מספיק עם התמימות הזאת! תפתחו עיניים בבקשה!

מצב
הנושא נעול.

בשעות הפנאי

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
הדוגמא למודעה בחנות לא דומה לגמרי.
שכן אין ספק שכאן מדובר באתר אינטרנט המהווה משהו זמין יותר.

זאת אומרת, האתר דכאן הוא ברשת עצמה, וברשת יש נוכלים שמסתובבים כל הזמן ומחפשים להרע. זה שונה מעט ממודעה בחנות ששם, בשביל להציק יש צורך להכנס לאינטרנט...

עם זאת, לאחר כל המאמצים האקטיביים שפרוג השקיעו - מעל ומעבר - כדי למנוע הפצה של מיילים אישיים, ברור לגמרי שאי אפשר לבוא אליהם בתלונות רק בגלל שהעמידו פלטפורמה ציבורית ששוטים יכולים להשתמש בה בצורה לא נכונה

למאי נפקא מינה

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
@prog אולי כדאי להוסיף בסוף המאמר כמה קישורים לאשכולות נבחרים בהם עלו עצות מעשיות טובות, הסברים ודרכי התמודדות וכו' וכו'.

בתודה רבה ובהערכה.

אלישבע גוהר

מאיירת דיגיטלית (לשעבר 'אילוסטרייטורית אחת')
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
עריכה והפקת סרטים
הייתי מחליף את המילה 'סוטים'.
חוץ מזה - כל מילה.
לא חושבת כך,
בואו נקרא לילד בשמו, זאת ההגדרה המדויקת, ואין לייפות המציאות.
ולא חסר סיפורים באמתחתי ששמעתי מאנשים קרובים.
לא רואה צורך לייפות את המציאות ולהשתמש במילים "עדינות"- כשהמציאות לא עדינה בכלל.

בשעות הפנאי

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
לא חושבת כך,
בואו נקרא לילד בשמו, זאת ההגדרה המדויקת, ואין לייפות המציאות.
ולא חסר סיפורים באמתחתי ששמעתי מאנשים קרובים.
לא רואה צורך לייפות את המציאות ולהשתמש במילים "עדינות"- כשהמציאות לא עדינה בכלל.
יש עוד דוגמאות לדברים שבהם אנחנו מעדיפים להשתמש במילים עדינות במקום לבטא את המילה המדוייקת.
לשון נקיה לא מקהה מחריפות הדברים.
ואני לא מביע דיעה על הביטוי המסויים הזה, שכפי שניתן להבין מתפרש על ידי כל אחד בדרגת חומרה אחרת

אלישבע גוהר

מאיירת דיגיטלית (לשעבר 'אילוסטרייטורית אחת')
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
עריכה והפקת סרטים
יש עוד דוגמאות לדברים שבהם אנחנו מעדיפים להשתמש במילים עדינות במקום לבטא את המילה המדוייקת.
לשון נקיה לא מקהה מחריפות הדברים.
ואני לא מביע דיעה על הביטוי המסויים הזה, שכפי שניתן להבין מתפרש על ידי כל אחד בדרגת חומרה אחרת
מי קבע שזאת מילה גסה?
סוטה- מלשון סטייה מדרך הישר המקובלת, במקרים אלו באים לתאר מישו עם כוונות מגונות או לא כשרות,
זאת האסוציאציה שעולה בעקבות המילה שמעלה חלחלה. לא המילה עצמה היא גסה.
אם אנחנו נתאר הגדרה זאת בהמון מילים "מכובסות", הרי אנחנו משדרים בעקיפין או לו לקורבנות שיש בושה בדבר, שהרי אפילו להגדיר בבירור אנחנו מתביישים, אז הם יהססו אם לפנות או לספר על הפגיעה.

אני לא יודעת למה אנשים מתביישים להגדיר תופעות מגונות בשמם, כשדווקא בזה הכי צריך פתיחות ועוז להתמודד מול התופעות. שהרי התוקפים אלו הם שצריכים להתבייש, ולא צריך להגדיר אותם בעדינות.
וקוראים לזה בלשון "נקיות", מי קבע שזאת מילה לא נקייה? אלא הבושה והמבוכה מהתופעה עצמה גורם לנו להגדיר אותם ככה ולהשתמש בכל מיני מילים מעורפלות כדי להתחמק מהאי נוחות שבדיבור על הנושא,
ואני סבורה שהגיע הזמן לנפץ את מסך המבוכה ולדבר על דברים שהם טאבו כדי לעזור למנוע פגיעות נוספות, בלי מילים מעורפלות, ישר וברור.

רסיס לילה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
מי קבע שזאת מילה גסה?
סוטה- מלשון סטייה מדרך הישר המקובלת, במקרים אלו באים לתאר מישו עם כוונות מגונות או לא כשרות,
זאת האסוציאציה שעולה בעקבות המילה שמעלה חלחלה. לא המילה עצמה היא גסה.
אם אנחנו נתאר הגדרה זאת בהמון מילים "מכובסות", הרי אנחנו משדרים בעקיפין או לו לקורבנות שיש בושה בדבר, שהרי אפילו להגדיר בבירור אנחנו מתביישים, אז הם יהססו אם לפנות או לספר על הפגיעה.

אני לא יודעת למה אנשים מתביישים להגדיר תופעות מגונות בשמם, כשדווקא בזה הכי צריך פתיחות ועוז להתמודד מול התופעות. שהרי התוקפים אלו הם שצריכים להתבייש, ולא צריך להגדיר אותם בעדינות.
וקוראים לזה בלשון "נקיות", מי קבע שזאת מילה לא נקייה? אלא הבושה והמבוכה מהתופעה עצמה גורם לנו להגדיר אותם ככה ולהשתמש בכל מיני מילים מעורפלות כדי להתחמק מהאי נוחות שבדיבור על הנושא,
ואני סבורה שהגיע הזמן לנפץ את מסך המבוכה ולדבר על דברים שהם טאבו כדי לעזור למנוע פגיעות נוספות, בלי מילים מעורפלות, ישר וברור.
בדברים אלו אין מה להתפלסף לדעתי.
המציאות היא שבציבור החרדי נוהגים במשנה זהירות ואינטימיות בכל מה שקשור למונחים בעניני קדושה.
ואני מניח שאם אתם הייתם שומעים רב בכנס בעניני אינטרנט לדוג' צועק 'סוטים' הייתם זעים באי נוחות למרות שבשיחות פרטיות לא הייתם מתרגשים.
וכך גם כאשר במאמר בראש אתר חרדי המילים מופיעות אחת ושתיים ושלוש יש בה מן הצרימה.

אף אחד לא מתבייש להגדיר תופעות בשמם, ואי ההגדרה בשם ובמעשה המפורש ברבים לא מעידה על אי פתיחות ועוז להתמודד איתן (והראיה לכך שעצם העלאת הנושא למודעות הוא לדעתי מצוין).

ועוד נקודה אחת: מסכי מבוכה לא מנפצים...

נערך לאחרונה ב:

prog

מנהל ראשי
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
עריכה והפקת סרטים
D I G I T A L
אוטומציה עסקית
עיצוב ואדריכלות פנים
מתנצל, אני לא ירדתי לסוף דעתכם ואין לי מושג מה הבעיה לכתוב את המילה סוטה.
יש אנשים שסוטים מדרך הישר, שסוטים מהנורמה.
מעולם לא שמעתי שיש משהו בעייתי במילה זו

שרה שרם צילומותק

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי

שיקול דעת

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
עימוד ספרים
מתנצל, אני לא ירדתי לסוף דעתכם ואין לי מושג מה הבעיה לכתוב את המילה סוטה.
יש אנשים שסוטים מדרך הישר, שסוטים מהנורמה.
מעולם לא שמעתי שיש משהו בעייתי במילה זו
כשזה הופך ל'שם תואר', זה מסמל משהו מגונה (ומעורר אצל אנשים מחשבות בהקשר להתנהגות מגונה), ולכן לא תמצא ביטוי כזה בדרך כלל בכתבות חרדיות. אנחנו לא מורגלים ל'שמות תואר' כאלה, כי לא נהוג כלל 'לכנות' ו'לקרוא' בשמם של אלו שעושים דברים מגונים.

יתכן שזה רק לאלו שלא מורגלים בלקרוא על סוגיות אלו, לכן שם תואר כזה נראה להם מידי גס ומפורש.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ר'

קנג רְאֵה עָנְיִי וְחַלְּצֵנִי כִּי תוֹרָתְךָ לֹא שָׁכָחְתִּי:קנד רִיבָה רִיבִי וּגְאָלֵנִי לְאִמְרָתְךָ חַיֵּנִי:קנה רָחוֹק מֵרְשָׁעִים יְשׁוּעָה כִּי חֻקֶּיךָ לֹא דָרָשׁוּ:קנו רַחֲמֶיךָ רַבִּים יְהוָה כְּמִשְׁפָּטֶיךָ חַיֵּנִי:קנז רַבִּים רֹדְפַי וְצָרָי מֵעֵדְוֹתֶיךָ לֹא נָטִיתִי:קנח רָאִיתִי בֹגְדִים וָאֶתְקוֹטָטָה אֲשֶׁר אִמְרָתְךָ לֹא שָׁמָרוּ:קנט רְאֵה כִּי פִקּוּדֶיךָ אָהָבְתִּי יְהוָה כְּחַסְדְּךָ חַיֵּנִי:קס רֹאשׁ דְּבָרְךָ אֱמֶת וּלְעוֹלָם כָּל מִשְׁפַּט צִדְקֶךָ:
נקרא  9  פעמים

לוח מודעות

למעלה