התייעצות ממתי מרגילים ילדים לנטילת ידיים?

בנימין41

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
נטילת ידיים לאכילת לחם - היא הכי חמורה, זו תקנה של שלמה המלך, זה ודאי צריך להיות קודם לפני חינוך של 'נעגל וואסער' בבוקר.
הרב אביחי היקר,
1. נטילת ידים לקטנים בבוקר זה ענין הנוגע גם לגדולים, שיאכלו ממה שנגע הקטן.
משא"כ נטילת ידים לסעודה נוגעת רק לאותו אחד שאוכל, כך שאין סיבה להקפיד עליה בקטנים ממש.

2. בעניינים "סגוליים" כמו "רוח רעה" וכדו' יש ענין להקפיד גם בקטנים, יותר מאשר במצוות וחיובים (ע"ע כפרות [-אפי' למעוברת], יש מקפידים בכיסוי ראש, וגם בנטילת ערבה שמענו).

3. יתכן שמבחינה חינוכית יש בזה חשיבות להרגל הבסיסי ש"הדבר הראשון בבוקר הוא נטילת ידים",
משא"כ באכילה.

אביחי בס

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
הרב אביחי היקר,
1. נטילת ידים לקטנים בבוקר זה ענין הנוגע גם לגדולים, שיאכלו ממה שנגע הקטן.
משא"כ נטילת ידים לסעודה נוגעת רק לאותו אחד שאוכל, כך שאין סיבה להקפיד עליה בקטנים ממש.

2. בעניינים "סגוליים" כמו "רוח רעה" וכדו' יש ענין להקפיד גם בקטנים, יותר מאשר במצוות וחיובים (ע"ע כפרות [-אפי' למעוברת], יש מקפידים בכיסוי ראש, וגם בנטילת ערבה שמענו).

3. יתכן שמבחינה חינוכית יש בזה חשיבות להרגל הבסיסי ש"הדבר הראשון בבוקר הוא נטילת ידים",
משא"כ באכילה.
אני רואה שהציבור פה מוציא דברים מהקשרם ולא ירדו לסוף דעתי.
לא חולק על אף אחד ממה שכתבו פה.
אני בסה"כ עשיתי השוואה של 'נעגל וואסער' מול נטילת ידיים לאכילת לחם זה הכל.
ומי שלא יודע מה פירוש 'נעגל וואסער', זו כבר בעיה אחרת.
זה הכל, ולא מעבר.

בנימין41

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
אני רואה שהציבור פה מוציא דברים מהקשרם ולא ירדו לסוף דעתי.
לא חולק על אף אחד ממה שכתבו פה.
אני בסה"כ עשיתי השוואה של 'נעגל וואסער' מול נטילת ידיים לאכילת לחם זה הכל.
ומי שלא יודע מה פירוש 'נעגל וואסער', זו כבר בעיה אחרת.
זה הכל, ולא מעבר.
שום דבר לא יצא מהקשרו.
כתבת שעדיף נטילת ידים לסעודה מ"נעגעל וואסער", או בעברית "נטילת ידים שחרית".
ועל זה עניתי, שלמרות שהחיוב חמור יותר כדבריך, מ"מ בענין חינוך קטנים יתכן שלא מודדים רק לפי חומרת החיוב, וכנ"ל.
מוקירו ומעריכו
בנימין

אביחי בס

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
שום דבר לא יצא מהקשרו.
כתבת שעדיף נטילת ידים לסעודה מ"נעגעל וואסער", או בעברית "נטילת ידים שחרית".
בנימין
אם זאת היתה כוונת פותח האשכול-השואל, לגבי עצם נטילת ידיים שחרית - אז אני מודה שטעיתי.
זאת משום שלפי הבנתי, השאלה לגבי "נעגעל וואסער" היא לחנך לנטילה עם כלי סמוך למיטה
אבל אם כוונת השואל היתה במיוחד ובהדגש על הכלי ליד המיטה ( ואני הקטן השוויתי מול הקפדה על נטילת ידיים ללחם) לזאת כתבתי את דברי, ויכולים לחלוק על דעתי. (במיוחד תלמיד חכם ככב')

בוסו

משתמש פעיל
אם יש למישהו את היכולת להציג פה תושובות והנהגות תחילת ח"א הוא מביא שהמנהג בזה להקפיד בנט"י של בוקר עם ילדים חשובה מאוד (יש שמה סיפור מעניין עם הגרי"ז שמביא ממנו ראיה לענין) נראה לי יתן פרסקטיבה לעניין ילדים

נערך לאחרונה ב:

MRF

משתמש מקצוען
אצלינו נטילת ידיים של בוקר בערך מלידה [אפילו מהברז כמו שאמרו] והכי כייף לראות שהבת 3 כבר לא יכולה בלי זה ורצה מעצמה ליטול, זה יותר בגלל ההרגשה שהידיים טמאות, אחרי שמתרגלים מרגישים את זה

יש אצלינו כלל כשקמים בבוקר הולכים שירותים ואז נטילת ידיים,
לפני לחם בתחילה רק בשבת כנ"ל ברכת המזון ובגיל 5,6 כל יום
אחרי שירותים הייתי רוצה מהגמילה אבל תכלס יוצא בערך שנתיים וחצי העיקר לשתוף שיד לא תהיה טמאה ואשר יצר אומרים מגיל 4 [לפעמים אני אומרת בקול במקומם עד שיתרגלו]

הבית היהודי

משתמש חדש
נטילת ידיים לאכילת לחם - היא הכי חמורה, זו תקנה של שלמה המלך, זה ודאי צריך להיות קודם לפני חינוך של 'נעגל וואסער' בבוקר.
מה שמקפידים יותר על נטילה בבוקר לילד קטן זה לא מדין חינוך, אלא מחמת שנוגע באוכל שבבית.

דיאלוג

משתמש סופר מקצוען
גם ללחם וגם בבוקר החיוב הוא רק מגיל חינוך (6-7)
אבל - מי לא ירצה להפסיד את ה"קדוש יאמר לו" לנטילת ידיים של קטן.. (שו"ע הרב)
[כמו שכתבו רבים, הרוח רעה ששורה היא מגיל קטן גם כן - בהחלט לא כמו מגיל מצוות (בעניין הזה הרוח רעה היא מגיל מצוות לגמרי לא מגיל חינוך, וזה נוגע למאכלים שנגעו בהם לפני נטילת ידיים. אבל מתחיל מגיל קטן ולעניין זה נאמר "קדוש יאמר לו"]

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  1  פעמים

לוח מודעות

למעלה