מוציא את העובד לחל"ת קיבל סכום של בערך 2000 ש"ח מביטוח לאומי כדמי מקדמה
אבל עכשיו חזרה לשגרה לכו לביטוח לאומי חכו שעה וחצי בתור חזרו הביתה כי לא הבאתם תלוש של החודש ה13 של 2023 ובעז"ה מתי שהוא הכסף יכנס לחשבונכם

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
לגבי הכותרת והשאלה המרכזית באשכול:
אני מקווה שמתישהו יבינו איפשהו בקודקודים, שאי אפשר לחנוק את העצמאיים, ובמקביל לחשוב שחוקים לטובת השכירים יצילו את האנשים.
אין עצמאיים, אין מועסקים.
פשוט וברור :(

ולגבי המצב הנוכחי - מעסיקים יפטרו עכשיו את כל מי שלא חיוני.
זה מחייב את מי שרוצה 'להשאר במגרש' להשתדל להיות חיוני...
זה זמן לתגבר יעילות, גם מרחוק, ולא לשכוח לדאוג שהממונים מעליך ישימו לב שאתה נצרך. (לא תמיד הם שמים לב לבד).

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט א'

א אַשְׁרֵי תְמִימֵי דָרֶךְ הַהֹלְכִים בְּתוֹרַת יְהוָה:ב אַשְׁרֵי נֹצְרֵי עֵדֹתָיו בְּכָל לֵב יִדְרְשׁוּהוּ:ג אַף לֹא פָעֲלוּ עַוְלָה בִּדְרָכָיו הָלָכוּ:ד אַתָּה צִוִּיתָה פִקֻּדֶיךָ לִשְׁמֹר מְאֹד:ה אַחֲלַי יִכֹּנוּ דְרָכָי לִשְׁמֹר חֻקֶּיךָ:ו אָז לֹא אֵבוֹשׁ בְּהַבִּיטִי אֶל כָּל מִצְוֹתֶיךָ:ז אוֹדְךָ בְּיֹשֶׁר לֵבָב בְּלָמְדִי מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ:ח אֶת חֻקֶּיךָ אֶשְׁמֹר אַל תַּעַזְבֵנִי עַד מְאֹד:
נקרא  29  פעמים

לוח מודעות

למעלה