מעבר דרך בניין

גלידתי

משתמש צעיר
האם יש בעיה הלכתית לעבור דרך בניין מגורים בשביל להגיע לצד השני של הבנין? יש אצלנו בניין בעל 2 כניסות, כל כניסה ברחוב אחר, ואם עוברים דרך הבניין זה מקצר משמעותית את הדרך לרחוב המקביל. נהגתי כך עד עתה, ועכשיו מישהו (מדיירי הבנין) העיר את תשומת לבי שיש פה בעיה של גזל כי דיירי הבנין מקפידים על זה, לא יודעת מה מפריע להם בזה. האם יש בזה בעיה? נראה לי שזה נהנה וזה לא חסר (אני לא משתמשת במעלית שבבנין, רק במדרגות). זה לא מידת סדום?

אזמרה

משתמש רשום
מעבר קבוע ולא חד פעמי של אנשים דרך בניין מגורים יומר ללכלוך ורעש.

אני עצמי ראיתי שלט בו הדיירים ביקשו במפורש לא לעבור דרך הבניין שלהם כי זה גורם להם עוגמת נפש גדולה.

אני חושבת שאם אחד מהדיירים מקפיד על כך ראוי שלא לעבור, אבל בכל מקרה את יכולה להרים טלפון לקול ההלכה
0722134488

efrat1

משתמש סופר מקצוען
תבואי לבנין שלי, ותראי את המסטיקים הדבוקים למדרגה בין קומת הכניסה לקומת 2- (הכניסה ברחוב השני) ותביני שזה לא נובע רק מצרות עין.

איך אנשים לא מתביישים לעבור בבנין לא להם ולהשליך שם מסטיקים? (גם בבנין שלהם זה אסור...)

גלידתי

משתמש צעיר
אני לא חושבת שהמעבר שלי גורם לנזק כלשהו, אני לא מלכלכת, ואפילו לא מדליקה את האור. מה בדיוק מפריע בזה?

מקטעים

עימוד שמזמין לקרוא
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
נכתב ע"י sara100;1787534:
חסום, דווקא היה מענין לראות

אני עובר כמעט כל ערב דרך חדר מדרגות של בניין שאיני אחד מדייריו, ובכך מקצר את הדרך לרחוב מקביל, בשעות הערב אני מפעיל את החשמל, האם עלי להשתתף בהוצאות החשמל.
תשובה:
שלום רב,
אני מתנצל על האיחור במתן התשובה,
בעצם יש בעיה הלכתית עם המעבר עצמו, משום שאסור לעבור בחדר מדרגות אלא אם כן אחד מהדיירים צריך אותך או אתה צריך אותו.
לכתחילה, עדיף לדבר עם נציגות וועד הבית ולבקש ממנו רשות לעבור חינם או תמורת תשלום (תלוי בהחלטתו). עד שתיצור קשר איתו הנך יכול לשים כל פעם שאתה עובד שקל בתיבת הדואר של וועד הבית (אם הוא נעול) וכך יהיה מותר לך לעבור גם ללא רשות מפורשת.
מקורות:
לעניין שימוש בחדר מדרגות עיין בר”ן נדרים דף מו ע”א בסוף המשנה לעניין אם שותף אחד יכול לתת רשות לאחרים לעבור ללא רשות שאר השותפים. מסתבר, שכשם שההסדר בין השותפים הוא על דעת כן, שהרשות נתונה רק למי שהשותף צריך אותו או הוא צריך את השותף, גם הרשות הנתונה לאורחים להיכנס לבניין היא על דעת כן.
אם הנכנס משלם סכום העולה בוודאות יותר מהוצאות הניקיון, החשמל וההפרעה שיש במעבר, הרי זה מותר. עיין שו”ע חו”מ סי’ שנט סעיף ב ובקצות שם.

פרפר

משתמש מקצוען
לא מבינה מה השאלה כאן בכלל. חדר מדרגות הוא שטח פרטי שמשותף לדיירים הגרים בבניין. גם אם את הולכת על הבהונות, לא מרעישה ולא מלכלכת, לא מדליקה אור ולא משתמשת במעלית, עדיין זכותם של דיירי הבניין לאסור את המעבר הזה. ואם שכן אמר לך מפורשות - איזה היתר יש לך?
בתור ועד בית בבנין המשמש על כורחו מעבר, הריני להודיעך כי אין זו צרות עין גרידא. הבנין שלנו סובל מאד ממעבר זה, הקומות התחתונות מלוכלכות באופן תדיר, אפילו ביום בו נוקה הבנין. חשבון החשמל גבוה יחסית לבנין עם מס' דיירים מועט כמו שלנו (מי שעובר בלילה לא ילך בחושך - כן?) והדלתות שבכניסות צריכות תיקונים באופן שוטף. שלא לדבר על המעלית, שיש המורים היתר לעצמם להשתמש בה לצורך המעבר ("כואבות לי הברכיים" דברי עוברת אורח שהערתי לה על כך). אנחנו תולים מפעם לפעם מודעות המודיעות בבירור כי איננו מרשים לעבור דרך הבניין, ותמיד המודעות הללו נתלשות בידי כאלו שבטוחים שהבניין שלהם בטאבו.

פרפר

משתמש מקצוען
אמר רבי יהושע בן חנניה מימי לא נצחני אדם חוץ מאשה תינוק ותינוקת... תינוקת מאי היא פעם אחת הייתי מהלך בדרך והיתה דרך עוברת בשדה והייתי מהלך בה אמרה לי תינוקת אחת רבי לא שדה היא זו אמרתי לה לא דרך כבושה היא אמרה לי ליסטים כמותך כבשוה (עירובין נג ב)

.D.H.K

משתמש צעיר
נכתב ע"י דוד|אסתי;1787541:
אני עובר כמעט כל ערב דרך חדר מדרגות של בניין שאיני אחד מדייריו, ובכך מקצר את הדרך לרחוב מקביל, בשעות הערב אני מפעיל את החשמל, האם עלי להשתתף בהוצאות החשמל.
תשובה:
שלום רב,
אני מתנצל על האיחור במתן התשובה,
בעצם יש בעיה הלכתית עם המעבר עצמו, משום שאסור לעבור בחדר מדרגות אלא אם כן אחד מהדיירים צריך אותך או אתה צריך אותו.
לכתחילה, עדיף לדבר עם נציגות וועד הבית ולבקש ממנו רשות לעבור חינם או תמורת תשלום (תלוי בהחלטתו). עד שתיצור קשר איתו הנך יכול לשים כל פעם שאתה עובד שקל בתיבת הדואר של וועד הבית (אם הוא נעול) וכך יהיה מותר לך לעבור גם ללא רשות מפורשת.
מקורות:
לעניין שימוש בחדר מדרגות עיין בר”ן נדרים דף מו ע”א בסוף המשנה לעניין אם שותף אחד יכול לתת רשות לאחרים לעבור ללא רשות שאר השותפים. מסתבר, שכשם שההסדר בין השותפים הוא על דעת כן, שהרשות נתונה רק למי שהשותף צריך אותו או הוא צריך את השותף, גם הרשות הנתונה לאורחים להיכנס לבניין היא על דעת כן.
אם הנכנס משלם סכום העולה בוודאות יותר מהוצאות הניקיון, החשמל וההפרעה שיש במעבר, הרי זה מותר. עיין שו”ע חו”מ סי’ שנט סעיף ב ובקצות שם.

פספסת את התגובה שם:
האם לא משמע מהסמ”ע קנד סק”ז שכתב שעל הילוך לא מקפידים בפרט אם מתכוון שאינו עובר על יד דירות, וכך שמעתי בשם הגריש”א זצ”ל שמותר לעבור בחדר מדרגות כשאינו מזיק מלכלך או משתמש בחשמל, ועוד כתבתי במשפט צדק נזקי שכנים בהלכה במהדורה שניה תשע”ה סימן כה שדעת הגר”נ נוסבוים שליט”א שחדר מדרגות כיום אינו כחצר, ואם גם אין בכך פגיעה בפרטיות, יתכן שיש בכך משום כופין על מידת סדום שכל עוד לא מיחו לכל הדעות מותר לגור אפילו בביתו שאינו עומד להשכרה עיין בשוע שסג ו’.

רוצה טוב

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
נכתב ע"י .D.H.K;1787567:
פספסת את התגובה שם:
האם לא משמע מהסמ”ע קנד סק”ז שכתב שעל הילוך לא מקפידים בפרט אם מתכוון שאינו עובר על יד דירות, וכך שמעתי בשם הגריש”א זצ”ל שמותר לעבור בחדר מדרגות כשאינו מזיק מלכלך או משתמש בחשמל, ועוד כתבתי במשפט צדק נזקי שכנים בהלכה במהדורה שניה תשע”ה סימן כה שדעת הגר”נ נוסבוים שליט”א שחדר מדרגות כיום אינו כחצר, ואם גם אין בכך פגיעה בפרטיות, יתכן שיש בכך משום כופין על מידת סדום שכל עוד לא מיחו לכל הדעות מותר לגור אפילו בביתו שאינו עומד להשכרה עיין בשוע שסג ו’.

חדר מדרגות לרוב הפוסקים דינו כמבוי

grafix

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
אנחנו גרים בבניין כזה ב1-, ואנחנו ממש סובלים מזה, אנחנו מרגישים ממש שאחנו גרים ברחוב, אין מצב לפתוח את הדלת ולא להתקל בכמה אנשים, לפעמים אני צריכה להמתין ע״י הדלת עד שיסיימו לרדת במדרגות (הרבה פעמים גם עם עגלות) ואוכל לעבור, קרה לי כבר הרבה פעמים שיצאתי לדפוק שניה אצל שכנתי בחלוק ומטפחת שאני לא מעיזה לצאת איתם החוצה, ובדיוק עברו שם בנות דודות, חברות, וכו׳
ואני כבר לא מדברת על הנזקים, כל פעם שאני משאירה מחוץ לבית - עגלה, מטריה, וכו׳, הורסים לי את זה, והמון המון לכלוך, צריך לנקות את הבניין שלנו פעמיים בשבוע בגלל זה, ורעש בשעות מאוחרות מאוד, עיתונים נעלמים לנו לרוב, התחלנו קצת לעקוב אחרי זה וראינו שילדים שעוברים דרך הבניין לוקחים לנו, ניסינו כמה פעמים לתלות הודעה שאנחנו לא מאפשרים לעבור והורידו לנו את זה, הזמנו אפילו פעם אחת שלט פח וניפצו לנו אותו, ועד הבית החליט להתקין ביציאה האחורית מנעול עם מספרים כדי שרק דיירי הבניין יוכלו לעבור, אז שברו לנו את המנעול וגם ניפצו את הזכוכיות של הדלת.

אז בבקשה אל תגידו: מידת סדום, זה נהנה וזה לא חסר וכו׳, ואל תדונו עד שתתנסו בזה.

במבה נוגט

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י grafix;1787693:
ואני כבר לא מדברת על הנזקים, כל פעם שאני משאירה מחוץ לבית - עגלה, מטריה, וכו׳, הורסים לי את זה, והמון המון לכלוך, צריך לנקות את הבניין שלנו פעמיים בשבוע בגלל זה, ורעש בשעות מאוחרות מאוד, עיתונים נעלמים לנו לרוב, התחלנו קצת לעקוב אחרי זה וראינו שילדים שעוברים דרך הבניין לוקחים לנו, ניסינו כמה פעמים לתלות הודעה שאנחנו לא מאפשרים לעבור והורידו לנו את זה, הזמנו אפילו פעם אחת שלט פח וניפצו לנו אותו, ועד הבית החליט להתקין ביציאה האחורית מנעול עם מספרים כדי שרק דיירי הבניין יוכלו לעבור, אז שברו לנו את המנעול וגם ניפצו את הזכוכיות של הדלת.

:eek::eek: את גרה בשכונת פשע?

פרפר

משתמש מקצוען
נכתב ע"י grafix;1787693:
אנחנו גרים בבניין כזה ב1-, ואנחנו ממש סובלים מזה, אנחנו מרגישים ממש שאחנו גרים ברחוב, אין מצב לפתוח את הדלת ולא להתקל בכמה אנשים, לפעמים אני צריכה להמתין ע״י הדלת עד שיסיימו לרדת במדרגות (הרבה פעמים גם עם עגלות) ואוכל לעבור, קרה לי כבר הרבה פעמים שיצאתי לדפוק שניה אצל שכנתי בחלוק ומטפחת שאני לא מעיזה לצאת איתם החוצה, ובדיוק עברו שם בנות דודות, חברות, וכו׳

טוב שאת אומרת, כי עמדנו להזמין שלט פח, ובעלי טען לי שגם את זה יורידו לנו... יש אנשים שבטוחים שאם יורידו את השלט זה יתיר להם את המעשה.

efrat1

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י פרפר;1787546:
לא מבינה מה השאלה כאן בכלל. חדר מדרגות הוא שטח פרטי שמשותף לדיירים הגרים בבניין. גם אם את הולכת על הבהונות, לא מרעישה ולא מלכלכת, לא מדליקה אור ולא משתמשת במעלית, עדיין זכותם של דיירי הבניין לאסור את המעבר הזה. ואם שכן אמר לך מפורשות - איזה היתר יש לך?
בתור ועד בית בבנין המשמש על כורחו מעבר, הריני להודיעך כי אין זו צרות עין גרידא. הבנין שלנו סובל מאד ממעבר זה, הקומות התחתונות מלוכלכות באופן תדיר, אפילו ביום בו נוקה הבנין. חשבון החשמל גבוה יחסית לבנין עם מס' דיירים מועט כמו שלנו (מי שעובר בלילה לא ילך בחושך - כן?) והדלתות שבכניסות צריכות תיקונים באופן שוטף. שלא לדבר על המעלית, שיש המורים היתר לעצמם להשתמש בה לצורך המעבר ("כואבות לי הברכיים" דברי עוברת אורח שהערתי לה על כך). אנחנו תולים מפעם לפעם מודעות המודיעות בבירור כי איננו מרשים לעבור דרך הבניין, ותמיד המודעות הללו נתלשות בידי כאלו שבטוחים שהבניין שלהם בטאבו.

ושכחת את הגרפיטי על תיבות הדואר והמעלית :)

נוכחות לעסקים

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
עריכה תורנית
D I G I T A L
אבל לפני שהינכם סוגרים מעברים, כדי שלא יוכלו לעבור, תחשבו גם אם צריך להגיע לאחד השכנים בבניין זו.
זוכרת בילדותי שהיינו צריכים להגיע למישהו מידי שבוע, באמצע השבוע הבעיה קטנה יותר, מתקשרים שיפתחו שאנחנו בדרך. [בעידן לפני הפלאפונים] ובשבת היינו צריכים לעשות סיבוב שלם להגיע לרחוב המקביל ששם היה פתוח בדרך כלל.

תקוה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
קהילת הספרנים
בילדותי היתה לנו שכנה שחצרה הפכה למעבר מקצר בין 2 רחובות. היא טענה לחוסר פרטיות ו... היא העמידה שער עם מנעול ואנשים שהיו רגילים לקצר נאלצו לשוב ולהאריך דרכם.
לא חלף זמן רב, והשכנה ובעלה חלו ברגליהם מאוד. לרופאים לא היה מזור למחלתם. בצר להם פנו אל רבם והוא שאלם מספר שאלות ופתאום הגיעו לנושא השער בחצר. הרב נחרד מאוד למשמע הענין. "גרמתם לצער, לכל כך הרבה אנשים. גרמתם להם להאריך את דרכם בעוד כמה עשרות פסיעות בגשם, בשמש. אולי לכן בא החולי הקשה הזה ברגליכם. וגרם לכם לצער רב שכזה. בני הזוג נבהלו למשמע דבריו ושאלו איך לכפר, לתקן? והרב אמר להם לפתוח מיד את השער שימשיכו האנשים לעבור שם כהרגלם.
הם פתחו את השער. הם לא הבריאו לגמרי אבל נמצאה איזושהי תרופה להקל על מכאובם.

up

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
נכתב ע"י תקוה;1788078:
בילדותי היתה לנו שכנה שחצרה הפכה למעבר מקצר בין 2 רחובות. היא טענה לחוסר פרטיות ו... היא העמידה שער עם מנעול ואנשים שהיו רגילים לקצר נאלצו לשוב ולהאריך דרכם.
לא חלף זמן רב, והשכנה ובעלה חלו ברגליהם מאוד. לרופאים לא היה מזור למחלתם. בצר להם פנו אל רבם והוא שאלם מספר שאלות ופתאום הגיעו לנושא השער בחצר. הרב נחרד מאוד למשמע הענין. "גרמתם לצער, לכל כך הרבה אנשים. גרמתם להם להאריך את דרכם בעוד כמה עשרות פסיעות בגשם, בשמש. אולי לכן בא החולי הקשה הזה ברגליכם. וגרם לכם לצער רב שכזה. בני הזוג נבהלו למשמע דבריו ושאלו איך לכפר, לתקן? והרב אמר להם לפתוח מיד את השער שימשיכו האנשים לעבור שם כהרגלם.
הם פתחו את השער. הם לא הבריאו לגמרי אבל נמצאה איזושהי תרופה להקל על מכאובם.

נכון שמבחינת השכנים אולי יהיה כדאי להם לתת ולותר וכו'
אבל אנחנו כאזרחים -אסור לנו!
וחלילה אם מישהו ילך לצעוק את זה לנפגעים בעניין הזה!

תקוה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
קהילת הספרנים
נכתב ע"י up;1788091:
אבל אנחנו כאזרחים -אסור לנו!
וחלילה אם מישהו ילך לצעוק את זה לנפגעים בעניין הזה!

באתי רק לתת נקודה למחשבה....

רב גדול אמר להם את זה.
"מי שגורם נזק/צער לשני. ה' נפרע ממנו. חבל להיות חכמים לאחר מעשה עדיף קודם."

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ק'

קמה קָרָאתִי בְכָל לֵב עֲנֵנִי יְהוָה חֻקֶּיךָ אֶצֹּרָה:קמו קְרָאתִיךָ הוֹשִׁיעֵנִי וְאֶשְׁמְרָה עֵדֹתֶיךָ:קמז קִדַּמְתִּי בַנֶּשֶׁף וָאֲשַׁוֵּעָה (לדבריך) לִדְבָרְךָ יִחָלְתִּי:קמח קִדְּמוּ עֵינַי אַשְׁמֻרוֹת לָשִׂיחַ בְּאִמְרָתֶךָ:קמט קוֹלִי שִׁמְעָה כְחַסְדֶּךָ יְהוָה כְּמִשְׁפָּטֶךָ חַיֵּנִי:קנ קָרְבוּ רֹדְפֵי זִמָּה מִתּוֹרָתְךָ רָחָקוּ:קנא קָרוֹב אַתָּה יְהוָה וְכָל מִצְוֹתֶיךָ אֱמֶת:קנב קֶדֶם יָדַעְתִּי מֵעֵדֹתֶיךָ כִּי לְעוֹלָם יְסַדְתָּם:
נקרא  22  פעמים

לוח מודעות

למעלה