שיתוף - לביקורת מעורבים

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
היא הזמינה מונית בחופזה, לחיפה היא ביקשה, דחוף, לרמב"ם.

הוציאה מהמזווה במטבח במהירות קצת עוגיות עבאדי ביסלי ובקבוק שתיה, מטען רק זה חסר לה לשכוח. אמרה שלום לשאול. בדמעות.

"את בטוחה שאת הולכת?"

"מה השאלה?"

היא מבינה מה הוא שואל, הן כבר לא מדברות כמעט שנה.

"הבת שלי בחדר לידה ואני אשב כאן? היא אפילו לא התקשרה אליי"

היא בכתה

הוא ניסה להרגיע

"זה לא את, זה הם, הם אלו ששינו".

"אני חייבת להיות שם. הייתי איתה כשהיא ילדה את שמוליק את חיהל'ה ואת אפי, ועכשיו אני אתן לה ללדת לבד כמו הומלסית? לא קל לה בלידות אני מכירה אותה".

"השאלה אם תקלי עליה, הוא שיחק בעצבנות בזקן שהלך והאפיר עם השנים. את טעונה כל כך, אנחנו טעונים, כל המצב טעון".

"אני אתגבר. אני חייבת"

צפירת המונית שעלתה מלמטה לא אפשרה להם להמשיך ולהתלבט

"בהצלחה, שיהיה בקלות ובמזל טוב".

אמן. היא אמרה והוסיפה חבילת טישו לתיק.

זאת פערל'ה היתה לפני רבע שעה התקשרה להגיד שמירי נכנסת לחדר לידה ברמב"ם.

פערל'ה יודעת כל.

"בטוחה, אני אומרת לך, הכלה שלי בדיוק שם והיא ראתה אותם. לא, הם לא שמו לב"

"חשבתי שהיא התקשרה בעצמה אלייך, ממתי אני חופרת בעניינים לא לי, אמרה זאת שהפכה את ענייניהם של אחרים למקצוע".

היא ניתקה את הטלפון ופרצה בבכי.

מירי לבד בחדר לידה. רחוק. בלי אמא ובלי לעדכן את אמא.

לא היא יזמה את הניתוק. אבל היא החזיקה בו.

זה בכלל היה יענקי החתן הגדול שלה ושולי אשתו. יענקי היה מתוסכל, הוא בכלל היה זה שהציע את השידוך, את נתי למירי.

נתי היה קסם מהרגע הראשון, בחור מעולה מהישיבה של יענקי, אהבנו אותו מהרגע הראשון חברהמן, איש שיחה, קשוב ומצחיק. מוכשר עם ראש על הכתפיים, כריזמטי וגם למד טוב, ממש. בחור כמו שתמיד חלמתי למירי.

לא שמנו לב למשהו, זה היה דיי מהיר.

בהתחלה היו שמועות, מירי לא נתנה להם להלום בנו, היא התקשרה ואמרה שהם עוברים דירה, למושב בצפון, חשבנו שליחות, אולי של איילת השחר או משהו דומה. מירי קצת התחמקה. אבל הבנו שזה יותר מזה.

אחר כך שמענו דיווחים שמירי לא נראית אותו דבר, ונתי, נתי בכלל זה כנראה הסיפור. נתי החליק לגמרי.

היינו בשוק. נתי הוריד את הכיפה, אחר כך מירי אמרה שהוא כבר הרבה זמן מתחבט. והוא לא מסוגל יותר להיות גם וגם, בעיקר לא מסוגל להיות כאילו.

ואני פירפרתי.

מירי שלי? מירי שכל תפילה שלה היתה כמונה מעות. מירי שלי שבכל ברכה היתה מתרגשת. מירי שלי שהיתה מורה וחינכה בנות לאמונה לאהבת ה'. לא היתה אמא שפגשתי ולא התלהבה על היראת שמים שמירי מכניסה בבנות. היינו בשוק טוטאלי.

והבזיונות, מי מדבר על הבושות.

לא היתה ארוחת ערב בשכונה שלנו או בשכונה של כל אחד מילדנו שלא חתכו אותנו עם הסלט, תיבלו הוסיפו לעסו וטחנו עד דק.

מירי התעקשה שהיא נשארה כמו שהיתה. אבל היא כבר לא היתה אותה מירי לא נראתה אותו דבר לא התלבשה אותו דבר, אחת דיברה על גרביים, אחרת על כיסוי ראש שונה, השלישית על צבעים. כבר לא משלנו. ויענקי טען שבטוח שהיא גם כמוהו רק שקשה לה להודות.

האחיות הקטנות ממנה סיפרו שהיא בוכה להן בטלפון, שהיא לא מבינה מה רוצים ממנה ומה היא תעשה. זה בכלל הוא. לגדולות היא אפילו לא ניסתה.

יענקי כל הזמן טען שהיא חייבת להתגרש. הוא לא היה היחיד. הם טענו שזה העתיד שלה ובעיקר של הילדים. מה היא רוצה שהם יהיו חילוניים? ולמה היא לא עדכנה אותו מהתחלה, הוא ברגע היה מחזיר אותו. עכשיו כבר מאוחר.

הם שם. הילדים בממ"ד. והיא, היא בדרך לחדר לידה הלב שלה על מאתיים. מירי לבד איתו. ומי יודע מה יהיה העתיד של מי שנולד עכשיו.

המסדרון משמאל חדר ארבע, אמרה אחות נחמדה בלי להרים עיניים מהעיתון שהיה על הדלפק

היא דפקה שתי דפיקות ונכנסה, הם היו שם שתיהם.

שניה של שקט. הם הסיטו לרגע מבט. אבל היא לא אפשרה לרגע הזה להימשך התנפלה על מירי בבכי "איך, איך יכולתי להשאיר אותך כאן לבד. איך? למה לא קראת לי? אני יודעת הלידות שלך לא קלות".

"ידעתי שאת כועסת פחדתי שלא תרצי לבוא, לא רציתי להכאיב עוד". בכתה מירי לחיקה של אמא.

נתי יצא לסיגריה. היא לא ראתה אותו אפעם בלי כיפה אולי מישהו הביא לה תמונות. הם נפגשו פעמיים מאז אבל הוא כמובן כיבד. עכשיו הוא ככה עם מכנס קצר ובלי כיפה. מביך.

אחות נכנסה לחדר. הן לא שמו לב אבל היא יצאה והריצה רופאה ומיילדת.

"אתם צריכות לעבור לחדר ניתוח". אני מצטערת.

הן הביטו אל המוניטור והבינו שהעובר במצוקה. זה לקח כמה דקות והן כבר היו בדרך.

"תתקשרי, אמא, תתקשרי לנתי, הוא יצא. הוא חייב להיכנס איתי.

לא יכניסו אותו פנימה לפחות שיראה אותי לפני.

הוא הבעל שלי, אמא.

ואת המודל שלי לזוגיות".

היא חייגה ותחבה לה את הטלפון ליד. הנה דברי איתו.

"כן, זאת אמא. מכניסים אותה לחדר ניתוח. יש מצוקה עוברית. הוא רץ למחלקה בבהלה".

"איפה אתן?"

"הנה הנה בדלת של חדר ניתוח".

"מירי. אני כאן". הוא ניגש אליה. וכבר היה צריך לצאת כשהדלתות נסגרות אחריו.

לה היה תהילים בתיק. לו היה סמארטפון.

היא אמרה ודמעה ואמרה, הוא גלל ושיגר הודעות לכל עבר, חיפש מן הסתם תנחומים ותמיכה.

הוא הביט בה והיא החזירה לו מבט. לא מבינה איך הוא לא מנצל את הדקות האלו. הוא הרגיש את המבט השופט הזה. וביקש להימלט שוב אל המרפסת לסיגריה.

"אין בעיה היא אמרה. אבל תדע שזה יכול להיות מאוד קצר".

התיישב שוב. נאנח.

"אולי בכל זאת תיקח תהילים, תגיד".

"עזבי נו, אל תתחילי".

הוא ראה דמעה מתכדרת בזווית העין. היא הביטה בו מצועפת, לא הצליחה לעצור את עצמה.

"איך, איך עזבתם את הכל. איך?"

"בורות נשברים".

העיניים שלה שטפו. הידיים רעדו.

"מה לא ברור אתם לא רואים? לא רואים את האמת? לא רואים שלכל טיפה יש מקום לכל כדור יש כתובת. באמת?"

"אני מבקש, שוויגער. גם ככה מלא עכשיו ומתוח. עזבי נו. את לא רוצה לשמוע את מה שיש לי להגיד. זה יעשה לך רע. בשביל מה?"

"אתה צודק" היא נסוגה.

"אתה צודק, מילא אתה, תעשה מה שאתה חושב, מה אני מתערבת לך ובכלל. אבל היא? איך לקחת אותה איתך לשם? איך היא נפלה היא היתה מלאת אמונה הקפידה על קלה כבחמורה מה עשית לה?"

"היא לא נפלה" הוא אמר והשפיל את עיניו.

"היא יותר דתיה ממה שהיא היתה כל השנים. אני מעריץ שלה, את לא מכירה אותה".

"אני, אותה?"

"תראה איך היא נראית. מה זה?"

"את יודעת" הוא אומר. "אני חושב שלא מעניין אותך מה היא, מעניין אותך איך היא נראית".

"אותי?"

"כן, אותך".

"איך אתה אומר דבר כזה?"

הוא לא הספיק לענות הדלתות האוטומטיות השמיעו חריקה ואחות עם חיוך מתוח יצאה עם תינוק עטוף כחול, צורח.

"מזל טוב אבא מזל טוב סבתא יש לך בן. מתוק וחמוד. אתם יכולים להיכנס למירי".

כנפיים

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
ווואו!
יפהפה!
אני יכולה שאני מסוגלת להישאר, הבת שלי בחדר לידה ואני אשב כאן? היא אפילו לא התקשרה אליי.
טעות קטנה

ויענקי בכלל טען שהיא בכלל כמוהו ומתביישת להודות.
ה"כמוהו" נשמע כאילו מוסב על יענקי.
ואת המודל שלי לזוגיות.
!
איזה יופי!

נערך לאחרונה ב:

אנטיפטרוסה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
חושבת שזה פעם ראשונה שאני קוראת בנשימה עצורה קטע כזה ארוך במקוון.
וואו.
דחוף המשך.
איפשר להשאיר אותם שם.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
קטע חזק ומטלטל מאד.
חסרים כמה פסיקים ונקודות.
כמה מרכאות היו מוסיפות לאותנטיות של הסיפור, והיו הופכות אותו לפחות קפוא.
גם היה מומלץ לתאר איך שזה קרה רק אחרי כמה שנים טובות מהחתונה, כדי שהקורא לא יסתבך בשאלה איך שלושת הלידות הראשונות היו עם האימא.

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
מאוד חששתי מסיפור כזה.
הוא מכיל מורכבות שאני מקווה שהצלחתי לתאר. לרוב בעיתונות החרדית יש הפי האנד ונתי אמור לחזור בתשובה. אם לא (ואל לזה לא מדברים) או שהיא אמורה להתגרש או שפשוט לא מדברים איתם.
ההוראה של גדולי רבותינו היום היא כן להיות בקשר כן להישאר משפחה. ובסוף אמהות היא מעל הכל. אם כל הקושי.
אני מאוד מתלבט אם להתחיל איזה קשר ארוך טווח, אפשר להכניס את ההורים שלו. לסבך שוב את העניינים עם יענקי להוסיף רבנים לתמונה (או את הסבא של @הני ר.)
אני חושש מזה. גם בגלל שאני מכיר את עצמי שאין לי סבלנות ויכולת להיכנס לזה כל פעם מחדש וגם בגלל שזה ללכת על ביצים ושדה מוקשים.
אני מאוד מעריך את המסוגלות של הפורום הזה להכיל מורכבויות. אני חושב שהציבור הרחב כל כך צמא לזה. ולהיפטר מהחשיבה ש'לכל שאלה תשובה' והכל שחור לבן.

אני אשמח בכל מקרה לעוד קצת ביקורת אולי על האורך (קצת אורך לי) איך אוכל לדחוס את התהליך בפחות מילים.
גם על הסיום, השארתי אותם קצת באוויר בלי תשובה, כשכתבי הייתי בטוח שאנחנו ממשיכים את הדו שיח ביניהם באיזה ערב ביקור של כל המשפחה בבית חולים / בברית או בשיחה עם האמא בבית החלמה. אני מתלבט אם לה שאיר לקורא הנבון לדמיין איך זה יתפתח.

וי שלוק

מהמשתמשים המובילים!
מוזיקה ונגינה
מאוד חששתי מסיפור כזה.
הוא מכיל מורכבות שאני מקווה שהצלחתי לתאר. לרוב בעיתונות החרדית יש הפי האנד ונתי אמור לחזור בתשובה. אם לא (ואל לזה לא מדברים) או שהיא אמורה להתגרש או שפשוט לא מדברים איתם.
ההוראה של גדולי רבותינו היום היא כן להיות בקשר כן להישאר משפחה. ובסוף אמהות היא מעל הכל. אם כל הקושי.
אני מאוד מתלבט אם להתחיל איזה קשר ארוך טווח, אפשר להכניס את ההורים שלו. לסבך שוב את העניינים עם יענקי להוסיף רבנים לתמונה (או את הסבא של @הני ר.)
אני חושש מזה. גם בגלל שאני מכיר את עצמי שאין לי סבלנות ויכולת להיכנס לזה כל פעם מחדש וגם בגלל שזה ללכת על ביצים ושדה מוקשים.
אני מאוד מעריך את המסוגלות של הפורום הזה להכיל מורכבויות. אני חושב שהציבור הרחב כל כך צמא לזה. ולהיפטר מהחשיבה ש'לכל שאלה תשובה' והכל שחור לבן.

אני אשמח בכל מקרה לעוד קצת ביקורת אולי על האורך (קצת אורך לי) איך אוכל לדחוס את התהליך בפחות מילים.
גם על הסיום, השארתי אותם קצת באוויר בלי תשובה, כשכתבי הייתי בטוח שאנחנו ממשיכים את הדו שיח ביניהם באיזה ערב ביקור של כל המשפחה בבית חולים / בברית או בשיחה עם האמא בבית החלמה. אני מתלבט אם לה שאיר לקורא הנבון לדמיין איך זה יתפתח.
זה טוב הסיפור הזה.
משום מה הציבור כאן נהנה מסיפורים מהז'אנר הזה של צועדי הגדרות והכושלים, העיתונות הכתובה של האנשים החושבים ויושבי בטח בתוך הגדרות פחות מחבבת את הז'אנר האמיתי והקיים הזה.

וי שלוק

מהמשתמשים המובילים!
מוזיקה ונגינה
באישי.
ו...כחחח, אף אחד לא שומע?!? כאן נמצאים ה...איך לומר... טוב לא אמרתי כלום. (ואל תספר לאף אחד שאמרתי. לפחות לא בשמי). ו@מ"ם לא התכוונתי.

נערך לאחרונה ב:

כנפיים

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
גם על הסיום, השארתי אותם קצת באוויר בלי תשובה,
בעיניי הסיום מעולה. כי איזה סוף באמת יש לזה? הרי ככה זה בחיים. דברים לא מתחילים או נגמרים בשיחה משותפת עם כולם בברית. זה תהליך. אם היית באמת רוצה לכתוב אותו הוא היה מצריך הרבה מאד פרקים. נקודות של תובנה, חלקי מחשבות. הדהודים פנימיים של הדבר הנכון לעשות. יש פה מדי הרבה מורכבות בשביל להשטיח אותה בסיום בנאלי. הסיום הלא מסתיים הזה, שמשאיר את אמא של מירי עם דנדוני הבנה קטנים בקשר לכל הסיפור, הוא בעיניי בדיוק מה שהסיפור הזה צריך.
(ללכת על סיום כמו אלו שהצעת, זו הפסיעה הראשונה בכיוון כזה:
הפי האנד ונתי אמור לחזור בתשובה. אם לא (ואל לזה לא מדברים) או שהיא אמורה להתגרש או שפשוט לא מדברים איתם.
גם אם לא עושים את כל הדרך. אני בעד
להשאיר לקורא הנבון לדמיין איך זה יתפתח.
)

שלמה שקד

יוצר תוכן
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
D I G I T A L
נכון מאוד, ולכן אם תרצה להמשיך את הסיפור
תזרום עם הדמויות בלי לתכנן את ה- הפי או סאד
אנד.

אגב, סיפר לי פעם אחד מהסופרים החרדים
הדגולים. שהוא תכנן לכתוב סיפור על בן
שנשר מהדרך, ולהדהד את המסר על חשיבות
שמירת הקשר והמסגרת המשפחתית
למרות הקשיים.
בקיצור הוא ניסה לצאת ליברל.
ובמהלך הכתיבה התגלע להוותו
שבסיפור הנכתב דווקא היה עדיף להורים
להוציא (עם כל הצער שבדבר) מהבית.

כנפיים

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
סליחה על הנודניקיות אבל
בקיצור הוא ניסה לצאת ליברל.
אין קשר בי ליברליות לשמירה על הקשר.
וגם
דווקא היה עדיף להורים
להוציא (עם כל הצער שבדבר) מהבית.
הוצאה מהבית ממש לא סותרת שמירה על קשר.
באמת סליחה. לא התאפקתי.

שלמה שקד

יוצר תוכן
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
D I G I T A L
אין קשר בי ליברליות לשמירה על הקשר.
התכוונתי בהקשר ל:
לרוב בעיתונות החרדית יש הפי האנד ונתי אמור לחזור בתשובה. אם לא (ואל לזה לא מדברים) או שהיא אמורה להתגרש או שפשוט לא מדברים איתם.
הוצאה מהבית ממש לא סותרת שמירה על קשר.
אני חושב שכולנו מסכימים שעדיף לנסות ולהשאיר בבית.
אבל בואו לא נפתח פה דיון חינוכי.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
מדהים מדהים מדהים!
איך אוהבת את הכתיבה האותנטית הזאת, כל פעם מחדש! קוראת בשקיקה!

קצת מבלבל שגם נתי קורא לחמותו "אמא". נשמע כמו טעות...
מבלי לפתוח דיון בעניין כמובן.

לא נורא, תתאמץ קצת ;)
התהליכים מורכבים ולדעתי לא כדאי לקצץ מידי... וגם המלל הזה הוא חלק מהאותנטיות הזאת. לא מוותרים!
שניה של שקט. הם הסיטו לרגע מבט. אבל היא לא איפשרה לרגע הזה להימשך היא התנפלה על מירי בבכי, איך איך יכולתי להשאיר אותך כאן לבד. איך? למה לא קראת לי? אני יודעת הלידות שלך לא קלות.

חשבתי שאת כועסת, לא רציתי להכאיב עוד. בכתה מירי לחיקה של אמא.
לא מאוד ברור אם אלו מחשבות או דיבורים במציאות. במחשבה שניה זה לא מאוד משנה...

וכן הדו שיח בין החמות ונתי עם התהילים לא ברור בהתחלה אם זה במחשבה ודיבור עם העיניים או במלל.

מחכה לעוד...

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
איך אוהבת את הכתיבה האותנטית הזאת, כל פעם מחדש! קוראת בשקיקה!
תודה רבה רבה
מישהו העיר לי שזו כתיבה חרדית.. אני לא בטוח שהוא עצמו הבין למה הוא מתכוון ואני עדיין מחפש חילוני ישקרא :)
קצת מבלבל שגם נתי קורא לחמותו "אמא". נשמע כמו טעות...
בטקסט המקורי כתבתי שוויגער, ותיקנתי כי רציתי לדגדג על הרגש הקרוב שהיה נקודת מוצא.
לא נורא, תתאמץ קצת ;)
אני כבר לא צעיר..
וכן הדו שיח בין החמות ונתי עם התהילים לא ברור בהתחלה אם זה במחשבה ודיבור עם העיניים או במלל.
בתיקונים האחרונים הוספתי מרכאות שלחתי למרא דאתרא שיעלה את זה במקום, אני מעריך שזה יעלה כשהוא יתפנה. (למרות שאני לא חסיד גדול של מרכאות כמו שכבר דנו כאן בעבר ובדברי רבי יהודה גזבר הי"ו)
מחכה לעוד...
האמת שאחה"צ ראיתי את התודה וחיכיתי ובאתי לבדוק אם היתה גם תגובה.. ייש"כ.

הנף מקלדת

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
וואו! חיכיתי הרבה זמן לשיתוף מהסוג הישן והטוב.
וזה, חדש וטוב...

מציק לי איך דיאלוג שכזה מתחיל להיווצר בכזאת סיטואציה. לא אמין בעיני.
כי אם היא לא מתאפקת אפילו שניה, ובמקום שהיא תגיד תהילים היא מתחילה ל'השמיס' לחתן שלה, אז איך עד היום היא התאפקה?

ההמשך לעניות דעתי, החתן פונה אליהם לבקשת עזרה כלשהי, שם נמשכים הוויכוחים, ועוד רבדים נחשפים.

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
כי אם היא לא מתאפקת אפילו שניה, ובמקום שהיא תגיד תהילים היא מתחילה ל'השמיס' לחתן שלה, אז איך עד היום היא התאפקה?
אני חושב שציינתי לעיל שהם לא דיברו וכמעט לא נפגשו

וואו! חיכיתי הרבה זמן לשיתוף מהסוג הישן והטוב.
לאפוקי ממה?

הנף מקלדת

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
אני חושב שציינתי לעיל שהם לא דיברו וכמעט לא נפגשו

אם מדובר באישה שנותנת מרחק ושומרת מחשבות לעצמה ניחא.
אבל המהירות שבה זה התפוצץ לה, מלמדת על בעלבוסטע' עם פה גדול.
אז איך שתקת עד עכשיו איך לא ניסית לרוץ אחרי הבת שלך???

אולי מעניין אותך גם...