שיתוף - לביקורת מכתב שיקבע את עתיד הכולל בעיר ואולי את עתיד הניק בכתיבה

מ. י. פרצמן

סופרת ועורכת, מנהלת קהילת כתיבה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
מאת הניק @לא מזוהה

שלום לכולם!
אני אינני כתבן מקצועי, אפילו לא כתבן בכלל.
לאחרונה ניגש אלי חבר שפתח כולל וביקש ממני לכתוב מכתב לתורמים פוטנציאלים, שלא תרמו ולא שמעו את שמע הכולל.
החלטתי לקחת את הפרויקט (בהתנדבות), אבל אם זה יעבוד, אולי אפתח אפיק פרנסה חדש, לך תדע...
אשמח שתתרמו מנסיונכם ותעזרו לי להוציא עבודה טובה בס"ד.

כתבתי מכתב אחד עם כמה סיומים שונים, כולם ישלחו, תלוי ביכולת הכלכלית של המשתלח.

נ.ב. צינזרתי פרטים מזהים כדי שלא ישללו את הפירסום בשל פרסומת, אבל מי שהשתכנע יכול לפנות באישי:D

לכבוד ה"ה ***.

השם שלי ***, אני פונה אליך, כאדם שמעריך את התורה ולומדיה.

אני מספר לך את סיפורי האישי. למדתי כ-7 שנים בישיבת *** בעיר *** אצל רבי *** זצ"ל, נכדו של ***, שחינך אותנו במסירות נפש לשקיעות בתורה הקדושה מתוך עמל ואהבת השם, עד הסתלקותו לפני כ-*** שנים, שמאז בנו ממשיך דרכו רבי *** שליט"א מחנך אותנו ע"פ תורתו של אביו הגדול.

התחתנתי עם בחורה מירושלים עיר הקודש, אבל לא יכולתי לעזוב את צורת הלימוד והאוירה המיוחדת של הישיבה, אותה הנחיל רבי *** זצ"ל, שאהב כל תלמיד ותלמיד כמו הבנים שלו, ולכן נסעתי כל יום באוטובוס מירושלים ל***.

זה לא היה פשוט, כ-14 שעות מחוץ לבית!
יום אחרי יום אחרי יום... לצאת מוקדם בבוקר לפני העומס, ולחזור למשפחה הרבה אחרי צאת הכוכבים – ללילה קצר, שבקושי מספק אנרגיה לעוד יום של צלילה בים התלמוד...

הקושי היה עצום, ולמרות שניסיתי לוותר וללמוד בכולל אחר, לא הצלחתי – את הסגנון הייחודי של הישיבה קשה להחליף.
המצב בבית החמיר בגלל השהות הממושכת מחוץ לבית והתשישות אליה הגעתי בסוף כל יום,

בחסדי שמים מרובים, לפני כשנה נפתח כולל לבוגרי ישיבת *** בירושלים (הכולל פתוח כמובן גם לאברכים שאינם בוגרי הישיבה, אבל הסגנון הוא כמו שמקובל בישיבה – מסורת מרבי *** זצ"ל).

התחלנו את זמן קיץ תש"פ תחת מגבלות הקורונה עם חמישה אברכים.
בא' בסיון תשפ"א זכינו והכולל מונה 13 אברכים כן ירבו.

כולל זה, שמתרחב בקצב מהיר בחסדי שמים, נועד להיות פתיח להקמת קהילה מיוחדת בירושלים, קהילה בה יגדלו בוגרי הישיבה והמצטרפים אליהם בדרך של אהבת השם יתברך, והתמסרות מוחלטת לתורה הקדושה.

בסיעתא דשמיא מרובה אנו פונים עכשיו להרחבת פעילות הכולל גם ליום שישי, להיכנס לשבת המלכה מתוך לימוד התורה בצוותא ודיבוק חברים.
מה יותר גדול מחיבור של התורה הקדושה לבן זוגה – יום השבת?!
מה יותר מרומם מלבוא לשבת – מעין עולם הבא – עם התורה המביאה לחיי העולם הבא?!

אפשר להחמיץ את ההזדמנות להיות מהראשונים שזוכים להיות חלק מדבר גדול כזה?!

בהשקעה קטנה עכשיו אתה זוכה להיות חלק מפרויקט עצום!

יש לך הזדמנות נדירה להצטרף להצלחה ולזכות בהקמת מקום תורה בעיר הקדושה ביותר לעם היהודי!

בתרומה חד – פעמית בסך 13,300$ (אפשר לחלק ל-12 תשלומים) אתה זוכה בהחזקתו של "כולל יום שישי" לשנה שלימה!
שנה שלימה של לימוד תורה בימי שישי של כולל שלם!
והפעם זוהי לא שנה רגילה, זוהי השנה הראשונה, שתהיה בסיס בעז"ה לשנים הבאות עלינו לטובה, וזכויות הלומדים בהווה ובעתיד יזקפו לזכותך, זכות שתעמוד לך ולבניך לנצח נצחים!

בתרומה חד – פעמית של 7,380$ (אפשר לחלק ל-12 תשלומים) אתה זוכה בהחזקת לומד תורה אחד למשך שנה!
שנה שלימה של לימוד תורה!
שנה שלימה שבה הקב"ה מעניק גם לך את זכות התורה של אברך העמל בתורה...
ומעל הכל - זוכה להיות שותף בזכויות כל הפרויקט שיקום בעז"ה – זכות שתעמוד לך ולבניך כל הימים!

בתרומה של 12*165 (1980 ₪) אתה זוכה בזכויות החזקת אברך תלמיד חכם למשך חודש שלם!
אין אדם או מלאך בעולם שיכול לתאר את גודל השכר ששמור אצל השם יתברך עבור חודש אחד של לימוד תורה!
וזכות זו תעמוד לימינך לנצח נצחים, תשמור עליך ותסייע בעדך בעולם הזה ובעולם הבא.

אתה מוזמן לפנות אלי במייל ***או בטלפון ***

בזכות התורה ולומדיה ינצל העולם!

הנף מקלדת

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
כתיבה טובה, מרגיש לי ארוך ומייגע.
תיגש ישר לעניין ובקצרה.
לאף אחד אין זמן מיותר ו/או תחביב לקרוא מכתבי התרמה...

כנ"ל
חייבים לתת פתיחה מוחצת.

שעה נסיעה כל יום מירושלים ל...
וגם חזור....
ושהות של שנים עשרה שעות בין לבין.

חשבתי לוותר עייפתי.
הייתה זאת אישתי שטענה לי הרי התורה שאתה לומד בבית מדרש של הרב. ...
אנשים מחו"ל היו מוכנים לבוא
ואתה זכית...

וכו' וכו'

מ. י. פרצמן

סופרת ועורכת, מנהלת קהילת כתיבה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
לא כך פונים היום לקבל תרומות
בוודאי שכך פונים היום לקבל תרומות.
מכתבים מהסוג הנ"ל מניבים הכי הרבה תרומות. אישיים, רגישים ופורטים על הרגש. במיוחד כשהם נכתבים בגוף ראשון ממני אליך, ולא מעוצבים כמו פרסומות ובאנרים שיווקיים אחרים. חבר פונה אליך לבקש טובה, לא תעזור לו?

(טוב, האמת שאני מכירה יותר את עולם ההתרמות הכללי, פחות את הישיבתי. אולי זה לא רלוונטי לקהל היעד הספציפי הזה. אבל בעיניי, מלבד ביקורת בקשר להתחלה כמו שכתבו מעליי, המכתב הזה במבנה הנכון.)

אשר לב

סופר, עורך וקופירייטר
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
הדרך הישנה והוותיקה לקבלת תרומה, אכן תקפה ורלוונטית גם בעידן 2021.

אם כי, כמובן וכברור מאליו, מכתב זה אינו אלא בבחינת הכשרת קרקע ואחריו צריכה לבוא שיחת התרמה אישית.

ערכתי מלמעלה, להמחשת הכיוון:

בס"ד

מעלת כבוד ה"ה ר' שמואל שמואלביץ שליט"א.

שמי ***, ואני פונה אליך, כאדם שמעריך את התורה ולומדיה, בעניין נחוץ הנוגע לחייהם התורניים של עשרות אברכים בהווה ומאות אברכים בעתיד בעז"ה.

כמי שלמד כ-7 שנים בישיבת *** בעיר *** אצל רבי *** זצ"ל, נכדו של ***, יכולני להעיד עד כמה תועלת וחיבור לתורה צמחה לי מהחינוך הנעלה במסירות נפש לשקיעות בתורה הקדושה מתוך עמל ואהבת השם, אותו קיבלנו מרבי .... עד הסתלקותו לפני כ-*** שנים. מאז, כפי שבוודאי ידוע לך, בנו ממשיך דרכו רבי *** שליט"א מחנך אותנו ע"פ תורתו של אביו הגדול.

לאחר נישואי עם בת מבנות ירושלים עיר הקודש, הרגשתי כי אין ביכולתי לעזוב את צורת הלימוד והאוירה המיוחדת של הישיבה, אותה הנחיל רבי *** זצ"ל, שאהב כל תלמיד ותלמיד כבנו היחיד - ומשכך נסעתי כל יום באוטובוס מירושלים ל***.

זה לא היה פשוט.

כ-14 שעות מחוץ לבית (!) יום אחרי יום אחרי יום... לצאת מוקדם בבוקר לפני העומס, ולחזור למשפחה הרבה אחרי צאת הכוכבים – ללילה קצר, שבקושי מספק אנרגיה לעוד יום של צלילה בים התלמוד... הקושי היה עצום, ולמרות שניסיתי לוותר וללמוד בכולל אחר, לא הצלחתי – את הסגנון הייחודי של הישיבה קשה להחליף. המצב בבית החמיר בגלל השהות הממושכת מחוץ לבית והתשישות אליה הגעתי בסוף כל יום.

בחסדי שמים מרובים, לפני כשנה נפתח כולל לבוגרי ישיבת *** בירושלים (הכולל פתוח כמובן גם לאברכים שאינם בוגרי הישיבה, אבל הסגנון הוא כמו שמקובל בישיבה – מסורת מרבי *** זצ"ל). התחלנו את זמן קיץ תש"פ תחת מגבלות הקורונה עם חמישה אברכים. בא' בסיון תשפ"א זכינו והכולל מונה 13 אברכים כן ירבו.

כולל זה, מתרחב בקצב מהיר בחסדי שמים ונועד להיות פתיח להקמת קהילה מיוחדת בירושלים, קהילה בה יגדלו בוגרי הישיבה והמצטרפים אליהם בדרך של אהבת השם יתברך, והתמסרות מוחלטת לתורה הקדושה.

בסיעתא דשמיא מרובה אנו פונים עכשיו להרחבת פעילות הכולל גם ליום שישי, להיכנס לשבת המלכה מתוך לימוד התורה בצוותא ודיבוק חברים. כנודע עד כמה גדול הוא החיבור של התורה הקדושה לבן זוגה – יום השבת, וכי אין מעלה גדולה יותר מלהיכנס אל השבת – מעין עולם הבא – עם התורה המביאה לחיי העולם הבא.

ובזאת פונה אני אליך, הרב ??? - ליטול לעצמך זכות ראשונים, להימנות בין הנחשונים אשר יזכו להיות חלק מדבר גדול כזה, אשר יהווה אי"ה הצלחה וזכות בהקמת מקום תורה בעיר הקדושה ביותר לעם היהודי!

בהשקעה קטנה וחד–פעמית בסך 13,300$ (אפשר לחלק ל-12 תשלומים) תוכל לרכוש את זכות החזקתו של "כולל יום שישי" למשך שנה שלימה! שנה שלימה בה תוכל לדעת מידי יום שישי כי נזקפת לזכותך זכות לימוד תורה בערבי שבתות של כולל שלם!

ובפרט הפעם, שאין מדובר בשנה רגילה, כי אם בשנה הראשונה, אשרת תהיה בסיס בעז"ה לשנים הבאות עלינו לטובה, וזכויות הלומדים בהווה ובעתיד יזקפו לזכותך ולזכות בני ביתך לנצח נצחים!

אשמח מאוד אם תקדיש מזמנך ותפנה אלי במייל ***או בטלפון ***

ובוודאי זכות התורה ולומדיה תעמוד לך ולדורותיך אחריך, להתברך בשפע טובה וברכה, "אורך ימים בימינה, בשמאלה עושר וכבוד", לראות בטוב כל ימי חייך עד עולם

יאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
כמי שלמד כ-7 שנים בישיבת *** בעיר *** אצל רבי *** זצ"ל, נכדו של ***,
המון פרטים.

מרבי .... עד הסתלקותו לפני כ-*** שנים. מאז, כפי שבוודאי ידוע לך, בנו ממשיך דרכו רבי *** שליט"א מחנך אותנו ע"פ תורתו של אביו הגדול.
מסורת מרבי *** זצ"ל).

אם הנמען אינו תלמיד מובהק לרבי *** זצ"ל, לא יודע עד כמה זה ידבר אליו שמזכירים אותו שוב ושוב.

הדוויג

עורך תוכן ראשי
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
עריכה תורנית
המכתב די מרגש (נניח)
אבל יש הבדל בין כתיבת פרוזה לבין כתיבה שיווקית. פרוזה מטרתה לרגש את הקורא, לעומת זאת כתיבה שיווקית מטרתה לגרום לקורא לשלוף את הארנק..

ומכיוון שמכתב התרמה נועד לגרום לקורא לשלוף את הארנק, הרי שהוא נכלל בתחום הכתיבה השיווקית.
לכן צריכים להיות בו אלמנטים של כתיבה שיווקית.
כמו למשל:
א. בידול - מה הייחודיות של המוסד המדובר? במה הוא שונה מכל האחרים?
ב. פחד מהפסד - למה שאני אתרום דווקא עכשיו? מה אני עלול להפסיד אם אני לא אתרום? (הזדמנות להכפלת מצ'ינג, אם ההתרמה תיכשל המוסד ייסגר)
ג. זיהוי הצורך וה'כאב' של הקורא. (אולי הוא מרגיש שאין לו חלק בתורה? שמא הוא חושש שתורתו של הרבי תישכח?)
ד. הנעה לפעולה אחת ברורה.

יוסף שחק

משתמש סופר מקצוען
רגישים ופורטים על הרגש
מה זה פורטים על הרגש....
אני עד עכשיו עם דמעות.

עכשיו באמת, אם חשבתם שלאיש עסקים ממוצע יש זמן בכלל לעבור על הסיפורי פוגי הללו - אז יש לכם טעות חמורה, מידיעה.
ראשי כוללים משקיעים היום עשרות אלפי שקלים כדי לקבל הדרכה א י ך בכלל מבקשים היום תרומה
אז בא ראש כולל ומביא למישהוא בלי נסיון לכתוב סיפורי רגש, נו באמת.

אבל כולי תקוה שתפגשו איזה נדבן מוזר שיפתח את הארנק ממכתב כזה.
אמן.

אשר לב

סופר, עורך וקופירייטר
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
חברים, אתם טועים.
זוהי לא כתיבה שיווקית שפונה עכשיו אל מאות אנשים.
זו כתיבה ממוקדת, ספציפית, המיועדת ככל הנראה לאדם מסויים, שלבו חם לנושאים אלו.
מכתבים כאלה צריכים להיות כתובים בשפה ברורה ובנעימה ובעיקר - ממוקדת.
להציג את הסיפור, את הצורך ומה אנחנו רוצים להציע לו.
אחרי מכתב כזה יוצרים קשר עם התורם וחולבים ממנו את הכסף.
מי שעובד עם מוסדות וארגונים, יודע שזה עובד בשטח.

אשר לב

סופר, עורך וקופירייטר
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
לשם המחשה,
להלן מייל ששלח מנהל ארגון לתורם:

ידידי היקר, ר' ???,
שלום וברכה.

המצב בתקופה האחרונה, יחד עם הבידודים וההסגרים במשך שבועות וחודשים, הביאו לכך שילדים בעלי קושי רגשי או לימודי זקוקים יותר לטיפול ולעזרה. בחודשים האחרונים הביקוש ב??? לטיפולים הולך וגובר מאוד, והעלויות גבוהות ביותר - בפרט שבתקופה מורכבת זו לא פשוט כלל לגייס תרומות.

מידי חודש בחודשו חסרים לנו 24,000$. לכן בעצה אחת עם הר"ר ??? החלטנו שיש צורך להעמיד לשנה הבאה 12 שותפים נאמנים, שישאו בעול בסך 2,000$ בחודש. ר' ??? שוב נרתם כאן לעזרה, והסיכום בינינו הוא - שבאם אני יביא 4 שותפים, ר' ??? יגייס את ה-8 שותפים הנותרים.

הזמן קצר והמלאכה מרובה, וברצוננו להסדיר את הענין בהקדם, כדי למנוע הצטברות של חובות. על כן, כמי שמכיר את '???' על כל פרטיה ודקדוקיה מיום היווסדה וליווה אותה בכמה וכמה צמתים של עליות ומורדות בדרך - עד המצב שכיום ב"ה הארגון הולך וגדל ופועל גדולות ונצורות - אני סבור שאתה מבין את חשיבות הענין ותחפוץ לקחת על עצמך סך 2,000$ דולר בחודש למשך השנה הבעל"ט.

במוצאי שבת הקרוב הנני נוסע לחו"ל יחד עם ר' ???, ובכדי לעמוד בהסכם - חשוב ביותר שאקבל את תשובתך בהקדם.

בידידות ובהכרת הטוב,
???

דיונון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
מחילה, אבל המכתב הזה לא ריגש אותי בכלל.
יצר לי רושם של אחד שמאד מאד מאד מעריך את מה שהוא עושה ואת ראש הישיבה הספציפי שלו,
ובשם ערכו הרם הוא בא להתרים למטרה הנעלה, קרי 'אני'. להבדיל מאלפי אברכים וכוללים אחרים.
אם מדובר בבוגר הישיבה, או בהורה, או מקורב בדרך כלשהי - ניחא, אולי.
אדם זר - לא נראה לי.

סיפור8

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
בעז"ה

בואו נפריד בין עתיד הכולל לעתיד הניק בכתיבה..
הכתיבה טובה. עניינית, והסגנון בהחלט ברמה.

בנוגע למכתב התרמה- אני לא מבינה בזה הרבה, מסכימה שצריך הרבה עוצמה כדי לגרום לאדם לפתוח מייל היום, וכל שכן להמשיך שורה ועוד שורה.
רק בתור בנאדם פשוט- הסכומים להתרמה היו נראים לי לא ראליים. להוציא שלוש עשרה אלף דולר בעקבות קריאת מייל?... ועוד בתור "השקעה קטנה"?.. זה מיועד למשפחה רגילה? מה עם הוראת קבע של עשרים וחמישה שקלים בחודש וקבלת זכויות נצחיות, משהו יותר מצוי ומקובל?

דוכסוסטוס

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
בהנחה שהמכתב פונה לבוגרי הישיבה, הפירוט הנרחב סביבה מיותר, צריך להוסיף תיאורי אווירה שידליקו לבוגר את הסנטימנטים.
בהנחה שלא, התורם ממש לא אמור להתרשם מהחיבור התלותי של הבוגרים לסגנון הישיבה, להיפך.

הדיוק במספרים אמנם משדר תום ואמינות אבל בסוף לא ממש מעורר חשק לתרום 13,000$ לכולל יום שישי של 13 אברכים.

לגבי הכתיבה: לא ממש מתאימה לסקטור המדובר. חסרים חום והתלהבות. כשהפנייה מגיעה כמכתב אישי של אברך מהכולל היא אמורה להיות מכל הלב. הניסוח הנוכחי אפור מדי.

(את הסכומים כותבים מלכתחילה בחלוקה ל-12, בסוגריים מחשבים את הסכום המלא).

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  19  פעמים

לוח מודעות

למעלה